Skocz do zawartości


Zdjęcie

Historia Okinawa Goju Ryu Karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
160 odpowiedzi w tym temacie

budo_mtq
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Co do tych październikowych - jeszcze nie.

Jak na razie wszystkie siły skupiane są w organizacji seminarium z sensei George Andrews 7 Dan i Tetsuji Nakamura 6 Dan :

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
witam
bardzo ciekawy temat i moim zdaniem styl karate nawet dosc sporo jest klubów w polsce szkoda że nie ma zawodów z tego co widac na filmach tutaj umieszczonych walka sportowa jest dosyc wszechstronna w prównaniu np do Kyokushin jest stójka rzuty i parer a to sie chwali mimo ze styl tradycyjny nie ogranicza sie i przygotowuje swoich adeptów do samoobrony w kazdej płaszczyxnie rozumie ze w goju Ryu sport nie jest najwazniejszy ale zawody sportowe pomagaja przygotowac adepta psychicznie do obronnny na ulicy pozwalaja skonfrontować swoje umiejetnosci z innymi zawodikami itd maja wiele plusów sa jedym z ważnych etapów szkolenia wojonika
dlatego troche dziwi mnie fakt ze w polsce nie organizuje sie zawodów w Goju Ryu a ten styl przecież jest juz od dłuzszego czasu jest w naszym kraju
Pozdrawiam
  • 0

budo_słabiutki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Witam
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
na tej stronie goju Ryu są filmiki na ktorych sa pokazane rzuty i wykonczenia w parterze
w zwiazku z tym mam pytanie czy rzuty i parter sa tez cwiczone w formie takiej jak np w judo lub takiej jak na filmiku poniżej

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

ze wykonuje sie wejscia do rzutów i techniki w parterze z partnerem
czy występują sparingi z rzutami i parterem lub jako forma treningu na same rzuty i parter?
chyba że rzuty i techniki w parteże są cwiczone tylko w takiej formie jak na tych filmach?
wiadomo juz cos odnosnie zawodów okinawa goju ryu i na jakich zasadach będa czy to bedzie fullcontakt z dozwolonymi rzutami i parterem czy moze formuła bezkontaktowa jak to jest np w goju ryu japonskim
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
to sa filmy z zawodów okinawa goju ryu




[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]




[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

czyw okiawskim Goju ryu poza treningiem w formie tradycyjnej sa tez treningi na tarczach, workach treningi pod wolna walke ?

tutaj techniki grapplingowe w innym stylu okinawskim

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
jak to wszytko wyglada w okinawskim Goju Ryu ?
mysle ze to jest bardzo ciekawy temat jest troche praktyków Goju Ryu jak i innych okinawskich stylów na forum
z góry dziekuje za wszytkie odpowiedzi
Pozdrawiam Serdecznie
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Wreszcie mam trochę czasu i spróbuję odpowiedzieć na postawione pytania.
Może nieco od końca... Pytasz Słabiutki czy w Okinawa Goju Ryu używa się tarcz i worków? No pewnie... I powinno ich się używać dosyć sporo.
Treningi "pod wolną walkę"? Pytasz o treningi "pod zawody"? Jeżeli startujący ma być przygotowany do zawodów, to takie "specjalne" treningi są niezbędne!
Techniki graplingowe w Goju ryu. Generalnie Goju ryu to nie BJJ i tak rozbudowanego parteru tu nie znajdziesz. Parter nie jest równierz podstawowym elementem stylu, a więc nie poświęca mu się zbyt dużo uwagi. Tym niemniej elementami treningu Goju ryu może być np. walka na dźwignie, chwyty, obalenia czy "regularna" walka w parterze. Wszystko to są jednak elementy "dopełniające", a nie zasadnicze.
Zauważyłeś wcześniej, że w goju ryu jest duzo szarpania, przechwytów itd dodałbym jeszcze obaleń, duszeń, dźwigni. Można te elementy przećwiczyć w luźnym sparingu, można w zadaniowym. Generalnie w tzw. DOJO KUMITE możemy robić co nam się podoba, oczywiście aby miało to sens i logikę i oczywiście BEZPIECZNIE.

