Skocz do zawartości


Zdjęcie

shorin-ryu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

budo_seiryuu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu

mialem przyjemnosc korespondowac z jedna osoba ktora praktykowala shorin ryu od paru lat. Twierdzila ze nie jest tam polozony nacisk na sport, poniewaz to niszczy karate. Takze walka, sparingi sa wypaczeniem karate, i zaprzeczaja zalozeniom stylu.


Kazama, czy nick tej osoby nie zaczyna sie na "Y"? :)

ja mysle ze tak :)

pzdr
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
To w takim razie ja bym sienie sugerowala. Bo on nie tylko do karate miał dziwny stosunek, ale i do życia wogóle :) A poza tym z tego co pamietam to tam u nich był podział na tych co siezajmujakata i tych co sie zajmuja kumite :)
  • 0

budo_seiryuu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
to nie jest temat na obgadanie ludzia z shorin ryu a o stylu. jego podejscie do zycia to jego sprawa.
a gadanie o karate - Kaz nie powinien sie w pelni sugerowac i tyle.

pzdr
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu

A poza tym z tego co pamietam to tam u nich był podział na tych co sie zajmuja kata i tych co sie zajmuja kumite :)

nie tylko u nich. chyba prawie wszędzie... a skoro ruszyłaś temat "zajmowania się kata" to co myślicie o zawodach w kata? :P
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
Proponuje zamknąc temat ,który sie rozmydla :) :) :)
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
To zanim temat sie zamknie pare slow ode mnie. Tak sie sklada, ze cwicze shorin-ryu.
CO tam mi sie nasunelo to na pewno to, ze Kobudo nie jest czescia Shorin-ryu. To zupelnie odrebny system. Faktem jest, że bardzo często karateka z shorin-ryu cwicza kobudo wedlug przekazu Chinena (podobnie jak ludzie z Shito -ryu - Demury)
Powiem szczerze, że rozmow na temat kumite i kata byl otyle, ze w zasadzie nie chce mi sie za duzo pisac. No ale cos tam napisze :) .Prawdą jest, że w zasadzie zawodow w shorin-ryu nie bylo. Nie bylo bo z tego co wiem to teraz są.
Na treningach, przynajmniej u mnie, nie ma ćwiczeń "pod zawody"
Ćwiczy się kata, bunkaj i kumiwaza. Ćwiczy się kumiete. Co do walk. Myślę, że to kwestia prowadzącego, jak wszeedzie prawie, jak one wyglądają U nas walczy sie bez ochraniaczy ale w miare lightowo. Przepisow sportowych nie znam, na trenignu podczas kumite dozwolone jest prawie wszystko tzn, nie mowie o oczywistych zakazach jak kopanie w krocze. Jak ktos chce mocniej to zakłada co mu sie podoba tzn rekawice albo piastkowki, ochraniacze itp.
Sporo czasu poswieca sie rowniez na techniki utwardzajace podobnie jak w goju.
O łamaniu różnych rzeczy na poszczególnych częściach ciała :) :wink: nie słyszałem.
Ćwiczenia Kobudo to odrebne treningi. Odzielne stopnie. Inna organizacja. W zasadzie chodzi na nie o wiele mniej ludzi. U mnie jest srednio3-5 osob (z czego jestem bardzo zadowolony).
Mysle, ze wiecej mogłby napisac giro bo on z tego co wiem cwiczy dłuzej ode mnie. Z tego co z nim rozmawialem to maja wiecej kumite na treningach niz ja. Kwestia trenera jak powiedzialem.
To tyle.
Powiem szczerze, że jesli ktos w Poznaniu szuka treningow typowo nastawionych na walke sportowa to jednak proponuje, kyokushin, oyama, kick'a, thai
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
Jeszcz ejedno. Cinen bedzie w Polsce (Łódź) w maju, nie w kwietniu.
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
a dokładniej nie w Łodzi, tylko w Zgierzu :wink:
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
["Powiem szczerze, że jesli ktos w Poznaniu szuka treningow typowo nastawionych na walke sportowa to jednak proponuje, kyokushin, oyama, kick'a, thai[/quote]

