Skocz do zawartości


Zdjęcie

Meguri


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
96 odpowiedzi w tym temacie

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

..... do senseia Kimury uznawanego w Japonii za spadkobierce szkoły Kobayashi - ten jak najbardziej działa w strukturach Aikikai. ..


Drogi, szanowny i wielce mi przyjazny Łabędziu,
Wydaje się, że powstało pewne nieporozumienie dotyczące więzi łączących Shihana Kobayashi Hirokazu oraz osobnikazwanego Kimura.
Wszyscy widzieliśmy (większość niestety tylko na wideo) sposób wykonywania technik aikido przez Shihana Kobayashego jako unikalne i bardzo rzadko spotykane. Potwierdzeniem tej tezy jest nawet opinia naszego Szanownego Moderatora, który w nocy z soboty na niedzielę potwierdził fakt osobistego uczestnictwa w seminariach z H.K. Co ciekawe podkreślił obecność wszystkich charakterystycznych elementów tej szkoły (wyprostowana sylwetka, wąska pozycja, brak shikko no i oczywiście słynne meguri), co mi nasunęło tylko jedno spostrzeżenie.
W naszej szkole podkreśla się cały czas pewną więź łącząca Nauczyciela i Ucznia (nie tylko chodzi o przekaz techniczny co jest oczywiste ale też np. stopnie). Jeżeli Kimura podaje się za ucznia H.K., to wcale nie oznacza, że tak faktycznie było. W jego przypadku, jak zresztą podkreślił Szanowny Prezes nie ma zbyt dużo elementów wspólnych z technika podobno jego Nauczyciela, co dla mnie oznacza jedno: Kimura tylko podaje się za takowego (stąd określenie Kimura nadal pozostanie w moim słowniku jako oznaczenie bardzo fajnej dzwigni w bjj :) :) ).

Odnośnie meguri to fakt umiejscowienie tego ruchu w swojej technice przez jeszcze jednego znanego aikidokę, dowodzi że był to wymysł O Senseia, tym bardziej że obydwaj (przynajmniej rozpoznani do tej pory „megurowcy”) odłączyli się od Hombu po śmierci Ueshiby.
Osobiście przekonałem się o zasadności ruchu meguri podczas wizyty (razem z Pająkiem ....) u Ulfa Evenasa, chyba głównego przedstawiciela Iwama w Europie. Wiadomo, że w ćwiczeniu saitowców nie ma dużo miejsca na luz i relaks :wink:
Jeżeli mnie, biednego cherubina łapał dwumetrowy wiking, dążac do urwania mojej ręki to wszelkie próby używania tegatany kończyły się niepowodzeniem, natomiast zamiana tego ruchu w ruch bardziej spiralny umożliwiający lepsze rozłożenie siły pozwoliły mi na szczęśliwy powrót do kraju 8)

Wątpię czy dowiemy się jak było rzeczywiście.......wbrew pozorom historia aikido pełna jest niejasności, niedomówień i sprzeczności. Sam się o tym kilkakrotnie przekonałem czy to podczas treningów czy rozmów, nawet z Shihanami.......


S.
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
no i sie dowiedzielismy co to meguri..... :?
ale z opisu na gorze wynika,ze meguri jest skuteczne na "silujacych"a tegatana nie.to jak to jest?wmawiaja mi od kilku lat,ze tegatana jest super,a tu sie okazuje,ze nie?to o co chodzi? co mnie denerwuje?cwicze aikido juz jakis czas.kiedys myslalem,ze to MA jak inne-ma swoje bolaczki,ale opanowujac ja niezle dam sobie rade w walce.teraz ciagle slysze,ze nie,ze aikido to syf.okazuje sie,ze nawet wsrod roznych styli aikido, moj,czyli aikikai jest najgorszy.kurwica mnie juz bierze. :evil:
  • 0

budo_ares
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

Na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] przeczytałem coś takiego:

W roku 1964 O'sensei wprowadził ważną zmianę w rozwoju aikido. Liczący przeszło 80 lat mistrz udoskonalił swoje techniki, odnajdując zasadę meguri. Koncepcja meguri w naturalny sposób wprowadziła wiele dalszych zmian, które były konsekwencją jej wdrożenia.(...) Zmiany te nie przyjęły się w Hombu Dojo w Tokio. Trudno ocenić, czy uczniowie Ueshiby uczący w Tokio nie dostrzegli zmian pracy swojego nauczyciela, czy po prostu ulegli panującej w Hombu Dojo w Tokio "rutynie"

Mam pytanie, czy ktoś z was miał możliwość spotkania się z taką koncepcją ruchu nadgarstków i z takim nazewnictwem, po za tzw. "aikido kobayashi&"?