Zawody. Żeby zorganizować sensowne zawody, trzeba się do nich odpowiednio przygotować. I to na wszelkich płaszczyznach. W IOGKF zawody nie są szczególnie promowane, aczkolwiek mają swoje miejsce i cel, a my, jako członkowie tej organizacji staramy się dostosować do obowiązujących standardów. Dlatego też, na zawody seniorów w naszej organizacji trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Całkiem niedawno w Piotrkowie Trybunalskim miało miejsce Seshin z Sydney Leijenchorst 5 dan (Holandia). Sydney w kapitalny sposób łączy swoją wiedzę Goju Ryu z umiejętnościami wyniesionymi Pankrace (chyba nic nie popierdzieliłem). Jego seminaria choć bardzo przekrojowe, zmierzają zawsze ku konkretnemu tematowi. Jak dla mnie jest to jeden z najbardziej interesujących instruktórów IOGKF, a wspomniałem o nim ponieważ w bardzo ciekawy sposób łączy tradycyjne Okinawa Karate z "dopełniającymi" je elementami.
  • 0

budo_słabiutki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Witam
dziekuje za odpowiedz :)
ogólnie interesuje mnie temat goju ryu wszelkich jego szkół
wiem wiem ze goju ryu to nie bjj i nigdy nei bedzie to dwie zupełnie rozne sztuki walki bjj praktycznie wiekszosc walki to parter goju ryu to karate bojowe sa uderzenia , kopniecia , rzuty , przechwyty itd walka w bliskim dystansie a to czesto konczy sie parterem moim zdaniem goju ryu swietnie przygotowuje do samoobrony, walki na ulicy oczywiscie wiele zalezy od trenera , jak zauwazyłem w internecie czy nawet na filmach z zawodów goju ryu kontynułuje sie walke w parterze co jest moim zdaniem na wielki plus dla tego stylu wiadomo ze ten parter nie bedzie tak rozbudowany jak w bjj i bardzo dobrze nie o to tu chodzi i to nie jest zupełnie potrzebne moim zdaniem dlatego pytałem czy na treningach równiez cwiczy sie techniki w parterze czy sa sparingii w parterze bo neistety cwiczenie tylko dojsc do technik bez sparingów to za mało
karate goju ryu jest karate bojowym wiec moim zdaniem trening powinien byc ukierunkowany pod walke, samoobrone , sparingii tez powinny byc waznym elementem treningu był tutaj gdzies film z luxnego sparingu goju ryu rosyjskich zawodników super to wygladało
okinawa goju ryu juz dosc długo istnieje w naszym kraju w iwekszosci krajó sa zawody goju ryu u nas tez mogłby sie zaczac odbywac wiem ze to nie jest sty sportowy ale raz czy dwa razy w roku to nie duzo a tez przygotowuje prkatyków goju ryu do walki- samoobrony na ulicy np w jakis sposob psychicznie , wiec to tez jest jakis element treningu karateki -wojownika
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
tutaj wywiad z przedstawicielem Goju Kai
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Slabiutki, widzę że wstawiłeś wywiad z Leo Lipinskim. Miałem okazję trenować z Nim wiele razy... dobrze to wspominam.

W wywiadzie z Leo wywołany został sensei Tasaki. Na dysku mam wywiad z senseiem, więc wrzucam. Nie wiem kto i kiedy robił ten wywiad, ale skoro mam napisane, że jest to wywiad z senseiem Tasaki to na pewno jest ;)
---------------------------------------------------------------------
"Kiedy się urodziłeś?

20-ego stycznia 1933 roku w Tokio. Trening Goju Ryu rozpocząłem 15-ego sierpnia 1951 roku, a teraz jestem vice Prezesem Federacji Goju Kai i Oficjalnym Instruktorem Narodowym w JKF (Japońskiej Federacji Karate).

Co było dostępne kiedy zaczynałeś trenować?

Był boks i inne formy karate, ale szkoły nie były sztywno zorganizowane. Bez szczególnych nazwisk.

Dlaczego wybrałeś karate?

Było wielu obcokrajowców w Tokio. Dla samoobrony i ostrej walki. Dochodziło do wielu ulicznych bójek i chciałem się
nauczyć bronić.

Od jakiego Ryu zacząłeś i dlaczego?

Sensei Yamaguchi był moim pierwszym nauczycielem - i dla mnie jedynym. Yamaguchi pamięta mnie jako jednego z niewielu swoich studentów, którzy pozostali. Wybrałem ten styl, ponieważ miałem taką okazję. Poprzednie Goju Kai w Asakusa. Mieszkał tam. Miało tylko 6-8 studentów, których Yamaguchi osobiście uczył. Pamiętam Senseia Nakaishiego, który trenował bezpośrednio u Yamaguchiego. Nie wiem, gdzie ten Sensei jest teraz. Było też dwóch innych starszych instruktorów - Senseiowie Miyama Motomasa i Onishi Kenichiro.

Jak wyglądał trening w tamtych czasach?

