Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy SW które ćwiczycie mają wady?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
106 odpowiedzi w tym temacie

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Czy SW które ćwiczycie mają wady?
:) Czytam te posty i czytam i każdy wychwala ponad przeciętnośc swój styl karate, może z wyjątkiem tych co ćwiczą tradycyjne karate (co niektórzy podsówją kingboxing, ale zdaje mi się że to nie ten dział). A fakt jest taki że nie ma sztuki walki bez wad i karate w niezaleznie w jakim stylu nie jest tu wyjątkiem, ciekawi mnie więc czy tostrzegacie jakiekolwiek wady tego co ćwiczycie. Mówiąc prościej chodzi mi o to żeby każdy troche ponażekał na swoje, ciekawe czy ktoś jest w stanie.

Wady karate Shotokan (wersja tradycyjna): równomierne i ciągłe przechodzenie w niskich postawach, brak skutecznej gardy, często też nauczanie dla czystego zysku w wyniku czego osoba z wyższym pasem przegra z pierwszym lepszym leszczem (widziałem zdjęcie z jednego treningu pewnej sekcji widok żałosny age-uke przypominało sieganie po cherbatniki, a pozycja zkd była tak prawidłowo wykonana że nietylko pierwszy lepszy low-kick zakończył by sprawę to jeszcze zuki miało by siłę motyla), na treningi karate shotokan przychodzą często ludzie, którzy i tak nie chcą nauczyć się walczyć, boją się uderzyc a bloki wykonują tak że jeśliby wykonać maksymalnie dynamiczny atak to co niektórych można by zeskrobać z podłogi, w sporej częsci szkół w walkach nie ma kontaktu (jeżeli chodzi o naszą to jest tylko jeden warunek nie wybić zębów bo są drogie), nie wiem jak w innych szkołach ale gdzieniegdzie brak technik chwytanych, chociaż i tak zapisać sie najlepiej dod. na judo ew. bjj ale wtedy może też można zamienić karate na boks tajski, różnica polaga na tym iż ćwicząc pierwsze połaczenie mamy szanse dłużej utrzymać dobrą formę, a czwicząc drugie zyskać lepszą skuteczność ale na jak długo? co niektórzy mogą wytzrymać długo, a inni np. ok. i po 30 mają już problem, czasami za dużo kata, za mało kumite.
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?
Ćwiczona przeze mnie SW ma jedną zasadniczą wadę - za mało treningów można "upchnąć" w tygodniowy rozkład zajęć :wink:

Oyama jest stylem knockdown, kumite rozgrywane są więc bez ataku rękami na twarz. To poważne ograniczenie. Na szczęście coraz więcej klubów wprowadza elementy full-contact do programu treningów lub organizuje osobne grupy zajmujące się tylko fc- więc sytuacja nie jest tragiczna. Jednak dla przeciętnego oyamas full-contact to nadal czarna magia :? - i do tej grupy zaliczam się również ja (mimo, że mam możliwość bezpłatnego uczęszczania na prowadzone w naszym klubie trenigi fc).

Powszechnie wytykaną słabością karate jest brak technik chwytanych. Jak bardzo są one przydatne uzmysłowiło mi starcie z judoką , który zaczął trenować w moim dojo (widok własnych stóp na tle sufitu śni mi się po nocach :) ). Ja do tych braków dodał bym jeszcze brak ataku łokciami na głowę (jak w Muay Thai).

W całej tej analizie słabych punktów ćwiczonej przez danego zawodnika SW powinno się jednak uwzględnić dwie kwestie:
1 - u kogo się ćwiczy (trener)
2 - JAK się ćwiczy
Moim zdaniem lepiej jest trenującym do upadłego wychowankiem świetnego trenera Shotokan niż obijajcym się na treningach podopiecznym kiepskiego trenera Muay Thai.