Czy uważacie, żeby to było możliwe, aby wierni uczniowie Dziadka przegapili takie zmiany? Ja obejrzałem specjalnie wszystkie filmy z M.Ueshibą jakie posiadam (jakieś 4-5 godzin), włącznie z pokazami, które odbyły się parę miesięcy przed jego śmiercią i muszę przyznać, że nie znalazłem tam tego rodzaju ruchu. Może on ukrywał te zmiany w swoim aikido?

Czekam na wasze uwagi i opinie


Jeżyk ależ dostrzegli - tego przykładem jest Conarde' i jego uczniowie. Poziom jaki reprezentują i to że cały czas się rozwijają (udoskonalają swoje aikido).
Myślę że meguri to nie mają być ruchy uwidocznione które poprostu tak sobie zobaczysz (na poziomie mistrzowskim są one naprawde minimalne). Myślę, że Ueshiba właśnie to prezentował i chciał pokazać kierunek drogi.
Nie siła, tylko meguri gwarantuje fachwą technikę (prawdziwe aikido)
Sam osobiście uważam, że był to siedmiomilowy krok w aikido.


A od kiedy to AC jest uczniem dziadka? :)

Fakty są takie na pokazie, który odbył się trzy miesiące przed jego śmięcią M.Ueshiba "wlai" tegatane aż miło :) - każdy moze sobie to obejżeć, zresztą na paru poprzednich też :lol:

Co to znaczy "Nie siła, tylko meguri gwarantuje fachwą technikę (prawdziwe aikido)" - sugerujesz, ze Dziadek nie robił prawdziwego Aikido kiedy nie stosował meguri


Nie Conarde" nie byłuczniem dziadka ale jest propoagatorem szkoły Kobayashi. A jak wiesz Kobayashi był uczniem Dziadka.
Po za tym nie twierdze że dziadek nie robił fachowego - przy jego doświadczeniu i chęci cały czas aby jego sztuka rozwijała się to niemożliwe.
Miałem po prostu na myśli, że meguri to kolejny krok siedmiomilowy w rozwoju aikido, który powoduje że odkrywamy ciekwe możliwości obejścia siły którą daje partner.
Można robić aikido bez meguri. Ale sam wiesz ile ono traci. Jesli zamiast iść do przodu cofamy się do tyłu.
  • 0

budo_ares
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

Meguri nie występuję wyłacznie w szkole Kobayashi Hirokazu, mamy jeszcze przedstawicieli wykonujących tą niewątpliwie ciekawy ruch, a należących do szeroko pojętego aikikai. Przykładem takim moze być taki mały złoty facecik, który nazywa się Sunadomari Kancho (imienia nie jestem pewny :D ).

S.


Zgadza się to co robi Sunadomari można nazwać meguri. Chociaż jest ono nieco inne - bazuje na czymś innym.
Przede wszystkim różnica na pierwszy rzut widoczna to nadgarstek partnera. W aikido Kobayashi jest całkowicie rozluźniony (przy meguri).
Sunadomari bazuje na spięciach ścięgien i mięśni u partnera przy naprawde 100% chwycie.
Praca ta również niewątpliwie jest ciekawa (wiele można z tego wynieść)
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Gwiezdne Wojny cz. II
Czy to wyraz przeinformowania, niedoinformowania, nadmiaru wiedzy, czy jej brakju ... nie wiem. Na szali kładzone sa dwie teorie : sławetna te gatana i podejrzane meguri.
Pytają !
-Gdzie ten nasz Ueshiba to udokumentował ?!?!
-Kto to potwierdza ?!?!
Niestety odpowiedzi nikt tu nie udzieli, a jeżeli nawet to i tak zostanie ona pominieta, niezauważona, bo liczą się jedynie wybrane nazwiska i niektóre filmy. Po co takie pytanie, z chęci dowartościowania się , douczenia? Nie czekajcie tu na odpowiedź, aikido to nie kwestia dysput. Tylko praktyka i wasze ciało odpowiedzą wam, bo to one weryfikuja wszelkie teorie.
Te gatana jest częścią wachlarza możliwości i zawężanie zjawiska jedynie do tego elementu jest sporym ograniczeniem. W szkole którą praktukuje pozycji te gatana przeciwstawia sie inna pozycja i być może łatwiej używać dla nich obu nazw które bardziej trafnie i kompleksowo tłumaczą ich wzajemna relacje . Te gatana w swojej strukturze ma charakter Yang, odpowiada więc sile, wejsciu, tak więc zawężając pracą aikido to tego działu musielibyśmy zrezygnować z Ura. To oczywiście dotyczy formy, nie przestrzeni. Nikt nie podważa zasadności te gatana, jednak to tylko drobny element którego nie należy ani pomijać , ani ograniczając się do niego niepotrzebnie go glotryfikować.
  • 0

