Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obrona przed "banią"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

budo_vardi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Obrona przed "banią"
Witam.

Co zrobić gdy ktoś ma zamiar uderzyć głową ( z bani ) ? bo z tego co wiem jest to bardzo szybkie i efektowne uderzenie więc jak sie przed tym obronić albo co zrobić by temu zapobiec ??
  • 0

budo_shalom
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:Będzin / Kraków / Leiden
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"
ee trzymać garde?
przywalić w pysk jak będzie uderzal z bani?
Myśleć? ;)
  • 0

budo_deejay
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"
teoretycznie można pochylić głowę tak, żeby koleś się nadział nosem na naszą bańkę :wink:
  • 0

budo_uplinks
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"
podstawowa sprawa- trzymanie gardy :D
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"
I opcja - jeśli mieliśmy chwilę i zdążyliśmy - wystawiasz obydwa kciuki na wysokość oczu przeciwnika (dłonie ustawiasz tak jakbyś chciał złapać jego głowę jak piłkę :wink: , tylko zamiast kciuki mieć odgięte, to nastawiasz je na oczka)...brutalne, skuteczne, ale...musisz zdążyć.

Jeśli nie zdążysz - opcja II - schylasz głowę, broda do klatki i czekasz aż się nadzieje czołem (jak będziesz mał szczęście, to moze nawet nosem i sam się znokautuje) na twoją głowę. Powinno jego zaboleć bardziej niż ciebie.

Kłopot polega na tym, że to szybkie i mordercze uderzenie (pod warunkiem, że agresor nie jest amatorem i nie uderza z zamachu - wtedy mamy dużo czasu, aby mu zrobić krzywdę :P )


PZDR,
Smokiu
  • 0

budo_smoke
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1960 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"

bo z tego co wiem jest to bardzo szybkie i efektowne uderzenie

tu się nie mylisz, ja osobiscie nie znam "skutecznego" sposobu na odbicie "baśki" ...
ale myślę, że odpowiednio tzrymana garda powinna sprawę załatwić ...
  • 0

budo_tarciu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 968 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"

teoretycznie można pochylić głowę tak, żeby koleś się nadział nosem na naszą bańkę :wink:


Otóż to, zamiast Cię zranić sam sobie zrobi krzywdę. Problem w tym że trzeba odpowiednio szybko zareagować, a z tym może być duuuży problem.
Najlepiej nie dopuścić agresora na tak niewielką odległość. Jeśli on się przysuwa - Ty się odsuń. Jeśli tylko się da - trzymać się na odpowiednią odległość.

podstawowa sprawa- trzymanie gardy :D

Cios główką prawie zawsze jest "na dobry początek", zanim cokolwiek zacznie się dziać, np. krótko po pytaniu "skąd jesteś" ;)
Raczej nie podnosisz gardy na widok każdego podejżanego typa chcącego z Tobą porozmawiać, prawda?
  • 0

budo_tarciu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 968 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"

I opcja - jeśli mieliśmy chwilę i zdążyliśmy - wystawiasz obydwa kciuki na wysokość oczu przeciwnika (dłonie ustawiasz tak jakbyś chciał złapać jego głowę jak piłkę :wink: , tylko zamiast kciuki mieć odgięte, to nastawiasz je na oczka)...brutalne, skuteczne, ale...musisz zdążyć.


No bez jaj... :roll:
  • 0

budo_tsuki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Warszawy

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"
Głos teoretyka: schylenie głowi jest najszybsze i chroni przez złamaniem nosa. Jeśli koleś odegnie do tyłu głowę przed uderzeniem, to trzeba chwycić jego łeb jak piłkę mocno wciskając kciuki w oczy. Potem można spróbować sprowadzić głowę do kolanka :)
  • 0

budo_wiko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"

Raczej nie podnosisz gardy na widok każdego podejżanego typa chcącego z Tobą porozmawiać, prawda?


Jak to teraz wygląda nie wiem, ale z młodszych lat pamiętam, że 'z bańki' uderzano na rozpoczęcie i tak ciężko przestraszonych ludzi, po wcześniejszym bardzo bliskim podejsciu, a czasem 'uchwyceniu za szmaty'.

Jeżeli to tylko możliwe, nie należy przedwcześnie panikować i pozwalać komukolwiek zbliżyć się na taki dystans. Można np. ustawić ręce, tak jak na pierwszej fotce tu:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jest to ciekawy artykuł Phila Elmore'a nt. "utrzymywania odległości". Zobacz też ostatnią fotkę - jak odpowiadamy na zapytanie o godzinę ;) W tej pozycji - garda z otwartymi dłońmi nie musisz wyglądać jak uczestnik castingu do filmu o klasztorze Shaolin. To powinno nawet wyglądać dość pojednawczo - komunikat w stylu "stary, nie chcę żadnych problemów".

