Skocz do zawartości


Zdjęcie

Portret Dziadka - po co?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Portret Dziadka - po co?
Jaka jest waszym zdaniem funkcja portretu Dziadka wieszanego/ stawianego na kamiza? Tradycja? Szacunek? Przejęty z innej kultury zwyczaj? Czy można (i powinno się) zmieniać portret Ueshiby na portrety innych mistrzów aikido - szefów danych styli (np. H. Kobayashi, Tissier, Nishio, Tochei etc itp.) w myśl dewizy ze stawiamy portret tego od kogo czerpał przekaz prowadzący :?: A może to w ogóle nie ma znaczenia :?:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?
zalezy jak komu lezy.. pytalem Benka o ten fakt.. odpowiesdz byla mniej wiecej taka.. twoje dojo , mozesz sobie powiesic co chcesz
  • 0

budo_lahudra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?
Słyszałem o Dojo, w ktorym zamiast portretu i znaku Aikido wisi Chrystus na krzyzu :D
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?
Kamiza przypomina nam ,że to czym się zajmujemy przyszło z przeszłości, nauczyciel siedzący na środku symbolizuje ciagłość tego przekazu, a studenci jego przyszłość. Spotkałem sie z różnymi kamiza, oraz z ich brakiem. Spotkałem sie również z reklamami firm sposorujacymi dane staże, to burzyło pewną harmonię i skłaniało do zadumy nad tym wszystkim.
Wydaje mi się , że to co znajduje się na Kamiza zależy od smaku i wrażliwości nauczyciela w danym dojo, gdyż to on decyduje o atmoserze swoich lekcji.
  • 0

budo_wiechoo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?
U nas z portretu uśmiecha się H. Kobayashi - z początku to mi pasowało wszak uprawiamy tam Aikido Kobayashi albo jak często sensei mawia Aikido wg jego przekazu.
Z czasem zgłębiając historię pomyślałem że nie zaszkodziłoby gdyby był także "portret Dziadka" z uroczą bródką - wszak to on jest O'sensei - od niego się wszystko zaczęło.
Ale tą myśl zostawiłem dla siebie uznająć za oczywiste że w dojo sensei decyduje czyj portret wisi na kamiza.

W
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?

U nas z portretu uśmiecha się H. Kobayashi - z początku to mi pasowało wszak uprawiamy tam Aikido Kobayashi albo jak często sensei mawia Aikido wg jego przekazu.
Z czasem zgłębiając historię pomyślałem że nie zaszkodziłoby gdyby był także "portret Dziadka" z uroczą bródką - wszak to on jest O'sensei - od niego się wszystko zaczęło.
Ale tą myśl zostawiłem dla siebie uznająć za oczywiste że w dojo sensei decyduje czyj portret wisi na kamiza.

W


Aż się boje co zawiśnie na ścianie, kiedy odejdzie paru słynnych mistrzów, co to już Dziadka nie chcą umieszczać :lol:
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?
Moze zaczną wieszać jakieś powabne mistrzynie :) :) :) :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?
u mnie cala kamiza wyklejona jest plakatami reklamowymi wszelakich mistrzostw judo.......

sale od judokow wynajmuje wiec z gustami ich negocjowac nie moge...

ale co tam kamiza - oni za dnia cwicza i koncza o 19,a ja zaczynam o 19. no i okazuje sie ze wszystkie prawie swietlowki nie swieca.... i jak im wytlumaczyc ze my aikido a nie ninjitsu... :)
  • 0

budo_zales
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?
"U nas z portretu uśmiecha się H. Kobayashi" - nie ma jak ten widok na salce PROKOMU nie :) - ale drzwi sa rozsuwane jak w Japonii :)

Na sali judo AWF wiszą portrety Jigoro Kano; Funkanoshiego i Ueshiby. i wsumie nikomu nie przeszkadzają :)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?
Teoretycznie:
Cwiczymy Aikido - a to jest jego tworca, na dobra sprawe tworca nawet tej nazwy. bez niego nie byloby Aikido ani wyzej wymienionych mistrzow i ich obrazkow. Dodatkowo kazdy wie jak fundanemtalna jest rola rodziny tworcy i przekazywania kierownictwa z ojca na syna i tak dalej w tradycji japonskiej - dlatego mielismy i mamy Doshu i Waka. z tym wiaze sie rola lojalnosci wobec rodziny tworcy - co juz jest dla nas bialych zupelnie niepojmowalne. portrety, jako symbole, sa dla prowadzacych, oznaka szacunku i lojalnosci. jasne , ze jesli w dojo wisi portret doshu, oznacza to ze dojo nalezy do Aikikai. w przeszlosci, z tego co wiem, kiedy zyli wielcy mistrzowie w ich dojo zawsze wisial portret O'Sensei'a, nawet jesli mieli wlasne organizacje. znane jest przywiazanie H. Kobayashiego Sensei'a do rodziny O'Sensei'a./ to co sie stalo po smierci - jego czy G. Shiody oznacza fakt, ze ich nastepcy sa juz albo niezalezni na roznych poziomach albo nie maja pojecia o symbolice. ignorowanie tego oznacza arogancje - wlasciwie dlaczego wtedy wogole uzywac nazwy Aikido. pewnie dlatego, ze sie wtedy rzecz gorzej sprzedaje.
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?

