Skocz do zawartości


Zdjęcie

Meguri


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
96 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

Aha tak mi sie jeszcze skojazylo...
Mozna by rozroznic 3 fazy w kontakcie (rozwazam tylko to lapanie za reke)

1. reka zostaje w miejscu, uke lapie i trzyma - tutaj wchodzi tekatana.
2. zabieramy reke zanim uke zlapie - wtedy robimy atemi.
3. moment pomiedzy 1 i 2 - wtedy pasuje meguri

Jesli nie obalicie mojej tezy(a pewnie bedziecie probowac :) ) to okaze sie ze w "kazdym aikido" jest miejsce na tekatana, atemi i meguri.

No i co do nazwy - dlaczego widelec jest widelec? moze dlatego ze wyglada na widelc? a moze nie...

Meguri - a co zla nazwa?

O wreszcie jakis konkretny, techniczny post w tym calym topicu 8)

1. Tu mozna uzyc zarowno tekatana jak i meguri, wlasciwie to idealna sytuacja na meguri, jest mocny kontakt z atakiem.

2.To jest bardzo niebezpieczne rozwiazanie. dla obu stron. Tori nie ma zadnej kontroli nad atakujacym. Rozwiazanie przy pomocy atemi moze sie skonczyc boxem, jesli uke ma o tym pojecie, i co wtedy?

3. chcialbym bardzo zobaczyc jak ma pracowac meguri w tej sytuacji...Smailu albo Pancer, jest jakas szansa na male video zeby ta zasade pokazac jak to pracuje przy minimalnym kontakcie?

Co do nazwy, to moze ktos by wyjasnil co to znaczy dokladnie po japonsku? wtedy ocenimy czy dobra... :lol:
  • 0

budo_berni24
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Sącz

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Mam małe pytanie.Może wiecie gdzie można uczyć się Aikido w Nowym Sączu?? Albo może wiecie kto wie.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
hmm NS kojarzy mi sie nieodparcie z Marianem Gorka i Cześkiem Poczykowskim..
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
jasne..Panzer , Smail wyslijcie mu kasete VHS.. 124 EU + Vat.. wiedza kosztuje :-)))))))
a jaskinia lwa nie chce nic wyslac? moze nie wiedza w jaskini co to meguri ?
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

.....Powiem nawet cos co moze rozczarowac Pancera, nawet Saito sensei w swoich technikach tego uczy! 8O :wink:



Drogi Szczepanie,
Absolutnie wcale się nie rozczaruje jeżeli jest tak jak mówisz, będzie to dla mnie jeszcze jeden argument za......
Ja przyznam w swoich osobistych kontaktach z aikido inspirowanego przez senseia Saito (począwszy od wizyty w 1985 roku Takeji Tomita, poprzez Pat Hendrix, aż do Ulfa Evenasa – nie wspominam tu wieloletnich wspólnych treningów z Bogdanem Rumasem (jak ktoś ma kontakt proszę Go serdecznie pozdrowić..)) nie spotkałem się z taką interpretacją techniki, a wręcz przeciwnie było to robione jakby na drugim biegumie zasad....
Odnośnie nazwy to wydaje mi się że nazywanie pewnych ruchów pozwoli na powstanie systematyki i umożliwi racjonalniejszy sposób nauczania.

Przestrzegał bym jednak przed jednym, bo przy odpowiednim nastawieniu można w technikach dostrzec to co tam albo nie występuje albo jest wykonywane trochę nieświadomie..... Nadanie nazwy (jaka by nie była i co by nie oznaczała) uświadamia nam, że jest to robione świadomie. :wink: ..

Pancer
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

Przestrzegał bym jednak przed jednym, bo przy odpowiednim nastawieniu można w technikach dostrzec to co tam albo nie występuje albo jest wykonywane trochę nieświadomie..... Nadanie nazwy (jaka by nie była i co by nie oznaczała) uświadamia nam, że jest to robione świadomie. :wink: ..

Pancer


Masz troche racji odnosnie strukturyzacji nauczania, to faktycznie nadanie nazwy jakiemus elementowi moze pomoc.

Ta uwaga o swiadomym wykonywaniu roznych rzeczy zbiega sie mocno z takowym problemem.
W Europie, bardzo prawdopodobnie pod wplywem nauczania Tamury sensei(ktore mialo wplyw praktycznie na wszystkie style i federacje, jako ze wszystkie obecne 6 dany(oraz shihan Tissier) zaczynali z nim cwiczyc) istnieje nauczanie niezwykle techniczne. Smialo moge powiedziec ze w USA pod tym wzgl sa mocno do tylu.
Aczkolwiek............... istnieje tu nauczanie mocno intuicyjne. Najlepszym przykladem jest tutaj Claude, ktory w swoim przekonaniu uczy niezwykle technicznie i systematycznie. W rzeczywistosci, wykonuje on , jak napisales, mnostwo rzeczy kompletnie nieswiadomie(i ktotych w ogole nie tlumaczy cwiczacym!), rzeczy, ktore, kazde oddzielnie, byly mi dokladnie tlumaczone jak cwiczylismy w Belgii.

