Skocz do zawartości


Zdjęcie

Historia Okinawa Goju Ryu Karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
160 odpowiedzi w tym temacie

budo_kamyk78
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Nie moge odpowiedziec ze stu procentowym przekonaniem czy rzeczywiscie na Okinawie sensej Morio Higaonna jest mniej znany niz w europie..Z tego co wiem jest rowniez dobrze znany i szanowany. Chojun Miyagi Sensei mial wielu zaufanych uczniow i jak to zazwyczaj bywa po smierci wielkiego mistrza nie do konca jest zgoda i jednoglosnosc.Sensei Morio Higaonna jest ogromnie szanowany na calym swiecie rowniez przez wielkich mistrzow z okinawy i nie tylko.Kiedys znany mistrz z okinawy ktorego nazwiska nie wyjawie poniewaz ktos pomysli ze chce jakby udowodnic ze Goju Ryu jest tym naj..stylem czego nigdy nie powiedzialem i nie powiem,poniewaz kazdy z nas ma inne wymagania i szuka czegos innego,wiec powiedzial ze : Karate na swiecie to Sensei Morio Higaonna,potem dlugo ,dlugo nikt i cala reszta.Wiec jak widac ma wielkie poszanowanie i wsrod innych mistrzow.moge powiedziec z przekonaniem ze Morio Higaona sensej jest napewno niekwestionowanym autorytetem karate na swiecie i niedoscignionym liderem stylu okinawa Goju Ryu.Jego umiejetnosci są najlepszą ilustracją maksymy karate ,,HITOTSUKI,HITOGERI,,..ja osobiscie wybralem linie Morio Higaona sensej a mam chyba doswiadczenie w sztukach walk i mi osobiscie to najbardziej pasuje.Ale szanuje wszystkie okinawskie karate i pozdrawiam..warto zobaczyc tego Czlowieka na wlasne oczy i naprawde zapraszam na takie seminaria.Kto raz Go zobaczy nigdy o Nim nie zapomni. Pozdrawiam Okinawa Goju Ryu Radom
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Witam Best
Z tego co i ja słyszałem to masz rację,co do popularności Goju na Okinawie ...Ale Kamyk także ma dużo racji.Gdzie jest ta "prawda"?A no jak zwykle po środku.Jest wielu mistrzów ,którym należy się szacunek.
Moje skromne doświadczenia:Byłem na treningu z Sensei Morio jak i z Sensei Miyagi (Meitatsu).Bardziej "ujął" mnie Sensei Morio (może dla tego że miałem jego naszywkę :-) .
A tak na marginesie,Sensei Morio jest bardzo szanowany także w Chinach,
może dla tego,że korzysta z doświadczeń chińskich mistrzów, np. Jin Jing Fu ze stylu Białego Żurawia ...
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Witam Gaweł
dzieki za wyjasnienie,

best
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
No co tam ? Wyczerpały się pomysły ?
A może historia Okinawa Goju Ryu w Polsce ? O teraz to by się dopiero działo ... Może lepiej nie ... Cofam myśl.
Ale coś o historii w ogóle , np :
-jak ma się Goju Ryu do "reformy" Y.Itosu
-czy Goju Ryu jakie ćwiczymy w Polsce to zaprawdę stara , tradycyjna metoda jaką przekazał Ch. Miyagi czy coś "dostosowanego" do czasów współczesnych
-wg. przekazów historycznych K.Higashionna uczył się także technik w parterze czyli na ziemi i miały to być techniki "zapaśnicze" ; jakie ? i dlaczego ich nie ćwiczymy
-jak to jest z tym przekazem stylu , Ch.Miyagi wyznaczył następce ? a może przekazał "powinność" dalszego nauczania ?
To wszystko nie jest takie proste i jednoznaczne. Można sobie powiedzieć ,że to co ćwiczymy jest naj. nasznauczyciel jest naj i już , reszta kłamie. Ale to g... prawda.
  • 0

budo_stilgar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Witam

tak fajnie piszecie o tym goju-ryi, ze chetnie odwiedzilbym jakas sekcje. nie wiecie moze czy odbywaja sie jakies treningi w krakowie?

z gory dziekuje za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam
  • 0

budo_ninja65
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Czesc...