budo_democrux
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Sureah, praktyka ostatecznie wszystko wyjasni. Jalowe dyskusje nie zdadza sie tu na nic, niemniej jak mozna praktykowac cos, czego w danym stylu (o jak ja nie lubie tego slowa) aiki nie nauczaja? Z tego co przeczytalem do tej pory wnioskuje ze w Aikikai tegatana jest i moge sie jej spodziewac wraz z wstepywaniem treningu na wyzsze stopnie wtajemniczenia (a moze juz teraz gdzies sie pojawia, tylko ze nie potrafie tego nazwac). Natomiast rozumiem ze meguri nie ma i nie bedzie, zatem jak tu praktykowac? :-)

Pol biedy jezeli chodziloby o pojedyncze wasa ktorego przy odrobinie dobrej woli mozna sie jakos nauczyc, ale jezeli chodizi o sposob wykonywania technik, ktorym jak rozumiem z metnych wyjasnien ;-) jest meguri to nagle zmienic nawyki nie jest latwo a zakladajac ze rzeczywiscie meguri warto znac tak jak to tu bywalo przedstawiane to strata moze byc niepowetowana. :-)

Coz tedy czynic? :-D

Wybaczcie moje marudzenie i ponowne zaglebianie sie w dyskusje, ale chcialbym miec przynajmniej we lbie nieco poukladane co-jest-co i na czym z grubsza polega.

U mnie w klubie kazdy moze wlezc na trening sobie obejrzec, nawet pocwiczyc i jakos nikt sie o nic nie pyta, wiec moze to by bylo rozwiazanie - pojsc do dojo Kobayashi i popatrzec? Tylko nie wiem czego szukac i nie wiem czy mnie stamtad nie wyrzuca. :-)

Thx.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
democrux, jak chcesz sie dowiedziec co to jest meguri, to pojedz do Pancera, on ci osobiscie to recznie wytlumaczy, bo opisac to trudno.

Moim zdaniem, cwiczenie meguri tak jak cwicza to w szkole HK to extremizm. Z wielu powodow. Wydaje mi sie, ze oni chca to wycwiczyc ciagle cwiczac katate dori. Jakos zauwazylem mniej technik przeciwko np. uderzeniom w tej szkole. To wypacza w jakis sposob nauczanie aikido.

Inny powod to taki ze meguri istnieje w dowolnym stylu aikido tylko jest mniej akcentowane. Praktycznie istnieje w kazdej technice, choc nie kazdy to dostrzega. Powod jest diabelnie prosty - zaczyna sie od ruchow szerokich(historycznie widac to w Daito ryu) przechodzac stopniowo, wraz ze wzrostem umiejetnosci i doswiadczenia cwiczacego, do coraz to mniejszych spiralnych ruchow i coraz wezszej pozycji. I na koncu tego procesu jest meguri tak jak cwiczyl to HK. Odwrocenie tego procesu jest moim zdaniem powaznym bledem, spowodowanym niezrozumieniem faktu, ze HK cwiczyl przez wiele lat szerokie ruchy zanim zaczal cwiczyc meguri(czyli szedl normalna droga zmniejszania spiral), a wspolczesni jego uczniowie - nie maja takiej podstawy. Zaczynaja od razu od malej spirali, co np. fizycznie wyklucza rozwiniecie mocy koyu-ho.

Inny powod dlaczego jest to extremizm, to fakt ze jak napisal Marilyn M meguri to tylko maly fragment( i wcale nie najwazniejszy !!!!) interakcji w cwiczeniu aikido. Zawezanie sie tylko do tej idei to zubozenie wlasnego rozwoju.

Idea meguri nie pochodzi wcale ani od HK ani od Dziadka himself. Zrodlem technicznym jest Daito ryu aikijujutsu. HK tylko nadal temu konkretnemu elementowi taka nazwe, zreszta ktora jest kompletnie niezrozumiala nawet dla ludzi cwiczacych aikido od ponad 30 lat i niezwykle biegle wladajacych japonskim. Jak ktos czyta aikidojournal.com to moze poszukac sobie dyskusji o meguri.
Co oznacza ze istniala ta idea nawet zanim Dziadek sie urodzil :wink:
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

Moim zdaniem, cwiczenie meguri tak jak cwicza to w szkole HK to extremizm. Z wielu powodow. Wydaje mi sie, ze oni chca to wycwiczyc ciagle cwiczac katate dori. Jakos zauwazylem mniej technik przeciwko np. uderzeniom w tej szkole. To wypacza w jakis sposob nauczanie aikido.

