Skocz do zawartości


Zdjęcie

Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
widze ze glownie forumowicze koncentruja sie na wykonaniu klingi.. a co z rekojescia?
odkrylem takie patenty:
- sznurek i klej - jaki klej? byla mowa o distalu.. moze zywica?
- mozna sobie wystrugac z drewna i na srubki przykrecic..
- oplot mozna zrobic...
-...

co jeszcze?

na pewno jest wiecej zainteresowanych tym jak zrobic rekojesc..
pomoze ktos?
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
NIe rozumiem troche pytania :] chodzi ci o sposoby zrobienia tego domowym sposobem ? Bez kupywania okladzin itp ? na rekojesc moze nadac sie wszystko praktycznie co ci dobrze w lapie lezy ... Kawal gumy, kawal plastiku, kawal drewna i co tam sobie jeszcze wymarzysz a raczej znajdziesz ...

Pozdrawiam.
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
a mówimy o zrobieniu czy wykończeniu rękojesci???

bo często mam samo ostrze (np ułamane) i zanim pomyslę o rękojeści musze zrobic jej bazę -często wystarczy nabic na nie (po wcześniejszym podszlifowaniu lekko przyklepana rórke która potem wykańczam -ostatnio często stosuje skurę która zaplatam na rękojeści na mokro -ładnie estetycznie wyglada, nie slizga się po niej łapa i wszystkie wygladaja jak z jednego kompletu :wink:

zainteresowanym jak to robie postaram się opisać proces
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?

zainteresowanym jak to robie postaram się opisać proces

Czekamy, czekamy! :)
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
chodzi oto:
mam juz ostrze - kawalek stali..
no i chcialbym zeby mi w miare fajnie w rece lezalo.. jak mozge sobie z tym poradzic ?
jak i z czego mozna zrobic rekojesc? domowym sposobem...
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
najsamprzod to oblep ta stal modelina i zacisnij dlon w mlotkowym , potem we floretowym i w czym tam jeszcze trzymasz noz , starajac sie nie niszczyc poprzednich odciskow w modelinie - potem to razem postaraj sie okroic zeby wygladalo i odetnij modeline nitka od stali - masz custom pod swoja dlon - mozesz potem te same ksztalty obrobic w drewnie albo w innym tworzywie jakie chceszz na okladziny zastosowac
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
bodo:
ozlocę Cię !!!
wlasnie o tego typu rady mi chodzilo !!! dzieki wielkie !!!

jeszcze ktos ma jakies pomysly?
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
miałem opisać rękojeść typową dla ...... czasów "Mieszka I" czyli ze skury :wink:

potrzebne materiały:
- pasek skury szerokości trzpienia (jak trzpień nie jest cienki tylko taki jak w necku) długości co najmniej 2x planoawana długosc rękojeści + jakieś 2-3 cm zapasu
-długi rzemień tak ok 70-100 cm- zalezy od szerokosci

rozpoczynamy od dowiązania rzemienia na końcu rekojeści , najlepiej w wypiłowanym rowku. Następnie zakładamy na rękojeść złorzony na pół ten kawałek skury i obwijamy go jeden raz dookoła a następnie odchylamy skurę i następny oplot robimy na trzpieniu, kolejny znów na skurze i tak az do końca zakańczamy wezłem sztykoioem lub innym i gotowe - mam wprawę więc całosc zajmuje mi ok 15 minut z wycieciem odpowiednich rzemieni
a efekt??? niezła szorstkosc, sa ładne (zwłaszcza po zastosowaniu kontrastowych kawałków skury ) i niezwykle wytrzymałe
jak chcemy uzyskać gróbszą rękojeść robimy to samo lecz na położonym wcześcniej kolejnym pasku skury .
w poscie Mitha w galerii jest razorek z taka rękojeścia własnie pokazany
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
jeszcze jakies pomysly? porady?
  • 0

budo_lukasp
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
oplo taki jak robi strider wyglada niexle na stronie jest opis jak to zawiązać wiercisz dziury kupujesz linke w markecie budowlanym albo szukasz czegoś w garażu albo piwnicy i gotowe POZDRAWIAM @LL/nie wiem czemu ale mi sie te oploty strasznie podobaja ,kosa wygląda wtedy dość ekstremalnie :twisted: /
  • 0

budo_fascynat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno/Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
Witam, w związku z tematem mam pytanie: czy g10 łatwo się obrabia? Czy wystarczy do tego szliferka stołowa?
  • 0

budo_kamil
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3-miasto zawsze i wszedzi

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?

Witam, w związku z tematem mam pytanie: czy g10 łatwo się obrabia? Czy wystarczy do tego szliferka stołowa?

Szlifierka stołowa weźmie wszystko.pozdro.
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
Rękojeść, okładki do noża zrobisz z:

- drewno
- sznurek
- tworzywo sztuczne
- linka
- kość, tudzież róg
- szmata
- inny metal (np. aluminium).