Hm Z tego co wiem w Poznaniu realnego kyokushin naucza sensei Maciej Kowalczyk z Poznańskiego Klubu Kyokushin Karate.Swoje zajęcia opiera na tradycyjnej szkole relanego kumite z technikami ręcznymi na jodan,twardym kata opartym na bunkai-samoobronie.
Jest to klub prowadzony w oparciu o odradzające się dobre sprawdzone kyokushin ,które ma swoje korzenie w Japonii,gdzie ten ruch się odrodził od niedawan.Walka sportowa jest tylko małym dodatkiem dla chętnych pragnących sprawdzić się w tej formule walki.
szczegóły jak zawsze na treningach :http://www.kyokushinpoznan.prv.pl/
  • 0

budo_szczena
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
no wlasnie panie kolego :) ja ironizowalem :)

Anduina nick tego kolegi na 100% zaczyna sie na "Y" :wink:
  • 0

budo_kazama
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 473 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia/Warszawa/Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
Zawody w kata? przypominaja konkursy tanca :wink:
I tu i tu ocenia sie kto ladniej kreci konczynami :)
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu

to nie jest temat na obgadanie ludzia z shorin ryu a o stylu. jego podejscie do zycia to jego sprawa.
a gadanie o karate - Kaz nie powinien sie w pelni sugerowac i tyle.

pzdr


Sei, nie bulwersuj sie tak :) Chodzilo mi wyłącznie o to że Kazama pojechał po stylu na podstawie jednego przedstwiciela i to chyba nawet niezbyt reprezentatywnego :)
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
A co do tego "przekonywania mnie" przez Kenyu Chinena - tu musze wyznac ze widzialem rowniez tylko jakis filmik z pokazu (jak znam zycie, byl to Festiwal w Bercy), robiono kata, troche set-sparringu (nie wiem jak sie na to fachowo mowi :oops: ). Wielkim ekspertem w karate nie jestem, po prostu mi sie to podobalo i wydaje mi sie, ze sensownie zastosowane (tzn. oczywiscie bez klasycznych pozycji z kata z inna garda) i paroma innymi rzeczami mogloby chyba jakos przygotowywac do walki. Ale to moja osobista opinia bez pretensji do autorytatywnosci, zwlaszcza ze, mowiac prawde, nie widzialem nigdy przedstawicieli shorin-ryu w sparringu. Ze styli okinawskich widzialem tylko sparujacych ludzi z goju-ryu i wygladalo to naprawde konkretnie, to tak na marginesie. :wink:
  • 0

budo_seiryuu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu

to nie jest temat na obgadanie ludzia z shorin ryu a o stylu. jego podejscie do zycia to jego sprawa.
a gadanie o karate - Kaz nie powinien sie w pelni sugerowac i tyle.

pzdr


Sei, nie bulwersuj sie tak :) Chodzilo mi wyłącznie o to że Kazama pojechał po stylu na podstawie jednego przedstwiciela i to chyba nawet niezbyt reprezentatywnego :)


Nie bulwersuje sie ale nie lubie zjazdow publicznych na osobe, do tego ktora znam. Zapros go i niech sie wypowiada i broni przed atakami...
end of OT

pzdr
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
jam jest ta wielce niesławna osoba o nicku na Y :)
Andy, od tamtego czasu wiele, naprawde wiele rzeczy sie zmienilo.
W Shorin mamy łamanie przedmiotów na ciele. Ale to jest robione tylko i wyłącznie na pokazach. Chodzi o to że podstawą stylu Shorin-Ryu jest kata Naichanhi. Kata jest izometryczne nastawione przedewszystkim na równomierny rozwój poszczególnych partii ciała. W tym kata szczególną uwagę zwraca się na napięcie określonych parti mięśni (brzuch, nogi, barki) a to napięcie sprawdza się przez uderzanie w te partie ciała a na pokazach pio prostu rozwala się na tych częściach ciała deski. Od cała filozofia, to jest robione pod publikę.
Kumite/spraingi w Shorin oczywiście występują. Dojo kumite jest full contact bez ochraniaczy. Zakaz uderzeń na krocze. Czy że w łeb i krtań można chociaz nikt o zdrowych zmysłach tego nie będzie robił.
Aczkolwiek na mistrzostwach świata na Okinawie w 97 roku zdarzyły się dwa wypadki śmiertelne właśnie na skutek uderzeń i krtan i z tego powodu zostały wprowadzone odpowiednie kaski. Nie wiem co mogę jeszcze na temat shorin powiedzieć. Jak coś chcecie to sie pytajcie. Z chęcią udziele odpowiedzi.
Co do kaset Staniszewa to nie słyszałem żeby coś takiego wyszlo. Są kasety z Chinenm w roli głównej. Jeśli chodzi o pokaz który ktos tam widział to to był pokaz w Rytrze organizowany z okazji obchodów 20-lecia Shorin-Ryu w Polsce.
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
To byla prywatna kaseta puszczona mi przez kumpla - nie zaden oficjalny produkt. :wink:
  • 0

budo_yuda
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 362 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przemyśl