Myślę Szczepan, że jest to zbyt daleko idące stwierdzenie. Jeżeli będziesz miał okazję poćwiczyć w którejś z sekcji PAA to może zmienisz zdanie. Jest cała masa technik na ataki z men uchi, yoko men uchi, tsuki, mae geri, i kombinacji które są ćwiczone w szkole HK. Jednakże wszystko następuje z czasem. Dlatego zapraszam Cię na obóz do Ińska, gdzie będziesz miał okazję poćwiczyć i uzyskać wiele informacji na tematy, które Cię interesują. :D
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
[quote name="budo_Szczepan"]democrux, jak chcesz sie dowiedziec co to jest meguri, to pojedz do Pancera, on ci osobiscie to recznie wytlumaczy, bo opisac to trudno.[/quote]

ależ to bardzo proste do wytłumaczenia, podstawy opisałbym w trzech zdaniach, tylko sorry , nie tu :)

[quote]Moim zdaniem, cwiczenie meguri tak jak cwicza to w szkole HK to extremizm. Z wielu powodow. Wydaje mi sie, ze oni chca to wycwiczyc ciagle cwiczac katate dori. [/quote]

Dla początkującego wiele łatwiej jest to dostrzec praktykując właśnie z ataku uchwytem, później okazuje sie że jest to system, pozwalający pracować z dowolnego ataku, ale oczywiście masz prawo mieć swoje zdanie :)

[quote]Jakos zauwazylem mniej technik przeciwko np. uderzeniom w tej szkole. To wypacza w jakis sposob nauczanie aikido. [/quote]

Ja zauważyłem ich wiele, ale może to dlatego że zajmuje sie mechanizmem meguri 18 lat

[quote]Inny powod to taki ze meguri istnieje w dowolnym stylu aikido tylko jest mniej akcentowane. [/quote]

tu sie z tobą zgodzę, jednak mało zrozumiałe jest jak bardzo niektórzy bronią sie przed użyciem tego słowa, jakby pochodziło z szatańskich wersetów, być może chodzi tu o nikłe zrozumienie tego zjawiska i brak komfortu w swobodnym jego uzyciu, bądź też ortodoksyjność,



[quote]
Praktycznie istnieje w kazdej technice, choc nie kazdy to dostrzega. [/quote]

wreszcie ktoś to zauważył! brawo Szczepciu


[quote]Powod jest diabelnie prosty - zaczyna sie od ruchow szerokich(historycznie widac to w Daito ryu) przechodzac stopniowo, wraz ze wzrostem umiejetnosci i doswiadczenia cwiczacego, do coraz to mniejszych spiralnych ruchow i coraz wezszej pozycji. I na koncu tego procesu jest meguri tak jak cwiczyl to HK. Odwrocenie tego procesu jest moim zdaniem powaznym bledem, spowodowanym niezrozumieniem faktu, ze HK cwiczyl przez wiele lat szerokie ruchy zanim zaczal cwiczyc meguri(czyli szedl normalna droga zmniejszania spiral), a wspolczesni jego uczniowie - nie maja takiej podstawy.[/quote]

To interesujace co piszesz, może jednak zawiodę Cię. Nie do końca twoja teoria jest słuszna, Zapewniam cie , że w metodyce tej szkoły zasada obszerności ruchu rozpoczyna proces nauczania, słusznie zauważyłeś, że naturalnym procesem jest redukcja, upraszczanie ruchu, jednak wypisywanie bzdur typu:

[quote]. Zaczynaja od razu od malej spirali, co np. fizycznie wyklucza rozwiniecie mocy koyu-ho[/quote]

to dowód jak niewiele o nas wiesz , a jak wiele chciałbyś napisać(złego)


A TERAZ MAŁY QUIZ, czy ktoś zauważy w poniższych wypowiedziach jakieś różnice????????????????????????
SZCZEPAN NAPISAŁ:
[quote]Inny powod dlaczego jest to extremizm, to fakt ze jak napisal Marilyn M meguri to tylko maly fragment( i wcale nie najwazniejszy !!!!) interakcji w cwiczeniu aikido. Zawezanie sie tylko do tej idei to zubozenie wlasnego rozwoju. [/quote]

