Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kuźnia czy szlifierka ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?

Ja bym się też pisał, nawet na 2 płaskowniczki z d2


o to, to...
mysle , ze ja tez bym sie na 2-3 kawalki pisal - tylko najlepiej juz wyciete laserem, jezeli nie podrozyloby to znacznie imprezy... ale za to jak oszczednosc czasu :)
i dopisuje sie do pytania, czy laserem wycina sie tylko zgrobny ksztalt, czy mozna obrobic tak, zeby tylko hartowanie i szlifowanie zostalo?
  • 0

budo_tlim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 474 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?

Ja mam pytanie odnosnie tasaczka, tj. w jaki sposob go rozhartowac cobysobie zycie ulatwic :roll: Wystarczy wsadzic w ognisko, wyjac i pozostawic do ostygniecia ?


Jeśli chcesz to robić w ognisku, palenisku z koksem czy czymś podobnym gdzie jest dość "agresywnie", to proponuje włożyć tam żelazną rurę a do niej maczetę, będziesz miał mniej zniszczonę powierzchnię.
Pozostaw to by powoli ostygło.
  • 0

budo_lucos
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?

Ja bym się też pisał, nawet na 2 płaskowniczki z d2


o to, to...
mysle , ze ja tez bym sie na 2-3 kawalki pisal - tylko najlepiej juz wyciete laserem, jezeli nie podrozyloby to znacznie imprezy... ale za to jak oszczednosc czasu :)
i dopisuje sie do pytania, czy laserem wycina sie tylko zgrobny ksztalt, czy mozna obrobic tak, zeby tylko hartowanie i szlifowanie zostalo?


Jak wyżej :)
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
ksztalt jest w miare dokladnie odwzorowany ale niestety tylko plaski - szlify pozostaja do dorobienia osobno - czyli laser wycina tylko na plasko z blachy , trwaja negocjacje cenowe - stal drozeje i cenniki sie zmieniaja , ale damy rade :) , cena " pierwsza" to 37.19 zl kg stali brutto wiec dwa , trzy noze - zobaczymy do wieczora czy cena sie zmieni
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
bodo czekam z niecierpliwoscia... :) i trzymam kciuki...
wiec moze juz zalozyc posta - chetni do kupna stali ?

oraz oczywiscie Ci co chcieli by wyciac ksztalty laserowo..

mysle ze cena ponizej w okolicach 38zl przy dzisiejszej cenie stali, to dobra cena.. ale trzymam kciuki za negocjacje!! :D

daj znac jak uda Ci sie cos ustalic
  • 0

budo_jani
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 609 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom 7

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
Aha i chciałem się upewnić... rozumiem że wycinanie laserowe obejmuje również otwory?? i czy koszt wycinania zależy od stopnia jego skomplikowania, długości "ciętej lini", od grubości materiału ciętego czy po prostu od sztuki??
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
czekamy, czekamy....
i sie niecirpliwimy :twisted:
  • 0

budo_storman
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
Ostatnio jak się dowiadywałem w pewnym zakładzie (nie wymienię bo jeszcze ktoś mnie posądzi o reklamę... :wink: ) to usłyszałem nast. informację: Cięcie laserowo to koszt (oczywiście w tym zakładzie)ok 180pln za minutę cięcia, przy czym prędkość cięcia to ok 8 metrów na minutę (jak łatwo obliczyć koszt zależy tylko od obwodu noza), przy czym nie ma problemu z otworami jeśli... mają one średnicę równą lub większą od grubości materiału. Co do grubości to "nożowe" blachy (3-7 mm ) chyba tnie z jednakową predkością. Podobno laserowi nie robi także róznicy czy materiał jest zahartowany czy nie... i jak mnie zapewniano (chciałem pociąć nóż do struga z hss) działanie temperaturowe jest tak ograniczone, ze nie występuje rozhartowanie materiału!
Jedna jeszcze uwaga... w przypadku wycinania jednego elementu z jednego płaskownika (kawałka blachy) należy liczyć się z tym że muszą być spore naddatki materiału na zamocowanie (czyli zmarnowanie)...
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
180 PLN za minute ciecia??? 8O chyba z kosmosu spadli... :evil: bez znaczenia ile materialu sie zmarnuje, ile sie mocuje blache itd... to za minute ciecia suma chyba podana jako "zaporowa" aby nikt nie chcial sie w to bawic... :(

