Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obrona konieczna w świetle prawa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

budo_chang
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Obrona konieczna w świetle prawa
cześc wszystkim!!

Trenuję ITF już 10 lat i miałem już sporo przejść na ulicy.
Póki co zawsze wychodziłem cało z opresji (choć agresor nie koniecznie:).
Ponieważ znam się trochę na prawie to z przerażeniem widzę, że każda z tych sytuacji mogła się dla mnie skończyć tragicznie; I to nie z powodu obitej mojej gęby, ale z dalszych konsekwencji.
zdaża się bowiem często, że nie uda nam się zachować anonimowości i zostaniemy wezwani na policję. Przykładowo pobijesz w obronie własnej 2 dresów a oni złożą zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Ty nie masz żadnych świadków, a oni cała bandę kolesi z budki z piwem. Co zaś najgorsze i co zmusza mnie do poruszenia tego tematu, to to, że jeśli ćwiczysz co kolwiek i komuś dokopiesz, to w świetle prawa oskarżony jesteś o użycie BRONI BIAŁEJ!!!!!! czyli jakbyś ich nożem pochlastał!!!
Wiem tyle, że w tym kraju zawsze jako ofiara będziesz winny, a jeśli jezcze się potrafisz bronić, to raport na komendzie będzie taki:
Obywatel Jan Kowalski podszedł do grupy spokojnie stojącej, bogu ducha winnej młodzieży ubranej "na sportowo" i pobił ich brutalnie korzystając ze znajomości sw..."

Dlatego apeluję:
chociaż wiecie że dacie im rade, macie racje, oni zaczęli, to sp##lajcie!!!!
jak sie nie da to stłuc jak się da i nie czekać aż policja przyjedzie!!
... i żadnych światków!!

czekam na komentarze i Powodzonka :P [/b]
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
Jest juz dyskusja na Ulica - Obrona konieczna - jakies 10 tematów ponizej Twojego...
proponuję przenieśc i połączyc
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
Chang. P....lisz głupoty.
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
mialem juz sytuacje w sadzie.
Wole ozenic kogos z kosa, miec potem sprawe w sadzie niz pluc sobie w brode ze nie zareagowalem albo wachac kwiatki od sposu.
Ale to moje wlasne podejscie.
troche tez strywializowalem wiec nie czepiac sie prosze.
no i niech moderator to usunie,bo bylo juz :)
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
a mnie sie taka mysl nasowa - czemu zawsze sie mowi ze "w Polsce, jak sie obronisz to cie posadza itd." Na czym to polega? Przeciez sedziowie i prokuratorzy to tacy sami ludzie jak my wszyscy, troszke ich znam i wiem ze im tez sie noz w kieszeni otwiera ;) jak slysza, ze gdzies kogos drechy pobily. Pytanie, a w zasadzie dwa pytania, brzmia: czy naprawde jest tak jak ludzie mowia? a jezeli tak to: co powoduje ze sedziowie wydaja takie a nie inne wyroki?
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
No dobra a ile znacie osobiście przypadków że ktos w obronie własnej komuś coś zrobił i poszedł za to siedzieć?? No w sumie może znam 2 z telewizji, z tym że telewizji ufać nie wolno bo dziennikarze czasem przekręcają... :wink:
  • 0

budo_sorata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1768 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tomb Of The Mind

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa

Chang. P....lisz głupoty.


to zes mu sprawe rozjasnił :)
  • 0

budo_deejay
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
ktos tu kiedys napisal
"wole zeby mnie 6 sadzilo niz 12 nioslo"
podpisuje sie pod tym czterema konczynami

faktycznie bylo juz :wink:
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa

ktos tu kiedys napisal
"wole zeby mnie 6 sadzilo niz 12 nioslo"
podpisuje sie pod tym czterema konczynami

faktycznie bylo juz :wink:



eeee... chyba odwrotnie 8O (12 sądziło, 6 niosło...) no chyba, że ten ktoś ma 4 m wzrostu to dla 12 by miejsca starczyło :wink