Porównując z dzisiejszymi - to teraz jest to niebo. Wtedy było piekło. Dzisiaj lekcje są bardziej naukowe. Przez pierwsze 8-
10 miesięcy intensywnie budowało się podstawy oraz siłę fizyczną, aby mieć dobry fundament pod techniki. Żadnej techniki
karate nie uczono w ciągu tych pierwszych 10 miesięcy.

Jakiego rodzaju trening podstawowy?

Skakanie, brzuszki itp. Do kresu wytrzymałości. Wielu odpadło. Żadnej zabawy i bardzo niewielu kontynuowało. I bardzo niewielu podejmuje teraz taki trening.

Co ciekawego pamiętasz?

Sensei Yamaguchi z uczniami robił wszystko - nawet wtedy. Gdybym dzisiaj tak uczył, nie miałbym żadnych studentów. Naucz się oddychać - fundamentalna technika karate. To dlatego w moim wieku mogę się mierzyć z młodszymi instruktorami.

Wygrałeś pierwsze zawody Goju Kai. Jaki miałeś pogląd na temat zawodów wtedy i jaki masz teraz, i co sądzisz o zmianie.

Pierwsze zawody Goju Kai odbyły się w 1963/64 i wygrałem finały reprezentując Tokio. Drugie były w Wakayamie - drugie miejsce. Hirano z Wakayamy wygrał - był trzy lata młodszy. W tym samym roku co drugie zawody powstała Federacja, i nie
chciała dalszych zawodów aż do 13 lat wstecz. Różnica w kumite - bez punktacji - wtedy dojo styl kumite i wszystkie techniki, które obecnie są zakazane, były dozwolone. Federacja została utworzona w 1965 i zamiast kumite - rozwinięto kumite punktowane. Goju Kai - Wado Ryu - Shito Ryu i Shotokan stworzyły Federację. Wolałem uczyć dojo kumite w opozycji do stylu punktowego, tzn. Ucz jak byłeś uczony. Tak długo jak jest się mistrzem w Goju Ryu kumite, inny [styl] może być dostosowany. Jeśli trenowałeś w Goju Ryu dojo kumite, możesz kontynuować nawet po tym jak osiągniesz wiek średni. W walczeniu na punkty nie byłoby takich rezultatów. Gdy tracisz szybkość - tracisz swoje karate. Z definicji Goju dojo kumite daje przewagę, jako że nie jest ono zależne od wieku. W karate jeśli się cofasz - tracisz wszystko. Schodzenie na bok jest w porządku, młodsi mają szybkość, starsi są wolniejsi. Dlatego trzeba iść naprzód i przyjąć. Jeśli trenujesz tylko nowoczesne karate, to gdy przekroczysz trzydziestkę, Twoje karate się kończy.

Jakie miejsce, wg Ciebie, ma karate w nowoczesnym świecie?

Po pierwsze duchowa / psychiczna siła. W dzisiejszych czasach, w świecie błahostek i konfliktowych wartości, bez karate trudno jest przeżyć. Potrzeba wytrzymałości i cierpliwości, aby poradzić sobie z określonym celem.

Czy kiedykolwiek, odkąd zacząłeś ćwiczyć, musiałeś się bronić?

Niezliczoną ilość razy. Zdarzało mi się to po trzydziestce, czterdziestce - dzisiaj ludzie mają tendencję do unikania walki -
przeczuwając taką potrzebę, instynktownie trzymają się ode mnie z daleka.

Kto był Twoim największym rywalem w kumite?

Nawet w kumite wielu rywali to byli seniorzy, z powodu psychicznego i duchowego naporu, jaki wykazywali. Zwłaszcza
Sensei Mayama. Możliwe, że z szacunku dla ich statusu seniora / sempei. Nie ma żadnego w moim wieku czy juniora, którego bym uważał za szczególnego rywala. Panowie Nishi i Wakayama mogliby mieć taką pozycję. Mieli bardzo silną reputację. Nie uczęszczali też na zawody we wcześniejszych latach, więc nigdy się nie dowiemy, jak dobrzy byli. Nawet dzisiaj ci dwaj w/w wciąż praktykują w swoich własnych dojach. Niezupełnie rywali, starałem się ich prześcignąć 20 lat temu. W Kansai wciąż edukują bardzo dobrych studentów. Luka nie została wypełniona. Luka, o jakiej mowa, to fakt, że Goju Ryu zaczęło się najpierw niedaleko Kyoto i miało więcej i lepszych studentów niż Tokio.

Jakie są Twoje ulubione techniki?

Kopanie, Haito i urauchi.

Co uważasz za ważne w swoim nauczaniu?