sorki, ale w takie koszty nie wierze...niestety!
za 180 PLN to jak wrzuce to do zakladu (dowolnego) to goscie mi wytna co chce wyszlifuje i powiedza dziekuje... ;(((
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?

180 PLN za minute ciecia??? 8O chyba z kosmosu spadli... :evil: bez znaczenia ile materialu sie zmarnuje, ile sie mocuje blache itd... to za minute ciecia suma chyba podana jako "zaporowa" aby nikt nie chcial sie w to bawic... :(

sorki, ale w takie koszty nie wierze...niestety!
za 180 PLN to jak wrzuce to do zakladu (dowolnego) to goscie mi wytna co chce wyszlifuje i powiedza dziekuje... ;(((

zależy jak to liczą - niech nóż ma z rękojeścią 25 cm - to obwód będzie maks 60-70cm - co przy 8 metrach na minutę daje około 5-6 sekund cięcia* 3zł za sekundę = 15-18 złotych. W każdym razie ja tak to widzę, bo inaczej to 180zł to rzeczywiście abstrakcja.

Pozdrawiam
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
Podobno laserowi nie robi także róznicy czy materiał jest zahartowany czy nie... i jak mnie zapewniano (chciałem pociąć nóż do struga z hss) działanie temperaturowe jest tak ograniczone, ze nie występuje rozhartowanie materiału!


owszem laserowi nie robi róznicy czy hartowany czy nie materiał

ale wpływ lasera na strukturę i własności stal jest ogromny, po laserze otrzymujemy strukture laną przy krawędzi cięcia, głębokość występowania struktury lanej jest zależna od mocy użytego lasera i warunków chłodzenia podczas cięcia
ponadto pomiedzy strukturą laną a materiałem rodzimmym (naszą blachą) występuje strefa wpływu ciepła w której własności zmieniają bardzo (twardość od bardzo dużej do niższej od materiału wyjściowego, oraz kruchość od dużej do b. małej)
sposobem na obejście tego jest zgubienie przez skrawanie (szlifierka, pilnik itp) tych warstw tzn. trza wyciąć to co ma zmieniony kolor i otrzymujemy ostrze (chyba najważniejsze) takie jaki był materiał w stanie wyjściowym

pozdro
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
slowem - jak dobrze zrozumialem trzeba by wycinak taki noz za pomoca lasera z kilku-kilkunasto milimetrowym marginesem, po czym i tak dalej go szlifowac na obrabiarkach mechanicznych...

jezeli tak jest faktycznie, to chyba bedzie bardziej oplacalo sie "bawic" w wycinke ksztaltow za pomoca wiertarki + brzeszczota, bo przy dobrej dokladnosci uzyskujemy prawie idealny ksztalt z minimalna iloscia szlifowania wzdluz obrysu a i stal nie zmienia w zadnym punkcie swoich wlasciwosci w stopniu ktory opisujesz (w przypadku lasera).
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
[quote name="sabertooth"]slowem - jak dobrze zrozumialem trzeba by wycinak taki noz za pomoca lasera z kilku-kilkunasto milimetrowym marginesem, po czym i tak dalej go szlifowac na obrabiarkach mechanicznych...

postaram sie wam jakieś foty pogladowe znaleść ale już nie dziś


pozdro
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
Wow, w tym momencie to trochę cienko to widzę. Laser tnie powiedzmy 1 cm od krawędzi, a człowiek ma ten 1cm jeszcze zjechać...

