Skocz do zawartości


Zdjęcie

dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
84 odpowiedzi w tym temacie

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...

pozycja klepsydry jest raczej przejściówką, i pozwala przy zwrotach na zaczerpnięcie dużej siły z ściągnięcia kolan

a wy wogole uzywacie pozycji klepsydry? :)

wiem ze sie czepiam ale Wing Tsun nie Ving

a jaka to roznica skoro ten przekaz pochodzi od jednego dziadka Yip'a :)
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
Dla porzadku trzeba dodac, ze podobne rozwiazania jak pozycja klepsydry sa stosowane np. w karate. (Mysle tu o sanchin dachi, fundamentalnej np. w uechi-ryu) Okinawanczycy tez mieli chore kolana? :D
  • 0

budo_zbyszek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świętochłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
Pozycja klepsydry i typowa garda nauczana w przekazach yip mana oraz zastosowania technik prezentowane przez przedstawicieli tego (jak kto woli tych) systemów :box: to nieporozumienie. Każdy kto miał okazję walczyć o tym wie. Szkoda czasu na takie dyskusje. Niektórzy teoretycy powinni poświęcić więcej czasu na praktykę. Radzę spróbować sparingów z bokserami, kikbokserami i innymi przedstawicielami systemów tzw. modern lub praktykami tradycyjnej wolnej walki. Czasami warto powalczyć ze "sterydami" z siłowni i nabrać trochę dystansu do tego co sprzedają niektórzy wielcy si-fu
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
wow, pierwszy post ! czyzby to ten zbyszek o ktorym mysle? :)
  • 0

budo_gapiszon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
Nic mi nie wiadomo o pozycji klepsydry, natomiast występuje pozycja Yee-Gee-Kim-Yeung-Ma która optycznie klepsydrę przypomina 8)

Apropos Wing-Tsunowej gardy - widziałem na starych zdjęciach, jak wyglądała bokserska garda przed wprowadzeniem ogromnych rękawic jakie znamy obecnie. Bardzo podobnie do tej z WT, też z dwiema liniami obrony. Dopiero możliwość wzięcia ciosu na duże rękawice zmieniła gardę.
WT zakłada, że na ulicy rękawic nie będzie :)

A tak na poważnie - bardzo wiele rzeczy w Wing Tsun wydawało mi się dziwnych, niepraktycznych lub niezrozumiałych dopóki nie zobaczyłem, jak robi je mój Sifu Norbert Maday. Także kiedy zobaczy się w akcji sihinga Marka Mikulskiego czy sihinga Linasa z Litwy zaczyna się rozumieć, o co tu chodzi i jak to działa. Gdzie niesamowicie szybkie, elastyczne i oszczędne Tan-Sao (otwartą dłonią, Vingdragon! :twisted: ) okazuje się niewiarygodnie skuteczniejsze od sztywnych, napiętych bloków znanych z innych sztuk walki. Niektóre rzeczy zrozumiałem dopiero ćwicząc chi-sao z moim sihingiem i z sifu - mnóstwa rzeczy po prostu nie widać, ale jak człowiek to poczuje to natychmiast jest takie "Aha! więc to tak ma działać!".

Jeżeli ktoś nie wierzy, że pozycja, garda czy kroki WT są dobre powinien przyjść na trening do dobrego sihinga i poprosić go o chwilę ćwiczeń.
Aha, żeby nie było - nie twierdzę że LT WT to jedyna słuszna droga itp. - po prostu z rzeczy które miałem okazję liznąć (jiu-jitsu, karate) mi osobiście właśnie Wing Tsun odpowiada najbardziej.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
Niestety 95% wszystkich "sifu" (instruktorów też) nigdy nie walczyła i nie mam na myśli tzw. sparingów ze swoimi uczniami, ale o sparingi z przedstawicielami innych szkół... niestety na temat walki mają najwięcej do powiedzenia 8)
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...

A tak na poważnie - bardzo wiele rzeczy w Wing Tsun wydawało mi się dziwnych, niepraktycznych lub niezrozumiałych dopóki nie zobaczyłem, jak robi je mój Sifu Norbert Maday. Także kiedy zobaczy się w akcji sihinga Marka Mikulskiego czy sihinga Linasa z Litwy zaczyna się rozumieć, o co tu chodzi i jak to działa. Gdzie niesamowicie szybkie, elastyczne i oszczędne Tan-Sao (otwartą dłonią, Vingdragon! :twisted: ) okazuje się niewiarygodnie skuteczniejsze od sztywnych, napiętych bloków znanych z innych sztuk walki. Niektóre rzeczy zrozumiałem dopiero ćwicząc chi-sao z moim sihingiem i z sifu - mnóstwa rzeczy po prostu nie widać, ale jak człowiek to poczuje to natychmiast jest takie "Aha! więc to tak ma działać!".

Jeżeli ktoś nie wierzy, że pozycja, garda czy kroki WT są dobre powinien przyjść na trening do dobrego sihinga i poprosić go o chwilę ćwiczeń.
Aha, żeby nie było - nie twierdzę że LT WT to jedyna słuszna droga itp. - po prostu z rzeczy które miałem okazję liznąć (jiu-jitsu, karate) mi osobiście właśnie Wing Tsun odpowiada najbardziej.


Z całym szacunkiem dla umiejętności ludzi których wymieniłeś, ale chwila ćwiczeń, czy też piękne i szybkie demonstracje to niestety nie zawsze jest odzwierciedleniem umiejętności walki... nawet można stwierdzić że raczej odwrotnie...
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...