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
jeśli to była kaseta Renshi Staniszewa to ja osobiście bym się nią nie sugerował. Uwierz mi na słowo ale generalnie to przeglądowo można obejżeć
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu

jeśli to była kaseta Renshi Staniszewa to ja osobiście bym się nią nie sugerował. Uwierz mi na słowo ale generalnie to przeglądowo można obejżeć


hhehe chyba wiem co kolega Yuda ma na mysli. Szczegolnie w miejscu

jeśli to była kaseta Renshi Staniszewa to ja osobiście bym się nią nie sugerował.


  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu
Ja tylko dorzucł że jakość treningu nie zależy od stylu tylko od instruktora. Nie jest to co prawda żadne odkrycie, ale bardzo jest to widoczne w Shorin-ryu. Poza tym nie wiadomo dlaczego zaczeło spadać zaangażowanie ćwiczących karate jako takie. Nie dotyczy to tylko Shorin-Ryu, ale również inne style.

Co do rękawic jak wcześniej ktoś napisał , można je sobie dowolnie dobierać. Ja tylko dodam że rękawice w żadnym wypadku nie mają tłumić uderzeń. Ich zadaniem jest rozłożenie siły ciosu na jak największą powierzchnię. Praktycznie jednak udało się to dopiero zrealizować firmie Top-Ten, co odbiło się użyciem wyłącznie ich rękawic w boksie podczas Igrzysk Olimpijskich w Seulu.

Wracając do Shorin-Ryu. Dawno temu nauka stylu polegała na nauczaniu pojedynczych technik i ich zastosowania. Dopieru po osiągnięciu odpowiedniego przygotowania łączono te technikiw grupu i po jakimś czasie adept poznawał całe kata. Czyli Odbywało się to odwrotnie niż obecnie.
Dzisiaj nauczanie jest podobne do innych stylów karate. czyli kihon (kombinacje technik głównie pochodzą z kata lecz nie tylko), póżniej kata. Tym co odróżnia Shorin-ryu, a ściślej Okinawa Karate jako takie od innych szkół jest interpretacja kata. W shorin-ryu składa się ona z takich elementóe jak - bunkai - interpretacja pojedyczych technik kata (bardzo podobne do kihon-ippon kumite, ale wyłącznie techniki z kata), bunkai-oyo - bunkai poszerzone o techniki ofensywne eliminujące przeciwnika, kata-kumiwaza czyli interpretacja całego kata z dwoma przeciwnikami, kata-oyo - własna poszerzona interpretacja kata, oprócz tego dochodzą elementy utwardzania ciała kote-kittei i ashi-kittei oraz ćwiczenia hojoundo- uderzanie w makiwarę albo worek, trening siłowy np z chi-shi, itp. Takie podejście do treningu powoduje, że kata nie są baletem, co często wydaję się ćwiczącym inne style. Z tego też wynika że nie można w Shorin-Ryu osiągnąć czegokolwiek bez dobrego opanowania kata. Dlatego tak wiele zależy od tego jak są prowadzone zajęcia. Oczywiście bardziej zaawansowani uderzają mocniej . W zasadzie techniki powinno się ćwiczyć aż do uzyskania pełnej automatyzacji ruchu, co zajmuje bardzo dużo czasu. Dlatego tak niewiele jest kata w porównaniu z innymi szkołami
Co do zawodów. Każdy styl karate jest postrzegany poprzez zawody sportowe, które stanowią również jego reklamę na rynku. Dlatego również w szkołach okinawskich również są zawody. Kata ocenia się podobnie jak w innych stylach, natomiast kumite odbywa się w zależności od regulaminu zawodów albo w knockdown, albo w bogu-kumite (walka w kaskach i pancerzach).
  • 0

budo_fan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: shorin-ryu

...

wydaje mi się, że fajnie napisał ...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024