Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mini test szlifu chisel w Emerson Raven


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_citizen
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Mini test szlifu chisel w Emerson Raven

Dziecko - zakładnik.

:rofl:
Adam - to było piękne! :peace:

No widzisz jak Cię zastymulowałem? Poezja! :)
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Mini test szlifu chisel w Emerson Raven
Adam, wszystko w tym rozumowaniu byłoby OK, gdyby nie to (i na prawdę mnie to nurtuje), że jednak spośród wielu noży np. takie NASA wybrało właśnie Specwar tanto chisel. Kurwa, no przecież skoro wysłali trochę ludzi na księżyc, trzymają ich gdzieś na orbitach, to nie są debilami i wiedzą co robią i co jest dobre, trudne do zepsucia, nie stwarza problemów... bo warsztat daleko. A może NASA i misje kosmiczne to ściema? Sam juz się zaczynam zastanawiać... :roll:
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mini test szlifu chisel w Emerson Raven
E, spokojnie.

Ja w żadnym miejscu nie powiedziałem, że to są kiepskie noże. Albo słabe. Albo cokolwiek.

Ale weź sobie Piter kartkę, narysuj przekrój ostrza chisel, obok przekrój ostrza normalnie "po ludzku" wyprowadzonego na obie strony tak, żeby się kąty zgadzały, i porównaj przekroje poprzeczne.

Ja tam obstawiam, że jakby Ernie puścił serię noży z normalnym szlifem to byłyby tak samo nie-do-zajebania kosy, i na dodatek przyjemniej by się nimi robiło kanapki.

A, muszę się jeszcze przyznać do jednego - traktuję rzecz dość intuicyjnie (mając jednak intuicję wyhodowaną przez dziesięć lat technicznej nauki -> technikum + polibuda), i tak naprawdę nie jestem specem od naprężeń, i różnych innych magicznych obliczeń jakie się robi przy budowie mostu. Jeśli przyjdzie ktoś, kto na codzień siedzi licząc wytrzymałości elementów i powie mi że pieprzę od rzeczy, to ja z przyjemnością odszczekam wszystko i powiem że żyłem w błędach, oraz będę wszystkim szukającym hardcore'owych rozwiązań polecał Emersony.

Tylko - Piter - zastanów się. Skoro chisel rzeczywiście ma być tak wyraźnie mocniejszy (na tyle wyraźnie, że rekompensuje to z nawiązką niedogodności przy cięciu) to czemu nie mają takich głowni Stridery, ER czy Busse?

Pozdrawiam,
AdamD

PS: a ja bym go wybrał do lotu w kosmos z powodu normalnej śruby którą da się odkręcić / dokręcić czymkolwiek ;) skoro każdy kilogram jest ważny, to oszczędność na specjalizowanych śrubokrętach do likwidowania bladeplay'a może być kluczowa :lol:
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mini test szlifu chisel w Emerson Raven
ja gdzies juz to wszystko czytalem... deja vu?? ;)
ale milo jeszcze raz :)
a moja opine znacie, co bede jeszcze raz to samo pisal :-)
  • 0

budo_ntech
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Mini test szlifu chisel w Emerson Raven
Ja w sumie swoje trzy grosze.Wali mnie czy chisel jest na te czy inna strone.
Kilka dni roboty i sie przyzwyczailem.To naprawde nic strasznego.Jak ktos uzywa normalnych szlifow to wrazenia jest z poczatku odpychajace.Ale jezeli jest odwrotnie i sie przyzwyczaisz to wrecz przeciwnie.Jak zobaczylem Benchmade'y to sie przerazilem.Nimravus jet nozem taktycznym. Ale za cholere nie mozna porownac tych ostrzy.Emerson na pierwszy rzut oka daje wiecej zaufania.Po dwoch miesiacahc uzywania Emersona na widok Nimravusa zbladlem i stwierdzilem ze zamowilem lopatke do tortu.Teraz tak nie mysle bo Nimravys pokazal swoje pazurki choc musialem kilka rzeczy poprawic. Ale z pewnoscia czulbym sie pewniej gdzyby mial geometrie Emersona.Nie mam watpliwosci ze Nimravusa zlamalbym wczesnij niz SpecWara.
To jest wylacznie kwestia przyzwyczajenia.
Aha Busse i Strider maja o wiele grubsze ostrza.
Przy tylko 3 mm jak maja emersony tez musieli by zmienic geometrie aby zachowac wytrzymalosc. Wysoki szlif jest dobry ale w grubych klingach.
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mini test szlifu chisel w Emerson Raven
To ja może pokażę o co mi chodzi, bo przykład z nimravusem IMHO był nietrafiony - wyższy szlif!

Dołączona grafika

ten sam kąt, praktycznie ta sama "objętość" ostrza.

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mini test szlifu chisel w Emerson Raven

ten sam kąt, praktycznie ta sama "objętość" ostrza.

teoretycznie też ta sama objętość = to samo pole przekroju poprzecznego - pole trójkąta zależy tylko od podstawy i wysokości. gdzie jest więcej tej stali??
  • 0

budo_ntech
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Mini test szlifu chisel w Emerson Raven

To ja może pokażę o co mi chodzi, bo przykład z nimravusem IMHO był nietrafiony - wyższy szlif!

Masz racje .... chcialem tylko pokazac ze nie taki chisel straszny .Jak sie przyzwyczaisz to normalny przekroj ostrza wydaje sie po prostu delikatny.
A co do funkcjonalnosci . Nie ma zadnej powtarzam zadnej roznicy. Kwestia przyzwyczajenia.To tak jak z dziurka w Spyderco. Mozna o niej napisac setki watkow co nie zmienia faktu ze niektorzy jej nie lubia a inni tak.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024