Co sie nagle zbiega z tym, ze shihani, w miare jak osiagaja coraz to wyzszy poziom wycwiczenia, cwicza coraz mniej "technicznie". Ich ruchy staja sie jakby bardziej "ogolne", praca biodrami coraz mniej dostrzegalna, techniki staja sie coraz bardziej skompaktowne, coraz "prostsze", pozycja coraz to wezsza...itd...
przykladowo, po ostatnim pobycie Arikawy sensei tutaj(rok przed moim przybyciem, niestety...) Claude byl zszokowany, ze gosciu robiac morotedori kokyu ho, po prostu podnosil do gory reke a potem ja opuszczal, bez specjalnych zadnych upiekszen technicznych, a Claude, co mu robil caly tydzien za uke, po prostu lecial i lecial...no zwykly cud. Co gorsza, nie czul on w tym zadnego napiecia, zadnej sily, no nic, jak powietrze...
Czyli powiedzialbym, ze docelowo, te wielkie, obszerne ruchy(z reka jak tekatana) z aikikai, staja sie coraz mniejsze, przechodzac do fazy meguri, a potem sa juz tak male, ze niedostrzegalne szkielkiem ni okiem, ani nie dajace sie wyczuc nawet trzymaniem., i konczy sie ten proces tekatana( w ktorej "zawiera sie" niejako meguri) ktora "po prostu" podnosi sie i opada jako miecz jakis?

Z tad moje inne spojrzenie na nauczanie nieswiadome, intuicyjne....moze od razu lepiej uczyc zeby cwiczacy wykonywali rzeczy nieswiadomie? Rozwijali empatie i niezawodna intuicje? Zamiast rzezbic techniczne detale przez wiele lat?
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Początkowo coś walczyło we mnie, nie mogłem uwierzyć, że po 18 latach studiów nad meguri wiem mniej niż uczestnik stażu z HK,

O wreszcie jakis konkretny, techniczny post w tym calym topicu 8)
1. Tu mozna ... 2 i 3 ...
:


... po tej głębokiej wypowiedzi wszystko stało sie jasne, oddaje honor, masz o tym ogromne pojecie, jesteś expertem przez duże E. W zasadzie wszelkie dalsze dyskusje uważam za zbedne :?
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
ps.
zresztą szamowny kolega Smail też sie nie popisał
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

Początkowo coś walczyło we mnie, nie mogłem uwierzyć, że po 18 latach studiów nad meguri wiem mniej niż uczestnik stażu z HK,


Podziel sie z nami twoja gleboka wiedza, zebrana w trakcie 18 letnich studiow nad meguri. W przeciwnym razie, mozemy odniesc wrazenie ze to sa puste przechwalki :wink:
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Podzielić się można, na macie drogi IWJD, tzn Wodzu :wink:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

ps.
zresztą szamowny kolega Smail też sie nie popisał


hehe, a ja gdzies pisalem ze to wielka i tajemna wiedza, ktora w skrytosci wyjawiam?
Napisalem cos co jak mniemalem moglo wprowadzic ten temat na wlasciwe tory i rozwinac dyskusje, ale widze ze niektorzy - patrz MM np sa tak sceptycznie nastawieni , ze nie ma co ich pobudzac...

Owszem, Szczepan wie moze i niewiele o meguri, ale przynajmniej stara sie ten temat zglebic, podyskutowac (dyskusja jest wtedy gdy sa przynajmniej 2 rozne zdania), natomiast szanowny kolego MM Ty wiesz duzo natomias masz gdzies to czy my sie dowiemy...
Oczywiscie ze najlepiej tlumaczyc na macie (brawo JS) ale np ja chetnie bym posluchal wyjasnien osoby kompetentnej w temacie meguri. Pocwiczyc z Wami - MM i JS - pewnie okazje tez bede mial, moze nawet mialem - mie wiem.

Jesli cos macie ciekawego do wyjasnienia w tej kwesti, to napiszcie, a jesli nie to nie stwarzajcie atmosfery tajemnicy, waszej wyzszosci wiedzy i poprostu nie piszcie nic.

