Skocz do zawartości


Zdjęcie

LinerLock - stal vs tytan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_gilotyna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

LinerLock - stal vs tytan
Czy tytanowy L-Lock jest zawsze lepszy od stalowego? Czy ten drugi ma jakieś lepsze cechy od tytanu (poza sztywnością)? Tak z ciekawości pytam...
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: LinerLock - stal vs tytan
hmmm najpierw pytasz sie, czy tytan jest zawsze lepszy, a nastepnej linijce piszesz, ze jest gorszy, bo mniej sztywny - czyli sam sobie zaprzeczyles :P
tytan jest mniej twardy - jesli producent nie postara sie dobrze go zahartowac, to moze sie wycierac
  • 0

budo_gilotyna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: LinerLock - stal vs tytan
:oops: Bo widzisz, mi się wydawało, że sztywność, to tylko jedna z wielu cech, która charakteryzuje L-Lock. Momo, iż tytan mniej sztywny, posiada jakieś cech, które stawiają go ponad stalą. W każdym razie, dzięki za odpowiedź :D
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: LinerLock - stal vs tytan
Boję się że wywołam następną "awanturę", ale co tam 8)

A co to jest "lepsza blokada"? Na czym polega "lepszość"? Na dołożeniu dodatkowych dziesiątek kilogramów obciążenia jakie nóż wytrzymuje w kierunku składania? A jak często obciążasz go w tę stronę?

Jest taki moment - mówię o jakości wykonania - kiedy blokada działa tak, że na 99,5%* nie uda Ci się jej przypadkiem złożyć nigdy w życiu. I tak naprawdę nie ma znaczenia czy będziesz miał tytanowego framelocka czy backlocka ze stali.

Główna różnica jaką widziałem w nożach z tytanowym / stalowym linerlockiem to ... waga noża. Te z tytanową blokadą zwykle mają też tytanowe linery, i dzięki temu są wyraźnie lżejsze niż stalowe odpowiedniki.

Może sytuacja wygląda inaczej w nożach do zastosowań ekstremalnych, nie znam jednak nikogo, komu byłyby takie noże potrzebne.

Pozdrawiam,
AdamD

* liczbę wziąłem z sufitu, nie, nie mogę podeprzeć jej żadnymi badaniami.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: LinerLock - stal vs tytan
Przewaga linerlocka tytanowego jest ze "sie klei" do ostrza - pewnie blokuje noz w pozycji otwartej. Jest tez lzejszy od stalowego, jak tu ktos juz napisal.

Z drugiej strony tytan mocniej sie sciera od stali, stad szybciej bedzie sie zuzywal.
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: LinerLock - stal vs tytan
Vince, ściera się? Mój CQC7 się zaśmiał właśnie... bez przesady z tym ścieraniem. Tak, widziałem kilka zdjęć na necie... Stridera połamanego przez Cliffa Stampa też widziałem (cóż, że użył młota i grubej stalowej rury... zdjęcie jest zdjęcie). Już o S......e nie będę wspominał, bo mam ją już parę lat, noszę, otwieram i używam dość często... i nic. Generalnie tytanowy linerlock / framelock no niestety jest lepszy od stalowego. Lżejszy, pewniej się trzyma zablokowany (to "doklejanie się" do ostrza). Stalowy Fralemock to już w ogóle dość kosmiczna masa noża w porównaniu do tytanowego tej samej wielkości.

BTW Adaś, ty chyba prowadzisz jakąś krucjatę w imię najprostszych backlocków... ja na prawdę lubię Endurę i mam kilka backlocków, ale jednak nawet Sal zrobił ATR'a z tytanowym compression-lockiem. Po co? Dla zabawy i szpanu? Chyba nie...

A co to jest "lepsza blokada"? Na czym polega "lepszość"? Na dołożeniu dodatkowych dziesiątek kilogramów obciążenia jakie nóż wytrzymuje w kierunku składania? A jak często obciążasz go w tę stronę?

Między innymi na tym polega "lepszość", właśnie na tym, że wytrzyma większe obciążenie w kierunku składania. Poza tym, że nie jest łatwo ją odblokować przypadkowo i że działa bez zarzutu. A mocno obciążyć nóż nie w tą stronę wystarczy tylko raz w życiu aby doszło do małej tragedii. Zazwyczaj skończy się tylko na skaleczeniu, ale jak dobrze trafi się w staw między paliczkami to tracisz palec wskazujący. Prawdopodobieństwo rośnie w miarę tego, jak często posługuje się ktoś nożem. A dobra blokada ma możliwość wystąpienia takiego problemu sprowadzać do zera. Dla tego powinna być dobra. Na marginesie, widziałem już poważne skaleczenie od BackLocka, którego kumpel dość nieumiejętnie wyciągał spomiędzy klepek podczas remontowania drewnianego pomostu na Mazurach. Nie pytajcie jaki nóż, znana firma ale to nie ważne. Blokada była generalnie "dobra"... ale niestety nie "dość dobra i niezawodna". Blokada była w okolicy środka rękojeści (coś a'la Spyderco Delica choć to był sporo większy nóż o zdecydowanie mocniejszej klindze) a on akurat tak go złapał, iż prawdopodobnie lekko docisnął język blokady którąś z "kostek" dłoni... potem wystarczyło, że nóż poszedł mu lekko do przodu pod koniec wyciągania i uderzył czubkiem w leżącą tuż przy nim belkę 10x10cm. Ostrze zatrzymało się na kości i mieliśmy kurs do pogotowia. Cztery szwy to nie jest może wiele, ale uczy pokory do noża...
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: LinerLock - stal vs tytan

Vince, ściera się? Mój CQC7 się zaśmiał właśnie...


Przeciez nie napisalem ze w tydzien :)

Generalnie tytan ma mniejsza podatnosc na scieranie niz stal (z tego, co sie orientuje) wiec nie ma mocnych, zetrze sie szybciej - nawet jesli mialoby to oznaczac 10 lat zamiast 12 w przypadku stali ;)

A co do Sebenzy... nie wiem co trzeba by zrobic zeby ten frame sie starl, powaga :)

ale jednak nawet Sal zrobił ATR'a z tytanowym compression-lockiem. Po co? Dla zabawy i szpanu? Chyba nie...



imho Sal ma leb na karku bo Compression lock to blokada genialna, pewna i latwa do odblokowania.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024