Teoretycznie:
Cwiczymy Aikido - a to jest jego tworca, na dobra sprawe tworca nawet tej nazwy. bez niego nie byloby Aikido ani wyzej wymienionych mistrzow i ich obrazkow. Dodatkowo kazdy wie jak fundanemtalna jest rola rodziny tworcy i przekazywania kierownictwa z ojca na syna i tak dalej w tradycji japonskiej - dlatego mielismy i mamy Doshu i Waka. z tym wiaze sie rola lojalnosci wobec rodziny tworcy - co juz jest dla nas bialych zupelnie niepojmowalne. portrety, jako symbole, sa dla prowadzacych, oznaka szacunku i lojalnosci. jasne , ze jesli w dojo wisi portret doshu, oznacza to ze dojo nalezy do Aikikai. w przeszlosci, z tego co wiem, kiedy zyli wielcy mistrzowie w ich dojo zawsze wisial portret O'Sensei'a, nawet jesli mieli wlasne organizacje. znane jest przywiazanie H. Kobayashiego Sensei'a do rodziny O'Sensei'a./ to co sie stalo po smierci - jego czy G. Shiody oznacza fakt, ze ich nastepcy sa juz albo niezalezni na roznych poziomach albo nie maja pojecia o symbolice. ignorowanie tego oznacza arogancje - wlasciwie dlaczego wtedy wogole uzywac nazwy Aikido. pewnie dlatego, ze sie wtedy rzecz gorzej sprzedaje.


AMEN
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?

- wszak to on jest O'sensei - od niego się wszystko zaczęło.


a ja z Homair von Ditfuhrt`em myślałem że :

NA POCZĄTRKU BYŁ WODÓR :) :) :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?
nie czujecie sie dziwnie klaniajac sie zdjeciu??
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?

nie czujecie sie dziwnie klaniajac sie zdjeciu??


zarówno zdjecie jak i ukłon posiadaja swoją głębszą symbolikę , jeżeli masz jej świadomość to zdecydowanie nie ma tu miejsca na ... zdziwienie. Jeżeli jednak jest to dla ciebie tylko zdjecie i tylko ukłon to faktycznie może to być nieco dziwne, ale to już problem twojego nauczyciela , choć być może bardziej twój :?

... Choćby udało ci sie znaleźć, a nie wiedziałbyś, ze tego szukałeś to i tak żadna to korzyść dla ciebie...
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?
u mnie nie ma zadnych zdjec. nie trenuje aikido. ale kiedys troszeczke chodzilem na akd i wlasnie wydalo mi sie to glupie- uklon w strone zdjecia.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?
wZSRR wszedzie wisiały portrety , tawariszcz Stalin, Lenin, Brezniew..
w Iraku wszedzie powiewał Husajn, a pewnie w innych krajach opartych na strukturze totalitarnej jest podobnie , tzn, portrety przywódcy są obiektem powszechnej czci i szacunku. Wystawiane sa na widok publiczny w celu przypomnienia (niech kazdy szary obywatel wie ze: "partia patrzy na niego i gdzie kolwiek jest czuje on na sobie ostre krytyczne spojrzenie przywódcy..."
a jak sie ustroj zmienia to sie te wszystkie portrety sciaga, a potem mozna zawiesic nowe.
W Japonii tez bo japonczycy maja bardzo rygorystyczne podejscie do kultu przodkow. Niemal identyfikują się oni ze swoim 'klanem' tak ze nie spostrzegaja siebie jako jednostki, tylko jako członka jakiegos tam rodu, i portrety maja przypominac im o tym. Tworza oni jednosc w obrebie 'klanu/rodziny', w b. rygorystyczny sposob przestrzegają tradycyjnych rytuałów, nie tolerują zadnych odstępstw...
A skoro Aikido pochodzi z tamtąd...to jak mozecie ściągnąć portret....??? Polak zrozumie ale Japończyk nigdy by nie wybaczył.... :)
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?

. w b. rygorystyczny sposob przestrzegają tradycyjnych rytuałów, nie tolerują zadnych odstępstw...
A skoro Aikido pochodzi z tamtąd...to jak mozecie ściągnąć portret....??? Polak zrozumie ale Japończyk nigdy by nie wybaczył.... :)


Świetnie widze sie w tym orientujesz ... hmm, pozwole sobie jednak zauważyć, że w wielu dojo, również w Japonii, na kamiza wisi kaligrafia aikido. Spotkałem sie również z haiku które wykazywały bardzo daleki związek zarówno z fundatorem jak i samym aikido, czy też gaku zawierajacym jakieś filozoficzne motto, majace skłonic do refleksji. Zatem niech ci się nie wydaje ze jest to tak spłycone jak to zabawnie opisałeś :?

u mnie nie ma zadnych zdjec. nie trenuje aikido. ale kiedys troszeczke chodzilem na akd .


szczególnie dzieci nie rozumiejąc czegoś , czasami bardzo prostego kwituja to stwierdzeniem:


i wlasnie wydalo mi sie to glupie- uklon w strone zdjecia


  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?
czuje sie doglebnie poruszony :lol:
tak sie zastanawiam ile osob klaniajacych sie fotce mysli, a ile robi tak bo wszyscy to robia.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?

ale co tam kamiza - oni za dnia cwicza i koncza o 19,a ja zaczynam o 19. no i okazuje sie ze wszystkie prawie swietlowki nie swieca.... i jak im wytlumaczyc ze my aikido a nie ninjitsu... :)



kimałem kiedyś na tej sali jak przyjeżdżałem do was na staże, całkiem sympatyczna.

Co do kamiza czy ma być portret czy nie to ja się skłaniam do tego by to były jednak kanji z nazwą danej szkoły, najlepiej to wygląda i nie wywołuje różnych skojarzeń
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Portret Dziadka - po co?

czuje sie doglebnie poruszony :lol:
tak sie zastanawiam ile osob klaniajacych sie fotce mysli, a ile robi tak bo wszyscy to robia.


spośród wielu rozpoczynajacych jakakolwiek zabawę , po czasie zostaje garstka, którzy wytrwale dążą do celu. Myślę że to sa Ci którzy myśla , zresztą twój przypadek , całkiem przypadkowo to potwierdza
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024