Musze przyznac MM ze brakowalo mi twojego pisania na forum przez ten dlugi czas, ale teraz wychodzi na to, ze piszesz niepotrzebnie...
to przykre.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Smail.. no teoretycznie tak.. ale.. moje skromne ale jest takie, ze ja w chaszczach u Jezyka padlo pytanie i usiloalem zabrac glos to zostalem zagluszony przez kolejkna opowiesc o tym ,kto wiecej ypil, spilil komus mate i ogolnie pomidorwoa jest swietna.. na forum aikido mod ma racje.. i sensu nijakiego nie ma wyluszczenie i zglebianie tematu.. bo ja sie czlowiek przy swoim uprze to sie go oskarzy o brak kreatywnosci i inne badziewie. Nie lubie mówic , gdy niekt nie slucha.
Do rozważna na temat co to meguri a co tekatana najlepsza jest tatami. byla szansa na Karowej..
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
chyba niedokładnie czytałeś ten wątek Mr S :) ...padło tutaj wystarczająco dużo uwag merytorycznych, nasz Wódz zrobił z tego, jak czesto robi totalny misz-masz (raz tak, raz owak) i nie ma co dalej bić piany, więc teksty w stylu 'zobaczymy czy to nie czcze przechwałki' są lekko żenujące :cry: przypomina to ożywiania trupa. Z tego co zauważyłem MM konsekwentnie trzyma się zasady, że o niektórych rzeczach się nie mówi, pokazuje sie na macie, a nie robi internetowy wykład. Jeśli ktoś tego nie może zrozumieć, trudno, jego problem...
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Aha i żeby ktoś nie przeinaczył moich słów :) pisząc 'niektórych' nie chodziło mi o samo meguri, o nim napisano tu dość, by to sobie wyobrazić i wyrobić opinię. Kto chce sobie więcej wyobrażać niech poszuka kogoś, kto to umie zrobić i wytłumaczyć :idea: , pytania skąd to się wzięło i czy jest poprawne politycznie są już domeną historyków :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

Podzielić się można, na macie drogi IWJD, tzn Wodzu :wink:


Byla okazja na Karowej :wink: Czyzbym cie nie rozpoznal? :)

Jak ktos(konkretnie MM) wali takie texty a potem nie jest w stanie podeprzec to ani fizycznie(nie bylo go na Karowej?) ani konkretnym opisem na forum, to dla mnie sa to czcze przechwalki nic nie warte.
Osobiscie lubie krytyke, ktora zawsze mozna podeprzec czym konkretnym(faktami albo fizycznie), a nie wymigiwac sie "o tym sie nie pisze, to moge tylko pokazac". To taniocha. Kazdy tak moze napisac a potem nie przyjsc na spotkanie rotfl
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Szczepciu :!: Przestań przekręcać wypowiedzi, bardzo Cię o to proszę. Nie chce mi się już cytować, parę stron wcześniej to juz zrobiłem. Jeszcze raz powtórze, że trochę o meguri było już powiedziane, a ty na to:

Osobiscie lubie krytyke, ktora zawsze mozna podeprzec czym konkretnym(faktami albo fizycznie), a nie wymigiwac sie "o tym sie nie pisze, to moge tylko pokazac". To taniocha

więc znowuż przekręcasz, nieładnie :?
Napisze raz jeszcze: było powiedziane dość dużo, po resztę wiedzy proszę do nauczyciela, Pancer zrobi to z pewnością dobrze :idea:
Co do Karowej, to mój drogi nie jestem z W-wy i muszę mieć dobry powód, aby płacić prawie 2 stówy za pociąg, aby się powymieniać wiedzą, zbliża sie kolejny staż i muszę oszczędzać :? Wolałbym pójść na Minotauro...więc przestań pisać między wierszami, że Cię unikam :) Ja się wystarczająco szarpię z różnymi typami i nie płaczę się, że coś mi nie wychodzi, szukam czemu :) Dlatego jeszcze raz proszę: dość przekręcania i podpierania się Karową.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Szczepan zasłaniasz się tą Karową jakby tam byli sami best of the best. Ci co mogli i chcieli to się tam pojawili, ale nie jest to wyznacznikiem wiedzy. Chcesz poćwiczyć w danej szkole to przyjdź na zajęcia parę razy lub przyjedź na staż i poćwicz od początku do końca. To, że ktoś nie przyjechał to go dyskredytuje w Twoich oczach?????
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

To, że ktoś nie przyjechał to go dyskredytuje w Twoich oczach?????


Nie. Ale moglby mi wyjasnic meguri manualnie.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Bylo sie na Karowej spytac.. a nie teraz plakac ,ze sie nie wie...

wingman khem.. niektorzy ludzie na Karowej są jak najbardziej wyznacznikiem wiedzy.
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Szczepan,
ale ja się tak starałem robić dokładnie to co pokazywałeś.. :D ....., a teraz wszystko moja wina..... :wink: . Zresztą gdzieżbym śmiał.... :D
Zresztą, nie rozumiem jednej rzeczy: jak uczestniczyłeś w stażach z shihanem Kobayashim i TO działało to wręcz w sposób dla Ciebie niezrozumiały, wybrałeś inny sposób, a chcesz nadal dyskutować -
rozumiem że tylko dla "podzierżki razgawora" :) , bo obawiam się że i tak dużo nie skumasz :D


Pancer
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024