Przywiązanie do moich studentów. Zauważam różnice i próbuję dojść do tego, jak ulepszyć każdego pojedynczego studenta. Szanuję indywidualność i cechy każdej osoby i próbuję ich podbudowywać psychicznie i fizycznie.

Wydaje się, że każde pokolenie ma swojego wielkiego karatekę. Z Twojego pokolenia to Ty i Yamamoto. [MŚ: chyba, ze chodzi o innego Tasakiego...] Kto był szczególny przed i po?

Ishihara i Chiba - moi pierwszorzędni uczniowie. Shuji Sakamoto jest następny a Takahashi trzeci. Ishihara był wyjątkowo silny. Było jeszcze 5-6 innych, ale już nie trenują.

Co znaczy OSS!!!?

Ważną Japońską Wartość. OSS = Bądź cierpliwy i powstrzymuj się. Nie powinna być używana lekkomyślnie. Często pytam ludzi, czy wiedzą, co mówią. Jest to skrót od OSHI SHINOBU.

Odnośnie Goju Kai przeciwnego tradycyjnemu Goju Ryu, możesz opowiedzieć nam o swoim ryu i jak on się różni?

Zasadniczo jest bardzo mała różnica. Jeśli jest, to są nią nawyki indywidualnych uczniów nabywane od ich Senseiów.
Istnieją niepotrzebne sztucznie stwarzane różnice. Dawniej okinawskie Goju nie obejmowało kumite. Kumite rozwinęło się w
Japonii. Ostatnio dopiero zaczęło się na Okinawie. Teraz też urządzają zawody kumite. Goju dojo kumite ma silną reputację z powodu swojej efektywności, zwłaszcza za czasów starej szkoły. Wszyscy instruktorzy mają swój wkład w jego rozwijaniu i pielęgnowaniu. Ochroniona została główna idea tego, co reprezentowało we wczesnych latach, wspólna wszystkim stylom.
Sensei Miyagi zapoczątkował Goju Ryu i kumite jest bardzo zbliżone do kata. Techniki powinny być przejmowane w kumite. Musimy pamiętać o różnicy między najmniejszymi formami kata a właściwym użyciem technik w prawdziwej walce i kumite.

Czym jest Japońska Federacja Goju Kai i JKF?

Goju Kai zostało utworzone w 1965 i przyłączone do FAJKO (późniejsza JKF) w tym samym roku. Goju Kai pierwotnie zostało zapoczątkowane przez Senseia Gogena Yamaguchiego. Po kilku latach Yamaguchi zrezygnował - i Goju Kai kontynuowało swoją działalność jako renmei Goju Kai. Sensei Ujita był pierwszym prezesem. JKF jest głównym organem karate w Japonii i na Okinawie.

Jakie szczególne wydarzenia pamiętasz?

Asakusa dojo - lata po wojnie, były okrutnymi latami. Kiedy student był promowany do czarnego pasa, musiał wyjść na ulicę, ukłonić się pierwszej osobie i ją uderzyć. Jeśli się cofnął, to było niedobrze. Jeśli przegrał, to było dobrze. Dzisiaj
oczywiście nie może to być przyjęte.

Kończąc wywiad, jakie stosunki, jeżeli te w ogóle miały miejsce, były między Seiwa Kai i grupą świętej pamięci Gogena Yamaguchiego, IKGA?

Żadne. Jak już Ci powiedziałem, Sensei Gogen był zawsze moim jedynym nauczycielem. Byłem seniorem (Sempei) dla jego syna, Goshiego. Wciąż utrzymujemy przyjacielskie stosunki. Nasze organizacje zupełnie się różnią.
"
-------------------------------------------------------------
  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
fragment treningu z sprzętem

  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Tlumaczenie moglo byc lepsze ale to i tak ciekawy wywiad. Szczegolnie pouczajace jest zaakcentowanie roznicy w sposobie prowadzenia walki: kiedys i teraz, jak rowniez uwaga o tym ze walka wg wspolczesnych przepisow jest tylko do trzydziestki.
  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
film z wizyty Sensei Morio Higaonna w Polsce
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_słabiutki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
tutaj jeszcze kilka fajnych filmów z Goju Ryu Karate

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

bardzo ciekawe wywiady z sensei Morio Higaonna

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam :D
  • 0

budo_tedo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 988 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Chciałby dodać kilka istotnych faktów, które pomijane są w poszczególnych organizacjach Goju Ryu. Obecnie jest ich dość sporo o mniejszym lub większym zasięgu.
Historia zawarta na początku tego tematu pomija kilka faktów, które moim zdaniem powinny zostać opisane. Każda organizacja przypisuje sobie, że jej sukcesor był jedynym prawdziwym spadkobiercą systemu. Postaram się poukładać to chronologicznie . Nie będę wymieniał wszystkich organizacji, tylko te które moim skromnym zdaniem uważam za najważniejsze.