Z tego co wiem to w Krakowie nie ma żadnej sekcji Okinawa Goju Ryu ale zapraszam do warszawy jezeli kiedyś będziesz :) Karate można studiować również zaocznie :D

Pozdrawiam
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Stilgar, albo do Bydgoszczy...
We Wrocławiu też jest kilka osób,które bym polecił.
  • 0

budo_stilgar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
czesc

ninja65 i GAWEŁ, dzieki za wasze odpowiedzi. niestety praca zwiazala mnie dosc mocno z miejscem, nie pozostaje wiec mi nic innego jak czekac na rozkwit organizacji (czego jej serdecznie zycze).

tak na prawde, to goju-ryu zainteresowalem sie jeszcze jako zupelnie mlody szczeniak podczas lektury milkowskiego, podebranej cichaczem starszemu bratu (strzegl tej ksiazki jak oka w glowie :wink: ). co mnie wtedy zainteresowalo, to to, ze wg pana milkowskiego karatecy goju-ryu dzieki odpowiednim cwiczeniom oddechowym potrafia zminimalizowac fizjologicze skutki ciosow. ciekaw jestem ile w tym prawdy i ewentualnie jakie to cwiczenia. a poza tym bardzo przypadla mi do gustu maksyma jednego z mistrzow stylu (nazwiska niestety nie pomne): "trenuj tak, zeby moc przyjac kazdy cios, uderzaj tak, zebys nie musial przyjmowac nastepnego" (cytuje z pamieci, wiec cos moglem pochrzanic).

pozdrawiam
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Stilgar.
Maksymę, którą przytoczyłeś stworzył G.Yamaguchi twórca japońskiej odmiany stylu Goju Ryu.
Umiejętność "przyjmowania" uderzeń (co to za określenie?), a raczej umiejętność ich fizjologicznego minimalizowania jest efektem długotrwałego i umiejętnego treningu Ude tanren czyli ćwiczeń "utwardzających". Co do umiejętnego oddychania to owszem w stylu Goju Ryu to sprawa zasadnicza ale nie jedyna.Zwracam tu uwagę na trening Sanchin Kata.
Niejako uzupełnieniem tego jest także trening Hojo undo, czyli tzw. trening suplementarny.
  • 0

budo_ninja65
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
A co się tyczy Pana Jamaguchiego to nie jest on uznawany przez mistrzów na Okinawie za jakikolwiek autorytet w Goju Ryu.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Moze nie jest autorytetem ale histroia jego zycia nie wymaga podpierania sie opiniami mistrzow z zewnatrz. Kiedy zyl to byly jeszcze te czasy ze mialo sie okazje wyrobic sobie marke po czynach a nie tylko po opiniach innych.

Tak jak nie sadze zeby Oyama byl wielkim autroytetem na Okinawie, ale zrobil rzeczy ktorych pewno jeszcze dlugo nikt na swiecie nie powtorzy.
  • 0

budo_ninja65
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
A czego takiego wielkiego dokonał Pan Jamaguchi??
  • 0

budo_ninja65
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Bo z tego co mi wiadomo to niewiele.
(Być może dlatego, ze samo Okinawa Goju Ryu ćwiczył krócej niż trwa przerwa wakacyjna).
A co się tyczy kyokushinu to nie jestem expertem. Nigdy mnie nie ciągnęło w tamtą stronę :)
Chciałbym jeszcze nadmienić, iż sama marka o niczym nie śwaidczy.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Hej Ninja 65 chyba się trochę zagalopowałeś.Jeżeli tak bardzo szanujesz to co robi M.Higaonna Sensei to powinieneś pomiętać o Dojo Kun, a między innymi o: "Szanuj innych".
W Japonii (co by o tym nie myśleć) G.Yamaguchi jest bardzo szanowany, a poza tym cała "japońska" odmiana Goju Ryu to też spora "sprawa".
A M.Oyama... to, coby nie mówić postać ogromnego kalibru.
Więcej taktu.
  • 0

budo_ninja65
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Gaweł...