Swoją drogą ludzie z kręgu karate tradycyjnego wyuchnęli by śmiechem gdyby zobaczyli w jaki sposób wykonują kihon i kata osoby ćwiczące bardziej "walczące" style karate :)
  • 0

budo_pioetrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?
Nie
  • 0

budo_stalin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?
hmmm... z tym karate, to moim zdaniem jest tak, że jest to świetna szkoła walki dla początkujących, tzn - daje najlepsze przygotowanie do walki. wyrabia kondycję, siłę i refleks, potrafi nauczyć poruszania się w walce. karate daje 80% wiedzy, której potrzebujesz, żeby zwycięsko wyjść z pojedynku na ulicy.

jako wadę karate, najczęściej wymienia się brak chwytów. jest to wada w przypadku większości trenujących karate, ale znam też sempaia (1 kyu), który jest barrrrdzo szybki, po prostu trudno go złapać :wink: .

jak już mówiłem, karate jest bardzo dobre jako podstawa do treningu wielu innych stylów. w karate znajdziecie bardzo dobrych instruktorów, którzy po prostu myślą na treningach, a sam trening stanowi przemyślaną całość. na karate nauczysz się cierpliwości i ostrożności - moim zdaniem dobry fighter ma te cechy.

czasem za wadę karate uznaje się brak walk w pełnym kontakcie. jest to niewątpliwa wada, ale dopiero na wyższym poziomie umiejętności.

krótko mówiąc - oceniam, że karate spełnia moje wyobrażenia o dobrym stylu walki w 80%.
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?

hmmm... z tym karate, to moim zdaniem jest tak, że jest to świetna szkoła walki dla początkujących, tzn - daje najlepsze przygotowanie do walki. wyrabia kondycję, siłę i refleks, potrafi nauczyć poruszania się w walce. karate daje 80% wiedzy, której potrzebujesz, żeby zwycięsko wyjść z pojedynku na ulicy.


8O 8O Jest dokladnie odwrotnie Stary!!!
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?

Nie

Nie nadążam
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?
Co do braku chwytów jest to nietylko wada karate (a i to zależy od sekcji, bynajmiej i tak chyba najlepeij zapisać się dodatkowo na styl chwytany), co do poruszania się to ciekawe ilu geniuszy z innych stylów walki wie że w zależności od stopnia karateka (dotyczy to bynajmiej tradycyjnego) jest wstanie skutecznie uderzyć zarówno z niskiej jak i wysokiej pozycji, i stosować w walce jedne i drugie (wadą jest tylko to że trzeba potrenować pare ładnych latek gdzie uczą czego innego mianowicie niskich szerokich pozycji, skutecznie nie znaczy tak samo silnie), więc przemieszczanie się to nie taka znowu tragedia, problemem są jednak sparingi w tradycyjnym i to chyba największy kloc, i to powoduje że karatecy są często mało skuteczni, gdyż dzięki systemowi bez kontaktu, jakby to powiedzieć nikt nie wymięka, a potem wychodzi taki gościu na ulicę i chwali się że zna karate, myśli że bugwieco umie zrobić ale to do czasu :lol: . A co do Kicka i Muay Thai to jestem pewien że niejeden gościu z Oyama i Kyokushin, nakopałby tym cwaniakom, pod warunkiem że niemiałby do czynienia z przeciwnikem o podobnych gabarytach. Co do tego co napisał wesley i stalin to prawda jest po środku.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?

Nie

Nie nadążam

Ja też nie wiem co to znaczy, mugłby chociaż napisać co ćwiczy.
  • 0

budo_kazama
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 473 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia/Warszawa/Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?
Pewnie Tsunami, wkoncu to taka kompletna sztuka walki, nawet mozna sie sierpem i wioslem nauczyc wladac, co by nas jacys rybacy kiedys napadli na akwenie :rofl: :rofl: :) :) :wink:
  • 0

budo_chriser00
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 774 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?
MOja SW nie ma wad
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?
Kazda SW ma wady , nie ma styli bez wad , chyba ze zadnej nie cwiczysz...
Chriser00 to twoje subiektywne zdanie , zreszta jak kazdego kto pisze o wadach czy zaletach swojegi stylu. Wiadomo ze kazdy bedzie bronił tego co cwiczy, ale z punktu widzenia innej osoby Twoja SW rowniez ma słabe strony. Jezeli ty ich nie widzisz to trudno , widocznie nie masz dystansu do tego co robisz i nie widzisz + i - .

