Skocz do zawartości


Zdjęcie

Custom - realia są okrutne ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Custom - realia są okrutne ;)
Jest sobie odkuty płaskowiniczek i jest sobie pomysł co by z niego sztylet jakiś zrobić.
Dołączona grafika

Równamy krawędzie szlifierką kątową, powierzchnię itd.
Dołączona grafika

Gotowe.
Dołączona grafika

Pomagamy sobie kątówką, później pilniki, pilniczki, papier ścierny.
Dołączona grafika

No......................................i gotowe :) Teraz do hartowania.
Dołączona grafika

Po hartowaniu :D
Dołączona grafika

Kilka testów i okazuje się że przedobrzyłem, za twarde i za kruche :cry:
Dołączona grafika

Jest tego więcej - Realia są okrutne ;)
Dołączona grafika
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
szczere współczucie... ale kształty całkiem miłe!
  • 0

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
Eeeee, tam wiem poprostu jak nie robić :)
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
rzeczywiscie szkoda... powodzenia przy nastepnych probach!
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
a może byś się pochwalił jak hartujesz ?? bardzo ciekawe kształty :D i widać po ilości "materiału" na zdjęciach, że to już prawie produkcja masowa :)
  • 0

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)

a może byś się pochwalił jak hartujesz ?? bardzo ciekawe kształty :D i widać po ilości "materiału" na zdjęciach, że to już prawie produkcja masowa :)


Hartuje różnie, z różnym skutkiem.
Kupiłem kiedyś piec do hartowania więc największy problem mam z głowy
:D
Stal którą hartowałem wyżej N9E nagrzewałem do około 770stopni, chłodziłem w wodzie, a następnie odpuszczałem w temp. około 200stopni. Stal ta jest stalą płytkohartującą, do około 2mm w głąb, noże jednak były chyba za cienkie bo się łamały przy większym obciążeniu. Z tego co widzę ta stal po hartowaniu w wodzie przy podanej temperaturze nie nadaje się na cienkie noże z powodu kruchości, jednak na coś grubszego jak http://www.forum-kul...showtopic=66347 jest ok.
  • 0

budo_obol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 703 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wlkp

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
no właśnie w tym problem, że raz się udaje, a raz nie. Nie mam zamiaru po x godzinach pracy nad ostrzem i hartowaniu w "ognisku" (pieca nie mam i mieć nie będe) odkryć, że zrypałem sprawe. Mam nadzieje że jak już powstanie topic tylko o hartowaniu to osoby, które się na tym znają podzielą sie swoją wiedzą. A może znajdzie się ktoś kto pomoże w hartowaniu podesłanych ostrzy (Piter :) ) ???
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
tlim - jakich tarcz uzywasz do kątówki? chodzi mi o te do szlifowania i te do cięcia... myśle, żeby zacząc więcej używać "elektryki" bo ręce mi odpadną jak porwę się do kolejnego projektu... :(
  • 0

budo_mlodyraduh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 342 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)

tlim - jakich tarcz uzywasz do kątówki? chodzi mi o te do szlifowania i te do cięcia... myśle, żeby zacząc więcej używać "elektryki" bo ręce mi odpadną jak porwę się do kolejnego projektu... :(



Ta na zdjęciu to tarcza sprzedawana przez firmę PROFIX jedne z najtańszych na rynku koszt jednej to ok 3 pln aż szkoda to wkładać do Niebieskiego Bosch'a (tlim popraw mnie jeżeli się mylę)
W sumie można kupić lepsze tarcze ale niestety są kilka razy droższe

Pozdrawiam


mlodyraduh
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
inne - ale JAKIE? :( ja np potrzebowałbym tarczę do obrobienia D2, czyli ... jaką? jakiej firmy bys proponował???

to mam propozycje - moze kolejny post, w temacie - jakie narzedzia i do czego. np. tarcze firmy X najlepiej z Y - mozna szlifowac, ciac itd metale Z (sprawdzone!)... itd... wiertła itd...

moze na pierwszy rzut oka to brzmi śmiesznie, ale jak się dobrze zastanowić, to szkoda czasu marnować na poszukiwania co i gdzie, zamiast zająć sie robotą. A forum tutaj by mocno się "przyłożyło" do naszych cięzkich zmagań ! :)
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
A panocki probowali hartowac po prostu kawalki tejze stali, raczej malo obrobione? Koszt ten sam, roboty 3 x mniej... tak mi sie wydaje?
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
:?: :?: :?:

a myślisz, że ja obrabiam już zahartowaną stal??? nie za bardzo zrozumiałem?
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
Hartuje różnie, z różnym skutkiem.
Kupiłem kiedyś piec do hartowania więc największy problem mam z głowy
:D
Stal którą hartowałem wyżej N9E nagrzewałem do około 770stopni, chłodziłem w wodzie, a następnie odpuszczałem w temp. około 200stopni.

