Skocz do zawartości


Zdjęcie

Historia Okinawa Goju Ryu Karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
160 odpowiedzi w tym temacie

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
bardzo interesujący post w temacie Goju Ryu Marcin
  • 0

budo_beatrisss
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
PO krótkich poszukiwaniach,w końcu coś znalazłam o Goju-Ryu ! ciekawe forum...;pozdrwiam wszystkich :) miłosników tego stylu;
  • 0

budo_słabiutki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Witam
Mogłby ktos napisać cos na temat kumite w Goju Ryu z tego co gdzies czytałem kumite jest w fullcontakcie wystepuje klincz rzuty podciecia a nawet mozna walczyc w parterze. Odbywaja sie w Polsce jakieś zawody w Goju Ryu w Kumite?
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_słabiutki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Filmiki z Goju Ryu

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_redar
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stądka
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate

Filmiki z Goju Ryu

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Jest mi bardzo miło, że zostaliśmy zaliczeni do pięknego skądinąd stylu Okinawa Goju-Ryu, ale czwarty filmik z kolei ( [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ) nie pokazuje irikumi Goju-Ryu tylko Okinawa Shorin-Ryu Kyudokan Karate-Do, w dodatku z naszego dojo w Rzymie, gdzie obecnie ćwiczę. Na filmie są nasze dwa czarne pasy, w tym nasz sensei.

Nawiasem mówiąc miałem i tak tu napisać, że z tego, co mi wiadomo cała "Okinawa" miała w skarbcu technik również te uznawane dzisiaj za domenę grapplingu, bjj albo innych "chwytanych" sztuk lub sportów walki. Nie muszę już tego pisać, bo chociażby powyższe zestawienie filmików z irikumi tych dwóch stylów okinawskich - Goju-Ryu i Shorin-Ryu (w tym wypadku naszej szkoły - Kyudokan) pokazuje co nieco.

Co do pytania o okinawskie (bo istnieje również wersja japońska) Goju-Ryu w Polsce i ewentualne zawody w kumite, to odsyłam na polskie strony IOGKF - wg mnie najbardziej renomowanej organizacji Okinawa Goju-Ryu, np.: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam!
  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Witam
Z tego co widać na tych filmach Goju Ryu to Twarde Tradycyjne Karate z Okinawy do tego bardzo wszechstronne są rzuty obalenia chwyty i walka w parterze nazwa mówi że to karate twardo – miękkie ta miękkość to chyba właśnie rzuty podcięcia, chwyty walka w parterze itd. Może wyjaśni nam to ktoś kto trenuje Goju Ryu ja również czytałem że w Karate Okinawskim zawsze były chwyty rzuty i techniki walki w parterze wiadomo ze to nie będzie taki parter jak w Bjj bo to nie bjj tylko Karate ale jak widać na filmach Zawodnicy Goju Ryu nie stronią od walki w parterze i potrafią sobie tam radzić. Na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] można przeczytać o kursie sędziowskim w Kumite wiec chyba od czasu do czasu zawody w Goju Ryu w Polsce na zasadach full contakt podobnych do zasad na jakich walczą przedstawiciele Goju Ry na tych filmach są organizowane wkońcu to nie jest sportowe karate.
Z tego co gdzieś czytałem za granicą takie zawody się odbywają.
Pozdrawiam

:D :D :-)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Gratuluje takich "zawodników"jak:
Gavin Mulholland i Neil "Goliath"Grove.Nie trzeba tworzyć "składaków", wystarczy pogrzebać w tradycyjnym.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
DKK Fighters
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Pozwolę sobie na wtrącenie.
Kurs sędziowski i kumite w IOGKF Polska będzie dopiero otwierał drogę do bardziej sportowego wymiaru naszego Goju ryu.
Kolejna sprawa jeżeli chodzi o Okinawa Goju ryu jest taka, że w obrębie stylu istnieje wiele szkół czy organizacji, które różnie traktują element rywalizacji.
Jeżeli jednak chodzi o wszechstronność, to uważam, że styl jest bardzo wszechstronny i oferuje wielorakość zarówno w sensie technicznym jak i metod treningowych.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Czy kurs sędziowski jest tylko dla adeptów (instruktorów) waszego stylu? Sędziowie bokserscy nie są byłymi bokserami.
  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Praktykuję Goju ryu od kilku dobrych lat. Staram się także na swój sposób poszukiwać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących teorii, historii czy pewnych rozwiązań technicznych to nie sposób mi odpowiedzieć, czy to co pokazuje E. Higaonna to "rdzenne" Goju ryu czy zapożyczenia.
O pewnych formach okinawańskich zapasów wspomina choćby G. Funakoshi.
  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
mysle ze temat technik grapplingowych zawartych w goju ryu w ogóle w okinawskim karate jest dosc ciekawy i można by podyskutowac o tym na forum w tym temacie
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Jak najbardziej Pabblo!
Oby to była merytoryczna dyskusja, a nie opowieści "z mchu i paproci"...
  • 0

