Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problemy z psychiką!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
83 odpowiedzi w tym temacie

budo_wos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Problemy z psychiką!
Na początku chciałbym zastrzec, ze czubkiem nie jestem :D
Mma pewne problemy natury psychicznej (nie wstydze sie tego, wiec nie zróbcie tak abym sie wstydził 8) ). Ale do rzeczy, chodzi mi o brak pewnosći siebie:
-nie chodzi tu nawet o strach tylko o poczucie, "ze sie nie da rady".
Z góry skazuje siebie na przegrana, w podświadomosci, psychice, i nie mówie tu tylko o bójkach, tylko ogólnie zyciowo. :roll:

Czy ktos sie z czyms takim kiedyś spotkał?

Będe wdzieczny za pomoc, za pomoc w wzmocnieniu psychiki. Wiem, ze SW pomoze, ale jest cos oprócz tego?

Szczególnie prosiłbym o opinie Combata, chciałem mu wusłać priva, ale nie mogłem. :evil:
  • 0

budo_tora
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 833 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Calimshanu

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
Wizyta u prychologa powinna pomoc.
SW nie.
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
Poczytaj o autohipnozie i autosugestii. Ciekawe...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

... poza tym... hmm... jakieś techniki relaksacyjne

(NIE ŻARTUJĘ...)


Wizyta u psychologa...? Heh... jeśli jesteś skrajnym przypadkiem... czemu nie. :wink:


Ale to b. rozległy temat...
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
nasz sensei opowiadał, że miał chłopaka w sekcji, który zawsze ustawiał się w ostatnim rzędzie, zawsze milczał, ot zalękniony, cichy niedojda.
ale miał zacięcie i chodził na treningi.
po 3 latach chłopak zaczął się zmieniać. otworzył się troszkę, miał już jakies kyu, zaczął pomagać innym w treningach, inny człowiek!
przyczyn zmian oczywiście mogło być wiele, ale sensei rozmawiał z jego ojcem i ojciec twierdził, że zmiany są zainicjowane przez karate i to karate je podtrzymuje.
myślę że związek między sw, a psychiką istnieje, nie jest to jakaś prosta, oczywista zależność, ale jednak...
  • 0

budo_nix
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz - Rybnik - Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
tez mi sie zdaje ze sw moga jakos pomoc w nabraniu pewnosci siebie... choc moze to nie tyczy sie tylko SW, byc moze warto znalezc sobie cos w czym sie jest dobrym...
wydaje mi sie ze trzeba znalezc w sobie cos co sprawia ze czujemy sie kims wyjatkowym... obojetnie co by to nie bylo...
no a SW moga czyms takim jak najbardziej byc...
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
Poza tym, postaraj się zmienić swoje podejście. Subtelna autosugestia, auroafirmacja mogą Ci w pewnym stopniu pomóc. Spróbuj przeczytać jakąś książkę psychologiczną dotyczącą mechanizmów automotywacji, osiągania celów, programowania neurolingwistycznego (NLP).
  • 0

budo_mazakungfu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
Również twierdzę, że trzeba znaleźć coś, w czym jest się dobrym.
Sztuki walki mogą być tym czymś jak najbardziej.
Wydaje mi się, że trzeba się również "otworzyć", tzn. więcej czasu spędzać z równieśnikami (i nie tylko), chodzić do kina i czuć się lubianym. To pomaga.
Poza tym, można starać się wmówić sobie różne rzeczy, np: "Uda mi się", "Na pewno to zrobię".

I postaraj się utrzymać dalej to, żeby się nie wstydzić swoich problemów. Dzielenie się nimi z innymi też pomaga.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_wos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!

Również twierdzę, że trzeba znaleźć coś, w czym jest się dobrym.
Sztuki walki mogą być tym czymś jak najbardziej.
Wydaje mi się, że trzeba się również "otworzyć", tzn. więcej czasu spędzać z równieśnikami (i nie tylko), chodzić do kina i czuć się lubianym. To pomaga.
Poza tym, można starać się wmówić sobie różne rzeczy, np: "Uda mi się", "Na pewno to zrobię".

I postaraj się utrzymać dalej to, żeby się nie wstydzić swoich problemów. Dzielenie się nimi z innymi też pomaga.

Pozdrawiam.

Dzięki
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
wos - już odpowiadam. Potrzeba akceptacji. Potrzeba wyzwań i sprawdzenia się. Wyjdź naprzeciw czego się boisz! Tak czy inaczej: sprawa niezmiernie skomplikowana. Każda jednostka różna etc. Nie ma gotowych przepisów i prostych środków do zmian.