kurna 2 raz piszę bo za pierwszym komp się zbuncił

moze uda mi ci się pomóc

1. jaki stan wyjściowy stali (zmiękczony, odpuszczony, ulepszony, wyzażony, surowy) pewnie nie wiesz........
2. i dlatego materiał surowy do pieca na 770 st i godzinę go tam (ze trzy zdrowaśki dłuzsze)
3. chłodzic w powietrzu
4. jednocześnie piec schłodzić do 680-710 stopni i materiał odpusćić profilaktycznie ze 2 godzinY
ZAWSZE NA ODPUSZCZANIE MASZ MAX 1 GODZINĘ TZN MIĘDZY WYJĘCIEM Z PIECA Z 770 st A ODPUSZCZANIEM MAX 1 GODZINA
5. obrobić mechanicznie zgrubnie (naddatek z 0,1-0,3mm) NIE PRZEGRZEWAĆ widać ślady przegrzania na twych zdjęciach po kątówce PILNICZKI PANOCKU
6. jak najmniej rys a jaśli już to płytkie, w nich mogą powstawać pęknięcia
7. PIEC pewnie komorowy, bez atmosfery ochronnej, kumpla z termoparą przenośną, sprawdź jak cię pomiar w twym piecu oszukuje - piec nagrzać do tej około 700 st, wygrzać z 3 godziny i sprawdzić termoparą ręczną, różnice uwzględniać przy późniejszym ustawianiu
8. 770 st detal ma być wygrzany w tej temp około 15-20 minut tj ma mieć tą temperaturę przez 15 minut tak więc w piecu około 30-40 minut (mniej zdrowasiek)
9. hartować w wodzie intensywnie mieszając
10. odpuszczać 350 st 2 godziny (nie masz 2 piecy tak więc piekarnik na maksa 300 stopni, detal na 2 godziny, w tym czasie szybko schłodzić duży piec, do 350 wygrzać go z tej tem z godzinę, ma się uspokoić, i do pieca 350 st 2 godziny) za taką propozycję promotor oblewa
11. detal na gotowo

NIE PRZEGRZEWAĆ, MOŻNA PODGRZAĆ DO TEMP O 30 st MNIEJ NIŻ BYŁO ODPUSZCZANIE

12. najlepiej kulować (śrut stalowy z pewną energia kinetyczną), z braku energii mały młotek z zaokrąglonym obuchem (to się chyba tak nazywa)
i stukać po ostrzu całym nie za mocno - dobrze wpływa na twardość podnośi zdziebko (patrz kosa)

uff

pozdro
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
aha

zapomniałech

próbę obróbki cieplnej na samym płaskowniku wykonać

powinno być lepiej wg przepisu melona

pozdro
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)

próbę obróbki cieplnej na samym płaskowniku wykonać


Jesli dobrze rozumuje to tak wlasnie brzmi fachowo to co usilowalem nieudolnie zasugerowac :)
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
Jesli dobrze rozumuje to tak wlasnie brzmi fachowo to co usilowalem nieudolnie zasugerowac :) [/quote]

tam fachowo, sens ten sam pozostaje

pozdro
  • 0

budo_mlodyraduh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 342 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)

inne - ale JAKIE? :( ja np potrzebowałbym tarczę do obrobienia D2, czyli ... jaką? jakiej firmy bys proponował???

to mam propozycje - moze kolejny post, w temacie - jakie narzedzia i do czego. np. tarcze firmy X najlepiej z Y - mozna szlifowac, ciac itd metale Z (sprawdzone!)... itd... wiertła itd...

moze na pierwszy rzut oka to brzmi śmiesznie, ale jak się dobrze zastanowić, to szkoda czasu marnować na poszukiwania co i gdzie, zamiast zająć sie robotą. A forum tutaj by mocno się "przyłożyło" do naszych cięzkich zmagań ! :)



mnie bardzo dobrze spisywały się tarcze 2 firm pierwsza to Makita druga to Bosch. Oczywiście chodzi mi to tarcze do szlifierek kątowych o prędkości obwodowej max 80 m/s

Tarcze do cięcia powinny być przede wszystkim cienkie (ta ze zdjęcia ma jakieś 2,5-2,8mm dokładnie nie pamiętam) w ofercie Bosch'a są o grubościach 1 1,6 2 2,5 2,8 3 3,2 3,5 mm

Do ciecia twardej stali najlepiej nadają się 1,6 - 2mm

Oferowane średnice zewnętrzne oczywiście pasujące do wszystkich znanych człowiekowi szlifierek kątowych :wink:

Średnica wewnętrzna to oczywiście 22.2mm

Aha jeszcze jeden drobny parametr określający tarcze (prawie zapomniałem ponieważ większość firm go nie podaje)
A mianowicie ziarnistość:
tarcze występują o ziarnistościach 24 30 46 i 60
te najtańsze mają ziarnistość 24 ale te o drobniejsze tną lepiej i i mniej uszkadzają krawędzie.
Cen nie pamiętam(mogę sprawdzić po urlopie:):):):) ) jak ktoś jest zainteresowany to mogę podac jeszcze jakieś dodatkowe parametry lub numery katalogowe bądz EAN poszczególnych modeli

Przepraszam że tak długo i tak nudno


pozdrawiam


mlodyraduh
  • 0

budo_mlodyraduh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 342 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
Jezeli chodzi o wiertła to niemam juz zdrowia dzisiaj nic pisac i ide spać jak ktoś jest zainteresowany dokładnymi parametrami wierteł niech da znac zeskanuje tabele i podeśle albo zamieszcze tu.
  • 0

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)

tlim - jakich tarcz uzywasz do kątówki? chodzi mi o te do szlifowania i te do cięcia... myśle, żeby zacząc więcej używać "elektryki" bo ręce mi odpadną jak porwę się do kolejnego projektu... :(


Tarcze do szlifowania stali węglowej, ale to chyba nie te o których mówi mlodyraduh

Dołączona grafika
  • 0

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Custom - realia są okrutne ;)
Znalazłem nazwe firmy i adres gdzie kupowałem, producent tarcz KLINGSPOR firma DANA w Gdańsku :wink: Ale może jest ktoś z 3miasta to się przyda :-)
Tarcza której używałem ma ziarnistość 24 czyli najgrubszą do obróbki wstępnej.


melonmelon dzięki za obszerną pomoc, poprubuje i dam znać czy coś pomogło :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024