Skocz do zawartości


Zdjęcie

Lojalnosc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc
Tak mi jeszcze cos przyszlo do glowy, czy sensei raczej nie powinien byc bezstronny?
lojalnosc jego powinna byc ograniczona do rzetelnosci i przestrzegania zasad w dojo,czyli - nie w stosunku do kazdego z osobna ucznia , oczywiscie moze,ale czy to jest mozliwe? :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc

Dla mnie na lojalnosc ,tak samo na autorytet trzeba sobie zasluzyc i nie jest to dar na cale zycie , bo ludzie sie zmieniaja, zmieniaja sie okolicznosci, ja sie zmieniam.

A czy to dziala w obie strony? 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc

Tak mi jeszcze cos przyszlo do glowy, czy sensei raczej nie powinien byc bezstronny?

A czy sensei to bezduszna, doskonala maszyna, czy tez czlowiek ze swoimi wadami i niedoskonalosciami?
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc

Dla mnie na lojalnosc ,tak samo na autorytet trzeba sobie zasluzyc i nie jest to dar na cale zycie , bo ludzie sie zmieniaja, zmieniaja sie okolicznosci, ja sie zmieniam.

A czy to dziala w obie strony? 8)


Tak :)
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc

Tak mi jeszcze cos przyszlo do glowy, czy sensei raczej nie powinien byc bezstronny?

A czy sensei to bezduszna, doskonala maszyna, czy tez czlowiek ze swoimi wadami i niedoskonalosciami?


oczywiscie, dlatego napisalam tylko,ze powinien, a raczej chodzilo mi ,ze powinien starac sie byc bezstronny,co go zwalnia z indywidualnej lojalnosci wobec poszczegolnych uczniow ( to taka mysl do dyskusji, niekoniecznie taka,za ktora odetne sobie reke :wink: )
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc

Dla mnie lojalność wygląda tak:
Jeśli mistrz zajmuje się swoim studentem, w sposób wyjątkowy, tj. prowadzi go od początku jego drogi, zabiera go na staże, poświęca mu swoją uwagę itp. to dlam nie rzeczą jasną jest, że w takim przypadku uczeń powinien być lojalny wobec swojego. A co to znaczy lojalny a to dla mnie znaczy, że np. nie powinien zrywać z nim kontaktu, zakładać swojej sekcji, odrwacać się od niego jak już zdobędzie takie umiejętności, że sam zapragnie stworzyć swoje dojo. Właśnie taki przypadek świadczyłby o braku lojalności. :( :(
Co wcale nie oznacza, że nie może pojść swoją drogą :D
Oczywiście wg mojej oceny. :)


Nie powinien zakładać swojej sekcji?A to czemu?
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc

[A czy sensei to bezduszna, doskonala maszyna, czy tez czlowiek ze swoimi wadami i niedoskonalosciami?


A czy to jest podchwytliwe pytanie???? :) :D :rofl:
  • 0

budo_rusawa
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mars napada...

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc
wydaje mi się, że lojalność nie kłóci się z bezstronnością - lojalność to chyba też uczciwość, dlatego trzeba potrafić ocenić pewne zachowania np. senseia i mówić szczerze co się nam nie podoba. Ktoś żyjący pod kloszem, przed którym wszyscy walą allahy nie ma szans na rozwój. Przymiotnik "lojalny" kojarzy mi się z także ze "szczery" i "uczciwy". A jak można być uczciwym, jeśli jest się stronniczym?

... z a co do osobistych odczuć, to trenuję sobie pod opieką dwóch Senseiów, to się może wydawać fajnym rozwiązaniem, bo można poznać dwie różne metodyki nauczania, przez co zgłębić temat dokładniej. Tylko, że powstaje tutaj problem, który widzę dopiero teraz... co będzie jak ich drogi się rozejdą, każdy z nich jest inny, każdy jest równie dobry, równie dobrze przekazuje swoją wiedzę, chociaż inaczej... a tak się składa, że między nimi się psóję - kogo bardziej kochasz, mamusię, czy tatusia? :cry:
  • 0

budo_ariczia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niepodległy Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc
Pax, pax miedzy aikidokami... :peace: :peace: :peace:
Nie wierz stugebnym plotkom :wink:
I nic juz nie mow o psuciu, pliiiiz... Nic sie nie psuje :!: :!: :!:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc
To ja mam jeszcze jedno pytanie:
Czy to prawda ze slowo lojalnosc nie jest specjalnie popularne w srodowisku aikido w Polsce? Szczegolnie wsrod tych 1 dan i wyzej?
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc
do dana nie doszedlem,ale z moich obserwacji wynika,ze tak bywa i to wcale nie tak rzadko
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc
hmm z lojalnoscia jest jak z wiara.. niby jedna ale kazdy ma swoje do tego podejscie..
  • 0

budo_thaala
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc
I każdy wybiera to co wydaje mu się najlepsze...
Ale to już są sprawy zupełnie innego autoramentu. Najczęściej wynikają chyba z niesnasków osobistych
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc

I każdy wybiera to co wydaje mu się najlepsze...
Ale to już są sprawy zupełnie innego autoramentu. Najczęściej wynikają chyba z niesnasków osobistych

no tak, Thaala, ale skoro w aikido jedyna droga jest przekaz bezposredni instruktor---uczen, to wolnosc wyboru jakby sie znacznie, znacznie zmniejsza, nie?
Niesnaski osobiste na poziomie 1 dana? Przeciez po japonsku shodan oznacza "poczatkujacy"!!! Jak poczatkujacy moze rozwinac ego do tego stopnia zeby wszczynac niesnaski ktore podwazaja lojalnosc do wlsnego intruktora???? :? 8O 8O 8O
  • 0

budo_thaala
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc
W zasadzie tak, ale sam chyba wiesz jak to jest naprawdę. Nie istnieje czysty przekaz mistrz-uczeń w momencie kiedy załatwia się razem jakieś interesy czy chodzi na browara...
Gdy takie dwie osoby przestają się dogadywać "bo coś" to automatycznie przenosi się to na relację mistrz-uczeń i nagle okazuje się, że przestaje pasować to i tamto i jeszcze siamto i decydujemy się na zmianę trenera.

To miałam na myśli mówiąc niesnaski osobiśte, bo przecież nie każdy początkujący ma -naście lat... :wink:
  • 0

budo_ariczia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Niepodległy Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc
Drogi Szczepanie, otwierajac ten topic zadales m.in. pytanie o lojalnosc Mistrza wobec ucznia, zapomniales :?
Wiec moze ten watek podejmijmy teraz :?:
Czy Mistrzowi (przyjmijmy ze od shidana w gore, skoro shodan to poczatkujacy) wolno wszystko, a uczen wszystkie zachowania, humorki i kaprysy Mistrza musi przyjmowac z pokora :?:
Czy ta lojalnosc o ktorej tak pieknie mowisz obowiazuje tylko w kierunku z dolu do gory, czy z gory na dol tez :?:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc
tja.. jak w 2002 napialsem ze jedyena droga to bezposredni przekaz to moderator mnie wysmial.. ze to sekciarstwo i nalezy jezdzic po roznych sensejach i nie mozna sie zamykac..

revelka..
  • 0

budo_kordi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 268 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc

Drogi Szczepanie, otwierajac ten topic zadales m.in. pytanie o lojalnosc Mistrza wobec ucznia, zapomniales :?
Wiec moze ten watek podejmijmy teraz :?:
Czy Mistrzowi (przyjmijmy ze od shidana w gore, skoro shodan to poczatkujacy) wolno wszystko, a uczen wszystkie zachowania, humorki i kaprysy Mistrza musi przyjmowac z pokora :?:
Czy ta lojalnosc o ktorej tak pieknie mowisz obowiazuje tylko w kierunku z dolu do gory, czy z gory na dol tez :?:


Uczeń to też człowiek i szacunek oraz lojalność mu się należą.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc

W zasadzie tak, ale sam chyba wiesz jak to jest naprawdę. Nie istnieje czysty przekaz mistrz-uczeń w momencie kiedy załatwia się razem jakieś interesy czy chodzi na browara...


Alez Thaala, czy ty myslisz ze przekaz ogranicza sie do dojo??? :roll: Dam ci przyklad: uchideshi Dziadka pracowali u niego na polu. Juz nie mowiac o noszeniu walizek podczas podrozy, kupowaniu biletow, przygotowywaniu kapieli, sprzataniu, no zajmowali sie "codziennoscia" mistrza.

Ale nigdy nikomu nawet nie przyszlo do glowy, zeby mogl ot tak sobie poklepac Mistrza po ramieniu i traktowac go jak kumpla. Pelen szacunku dystans zawsze byl zachowany.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Lojalnosc

Czy Mistrzowi (przyjmijmy ze od shidana w gore, skoro shodan to poczatkujacy) wolno wszystko, a uczen wszystkie zachowania, humorki i kaprysy Mistrza musi przyjmowac z pokora :?:
Czy ta lojalnosc o ktorej tak pieknie mowisz obowiazuje tylko w kierunku z dolu do gory, czy z gory na dol tez :?:


To dobre pytania, tez mnie interesuje co na ten temat myslicie...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024