A TO WESJA ORGINALNA:
[quote]Te gatana jest częścią wachlarza możliwości i zawężanie zjawiska jedynie do tego elementu jest sporym ograniczeniem. W szkole którą praktukuje pozycji te gatana przeciwstawia sie inna pozycja i być może łatwiej używać dla nich obu nazw które bardziej trafnie i kompleksowo tłumaczą ich wzajemna relacje . Te gatana w swojej strukturze ma charakter Yang, odpowiada więc sile, wejsciu, tak więc zawężając pracą aikido to tego działu musielibyśmy zrezygnować z Ura. To oczywiście dotyczy formy, nie przestrzeni. Nikt nie podważa zasadności te gatana, jednak to tylko drobny element którego nie należy ani pomijać , ani ograniczając się do niego niepotrzebnie go glotryfikować.[/quote]


tO PROSTY PRZYKŁAD JAK NASZ KOCHANY MODERATOR POTRAFI MANIPULOWAĆ FAKTAMI, :)


[quote]Idea meguri nie pochodzi wcale ani od HK ani od Dziadka himself. Zrodlem technicznym jest Daito ryu aikijujutsu. [/quote]

Nikt nie twierdzi , że HK był twórcą maguri. Niewiele osób wie, że był on oficjalnym reprezentanten Daito( w przeciwieństwie np do O`sensei) i nauczycielem tejże szkoły, a to z tego powodu , że był on skromnym, raczej skrytym człowiekiem, posiadającym swoją prywatność i nie robiącym z tego wielkiego HALO.

[quote]HK tylko nadal temu konkretnemu elementowi taka nazwe, zreszta ktora jest kompletnie niezrozumiala nawet dla ludzi cwiczacych aikido od ponad 30 lat i niezwykle biegle wladajacych japonskim. Jak ktos czyta aikidojournal.com to moze poszukac sobie dyskusji o meguri.[/quote]

To może być ciekawe, artykuł o meguri kogoś kto tego za bardzo nie rozumie :) :) :) Dobra reklama!!!

Powinieneś Szczepciu częściej pisać w knajpie, naprawdę mnie rozbawiłeś :D

  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
P.S.

Zaczynaja od razu od malej spirali, co np. fizycznie wyklucza rozwiniecie mocy koyu-ho.


...całe szczęście , że kilka swoich pierwszych lat poświęciłem na aikido bardziej "ortodoxyjne", być może to dzięki temu moja moc Kokyu Ho nie poniosła uszczerbku :) :) :)

Niech MOC będzie z Wami!!!
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Marilyn M z takim talentem oratorskim i świętym ogniem krzyżowca w oczach znakomicie bys się sprawdził jako teleewangelista, a w zasadzie cyberspeace evangelist :) :) :) A ta przemiana z paskudnego aikikai na życiodajne HK - niczym Szaweł z Tarsu :!: Jestem pod wrażeniem :)

A zatem psy niewierne ukorzcie się przed moca meguri, na kolana bluźniercze padalce i nawrócie się na jedynie słuszna drogę kolistych ruchów nadgarstka póki czas :wink: :) :)

Niewiele osób wie, że był on oficjalnym reprezentanten Daito( w przeciwieństwie np do O`sensei) i nauczycielem tejże szkoły, a to z tego powodu , że był on skromnym, raczej skrytym człowiekiem, posiadającym swoją prywatność i nie robiącym z tego wielkiego HALO.

No to rozumiem ze wniosek beatyfikacyjny dla HK jest już w Watykanie :?: :?: :wink: :) :D
I tak żeby było jasne, nie kpię z HK i jego szkoły (sam często mam okazję ćwiczyć wg tych zasad) a jedynie zżymam się na bałwochwalcze i bezkrytyczne podejście
Więcej otwartości, naprawdę warto :!: :!: :!:
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

I tak żeby było jasne, nie kpię z HK i jego szkoły (sam często mam okazję ćwiczyć wg tych zasad) a jedynie zżymam się na bałwochwalcze i bezkrytyczne podejście
Więcej otwartości, naprawdę warto :!: :!: :!:


Why??? Przeca te-gatana jest ino tylko jedną z pozycji dostępnych w wachlarzu meguri, nie na odwrót...
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

a jedynie zżymam się na bałwochwalcze i bezkrytyczne podejście
Więcej otwartości, naprawdę warto

a to kogo się tyczyło :?: Bo nie napisałes, czyżbyś mówił o Marylinie :?:
Chyba nie, bo nie zauważyłem w postach bałwochwalstwa i bezkrytyczności. Więc do kogo tyczyła się ta wypowiedź, drogi Łabędziu :?: :wink: Możesz bardziej osobowo ja zaadresować :?:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

znakomicie bys się sprawdził jako teleewangelista, a w zasadzie cyberspeace evangelist :) :) :)