Po śmierci sensei Miyagi w 1953 roku, najbardziej doświadczonymi uczniami byli: Seiko Higa, Meitoku Yagi, Eichi Miazato. Według mojej wiedzy przewijają się jeszcze dwa nazwiska, ale jak wspomniałem powyżej te uważam za najważniejsze i chyba najbardziej rozpoznawalne na Okinawie.

Seiko Higa spędził z mistrzem Miyagi najwięcej czasu, gdyż trenował z nim od 1916 do jego śmierci, a więc około 37 lat. Wcześniej pobierał nauki od samego Higaonna sensei. Moim zdaniem najbardziej "doświadczony" instruktor. Po śmierci Miyagi stworzył własną organizację Shodokan Goju Ryu. Żeby był ciekawie to źródła podają, że był on krewnym samego ANko Itosu, którego tutaj chyba nie muszę przedstawiać. Od niego także otrzymywał lekcje Shuri-Te

Kolejnym uczniem był Meitoku Yagi. Trening pod skrzydłami mistrza Miyagi rozpoczął w 1926 roku i trwały one także do jego śmierci. WObec czego spędził z nim 27 lat, stworzył organizację Meibukan Goju Ryu

Następny uczeń to Eiichi Miyazato, który rozpoczął trening z sensei Miyagi w roku 1938, więc trenował pod jego okiem 15 lat, stworzył własną organizację Jundokan Goju Ryu

An'ichi Miyagi, rozpoczął trening pod okiem Chojun Miyagi w roku 1948, a więc szkolił się pod jego skrzydłami 5 lat

Moim skromnym zdaniem to najważniejsze nazwiska, nie będę opisywał innych, przynajmniej tutaj, bo trochę by to zajęło. Każdy z w/w osób poza An'ichi Miyagi przewodziła nazwijmy to pierwotnemu Goju Ryu przez jakiś czas. W roku 1963, a więc 10 lat po śmierci wielkiego mistrza rodzina sensei Miyagi przekazała Menkyo Kaiden (coś w rodzaju dziedzictwa Goju Ryu-najprostsze wytłumaczenie)gi i pas wielkiego mistrza, sensei Meitoku Yagi twórcy Meibukan.

Seiko Higa w jednym z art. wypuszczonych na Okinawie w 1952 roku, został nazwany przez Miyagi Sensei "dyrektorem", natomiast pozostali uczniowie posiadali mniej znaczące tytuły.

To tylko mały wycinek historii Goju Ryu, mam nadzieję, że kogoś zaciekawi. Takie małe smakołyki






:D
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Tedo gratuluję "poszukiwań" i wnikliwości w badaniu historii Goju ryu!
Jak się tak dosyć mocno w nią zagłębić, można odnaleźć w niej sporo - jak to nazwałeś - "smakołyków". A dotyczą one nie tylko historii, ale także treści technicznej...
  • 0

budo_tedo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 988 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Zgadza się Gaweł, nad historią siedzę już dwa lata, zresztą nie tylko nad nią, mam nadzieję, że wkrótce poznacie część z moich skromnych badań :D
Pozdrawiam
  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Czekamy :D
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate




[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_mksuhy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 50 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:woj.łódzkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Jeżeli Goju Ryu i Shorin Ryu pochodzą z Okinawy i ich mistrzowie mieli związki z chińskimi sztukami walki, czyli początkowy ich rozwój był zbliżony, to jaka jest pomiędzy nimi różnica?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate
Początkowy rozwój nie jest zbliżony.
W obu przypadkach mówi się o klasztorze Shaolin. Ale chodzi o dwa rózne klasztory Shaolin.
Style wywodzące się z Tote/ShuriTe są bardziej dynamiczne i bardziej bazuja na pracy ciała(Okinawa Shorin-Ryu), style wywodzące się z NahaTe sa bardziej (np Goju-Ryu) siłowe, sa jeszcze style typowo chińskie uprawiane na Okinawie jak Pangai Noon inaczej Uechi-Ryu Lub mieszanka stylów chińskich i okinawańskich zapasów (Motobu-Ryu).
No i jeszcze jedna sprawa. Transformacja ShuriTe następowała od XVIII wieku , tranformacja NahaTe to przełom XIX i XX.
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Historia Okinawa Goju Ryu Karate





[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024