Rzecz w tym, że nikomu do niczego nie jest potrzebne podejść do mnie bliżej niż na odległość wyciągniętej ręki (nie chodzi mi tu oczywiście o przypadkowe mijanie się na ulicy, czy ścisk w tramwaju). Jeśli ktoś to robi, a ja nie reaguję, bo się boję, że on się na mnie za to zdenerwuje, albo że go sprowokuję, to sam się ustawiam w pozycji 'do bicia'.
  • 0

budo_mmaakkss
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"

Witam.

Co zrobić gdy ktoś ma zamiar uderzyć głową ( z bani ) ? bo z tego co wiem jest to bardzo szybkie i efektowne uderzenie więc jak sie przed tym obronić albo co zrobić by temu zapobiec ??


aaa gdyby tak kask nosić :D :D :D :D :D :D
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"

podstawowa sprawa- trzymanie gardy :D


Poczytajcie stare posty w ju-jitsu (np. Martiusa). pomijając już kwestię po cholerę dopuścić kogoś tak blisko, istnieją dyskretne metody trzymania gardy (drapanie się po nosie, poprawianie kołnierzyka itp.)
  • 0

budo_chrystianek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 668 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ny

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"
tylko amator bedzie cie probowal uderzyc okolicami czola
uderzasz tylko i wylacznie korona

najlepsze uderzenie z glowki jest z plum(thai klincz)
mam 2 sposoby ktore dzialaja dla mnie
jedno robisz brace/wedge ponad rekoma przeciwnika(nie wiem jak to po polsku wytlumaczyc jedna z twoich rak idzie ponad jego rekoma a twoje przedramie opiera sie na jego przelyku w ten sposob twprzysz wystarczajaco miejsca b y spokojnie wyprowadzic ciosy druga reka)
drugi sposob w sumie nie jest obrona przed dynka ale dziala swietnie przeciwko plum
gosc cie lapie za kark
a ty zamiast walczyc o inside control lapiesz gowokol pasa podnosisz do gory i slamujesz(wiem ze to brzmi cholernie skomplikowanie ale dziala na ringu - tylko ze nie slamujesz goscia a pchasz go w rog ringu lekko podnoszac,fakt ze moze byc troche meczace ale dziala)

ale tak naprawde dobrze wykonana banka to ko albo powarzne uszkodzenia dla przeciwnika-w szczegolnosci jezeli polaczysz ja kolankami i lokciami.
  • 0

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"
spuść głowe jak nie trzymasz gardy, powinieneś dostać w czoło :-)
Jak masz czapke z daszkiem to się łap za daszek i trzymaj mocno ;)
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"

podstawowa sprawa- trzymanie gardy :D


Poczytajcie stare posty w ju-jitsu (np. Martiusa). pomijając już kwestię po cholerę dopuścić kogoś tak blisko, istnieją dyskretne metody trzymania gardy (drapanie się po nosie, poprawianie kołnierzyka itp.)

Dokladnie. Swojego czasu mnie tego uczyli. Mozna rowniez podniesc rece w pojednawczym gescie - bedzie sie nimi latwiej obronic niz gdyby wisialy sobie jak normalnie. To dobra garda bo nie wyglada jak garda.
  • 0

budo_sniffles
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1272 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze slonecznej warmii
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"
Trzymanie gardy i dystansu :D
  • 0

budo_wiko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"
Właśnie - dystansu - jeszcze dodam, że robiąc taką gardę - nie gardę można też cofnąć się o krok. Daje to mniej agresywne wrażenie -> komunikat - nie chcę kozaczyć, jestem skłonny Ci ustąpić (ale nie dam się zaskoczyć) i do tego zwiększasz przestrzeń i czas na ocenę sytuacji.
  • 0

budo_vardi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"
OK, dzięki za odpowiedzi :) pomogliście mi, mam nadzieje że w praktyce zdąże się obronić przed tym :P
  • 0

budo_mesjasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1074 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:Ninjitsu

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"
czoło wystwic...wczoraj sprawdzane...ale kur... 2 pierwsze weszły...no i chyba nosek jednak znow zlamany... :evil:
  • 0

budo_dusza
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 516 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:BYTOM

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona przed "banią"

I opcja - jeśli mieliśmy chwilę i zdążyliśmy - wystawiasz obydwa kciuki na wysokość oczu przeciwnika (dłonie ustawiasz tak jakbyś chciał złapać jego głowę jak piłkę :wink: , tylko zamiast kciuki mieć odgięte, to nastawiasz je na oczka)...brutalne, skuteczne, ale...musisz zdążyć.


No bez jaj... :roll:

... :rofl: to nie film z Jackie Chanem ... po drugie koles musialby uderzac glowa w zwolnionym tepie :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024