Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dwa rodzaje mięśni?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Dwa rodzaje mięśni?
Wydaje mi się, że rozróżnia się dwa rodzaje mięśni (nie chodzi mi tu o poprzeczne i te drugie ): te bardziej odpowiedzialne za wytrzymałość i te bardziej odpowiedzialne za szybkość.
Np. maratończyk ma więcej pierwszych a sprinter drugich.
Na siłowni ćwiczy się raczej mięśnie na wytrzymałość.
Poprawcie mnie jeśli piszę bzdury , ale kiedyś słyszałem coś takiego. Mówili w TV o tym.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
Hmm - no wiesz - ja podchodzę do tego co mówią z TV z coraz większą rezerwą vide WALKI W KLATACH w TVP 1 :lol: :roll:

Ale ogólnie niewykluczone.
  • 0

budo_doktor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
No wiec Panie i Panowie jest tak. W organizmie wystepuja trzy typy wlokien miesniowych: I, IIa i IIb. Kazde z nich cechuje sie innymi parametrami. Wlokna typu I to tzw. wlokna czerwone, odpowiedzialne za dlugotrwala prace w warunkach tlenowych, wolno meczace sie, ale i wolno wyzwalajace maksymalna sile. Wlokna IIa to tzw. wlokna biale. Wystepuja w duzych ilosciach w miesniach odpowiedzialnych za szybkie, precyzyjne ruchy - na miesnie oka, zginacze palcow etc. Ich metabolizm jest glownie beztlenowy (glikoliza), co powoduje szybkie meczenie wlokna. Wlokna typu IIb to wlokna posrednie pomiedzy wyzej wymienionymi.
Kazdy miesien w organizmie zawiera wszystkie trzy rodzaje wlokien, ale w roznych proporcjach. I tak na przyklad miesnie odpowiedzialne za utrzymywanie postawy ciala, skladaja sie glownie z wlokien czerwonych, natomiast wlokna biale beda przewazaly chociazby w miesniach dloni. Procentowy sklad wlokien w miesniu moze rowniez ulegac modyfikacja pod wplywem dlugotrwalego treningu o roznej specyfice. Jak mozna sie domyslic ilosc wlokien bialych bedzie na przyklad wieksza u sprinterow, a czerwonych u maratonczykow. Mam nadzieje, ze to cos troszke rozjasnilo. Pozdrawiam!
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
...a może szybkokurczliwe i wolnokurczliwe?
  • 0

budo_piotrulek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
też coś słyszałem o dwóch rodzajach mięśni ale teraz nie pamiętam ich nazwy :roll:
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
wszyscy macie racje :)

wlokna wolnokurczliwe = czerwone = typ 1 = ST
wlokna szybkokurclziwe = biale = typ 2 = FT0G i FTHG
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
Napiszcie coś więcej o tych rodzajach włókien jak coś wiecie. :)
Podejrzewam, że na siłowni nabywa się raczej tych "wytrzymałościowych", ale w sztukach walki lepsze byłoby mieć więcej "szybkościowych". Jak ćwiczyć/Co robić by mieć więcej tych drugich mięśni? Skoro nie siłownia to co?
Siła uderzenia zależy od masy i od szybkości. Niestety zwiększając masę mieśni zawierających włókna wytrzymałościowe traci się na szybkości, a ja chciałbym zwiększyć masę mięśni, ale nie tracić na szybkości, czyli zwiększenie masy mięśni zawierających włókna wytrzymałościowe nie jest dobrym wyjściem.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
ty facet ile ty masz lat? o tym ucza w podstawowce!!!
no i co ,ze ci cos ktos napisze.. jestes pewny czy napisze prawde? Wez sobie poszukaj w necie jak masz wstret do ksiazeek artykulow o tym.
Podejrzewam ,ze bardziej chodzi ci o fizjologie miesni a nie o ich budowe..
A to juz inzynieria..
  • 0

budo_pietrass
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
Włókien masz tych więcej albo tych - GENETYKA.
Dlatego jeden jest dobrym sprinterem a drugi maratończykiem.
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
AIKI: 10 ;) I jeszcze nas w szkółce nie uczą biologi :-/ a to taki ciekawy przedmiot.
Mamusia mi powiedziała, że na forum są osoby, które coś wiedzą i nie chcą zatrzymywać tej wiedzy dla siebie, bo inaczej takie forum nie miałoby sensu istnienia.
Widocznie mamusia okłamała mnie (znowu ;) , tak jak z Mikołajem).

PIETRASS: Jeśli procentowy skład włókien jest zależny od genów, czyli nie jest możliwe przez trening zmienienia tej proporcji?
  • 0

budo_pietrass
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
Napewno można przez ćwiczenia wpłynąć na to że mięśnie będą bardziej wytrzymałe czy szybkokurczliwe. I właśnie po to się ćwiczy :wink: .
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?