Gdzie niesamowicie szybkie, elastyczne i oszczędne Tan-Sao (otwartą dłonią, Vingdragon! :twisted: ) okazuje się niewiarygodnie skuteczniejsze

przestraszony ppffuuuu... wlasnie oplulem ekran hehehehe. musze to zobaczyc, musze Gapi podaj jakis link albo nagraj sie na mpeg - Jezu musze! :D
  • 0

budo_zbyszek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świętochłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...

wow, pierwszy post ! czyzby to ten zbyszek o ktorym mysle? :)

ten, ten. Musiałem coś napisać bo sam kiedyś wierzyłem w takie bzdury. CO u ciebie słychać?
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
spoko :) napisz na maila do mnie - nie zasmiecajmy powaznych tematow, zwlaszcza o tan sao :rofl:
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
aha, ten emotikon :rotfl: powinien miec jeszcze opcje z wlaczonym dzwiekiem walenia w beben :rofl:
  • 0

budo_zbyszek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świętochłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...

Niestety 95% wszystkich "sifu" (instruktorów też) nigdy nie walczyła i nie mam na myśli tzw. sparingów ze swoimi uczniami, ale o sparingi z przedstawicielami innych szkół... niestety na temat walki mają najwięcej do powiedzenia 8)

tsailifo ma rację. Sztuki walki jak sama nazwa wskazuje są po to aby walczyć a nie filozofować. Liczy się praktyka a nie teoria. Nie trzeba od razu chodzić po ulicach i się lać, wystarczy sprawdzić swoje techniki z kimś z poza swojej szkoły. Nie nakeży ślepo wierzyć w słowa i popisy swojego nauczyciela bo wtedy to nie jest szkoła tylko sekta. Szacunek dla nauczyciela to nie to samo co ślepa wiara, a niektórzy "biznes-sifu" na tym bazują.
  • 0

budo_vingdragon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z chinskiej dzielnicy

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
zbyszek nie slyszales o czyms takim jak "pranie mozgu"? wiekszosc obecnych biznes-sifu nam to wyklada :)
  • 0

budo_gapiszon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
Vingdragon:

Gdzie niesamowicie szybkie, elastyczne i oszczędne Tan-Sao (otwartą dłonią, Vingdragon! :twisted: ) okazuje się niewiarygodnie skuteczniejsze

przestraszony ppffuuuu... wlasnie oplulem ekran hehehehe. musze to zobaczyc, musze Gapi podaj jakis link albo nagraj sie na mpeg - Jezu musze! :D


Ten wtręt o tan-sao to w formie pewnego zmrużenia oka rzuciłem - kiedyś kłóciłeś się z kimś na ten temat w jakimś wątku, i lepsi ode mnie zapraszali Cię na sparring/trening żeby to pokazać :)

Z tego co wiem, nie skorzystałeś - Twoja strata. Aha, tak swoją drogą - to jedna z tych rzeczy o których mówiłem że nie da się zobaczyć trzeba poczuć, więc linki z filmikami nic by nie dały.


Tsailifo:
Jasne - zresztą, nie każdy dobry fighter może być nauczycielem, nie każdy nauczyciel musi być dobrym fighterem (o ile tylko potrafi przekazać swoją wiedzę młodym fighterom). Co do sparringów z innymi stylami, to mam nadzieję, że sihing Marek coś napisze jak wróci z treningów w Kecskemet (nie chciałbym czegoś przekręcić a niestety pamięć już nie ta co kiedyś).


A już tak zupełnie nie na temat - jak na tak późną godzinę to odzew oszałamiający, jakaś bezsenność w wielkim mieście czy coś? :)
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...

Tsailifo:
Jasne - zresztą, nie każdy dobry fighter może być nauczycielem, nie każdy nauczyciel musi być dobrym fighterem (o ile tylko potrafi przekazać swoją wiedzę młodym fighterom). Co do sparringów z innymi stylami, to mam nadzieję, że sihing Marek coś napisze jak wróci z treningów w Kecskemet (nie chciałbym czegoś przekręcić a niestety pamięć już nie ta co kiedyś).


Jeżeli nauczyciel nie jest dobrym fighterem to jaką wiedzę ma przekazać młodym fighterom ?
  • 0

budo_gapiszon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...

Jeżeli nauczyciel nie jest dobrym fighterem to jaką wiedzę ma przekazać młodym fighterom ?


Trochę niepoważnie odpowiem, ale przydałoby się nieco luzu na tym forum :wink:

Może np. być dobry technicznie i szybki ale mdleć na widok krwi, co dyskwalifikuje go jako dobrego fightera? :)

Przekaże techniki ludziom, którzy problemu z krwią nie mają i zrobi z nich dobrych fighterów. O! :)
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
Ale nie przekaże im jak walczyć... bo sam tego nie potrafi :P
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
Teoretyczną :)

A tak poważniej, to chyba nie musi być tak, że ktoś kto nie jest killerem nie ma prawa wychodować dobrych zawodników. A gdyby było inaczej, to pewnie zamiast Małysza skakałby na nartach "killer" od którego się Adam uczył - Apoloniusz Tajner (czy jak mu tam ;) ).

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
szybcy jesteście :) dwa posty w czasie kiedy pisałem odpowiedz :D
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: dziwologi w kung fu na przykladzie uderzen w klatke...
Wychodować owszem... ale nie nauczy go czegoś czego sam nie potrafi... sztuki walki to nie skoki narciarskie
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024