Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kuźnia czy szlifierka ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
bodo - wielkie dzieki za wytlumaczenie! I w takim razie to co robimy z ta stala i tym wycinaniem.
:D
Moze podasz jakies ostateczne ceny dla stali powiedzmy D2, M2 czy O1 ( o ile udalo sie je juz ustalic) i do tego w jakiej cenie trzeba liczyc sobie koszt wyciecia stali laserem + oczywiscie w jakiej formie nalezy przygotowac rysunek ksztaltu. Wazne tez chyba jest z jakim naddatkiem nalezy wyrysowac ksztalt aby mozna bylo "zlapac" taka blache, czy tez wystarczy ze przekaze sie ksztalt do wyciecia i powie - "prosze o wyciecie 5 szt takich elementow ze stali D2" - a oni podadza Ci koszt ktory bedzie wynikal z aktualnej ceny stali + obrobka laserem.

Mysle, ze juz wiemy wystarczajaco duzo aby tego sprobowac. nie ukrywam, ze jestem chetyny na "ochotnika" pomeczyc sie troche z taka stala wycinana laserowo. Zaryzykowalbym i sprawdzil jak to wychodzi, jak sie obrabia a potem hartuje (co do tego ostateniego zajęcia - czy masz moze jakies namiary na firmy gdzie mozna zahartowac "profesjonalnie" noz? Ja mam dwa adresy z Wawy ale i tak musze je "sprawdzic" wiec szukam, czy ktos juz gdzies hartowal wczesniej stal D2)


pozdrawiam
Sabertooth
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
ja widze to w ten sposob , ze zamawiamy blache i caly arkusc mocujemy na stole wycinarki laserowej- unikamy w ten sposob naddatkow koniecznych przy pojedynczych plaskownikach, stal jest oczywiscie do wyjecia z interstalu - w ciagu trzech dni odkad zalatwiam sprawe zmieniali cenniki wg nowych stawek - wiec za chwile powinno sie wszystko uspokoic i bedziemy mieli pelna oferte , mam wlasne upatrzone hartownie i mysle ze z koleji najtaniej bedzie razem to hartowac i odpuszczac - w kupie, liczy sie zaladowanie pieca - wiec im wiecej nozy tym lepiej , dlatego nie chcialbym mnozyc gatunkow do tego jednego sprowadzenia - jesli wezmiemy d2 w grubosci 6 i 4 mm to zupelnie wystarczy a i kupic bedzie latwiej jesli unikniemy oplat za ciecie arkuszy , i hartowac masaowo tez prosciej i taniej , poza tym dla napalonych d2 dobrze da sie hartowac wlasnorrecznie - wiec daje szerokie pole dla maniakow wlasnej inwencji :) , co do wycinania - to w zalezzosci od chetnych jade z rysunkiem arkusza do konkretnej wyceny - bo tylko na podstawie rysunkow rozmawiaja z klientami i wyceniam a material wioze w arkuszach prosto z hurtowni na laser - no taka jest idea przynajmniej
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
no Panowie - robic projekty i wysyłać do bodo - on sprawdzi jak bedzie z cena za calosc i przedstawi podzial kosztow. I lecimy :)
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
a - i jeszcze jedno - bodo, czy dobrze zrozumialem apropos hartowania - chesz zahartowac "prawie noze" juz po wycince laserem a jeszcze przed nadaniem szlifu i nawierceniem otworów?
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
nie , po waszych zabawach z nozami mmoge je pozbierac :) i zahartowac, dopiero po tym jak wyszlifujecie dobierzecie okladziny i wszystko co powinno sie zrobic wczesniej - ale to opcja jest , ale faktycznie kazda dobra firma puyta sie o wielkosc wsadu - bo idealnie jest wlozyc sama d2 i dobrac paramatry niz przy okazji innych stali
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
myśle, że najlepiej zrobić tak:
- ustalmy cenę za jeden płaskownik z D2 450x50x4(5,6?) w PLN, a nie PLN/Kg
- składamy zamówienia kto ile takich "sztuk" potrzebuje (jakaś przedpłata) i decydujemy, czy odbieramy płaskowniczki czy też powierzamy je do cięcia ( ja bym wybrał wersję mieszaną :) )
- grzecznie czekamy, odbieramy paczki (dopłacamy?), cieszymy się :)
- na wyznaczony termin (kto się wyrobi) wysyłamy obrobione noże do Bodo (jak się zgodzi) do hartowania, czekamy i znów odbieramy paczuszki a potem już tylko ostateczne wykończenie, zdjęcia i chwalimy się na BUDO :) naszymi customami
  • 0

budo_fred
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 714 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
Bodo-male pytanko.
Napisz jakie formaty plikow jest w stanie zaimportowac AutoCAD (jezeli ma jakakolwiek mozliwosc importu plikow z zewnatrz) bo rozumiem ze laser tnie na podstawie plikow dwg wlasnie z AutoCada. Ja np. otwieralem dwg w Illustartorze (taki odpowiednik Corela na Macach) wiec chcialbym wiedziec czy nie dziala to przypadkiem w druga strone?