Jak np. nie jesteś pewny jutra - wszystko się sypie (brak roboty, chlanie, problemy z prawem etc.)- to nic dziwnego, że nie masz pewności siebie.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
gotowych środków na Twój problem nie znam, ale mnie w pokonywaniu niepewności sztuki walki bardzo pomogły, i nie tylko mnie, wielu moich znajomych ma te same "objawy". Kiedyś w mojej dzielnicy mieszkał - tak zwana dupa wołowa, każdy go lał jak chcial, poszedł na taekwodno, i po paru latach bylo inaczej, nikt już go nie zaczepiał, nie chodzilo o to że urósł itp., tylko bardziej o to że zmieniła mu się psychika, nie chodzil niepewnie itp.
  • 0

budo_wos
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!

gotowych środków na Twój problem nie znam, ale mnie w pokonywaniu niepewności sztuki walki bardzo pomogły, i nie tylko mnie, wielu moich znajomych ma te same "objawy". Kiedyś w mojej dzielnicy mieszkał - tak zwana dupa wołowa, każdy go lał jak chcial, poszedł na taekwodno, i po paru latach bylo inaczej, nikt już go nie zaczepiał, nie chodzilo o to że urósł itp., tylko bardziej o to że zmieniła mu się psychika, nie chodzil niepewnie itp.

Chyba źle mnie zrozumiałeś, albo ja Ciebie. Nie jestem dupą wołową, nikt mnie nie leje, nie chciałem zmienic jakis konkretnych problemów tylko podejscie dożycia, na powiedzmy, bardziej zdecydowane.
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
Akurat w tym przypadku duzo zalezy od tego co przezyles bo to cie w pewnym stopniu ksztaltuje. Ze swojej strony goraco moge ci polecic Joseph Murphy "Potega Podswiadomosc" tytul nie brzmi moze zbyt zachecajaco, ale ta ksiazka powinna ci pomoc. Ciezko jest to przeczytac bo jest napisane na sposob amerykanski caly czas walkowane jedno i to samo w kolko, ale tak jak juz wczesniej napisalem goraco ci ja polecam. :)
No i mala historyjka autentyczna odnosnie podswiadomosci. Koles poszedl na kursy kierowania podswiadomoscia. Kurs trwal 2 tyg. on po 1 tyg. stwierdzil, ze umie wszystko. (pracowanie z podswiadomoscia polega na tym, ze sie czegos chce i caly czas sie powtarza tye razy az sami w to uwierzymy - najkrocej tak to mozna opisac). Koles chcial nie pracowac i miec co miesiac spora pensje. No to w zakladzie pracy ucielo mu obie rece, nie pracuje i dostaje zasilek.
  • 0

budo_ryży
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytów

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
A czego chcesz od życia, wiesz? Nawet nie od całego, ale dajmy na to od następnych 2 czy 5 lat? Zwątpienie, niepewność, niezdecydowanie bardzo często są wynikiem właśnie... niezdecydowania. Dziś idziesz w tym kierunku, jutro w tamtym, za miesiąc coś innego strzeliło Ci do głowy i znowu zmieniasz azymut. Albo po prostu nie robisz nic, bo nie masz koncepcji. Ciężko w takim przypadku o pewność siebie, bo z autopsji wiesz, że ,,nie dasz rady'' i nic z tego co zaczniesz, pewnie nie będzie.

Taka moja mocno ogólna diagnoza... a recepta? Spróbuj to zmienić. Znajdź kilka rzeczy, których chcesz dokonać... takich większych, nie: w czwartek idziemy się z Jurkiem napierdolić na plażę, do tego czasu muszę podlać kwiaty na balkonie. Choć z motyką na księżyc też się nie porywaj. Jak już znajdziesz takie rzeczy, codziennie je realizuj. Bądź uparty. Na pewno gdzieś po drodze coś Cię rozłoży na łopatki... ale nie przestawaj. Porażka gdzieś po drodze musi być (tak jak na treningu), a nawet wiele porażek. Z czasem Twoje założenie ,,nie dam rady'' zmieni się w ,,jeśli będę chciał, zrobię to''. Bo będziesz już miał jakieś sukcesy na koncie. SW naturalnie mogą w tym pomóc, ćwiczą siłę woli (vide posty z tego wątku czy np. art. ,,O judo jako metodzie nadwyrężania siły woli...'' w kwietniowych Charakterach). Oczywiście lektury, o których wspomniał JE w tym wątku też jak najbardziej wskazane, znajdziesz tam rozwinięcie tematu (choć o dobrą książkę z tej dziedziny naprawdę ciężko, większość jest w stylu ,,uwierz w siebie, wstań i chodź'' i nic ponadto).