:)
  • 0

budo_deejay
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa

ktos tu kiedys napisal
"wole zeby mnie 6 sadzilo niz 12 nioslo"
podpisuje sie pod tym czterema konczynami

faktycznie bylo juz :wink:



eeee... chyba odwrotnie 8O (12 sądziło, 6 niosło...) no chyba, że ten ktoś ma 4 m wzrostu to dla 12 by miejsca starczyło :wink

:)

faktycznie. jak to wczoraj pisalem nie mialem najtrzezwiejszego umyslu :)
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
ktoś prosił o przykład kary za obrone własną: kumpel jest bramkarzem w lokalu. 1 listopada ludziska "opijali" w lokalu święto i jak to zwykle bywa 5 kolesi zaczeło się bić miedzy sobą. kumpel poszedł ich uspokoic i dostał butelką i kilka butów. Razem z 2 bramkarzem wyrzucili kolesi z lokalu (jeden zaliczył K.O. kilku kopy dostało porządne) Kilka min potem przyjechała policja i zwineła mojego kumpla. Okazało sie że "2 łysych pakerów napadło na 3 spokojnych (pijanych, około 40) klijentów". Efekt to sprawa w sądzie i 5000 "zadośćuczynienia". To jest Polska i wygrywa ten kto pierwszy po policje zadzwoni, a mlodzi i silni zawsze "są" winni...
Sam nigdy nie czekam na policje bo "prawda" zależy od tego kto ma więcej świadków i "wójka" na komendzie
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
Obol. Wyrzucenie kolesi z lokalu nie było odparciem bezprawnego, gwałtownego i rzeczywistego zamachu, więc i obroną konieczną. To była już zemsta :)
  • 0

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa

No dobra a ile znacie osobiście przypadków że ktos w obronie własnej komuś coś zrobił i poszedł za to siedzieć?? No w sumie może znam 2 z telewizji, z tym że telewizji ufać nie wolno bo dziennikarze czasem przekręcają... :wink:


znajomego 2 drechów napadło i jednemu przeciął twarz ,a drugiemu brode(prawie gardło) 5000zl kary dla 'pociętej twarzy' jako odszkodowanie za 'zmiane wyglądu'

drech chciał 10 tys. ,ale był notowany i załagodzili jak się dało
  • 0

budo_borsuk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 173 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa

znajomego 2 drechów napadło i jednemu przeciął twarz ,a drugiemu brode(prawie gardło) 5000zl kary dla 'pociętej twarzy' jako odszkodowanie za 'zmiane wyglądu'

Jak to? Z nozem? na bezbronnych drechow? 8O :?: :) Przeciez w Polsce porzadny przestepca ma prawnie zagwarantowana "bezbronnosc ofiary" a on nie dosc, ze sie bronil to jeszcze skutecznie :) no szok normalnie, co za ludzie :) :) :) :)


A tak calkiem powaznie, to jak oni nie mieli zadnych argumentow(noze,kije,siekiery,itd.) to niestety, ale w tym kraju, moze mowic o duzym szczesciu, ze sie tak skonczylo. 8)
  • 0

budo_tsuki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Warszawy

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
Rany, było ze 12432 rayz wałkowane:
1) zaczyna się akcja
2) spierdalasz
3)uciekasz albo Cię dopadają. Jeśli to drugie, to:
4) eliminujesz zagrożenie
5) spierdalasz i zachowujesz się jak przestępca, bo w świetle prawa nim jesteś.
  • 0

budo_xaimoon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 786 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa

znajomego 2 drechów napadło i jednemu przeciął twarz ,a drugiemu brode(prawie gardło) 5000zl kary dla 'pociętej twarzy' jako odszkodowanie za 'zmiane wyglądu'

Jak to? Z nozem? na bezbronnych drechow? 8O :?: :) Przeciez w Polsce porzadny przestepca ma prawnie zagwarantowana "bezbronnosc ofiary" a on nie dosc, ze sie bronil to jeszcze skutecznie :) no szok normalnie, co za ludzie :) :) :) :)


A tak calkiem powaznie, to jak oni nie mieli zadnych argumentow(noze,kije,siekiery,itd.) to niestety, ale w tym kraju, moze mowic o duzym szczesciu, ze sie tak skonczylo. 8)


