Skocz do zawartości


Zdjęcie

shorin-ryu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu

Coz, chyba masz racje, jakies to dziwne. Co innego, gdyby istnialy u Was dwuosobowe formy, jak to ma miejsce w niektorych stylach kung fu. Jesli zawody w bunkai wygladaja tak jak wyzej opisano, to faktycznie chyba mamy do czynienia z wysilona proba uczynienia zawodow z czegos, co w ogole nie jest kompetytywne, to tak jakby robic zawody kto ladniej zrobil drill z FMA lub ladniej zaaplikuje ruchy z manekina Ving Tsun na nieruchomym przeciwniku - przeciez wszystkie te elementy sa czysto szkoleniowe (dopiero teraz pojalem metafore z paskiem i sznurowkami). :)


oj, oj, oj, oj zebysmy sie przypadkiem za daleko w tych osądach nie posuneli. ogólnie jak patrzylem w przepisach to nie ma jednoznacznie sformulowanego zdania na temat oceniania bunkai. ja mowie tylko jak moim zdaniem bedzie to wygladać. sedziowie jeszcze sami nie wiedza jak, na jakiej podstawie to oceniac. Nie znam się na kung-fu i szczerze mowiac nie do konca rozumiem o co chodzi z tym manekinem jednak na pierwszy rzut oka to jednak nie jest tak jak to przedstawiles. bunkai to nie jest element czysto szkoleniowy. w okinawa karate jest to podstawa treningu. według okinawa karate to wlasnie bunkai w roznych postaciach, bunkai oyo bedzie wykozystywany w realnej walce (idea ciosu konczacego) i na pewno nie jest to element czysto szkoleniowy. pod haslem element czysto szkoleniowy rozumiem w okinawa karate kihon, kata, kitae kata itp. czyli cos co nie ma realnego udziału w pozniejszej konfrontacji ulicznej a sa to elementy niezbedne w procesie treningowym okinawa karate.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
Ciekawe
bo wg źródeł bunkai do każdego kata jest ściśle usystematyzowany... Można się z nim zapoznać np w książce Staniszewa "Lekcja karate" Są podane tam techniki do kata:
Fukyukata Ichi, Pinian 1-5, Naihanchi 1-3, Masumura Passai, Itosu Passai. Podejrzewam że w "yższych" kata teżsą podane konkretne techniki.
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
a czy ktos to neguje?
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu

jeszcze jedno celem wyjaśnienia. Samuraje to klasa społeczna i to określenie dotyczy wszystkich z tej klasy czyli kobiety i dzieci. Natomiast Bushi odnosi się bozpośrednio do wojownika. Całe zamieszanie polega na tym że Europejczycy nie zwracali na to uwagi i obie nazwy używali zamiennie.

mało tego. bodajże u śpiewakowskiego wyczytałem, że bushi nie musiał być samurajem. był to po prostu wojownik, tak jak ashigaru, odpowiednik naszego kosyniera, który szlachcicem za diabła nie był.
trudno się w tym rozeznać, tym bardziej, że na okinawie było to troszkę bardziej zakręcone, bo z jednej strony rodziny samurajskie, z drugiej osadnicy chińscy, a na koniec rodzimi "bushi", którzy tam stworzyli klasę społeczną. jeśli coś przekręciłem - niech giro prostuje...
pozdr
art
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu

no podzielili te nieszczęsne zawody które były już 3 razy odwoływane.
jesli chodzi o kata to w eliminacjach wykonuje się dane kata. potem w finałach robi się inne kata

z tego co ja słyszałem, to w przypadku dogrywki, a nie w finałachchodzi o to, żeby nie doprowadzić do patologii tego sodzaju, że facet jedno kata umie i tylko to ćwiczy przez rok....
pozdr
ps. co do bunkai, to zgadzam się
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
Po pierwsze bushi po japońsku oznacza wojownika, m.in. stąd się wzięło Bushido - droga wojownika. I właśnie tak określano samurajów w Japonii i na Okinawie.
Walczących chłopów traktowano jak najgorsze śmieci i żaden samuraj nigdy ich nie traktował jako wojowników - co najwyżej jako zdrajców i buntowników. Chociaż zdarzały się wyjątki jak np pochodzący z chłopstwa Oda Nobunaga. który został nawet shogunem.
Na Okinawie klasa Bushi była związana bezpośrednio z dworem dynastii Sho, zresztą styl Shuri-Te również wywodzi się stamtąd- Sokon Matsumura był dowódcą straży pałacowej króla.
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
no i jeszcze kwestia formalna - czy zna ktoś ciekawe linki, stronki, filmiki o shorin i w ogóle o okinawskim karate...
będę wdzięczny.
pozdr
art
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
zawsze było tak że w kwafilikacjach wykonuje się jedno kata a w finałach inne.
jeśli chodzi o to wszystko z Bushi to przecież nie można powiedzieć że Bushi to byli Samurajowie. No bez przesady. Jeśli by tak było to przecież Samurajowie by przeciwko sobie karate nie stworzyli prawda?
Z tego co ja wiem to Bushi byli wysoką klasą społeczną na Okinawie, byli to ludzie posiadający bardzo wysokie wszechstronne wykształcenie czyli wiedza/znajomość kilku sztuk walki, poezji, malarstwa itp. Kiedy wszedł nakaz ścinania kempów przez Bushi po to aby zrównać wszystkie klasy społeczne Ci aby się nie zniżać do poziomu chłopów wynieśli się z wcześniej zamieszkiwanych osad i potworzyli własne które się nazywają Kakurei (dosłownie mniejsze sioło). Trzeba też powiedzieć że Bushi nie przekazywali swojej wiedzy nigdy byle komu, osoba była poddawana przed nauką przeróżnym testom m. in. plucie prosto w twarz aby sprawdzić czy jest godna nauki prawdziwej sztuki walki. Największe jednak znaczenie w dopuszczeniu do nauki była krew. Tylko i wyłącznie członkowie rodzin królewskich mogli być dopuszczani do poznawania tajników Te. To wszystko nak na marginesie :)
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu

no i jeszcze kwestia formalna - czy zna ktoś ciekawe linki, stronki, filmiki o shorin i w ogóle o okinawskim karate...
będę wdzięczny.
pozdr
art


żadnych filmików o Shidokanie w internecie nie znajdziesz. stronki chyba najbardziej interesujące to [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], ja osobiście bym jeszcze polecał [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
natomiast jesli chodzi o okinawa karate to [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników][/url]
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
Yuda: okreslajac bunkai jako element szkoleniowy mialem na mysli to, ze jest to (o ile dobrze zrozumialem) pewien okreslony sposob interpretacji i zastosowania pewnych ruchow z kata. Jest to element szkoleniowy o tyle, ze jest to przekazywane na treningu, a co z tym sie zrobi podczas realnej walki czy sparringu zalezy juz od tego, kto sie uczy. I w tym sensie robienie z tego zawodow wydalo mi sie dziwne (zreszta kata tez sa elementem szkoleniowym w tym ujeciu, jako pewna okreslona sekwencja ruchow, ale zawody w kata jakies mi sie bardziej sensowne wydaja :wink: ).
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
no... powiedzmy że ok :)
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
wybiera się ktoś z Was na staż z sensei Chnen'em? bo to już dość niedługo...
pozdrawiam
art
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
jak na razie P.U.S.K żadnych oficjalnych informacji nie wydało, jak coś wiesz to gadaj!!!! :)
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
ja sie wybieram i pare osob ode mnie z sekcje tez :-)
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
Pisze to tutaj a nie w bazatrze bo ktos pytal o filmiki z kata shorin-ryu. W sieci jest tego malo. Jesli cos sie znajdzie to raczej matsubayashi-ryu. Wiem ze u mnie w sekcji trener zamawial kiedys pierunsko drogie kasety Chinena. Obecnie ma je przehrane na plytki wiec moze sprzeda jesli ktos jest zainteresowany. Sa 3 czesci. W pierwszej sa fukygata 1-2 i naichanchi 1-3 + bunkai i kumiwaza. Jakosc dobra bo widzialem. Jak sa podzielone kata miedzy 2 i 3 czesc nie wiem ale zapytam. Gdyby ktos byl zainteresowany to na priva prosze. Aha calosc w jez. francuskim
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
kasety są w cenie 50 zł. za sztukę. Bajer polega na kasecie nr. I jest błąd w bunkai do czego Chinen się oficjalnie przyznał. Kasety są profesjonalnie nakręcone. Na początku każdej jest fragment z dojo z treningów, na kasecie nr. 2 jest fragment z treningu kata fukyugata ni i kihon waza ichi plus kitae kata. Do tego zdjęcia a raczej ujęcia wodospadu. każdy fragment jest na kasecie podzielony. Do każdego jest podkład lektorski. Kata jest pokazane najpierw normalnie potem na 2 kamery potem każdy ruch w zwolnionym tempie. Kumiwaza również najpierw normalnie potem 2 kamery. i czasami w zwolnionym tempie. kaseta druga to kichon waza ni (wykonuje czołówka francuzka) i kata pinan shodan (+bunkai, kata kumiwaza), nidan, sandan(+bunkai, kata kumiwaza) natomiast trzecia to pinad yondan i godan (+ bunkai, kata kumiwaza).
to wie ktoś coś na temat seminarium?
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
tyle co na oficjalnej stronie Unii, czyli nie za duzo, maj i Łódź (a dokłądnie ponoć Zgierz) Sam chętnie dowiem się szczegółów
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
info, które podam będzie nieoficjalne. podobno 150 pln za udział w treningu z chinenem, ale moge sie mylić. no i na pewno zgierz...
jak dowiem się czegoś więcej, to napiszę. w następnym tygodniu jest staż w pińczowie, może potem coś więcej będzie wiadomo...
pozdr
art
  • 0

budo_jagas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
cenę mogę potwierdzić. bo już nam oficjalnie sensej powiedział, że tyle będzie.

co do bunkai na zawodach to nie podoba mi się to, że w konkurencji indywidualnej na końcowy wynik będzie miała wpływ dyspozycja dwóch osób...
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
a kto wybiera się na staż?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024