Powodzenia ;)
  • 0

budo_ryży
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytów

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!

Koles chcial nie pracowac i miec co miesiac spora pensje. No to w zakladzie pracy ucielo mu obie rece, nie pracuje i dostaje zasilek.


I spory ten zasiłek ma??
Założę się, że nie o takie niepracowanie mu chodziło i nie o tak wysoką pensję ;)
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
Jakies 3-4$ tys. i szczerze mowiac zapomnialem dodac, ze wlasnie tyle chcial.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
wos to do Ciebie.
Oczywiscie autoafirmacja ma jakies znaczenie. Ale...
Posluze sie przykladem z literatury i niewazne, ze byc moze jest to fikcja. Istotne, ze wyraza prawde.

Byl sobie niegdys Indianin na ktorego wolano Don Juan, byl szamanem i... madrym czlowiekiem. Byl sobie student antropologi Carlos z USA, ktory go odwiedzil. Carlos jak kazdy mlody czlowiek mial mnostwo ze soba problemow. Glownie chodzil i gadal, ze "sie do nieczego nie nadaje, ze jest nikim, ze to wszystko przez dziecinstwo, kogos tam, ze do czego sie nie wezmie to... etc.". Don Juan zapropnowal mu zeby teraz przez dwa przeszlo tygodnie chodzil i mowil, ze jest "naj! naj!". (Zastosowal technike autoafirmacji).
Potem spytal sie go, jak sie teraz czuje. Carlos odpowiedzial, ze zly nastroj minal, teraz jest super!
Na to Don Juan powiedzial, parafrazuje, bo nie chce mi sie w ksiazce szukac: "Widzisz juz teraz, ze obydwie te postawy sa gowno warte!"
Odkryl wielka prawde - to my tworzymy wlasny nastroj ("prawdziwy wojownik tworzy wlasny nastroj"). I jestesmy za niego odpowiedzialni, do granic absurdu.
Niektorzy "zrozmieja" to w piec minut, a wiekszosci zajmuje to cale zycie, a i jego czasami brakuje.
(Naleze do tej drugiej grupy).
K_P
  • 0

budo_herostrates
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 265 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skądinąd (Gdańsk)

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
Wos podobnych rzeczy teraz doświadczam.

Jakiś czas temu byłem cholernie pewny siebie, karate (brak sparingów), siłownia i nikt mi nie da rady. Starcie z dwoma kolesiami i poczucie wszechmocy się skończyło.

Ale nic, zmieniłem styl i otoczenie, ciężko trenuje i powoli dochodzę psychicznie do siebie. Teraz cholernie brakuje mi pewności siebie.

Powodzenia i pozdrawiam.
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
Miałem podobną jazdę dosyć dawno temu z tym że w tedy nic nie trenowałem (miałem zastuj paro letni). Dwuch łepków (tak z 14 lat) mnie splrało totalna załamka naprawdę nikomu tego nie życzę. Ale już doszedłem do siebie tera znowu jestem niepokonany :wink: :lol: .
A tak na serio moim zdaniem jakiekolwiek SW ćwiczone regularnie i z zapałem zmienia diametralnie pogląd człowieka na swiat i dodaje mu pewności siebie.
  • 0

budo_marta
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1028 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wwa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
Jakies hobby, byc moze SW, byc moze robienie czegos innego moze pomoc, cos co lubimy robic w wolnym czasie dziala jak odskocznia, to bardzo przydatne.
Co do sportu jest to troche inna rzecz bo tu zrodlem dobrego samopoczucia jest kilka rzeczy, przede wszystkim to ze czlowiek czuje sie sprawniejszy i zdrowszy a co za tym idzie moze wzrastac poczucie wiekszej kontroli nad srodowiskiem, pewnosc siebie i samoocena, jak robi sie cos konsekwetnie "porzadkuje" to zycie zewnetrznie i wewnetrznie, pomijam tu efekty fizjologiczne, które tez wplywaja na to co odczuwamy.
Jest tez druga strona tego, ze przy spadku formy np spada samocena i wszystkie te czynniki ktore wymienilam, jesli jednak robi sie cos dlugo i zna sie miare swoj organizm i psychike to jest mniej tych chwilowych dolkow/nie sa one takie glebokie.
Czasami nie warto czegos w sobie zmieniac, jesli to przeszkadza innym a nie Tobie, musisz sie sam zastanowic jaki cel chcesz osiagnac a przede wszystkim po co - jaka potrzeba za tym stoi, moze sie okazac ze to co chcesz osiagnac, wcale nie jest takie skomplikowane.
Pozdr.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Problemy z psychiką!
Dobrze Marta gadasz...
K_P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024