pozdrawiam
Fred
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?

myśle, że najlepiej zrobić tak:
- ustalmy cenę za jeden płaskownik z D2 450x50x4(5,6?) w PLN, a nie PLN/Kg

tu nie jestem wcale przekonany - ja na przyklad nie sadze, zebym potrzebowal plaskownika 45 cm dlugosci - moj noz nie przekroczy 30 cm...
wiec moze namieszajmy Bodo i ustalmy cene za kg ORAZ cene za plaskownik oddzielnie?
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
prosilbym o minimalizowanie rodzajow stali - za plaskownik tez trzeba doplacac za ciecie - chocby t obylo przeciecie laski na pol - ale taka maja zasade glupia, wiec moze nawet taniej wyjsc blacha pocieta laserem na plaskownik jak ktos nie chce ciecia ksztaltowego , wiec arkusz blachy to najmniejsze koszty z mozliwych - chyba ze ktos chce to dostanie plaskownik - tylko wtedy wypada spod znizki jakadaje wspolny zakup, zaplaci dwadziescia zl wiecej np,
co do plikow - bez znaczenia- wszystkie rastrowe - tylko prosilbym o cienka linie rysowania - wiec moga byc nawet skany olowkowe albo z dlugopisa i bez kolorow- acad to przeczyta a ja na tym narysuje linie obrysu do ciecia i przy okazji policze obwody do rozliczen
  • 0

budo_jani
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 609 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom 7

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
Rozumiem też że wycinanie obejmuje np. parę noży (np. pazurek i normalny nóż) na jednym płaskowniku (lub części mojej blachy)... to wtedy raczej długość znaczenia nie ma aż tak dużego gdyż zawsze można jakąś tą powierzchnię płaskownika zapełnić... zgadza sie??
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
bodo - w takim razie moja sugestia - zaloz posta w temacie - "bodo - zamówienie stali" - napisz zasady OSTATECZNE w jakiej formie zamawiamy - ja przychylam sie osobiscie do twojej propozycji i niech każdy tam wpisuje ile i czego zamawia. Przecież mozemy sie umowic, ze "standardem" jest plaskownik o wymiarach np. 45mm szerokości, 5mm grubosci a długość dowolna, bo i tak przecież to beda w Inter-stalu cieli z plaskownikow 2-3 metrowych... Ustalmy moze na poczatek ze wybieramy np. D2 jako stal podstawowa i z wlasnie z nia sprobujemy wykonac pierwsze zamowienia ciecia itd.. jak sie zorientujemy jak to wszystko pracuje, dziala itd, bedziemy pewnie zamawiali inne gatunki.

Rozumiem, ze jezeli ktos chce zamiast plaskownika miec od razu wyciete ksztalty - a resztki stali go nie interesuje - jedynie cena za taki obrys - to przesyła do Ciebie projekt (pomijam juz format) i wtedy trzeba dogadac sie co do kasy. Moze wplata na konto? Zastanow sie co byloby dla Ciebie najprostsze i taka metode podaj - mysle ze nie ma tu co wiecej dywagować - tylko w koncu ruszyc z miejsca, bo inaczej to sie tak bedziemy wozili i wozili.. :(

jezeli zgadzasz sie ze mna - to moze szkoda czasu marnowac - niech kazdy sie zastanowi czego chce - Bodo założy posta - my się w niego wpiszemy (zakładam, że każdy kto sie wpisze zgadza sie na warunki jakie beda niezbedne do realizacji zamowienia) i jedźmy z tą...stalą!

PODSUMOWUJAC - PANOWIE JEZELI FAKTYCZNIE CHCECIE AMBITNIE DALEJ PRODUKOWAĆ NOŻE A NIE TYLKO O NICH PISAĆ - DO DZIEŁA :peace: :D

PS. Ja już powolutku kończe mojego Combatclaw-a, więc chetnie bym odpoczął od recznego wycinania ksztaltow... :) Jumbo - pozdrawiam! :D
  • 0

budo_jani
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 609 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom 7

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?