Po lekturze twoich postów, sądziłem , że taki ton przypadnie ci do gustu :)

Zbyt nadinterpretujesz moje wypowiedzi, jeżeli uznam , że coś trzeba powiedzieć otwarcie, to zrobie to wprost. Nie doszukuj się w nich czegoś co ci się wydaje, a czego ja nie powiedziałem.

zżymam się na bałwochwalcze i bezkrytyczne podejście

nie uogólniaj , wytknij wprost moje ewentualne potkniecia,nie bazuj wyłącznie na swoich zbyt emocjonalnych wyobrażeniach o mnie

Więcej otwartości, naprawdę warto :!: :!:

co nazywasz u mnie brakiem otwartości ???
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

Dla początkującego wiele łatwiej jest to dostrzec praktykując właśnie z ataku uchwytem, później okazuje sie że jest to system, pozwalający pracować z dowolnego ataku, ale oczywiście masz prawo mieć swoje zdanie :)


Problem jest zupelnie inny - przez pierwsze 20 lat jest absolutnie niemozliwe zastosowac zasade jaka wykorzystuje meguri do atakow innych niz chwytane! Nawet z uchwytu za rekaw(a nie za reke) mysle ze wielu mistrzow meguri mialoby niejakie trudnosci zeby je wykonac :wink: Co potwierdzone jest w fakcie, ze obserwujac staze jakie daje np Savagnago znakomita wiekszosc atakow to atak za nadgarstek rotfl. Nawet po 20 latachistnienia stylu HK w POlsce :P

tu sie z tobą zgodzę, jednak mało zrozumiałe jest jak bardzo niektórzy bronią sie przed użyciem tego słowa, jakby pochodziło z szatańskich wersetów, być może chodzi tu o nikłe zrozumienie tego zjawiska i brak komfortu w swobodnym jego uzyciu, bądź też ortodoksyjność,


Samego terminu meguri uzywal wylacznie HK, nikt poza jego stylem tego nie rozumie, bo to on zastosowal te slowo do jednej z zasad aikido :) W jezyku japonskim znaczenie tego slowa niema nic wspolnego z fizyczne reprezentacja tej zasady....NIc dziwnego ze nikt tego slowa nie uzywa, jak nie wiadomo co ono oznacza...



wreszcie ktoś to zauważył! brawo Szczepciu

to tylko potwierdza moja teze, ze ten element aikido jest zbyt wyrafinowany aby mogl byc uzywany przez poczatkujacych, nie? :wink:


To interesujace co piszesz, może jednak zawiodę Cię. Nie do końca twoja teoria jest słuszna, Zapewniam cie , że w metodyce tej szkoły zasada obszerności ruchu rozpoczyna proces nauczania, słusznie zauważyłeś, że naturalnym procesem jest redukcja, upraszczanie ruchu, jednak wypisywanie bzdur typu:

Nie wyglupiaj sie Marilyn M, oboje z Majka cwiczylismy w jaskini lwa stylu HK w Siedlcach tydzien temu. Na treningu byli sami poczatkujacy, co nawet ukemi nie za bardzo potrafili zrobic....i zgadnij co pokazywal prowadzacy? Moze szerokie ruchy? Zero obszernosci ktora usilujesz mi wmowic :wink: Wylacznie minimalne ruchy, poczawszy od suwariwaza, bez zadnego przesuwania sie. Oczywiscie nikt z nich tego nie mogl zrobic, wiec podczas poprawiania ich indywidualnie, nagle prowadzacy zaczal podkreslac ze trzeba sie przesuwac rotfl. Poza tym, to nie pierwsze moje spotkanie z tym stylem , widzialem roznych prowadzacych i NIKT z nich nie robil obszernych ruchow.


to dowód jak niewiele o nas wiesz , a jak wiele chciałbyś napisać(złego)


Nie wartosciuje czy to dobre czy zle, tylko obserwuje metodyke i obserwuje jakie daje rezultaty.

tO PROSTY PRZYKŁAD JAK NASZ KOCHANY MODERATOR POTRAFI MANIPULOWAĆ FAKTAMI, :)


Nie skupiaj sie na powierzchni slow, Marilyn M, staraj sie wniknac nieco glebiej w SENS tego co pisze....
Obojetnie czy dotyczy to megiru czy tekatany, skupianie sie wylacznie na jednym elemencie aikido i robienie z tego centralnej idei cwiczenia swiadczy o tym ze ten ktos jest ciagle poczatkujacy :wink:

Nikt nie twierdzi , że HK był twórcą maguri. Niewiele osób wie, że był on oficjalnym reprezentanten Daito( w przeciwieństwie np do O`sensei) i nauczycielem tejże szkoły, a to z tego powodu , że był on skromnym, raczej skrytym człowiekiem, posiadającym swoją prywatność i nie robiącym z tego wielkiego HALO.