Napewno można przez ćwiczenia wpłynąć na to że mięśnie będą bardziej wytrzymałe czy szybkokurczliwe. I właśnie po to się ćwiczy :wink: .


A wiesz jak ćwiczyć by były albo szybsze albo wytrzymalsze?

Jak się ćwiczy wytrzymałość to trzeba chyba robić dużo powtórzeń i tak długo powtarzać serie, aż nie będzie się mogło dłużej :P .
A jak ćwiczyć szybkość? Robić jakiś ruch np. szybko z jakimś większym obciążeniem? Przykład: kopać szybko z obciążoną nogą. Tak?
:roll:
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?

A wiesz jak ćwiczyć by były albo szybsze albo wytrzymalsze?

Jak się ćwiczy wytrzymałość to trzeba chyba robić dużo powtórzeń i tak długo powtarzać serie, aż nie będzie się mogło dłużej :P .
A jak ćwiczyć szybkość? Robić jakiś ruch np. szybko z jakimś większym obciążeniem? Przykład: kopać szybko z obciążoną nogą. Tak?
:roll:

Hmm, a po co ja dzisiaj uaktualniałem "Ciekawe tematy"? Żeby ciągle pytać się o to samo? :?
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
Polecam "Fizjologię człowieka" prof. Konturka - t.I "Fizjologia ogólna". Jest tam dział o mięśniach, A jak szukasz czego wicej to może w Ganongu jeszcze coś będzie
  • 0

budo_tstankie
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
Moim zdaniem, żeby ćwiczyć mięśnie odpowiedzialne za szybkość, trzeba wykonywać dużo powtórzeń cwiczenia i robić je bardzo szybko, jeżeli chce się ćwiczyć mięśnie odpowiedzialne za wytrzymałość ćwiczenia siłowe trzeba wykonywać w mniejszej ilości powtórzeń, ale dużo wolniej, powoli kurcząc i rozkurczając mięśnie, albo wykonywać ćwiczenia izometryczne.
Nie jestem pewien czy mam rację, ale chyba tak.
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
Dobra - to z "Fizjologii ogólnej" Konturka - trochę tego jetst... Miłej lektury.
Dawniej stosowano podział mięśni szkieletowych ze względu na zawartość mioglobiny i stopień zabarwienia. W ramach tego podziału wyróżniano mięśnie czerwone i mięśnie białe.
Mięśnie czerwone: duża zawartość mioglobiny, przystosowania do długotrwałych wysiłków.
Mięśnie białe: stosunkowo mało mioglobiny, dużo glikogenu i enzymów glikolitycznych, przystosowania do silnych lecz krótkotrwałych skurczów.

Obecnie przyjmujesie podział miocytw na podstawie szybkości skurczu, rodzaju metabolizmu, aktywności ATP-azowej, wydajności glikolitycznej i aktywności utleniającej. W ramach tegopodziału wyróżnia się 3 rodzaje mięśni:
1) Wolno kurczące się miocyty czerwone (typ I): przewaga metabolizmu tlenowego i aktywności utleniającej (fosforylacji oksydacyjnej), dużo mioglobiny, bardzo dobre ukrwienie (liczne kapilary =>bardzo sprawne dostarczanie tlenu), dużo mitochondriów, wyraźnie zaznaczona fosforylacja oksydacyjna, zdolność do długotrwaych skurczów bez oznak zmęczenia (np. mięsnie postawne)
2) Szybko kurczące się miocyty (typ IIB) o szybkim metabolizmie glikolitycznym i niskiej aktywności utleniającej: szybki rozpad i zużywanie ATP oraz szybka jego regeneracja an drodze glikolizy beztlenowej, duża zawartość glikogenu, mało mioglobny, zdolność do b. szybkich skurczów lecz podatne na zmęczenie (np. mięśniegałki ocznej).
3) Szybko kurczące się miocyty (typ IIA) z przewagą metabolizmu tlenowego i wysoką aktywnośćią utleniającą - występują one rzadko u człowieka.

interesującym zjawiskiem jest to, że jeśi mięsień wolno kurczący się zostanie zaopatrzony przez włókno, ktre zaopatrywało mięsień szybko kurczący się, to nastąpi przebudowa nowo unerwionego mięsnia w kierunku mięsnia szybko kurczącego. O ile dobrze pamiętam dzieje się tak np. w tworzeniu jednostek makromotorycznych.
  • 0

budo_mort2
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skarżysko

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
Za to co wyżej masz :) browar :) .
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Dwa rodzaje mięśni?
Trzymam cię za słowo :) :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024