A więc tak. Po pierwsze nie napisałem nic negatywnego o Oyamie. ( Jak juz wcześniej pisałem, nie ciągnęło mnie w tamta stronę - nie wypowiadam się). A co się tyczy Pana Jamaguchiego to może on być ogromnym autorytetem w japonii i nie oznacza to, że w stylu pt. Goju Kai jest jakaś wiedza. Proszę tylko spojżeć na sposób wykonywania Sanchin Kata (a wszystko stanie się jasne).
Styl Goju Kai to jest takie przemielone Okinawa Goju Ryu (a jak wiemy wielokrotnie mielone mięso nie smakuje najlepiej). Marka o niczym nie świadczy. Nie chcę tu nikogo obrazać. Pozdrawiam.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Ninja.
Czy kiedykolwiek miałeś kontakt z nauczycielami reprezentującymi Goju Kai? A może śledziłeś ich kontakty, czy poszukiwania w Chinach i na Okinawie? Ćwiczyłeś z nimi Sanchin Kata, czy tylko się przyglądałeś? Niekiedy wiele więcej można wyczytać między słowami...
Poza tym tematy miały dotyczyć historii Goju Ryu, a tymczasem to jest lepsze, a tamto jest gorsze.Może choć raz uda się tego uniknąć?
  • 0

budo_ninja65
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Gaweł...

Tak owszem znam osoby reprezentujace gojukai w polsce, widziłem jak cwiczą i owszem interesuję się historią naszego sytlu (kazdym jej aspektem). Nie tylko ty jesteś takim ciekawskim karateką drogi Gawle :) Ja poprostu mam swoją opinie wyrobioną na temat odłamów. Masz racje temat miał dotyczyć Goju ryu. Więc proponuję zakończyć tą dyskusję tu i teraz.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Ot co.
Właśnie więcej o Goju Ryu, a mniej o tym co lepsze a co gorsze...
Hm, "ciekawski" -trochę to złośliwe, ale dobra! Koniec, a więc : "Dawno, dawno temu ..."
  • 0

budo_bodhidarma
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
To zadkie zjawisko kiedy w stylu podzielonym na rozne organizacje wszyscy nadal sie znosza :-) .
Co do jednego z (duzo)wczesniejszych zagadnien - reformy Y.Itosu - smiem przypuszczac ze jego reforma objela galaz shuri-te i tomari-te czyli pozniejsze shorin. Jej efektem jest piec kata pinian na piec klas "szkoly podstawowej". Co prawda Gekisai Dai powstaly z podobnych przyczyn, ale to juz ani Y.Itosu ani jego epoka. Natomiast inne kata Goju sa z pewnoscia stare i to przemawia za duza autentycznoscia przekazu Goju Ryu niezaleznie od szkoly. Pozdrawiam
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Bodhidarma masz niewątpliwie rację, ale czy reformy Itosu nie wywarły wpływu na całe Okinawa Karate? Zapewne na style bliskie Itosu bardziej niż na np. Goju Ryu niemniej po wprowadzeniu Karate do szkół na Okinawa również K. Higashionna również uczył w szkołach, a program nauczania w szkołach różnił się od tego czego nauczał w swoim Dojo. Co do akceptacji różnych odłamów Goju Ryu... ech to nie takie proste. A co do Kata, jego "wiek" to nie wszystko. Jest tak wiele elementów, które stanowią o tym czy jest to autentyczny (stary) przekaz ... czy już nie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024