Za to slysze ciagle historie jak to w ostatnich 7 latach swego zycia Dziadek udoskonalil aikido zamieniajac tekatane na meguri co jest krokiem 7 milowym w rozwoju...itp bzdury. Idea ktrora HK nazwal meguri istniala na dlugo przed urodzeniem sie Dziadka, tylko ze dopiero po 60 latach treningu MOGL ja praktycznie zastosowac, bo stal sie wystraczajaco wycwiczony. A i to nie w kazdych okolicznosciach mogl ja stosowac- co jest normalne. Rownie czesto uzywal tekatane oraz inne elementy :wink:

Acha, to czy HK cwiczyl Daito ryu moge latwo sprawdzic przez internet - mysle ze ze nie byl "oficjalnym reprezentanten Daito", ale sie dowiem. Masz jakies konkrety, czy to kolejna legenda? Bo jak klamstwo to nie omieszkam napisac.

To może być ciekawe, artykuł o meguri kogoś kto tego za bardzo nie rozumie :) :) :) Dobra reklama!!!

Oczywiscie chodzilo mi o ZNACZENIE slowa meguri w jezyku japonskim. A nie o zaden artykul o ZASADE jaka zostala nazwana slowem meguri :) Ci goscie nie tylko mieszkaja w Japonii i cwicza aikido wiele lat, ale maja dostep do aikidokow japonskich, z shihanami z Hombu dojo wlacznie i to takimi, co zaczynali aikido kiedy HK byl jeszcze w pieluchach rotfl....
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

No to rozumiem ze wniosek beatyfikacyjny dla HK jest już w Watykanie :?: :?: :wink: :) :D


Za życia HK był ... be,

"Tokio i Osaka nie lubią się " , odpowiadali zapytani o niego miszczowie Aikikajowi , ucinajac rozmowę .
Teraz sie okazuje, że od zawsze był cenionym, formalnym i tak dalej, znaczy sie ... swój chłop :) :D :) :D

Wiec jeżeli już, to nie zdziwiłbym się wniosku o jego beatyfikację z ramienia innej szacownej , acz mało konsekwentnej strony :)

... cóż, polityka, politycy ...
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Ależ się rozbawiłem czytając wypociny naszego moda...wprost nie mogę się powstrzymać od łez, lecą ciurkiem i ciurkiem :lol: :lol:

Problem jest zupelnie inny - przez pierwsze 20 lat jest absolutnie niemozliwe zastosowac zasade jaka wykorzystuje meguri do atakow innych niz chwytane! Nawet z uchwytu za rekaw(a nie za reke) mysle ze wielu mistrzow meguri mialoby niejakie trudnosci zeby je wykonac :wink: Co potwierdzone jest w fakcie, ze obserwujac staze jakie daje np Savagnago znakomita wiekszosc atakow to atak za nadgarstek rotfl. Nawet po 20 latachistnienia stylu HK w POlsce :P


Rozumiem, staże AC i wszystkie nasze staże w ramach EFE obserwowałeś również i wiesz, jaki plan treningowy miał w głowie prowadzący :)
Tutaj dokonam małego skrótu myślowego izacytuję końcową wypowiedź naszego moda:

Obojetnie czy dotyczy to megiru czy tekatany, skupianie sie wylacznie na jednym elemencie aikido i robienie z tego centralnej idei cwiczenia swiadczy o tym ze ten ktos jest ciagle poczatkujacy :wink:

Ciekawe, w kórym miejscu była mowa o skupianiu się na meguri, jak dobrze pamiętam nauki senseia PAtricka to na początku jest mowa o kilku zasadach, takich jak przemieszczanie, energia, czas reakcji (taiming). Off topic: czy to nie te 3 rzeczy budują trójkąt koncepcji 'alivness' z JKD :?: , kóre to zasady różnie można nazwać po japońsku :wink: , ale nazywanie ich nie stanowi sensu stricte ćwiczenia, sensem stricte jest ich realizowanie :)

nie rozumie, bo to on zastosowal te slowo do jednej z zasad aikido :) W jezyku japonskim znaczenie tego slowa niema nic wspolnego z fizyczne reprezentacja tej zasady....NIc dziwnego ze nikt tego slowa nie uzywa, jak nie wiadomo co ono oznacza...