W KK mi osobiscie przeszkadza brak uderzenia na twarz i zakaz przytrzymywania , łapania z gi na zawodach , bo w czasie normalnych treningow/sparingow to zakazy sa pomijane .

Wnuk dlaczego uwazasz ze ludzie z KK i Oyama nie mieli by szans z rownymi sobie ludzmi z Muay Thai tylko z mniejszymi ?
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?

A co do Kicka i Muay Thai to jestem pewien że niejeden gościu z Oyama i Kyokushin, nakopałby tym cwaniakom, pod warunkiem że niemiałby do czynienia z przeciwnikem o podobnych gabarytach. Co do tego co napisał wesley i stalin to prawda jest po środku.



Sorki tam miało być "miałby" za miast "niemiałby", pomyłka w czasie pisania. Chodziło mi o to żeby nie wystawiać na kogoś kto zaczyna w KK i waży załużmy 70 kg na gościa o wadze 100 kg ćwiczącego Kicka już łądne pare lat.
  • 0

budo_chriser00
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 774 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?
MOja SW jest najlepsza i nie ma zadnych wad basta
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?

MOja SW jest najlepsza i nie ma zadnych wad basta


Jestes glupim klamczuchem oszukanczym i nie jestes prawdziwym adeptem SW.
Przejzyj na oczy... MOW O WADACH .. wyrzuc to z siebie... no mow!!!!!!!!

:) :wink:
  • 0

budo_wargrim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 262 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?
Ja powiem tak - nie ma systemu bez wad.............
  • 0

budo_chriser00
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 774 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?

MOja SW jest najlepsza i nie ma zadnych wad basta


Jestes glupim klamczuchem oszukanczym i nie jestes prawdziwym adeptem SW.
Przejzyj na oczy... MOW O WADACH .. wyrzuc to z siebie... no mow!!!!!!!!

:) :wink:


Nie ma wad i tyle jest najlepsza na swiecie , wszyscy byscie chcieli ja cwiczyc ale wam sie nie uda!!!
  • 0

budo_stalin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?

MOja SW jest najlepsza i nie ma zadnych wad basta


Jestes glupim klamczuchem oszukanczym i nie jestes prawdziwym adeptem SW.
Przejzyj na oczy... MOW O WADACH .. wyrzuc to z siebie... no mow!!!!!!!!

:) :wink:


Nie ma wad i tyle jest najlepsza na swiecie , wszyscy byscie chcieli ja cwiczyc ale wam sie nie uda!!!


sąsiedzie z sosnowca, co ty właściwie trenujesz?
  • 0

budo_chriser00
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 774 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?
nie moge zdradzic bo wszyscy byscie to chcieli i za duzo osob by zaczelo trenowac :)
  • 0

budo_stalin
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?

nie moge zdradzic bo wszyscy byscie to chcieli i za duzo osob by zaczelo trenowac :)


no wyduś to z siebie :D jeszcze tylko moment i będzie po wszystkim :lol:
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy SW które ćwiczycie mają wady?
Karate oprócz wad ma kilka niewątpliwych zalet.
Np. kata. Jeśli trenujesz kika lub thaia to TYLKO walczysz. GDy jesteś za stary na zawody i sparrinki (wiek 50+) to jedyne co zostaje ci za całego życia treningu tych SW to kopanie w worek.
Tymczasem karate możesz doskonalić doputy dopóki wogóle jesteś w stanie się ruszać.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024