No wiesz prawda taka ,że trafili na niezłego kozaka, który też jest niezłym furiatem ,ale co tam przykład to przykład ;)
  • 0

budo_endru_
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
Co tu duzo gadac. Prawda taka ze Polskie prawo jest spier*****. Nawet jak sie bronisz to jestes winny. Najlepiej zeby cie zajebali wtedy masz pewnosc ze byles niewinny :/ Dlatego jak koledzy napisali powyzej najlepiej szybko biegac, albo obic ryje i uciekac.
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
Aż się powtórzę, ale to już chyba trzeci taki temat:
Policja i prokuratura szuka SPRAWCY!
Jezeli obronisz się przed napadem to nikt nie zakłada z urzędu że nastąpiła obrona konieczna. Działa schemat: mamy ofiarę (pobitego bandytę, albo okaleczonego, może nawet zabitego...?) i sprawcę to sprawcę trzeba zatrzymać na 48, zebrać dowody, przesłuchać świadków, wystąpić o tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące... ze względu na wagę stawianych zarzutów (zabójstwo lub ciężkie uszkodzenie ciała).
- O obronie koniecznej więcej napisałem na forum Ulica- pierwszy cios, dlatego tylko przypominam:
Nie popełnia przestępstwa, kto w o.k. odpiera BEZPOŚREDNI BEZPRAWNY zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem, w razie przekroczenia granic o.k. w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, sad odstępuje od wymierzenia kary, jeżeli przekroczenie granic o.k. było wynikiem STRACHU lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu) Tyle kodeks, a wynika z tego że nie trzeba czekać na pierwszy cios napastnika, jeżeli rusza do ataku (ale nie gdy tylko stoi i wyzywa)to można działać. Problem z dowodami: On się rzucił do przodu i dostał kombinację uderzeń i kopnieć padł, no i afera (napastnik poszkodowany, z rozbitą głową, ty nie masz obrazeń) Połowa swiadków widziała tylko jak on padał po twoich ciosach, no i jak przekonasz sąd że obrona była WSPÓŁMIERNA do zamachu
Jeżeli atakował jednym ciosem (nawet jak miał być to początek kombinacji) to wspólmierna obrona to blok i kontra,a nie seria uderzeń pieściami, łokciami i kolanami, kopnięć.....
(Kto zabija człowieka podlega karze od 8 lat wzwyż, albo 25 albo dożywocie.... Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesiecy do lat 5, jeżeli rozstrój zdrowia nie trwa dłużej niż 7 dni to grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolnosci do lat 2, to ostatnie ścigane tylko z oskarżenia prywatnego - czyli poszkodowany musi wnieść wniosek)
Co z tego wynika? Jeżeli masz sprawę to ZAWSZE powołuj sie na obronę konieczną i akcentuj potworny STRACH wywołany napadem!!! Oskarżony może kłamać i jest to realizacja prawa do obrony, nie dotyczy to świadków. Bać się to żaden wstyd!
W USA obywatele w obronie koniecznej odaremniają rocznie ok 3 mln. przestępstw i zabijają trzy razy tyle bandytów co policja i inne słuzby razem wzięte ( obywatel ma prawo nosić broń i jej używać do obrony)
Ale tam praktyka jest inna......
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
Również na gruncie prawa cywilnego broniący się nie odpowiada za szkodę wyrządzoną napastnikowi... (gdyby później bandzior domagał się odszkodowania)
Trzeba tylko zapamiętać dwie rzeczy (przy pierwszym kontakcie z policją):
1 -on na mnie napadł i to była obrona konieczna (taka jest moja wersja i będę sie jej trzymał)
2- BAŁEM się bardzo, byłem przerażony, OCH jak się bałem

... i to sąd + prokurator muszą Ci udowodnić że było inaczej!!!
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrona konieczna w świetle prawa
Tak z ciekawości... czy jeśli (zakładając hipotetyczną sytuację) napadnie mnie ktoś, ja go stłukę tak, że będzie leżał na ziemi, to czy JA moge zadzwonić na policję i zgłosić napad?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024