Wszystko zależy, do czego ma być nóż i ile chcesz wydać, tudzież narobić się. Najprościej owinąć linką, bądź materiałem. Drewno śliczne, ale trza się naszlifować. Tak samo tworzywo sztuczne. Róg efektowny, ale obrabiany śmierdzi niebywale...
  • 0

budo_fascynat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno/Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
A micarta? Czy ktoś ma z nią jakieś już doświadczenia? :roll:
  • 0

budo_sobota
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
Cześć!

Jestem "nowy", mam na imię Michał i jestem z Wawy.
Nie mam doświadczenia w customach- zrobiłem kiedys nóz na ZPT w 7 klasie :wink: . Ale za to dorobilm kiedyś rękojeść do noża (chyba wz. 55). Zrobilem ją ze skóry- a konkretnie z "placków" nabijanych i sklejanych ze sobą. Potem szlifowanie i polerowanie. Niestety fot nie mam bo przez moją głoopotę nóż się złamał... Sposób jest świetny- zdradził mi go ojciec, który zrobił w życiu kilka fajnych noży (jest ślusarzem/kowalem :D ). Do jednego mam dostęp- ma go wuj myśliwy. Postaram się zapodac foty bo nóż naprawde zacny- mosiądż plus czarny dąb.

Pozdrawiam,
Michał "sobota"
  • 0

budo_dagorn
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
Witam!
zapewne chodzilo ci o coś takiego jak w tym Randall'u?
Dołączona grafika

Pozdro
  • 0

budo_sobota
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 99 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
Dokładnie! :D
Dodam że skóra była ze starego paska więc... no hmmmm wysezonowana była i kolor miał jak trzeba :wink: .
Acha tato pomógł mi dorobić do niego pochwę- paten jest prosty i zapewne stosowany ogólnie. Z cienkiej blachy zrobiona została "wkładka" oklejona potem skórą i okuta mosiądzem. Zapewne teraz 100 razy lepszym rozwiązaniem jest oklejenie skórą kydexu :lol: . Ale 10 lat temu...

Pozdrawiam,
sobota
  • 0

budo_speedy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
Jak juz o rekojesciach to mam pilne pytanie... zrobilem niewielki noz EDC zrobilem tez okladziny rekojesci z tekstolitu (po wyszlifowaniu napuszczeniu olejem i polerowaniu wyglada jak drewno a jest chyba wytrzymalsze bo ze szlifowaniem latwo nie bylo) mam jednak pytanie jak to zamontowac by bylo wytrzymale?? po raz pierwszy chce to trwale zamocowac (w sensie mam juz nawiercone otwory i wszystko dopadowane). Pytanie jest wiec takie... czym to chwycic by wygladalo w miare ladnie: nity? sruby chyba odpadaja bo ladne to to nie jest? plis help.
Pytanie 2: to czy oprocz nitow czy czego tam doradzicie jeszcze uzywacie kleju, tak na dodatek? Jesli tak to jakiego?
I pytanie 3 (ale to juz tak na przyszlosc...): Widzialem jak robicie piny z rurek i drutow... przyznam efekt piekny i zainteresowalo mnie to dosc konkretnie. jak je zrobic juz wiem, pytanie jak sie to mocuje... i znow, czy oprocz nich dajecie klej? no i jak sie to trzyma tak na prawde bo piny to walki sa rowne, nie jak nit ze trzymaja... sa tak ciasno dopasowane ze po mocnym wetknieciu sie pewnie trzyma?
Z gory dzieki za odpowiedz
Pozdrawiam
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?

czym to chwycic by wygladalo w miare ladnie: nity? sruby chyba odpadaja bo ladne to to nie jest? plis help.


Piny!! Wiercisz w metalu i okładzinach otwory o średnicy takiej, jak przygotowane piny.
Najprostsze piny zrobisz z gwoździa (4-6mm). Będzie bardzo wytrzymały, a po zeszlifowaniu wyglądał też będzie ładnie.


to czy oprocz nitow czy czego tam doradzicie jeszcze uzywacie kleju, tak na dodatek? Jesli tak to jakiego?


Okładziny do metalu, poza mocno trzymającymi (ściśle dopasowanymi pinami) przykleisz przezroczystym poxipolem. Smarujesz na całej powierzchni cieniutką warstwę kleju i sklejasz, a potem wkładasz w mocne ściski, by się ładnie okładzina z metalem skleiła. Nadmiar kleju od razu usuwasz szmatką.


Widzialem jak robicie piny z rurek i drutow... przyznam efekt piekny i zainteresowalo mnie to dosc konkretnie. jak je zrobic juz wiem, pytanie jak sie to mocuje...


I tutaj też przyda się poxipol, tudzież żywica epoksydowa.
  • 0

budo_speedy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska

Napisano Ponad rok temu

Re: Z CZEGO I JAK ZROBIC REKOJESC NOŻA ?
Ogromne dzieki :)
puki co zrobilem sobie "piny" z gwozdzia mosieznego a w okladzinach otwory troche sfazowalem i lekko porosklepywalem koncowki tego gwozdzia... jak zrobie foty to pokaze efekt.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024