budo_słabiutki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Widac Goju Ryu mimo iż tradycyjny styl jest bardzo wszechstronny mam pytanie na sparingach w goju Ryu czesto walczy sie w parterze ?
Pozdrawiam
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Słabiutki, oficjalnie nie często.
Ale w Dojo (Dojo kumite) można robić co się komu podoba i ja tak robię. W moim Dojo zwykle kończymy w parterze...
Ale nie odbieraj tego, że jest to reguła w przypadku tego stylu.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Mam pytanie, jak wyglada typowy kihon w Goju ryu, w jakich postawach, czy duzo jest manewrow: kihon-ido i w jakich postawach?
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Janie, kihon w Goju wygląda tak samo jak w innych stylach z tym, że ma być "stylowo".
Sporo czasu poświęcamy na San Dan Gi i różne tego kombinacje/wariacje:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozycje to przede wszystkim sanchin dachi, han zen kutsu dachi, shiko dachi.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate

Janie, kihon w Goju wygląda tak samo jak w innych stylach...


Kihon Shotokan rozni sie znacznie od kihon Kyokushin. Jak wiadomo Kyokushin powstalo na bazie Goju ryu, czy wasz kihon wyglada tak jak w Kyokushin tzn w postawie sanchin naprzemienne wykonywanie uderzen albo blokow w seriach po "ilestam"? I jesli tak to ile zajmuje wam to czasu. Z gory dziekuje za odpowiedz.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
BYć może wyraziłem się mało konkretnie.
To, że " kihon jest podobny" znaczyło, że dotyczy nauk podstaw Karate (jakiegokolwiek), takie abecadło. Oczywiście może on być mniej lub bardziej rozwinięty, ale zawsze będzie dotyczył nauki technik wykonywanych w specyficzny dla danego stylu sposób. Ale to są sprawy oczywiste.
Różnice w kihon w przywołanych przez Ciebie Janie Shotokan i Kyokushin są oczywiście widoczne. Jak by tu rzec, kihon w Shotokan jest o wiele bardziej "mobilny".

Wróćmy jednak do Goju ryu. Kihon w tym stylu wykonujemy zarówno w miejscu jaki i w ruchu. Ja osobiście nie przepadam za "szaleństwami" w temacie niekończącego się "rzeźbienia bloków". Oczywiście jest to dział treningu niezbędny dla ćwiczącego, a jego czas trwania należałoby uzależnić od zaawansowania ćwiczącego. Jeżeli widać, że ćwiczący wykonuje (i rozumie) podstawy stylu w sposób zadowalający więcej czasu należy poświęcić na inne elementy treningu. Jeżeli jednak ćwiczący te podstawy "kaleczy", to ... kihon, kihon i jeszcze raz kihon.
Co do czasu poświęcanego na kihon to jednoznaczna odpowiedź jest...niemożliwa. Zależy od nauczyciela. Dla przykładu G. Andrews poświęca na kihon bardzo dużo czasu i jest to kihon wykonywany z bardzo dużym zaangażowaniem sił i wytrzymałości. Z kolei np. S. Leijenhorst o wiele więcej czasu poświęca na trening "z partnerem".

Mógłbym napisać Janie, że sposób treningu w naszym stylu cechuje spora indywidualność prowadzącego, a wynika to z wielu przyczyn. Kihon będzie widoczny wszędzie, ale dla wprawnego obserwtora będzie różnił się szczegółami. Szczegółami nie tyle w sensie technicznym co raczej szczególnej uwagi zwracanej na takie lub inne "akcenty".
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024