PODSUMOWUJAC - PANOWIE JEZELI FAKTYCZNIE CHCECIE AMBITNIE DALEJ PRODUKOWAĆ NOŻE A NIE TYLKO O NICH PISAĆ - DO DZIEŁA


Amen... święte słowa :D ...
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
tak właśnie, przydałby się materiał do obróbki, bo w Oberonie za to co chcę żądają ok. 190 złotych z przesyłką 8O - chyba sporo jak za płaskownik z D2 ważący ok. kilograma, jeszcze miesiąc musiałbym czekać aż sprowadzą...
Ale jak nie powstanie żaden konkretny plan (ja nawet dziś kase mogę komuś wpłacić) wspólnego zakupu stali, to chyba będę zmuszony wydać tą kasę, taki już jestem napalony na robotę :twisted: .
Bodo zakładaj topik - ja deklaruję chęć nabycia czegoś 4-4,5cm szerokości, 6-7 mm grubości, a długość zależy od ceny.
I w sumie doszedłem do wniosku, że walę cięcie laserem, wiertarka i brzeszczot rules 8) .

Pozdrawiam
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
a ja powiem tak: mam ochote na cos w rodzaju Busse Steel Hearth i tu mi wycięty kształt wystarczy (grubosc około 5 mm, szerokość ? długość około 30 cm) ale chciałbym miec tez troche D2 do zabawy w domu bo nowych pomysłów mi nie brakuje. Wiec chyba bedzie trzeba najpierw z płyty wyciac ksztalty, a to co zostanie na płaskowniki i tyle :)
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
ale bez popadania w skrajnosci - material do ciecia jest wyzarzony - nawet jak sie nagrzeje brzeg to co to zmienia ? praktycznie nic - i tak przeciez potem hartujemy calosc, a nie wycinamy hartowanego[/quote]

NIE

w materiale rodzimym mamy strukturę przekutą, po laserze otrzymujemy laną ALE tylko w strefie stopionej w strefie wpływu ciepła po obróbce cieplnej wszystko jest oki


pozdro
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
melonmelon- widac, że wiesz o czym mówisz, więc możesz troszkę rozwinąć ostatni swój post? Dokładnie chodzi mi o te strefy itd... mysle, ze powinnismy cos o tym wiecej wiedziec, jak mamy sie brac za wycinanie laserem...

z gory wielkie dzieki! poklon
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
wracając do głownego tematu pt. kuźnia czy szlifierka :) :
w weekend postanowiłem sprawdzić czy kucie w domowych (działkowych) warunkach jest możliwe. No i okazało się że jest :!:
A metody były żadne - po prostu duuuży gwóźdź (9mm średnicy) wrzucony do grila + trochę dmuchania. Nie mam kowadła (położyłem na płytce chodnikowej, którą rozwaliłem tym kuciem...), a młotek był mały i niezbyt ciężki. W każdym razie udało mi sie go skuć całkiem sporo na płasko, tylko długo musiałem czekać pomiedzy kuciami, wolno się rozgrzewało... Ale zabawa przednia :lol: .
Więc myślę że lepsze palenisko (przede wszystkim dobry nawiew powietrza), kowadło (fragment szyny), młot tak z 1 kg przynajmniej i już można działać 8) .
Ale i tak na razie chce zrobić coś z płaskownika na początek, nie chce brać się za wszystko naraz...

Pozdrawiam
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
może trochę z innego końca

żeby stal zahartować trza ją nagrzać powyżej pewnej temperatury (a bodajrze Ac), wygrzać i schłodzić z szybkością większą od pewnej minimalnej (by zahartować na najwyższą twardość) nazywa się to szybkość krytyczna, jak mamy szybość chłodzenia mniejszą otrzymujemy mniejsze twardośći inną strukturę idt

jak nagrzejemy do temperatury poniżej Ac i schłodzimy to nie zahartujemy tylko odpuścimy, im wyższa temperatura to odpuszczanie niskie , średnie i wysokie, im wyżej odpuszcamy to lepsza plastyczność ogólnie (mniejsza twardość, wydłużenie, przewężenie, udarność)

i odpowiedź

przy cięciu laser o dużej mocy trochę nadtapiamy materiał (struktura lana ma niższe własności wytrzymałościowe w normalnej temperaturze, mniejsza udarność, łatwiej złamać ogólnie - odlewy są ogólnie kruche)

następnie mamy materiał rodzimy nieprzetopiony ale nagrzany

i zależy od temperatury do jakiej nagrzejemy i szybkości z jaką będziemy chłodzić
a) nagrzanie powyżej Ac i szybkośc wyższa od krytycznej - hartowanie
B) nagrzanie powyżej Ac i szybkość mniejsza od krytycznej - wyżarzanie
c) temperatura poniżej Ac odpuszczanie

wszystkie strefy a, b, c, są możliwe do przyjęcia - materiał ma strukturę kutą lub walcowaną, po właściwej obróbce cieplnej znikają (najczęściej zawierają się wszystkie w strefie z kolorkami)

struktura lana raczej niekorzystna z założenia, przeszlifować (zależy od mocy lasera, grubości materiału i szybkości cięcia) z 0.2 mm i juz jej nie ma

pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024