A co z otworami? Laser zrobi mi 8mm, a ja mam wyciąć jeszcze 5mm, bo tyle się materiały przegrzało...

Niestety Panowie!! Custom from wiertarka & piłka!!!
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
ale bez popadania w skrajnosci - material do ciecia jest wyzarzony - nawet jak sie nagrzeje brzeg to co to zmienia ? praktycznie nic - i tak przeciez potem hartujemy calosc, a nie wycinamy hartowanego
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
no niby tak bodo, ale faktycznie popieram idee Jumbo - :paker: full custom hand made & electrical-mechanical :) tak czy inaczej obrabiania szlifierka i zwyklymi narzedziami sie nie da wyeliminowac... tak mi sie wydaje :?: - niestety na laserach sie nie znam :(

...za to rece mam "pociete" i z odciskami... ;)

gdyby jednak ktos mogl sie jeszcze w tym temacie wypowiedziec - tak dla poparcia badz podwazenia teorii z laserem - to z pewnoscia nam sie wszystko wyjasni i bedzie mozna sie zastanawiac dalej...

pozdrawiam,
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
ale nie mowimy o ideach tylko o realiach teraz - laser nie ma zadnego wplywu w tym procesie technologicznym - material wyzarzony - ciety laserem obrabiany na szlifierce i potem termicznie - nie ma tu sprzecznosci , a sama idea ciecia laserem jest taka zeby nie robic naddatkow na obrobke - wycina sie gotowe ewolwenty kol zebatych i tylko hartuje
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
hej bodo - nie neguje wycinania laserowego kół zębatych a jedynie dość specyficznego elemetu - jakim jest nóż... jezeli faktycznie laser nie "znieksztalca" właściwości cietej stali i nie trzeba ciac z marginesami (mozesz to potwierdzic?) - to faktycznie jest to alternatywa dla wiertatki + brzeszczota itp...

a wracajac jeszcze do cen - to czy znasz moze cene za jaka mozna wyciac stal poprzez Inter-stal? I czy juz cos wiadomo o cenie stali o ktora sie dowiadywaleś?

pozdrawiam
;)
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
interstal nie wycina stali w ogole , oni tylko sprzedaja - doplata za ciecie stali pochodzi od austriackiego producenta za to ze musi ci odciac kawalek materialu a nie sprzedaje arkusza, cena jak na razie sie nie zmienila - swiat oszalal - porownuje ceny z thyssen krupp , bohlera i ceny amerykanskie z frachtem- i na jedno wychodzi , a cena za ciecie laserowe to okolo 10 zl za noz 5calowy netto , ale da sie jeszcze dogadac w zaleznosci od serii , stal jakosciowa podrozala ostatnio o 100 - 300 % i dodatkowo podniesiono vat na 22%
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Kuźnia czy szlifierka ?
co do lasera jeszcze w zaleznosci od cietej stali stosuje sie tlen albo azot - tlen do weglowek - laser zapala stal w obecnosci tlenu pod cisnieniem i wytapia sie szczeline i przdmuchuje strumieniem tlenu - reakcja metalu z ltenem egzotermiczna - duza szybkosc i mala moc lasera , powstawanie zuzla , do wysokostopowych i nierdzewnych laser powoduje stopienie stali a podawany azot ma za zadanie tylko wydmuchac stopiony material , w obu przypadkach dochodzi jeszcze odparowanie w miejscu ciecia , ciecie z azotem jest czystsze ma mniejszy wplyw na strukture ale wolniejsze i drozsze laser musi miec wieksza moc - a wiec jest zmiana temperatury brzegu ciecia ale przeciez nikt sie nie spodziewa ze przetnie stal wywolujac temp 1200 c i jej nie zagrzeje ale przy malych grubosciach jest to niewielki wplyw nastepujace potem ulepszanie cieplne niweluje roznice w materiale
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024