tutaj tylko stwierdzę, że nasz mod jest specjalistą również od japonistyki oraz przeprowadził badania statystyczne na wybranej grupie ćwiczacych japończyków w celu sprawdzenia zrozumienia słowa 'meguri' :wink:

to tylko potwierdza moja teze, ze ten element aikido jest zbyt wyrafinowany aby mogl byc uzywany przez poczatkujacych, nie? :wink

:
W zrozumieniu logicznym jest bardzo prosty, całe aikido jest raczej trudne w realizacji niż rozumieniu :(

Nie wyglupiaj sie Marilyn M, oboje z Majka cwiczylismy w jaskini lwa stylu HK w Siedlcach tydzien temu. Na treningu byli sami poczatkujacy, co nawet ukemi nie za bardzo potrafili zrobic....i zgadnij co pokazywal prowadzacy? Moze szerokie ruchy? Zero obszernosci ktora usilujesz mi wmowic :wink: Wylacznie minimalne ruchy, poczawszy od suwariwaza, bez zadnego przesuwania sie. Oczywiscie nikt z nich tego nie mogl zrobic, wiec podczas poprawiania ich indywidualnie, nagle prowadzacy zaczal podkreslac ze trzeba sie przesuwac rotfl. Poza tym, to nie pierwsze moje spotkanie z tym stylem , widzialem roznych prowadzacych i NIKT z nich nie robil obszernych ruchow.

Ciekawe, bo ja na stażach obserwując tłumaczenie senseia Patricka jak najbardziej widzę, mówienie o obszerności ruchu dla początkujących i o innych rzeczach dla zaawansowanych, no ale może nie jest to ruch tak obszerny, jak Wam się wydaje, że być powienien :)

Nie wartosciuje czy to dobre czy zle, tylko obserwuje metodyke i obserwuje jakie daje rezultaty.

A jakie daje rezultaty w porównaniu do Waszej metodyki, jakieś badania statystyczne, które przeoczyłem :wink:

Za to slysze ciagle historie jak to w ostatnich 7 latach swego zycia Dziadek udoskonalil aikido zamieniajac tekatane na meguri co jest krokiem 7 milowym w rozwoju...itp bzdury. Idea ktrora HK nazwal meguri istniala na dlugo przed urodzeniem sie Dziadka, tylko ze dopiero po 60 latach treningu MOGL ja praktycznie zastosowac, bo stal sie wystraczajaco wycwiczony. A i to nie w kazdych okolicznosciach mogl ja stosowac- co jest normalne. Rownie czesto uzywal tekatane oraz inne elementy :wink:

Nie wiem, kiedy zaistniała ta idea, nie jestem historykiem. Ta idea działa, nie tylko po 60 latach ćwiczenia :wink: Te gatana, to jakby powiedzieć wycinek 'meguri', więc wiadomo, że ją kobayashi stosował.

Acha, to czy HK cwiczyl Daito ryu moge latwo sprawdzic przez internet - mysle ze ze nie byl "oficjalnym reprezentanten Daito", ale sie dowiem. Masz jakies konkrety, czy to kolejna legenda? Bo jak klamstwo to nie omieszkam napisac.

Rozumiem, że w internecie zamieszczone są same najprawdziwsze prawdy, szkoda, że nie mogłeś sie spytać o to Kobayashiego. Bo jak stworzysz kolejny wymysł, to będziemy musieli o tym przeczytać :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Ja tak gwoli wyjaśnienia dodam, ze Szczepcio będąc na treningu w Siedlcach niestety nie zastał sensei Arcta, trening prowadził jeden z starszych uczniów Michała.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri
Zestawmy te wypowiedzi: [quote name="budo_Szczepan"]
Inny powod to taki ze meguri istnieje w dowolnym stylu aikido tylko jest mniej akcentowane.[/quote][quote]....NIc dziwnego ze nikt tego slowa nie uzywa, jak nie wiadomo co ono oznacza...[/quote]
choć może jednak:
[quote]Samego terminu meguri uzywal wylacznie HK, nikt poza jego stylem tego nie rozumie, [/quote]




Jeśli myślicie , że to co tu przeczytaliście jest to jakiś pewnik , to jesteście w błędzie, bo niebawem okazuje sie , że:

[quote]Nie skupiaj sie na powierzchni slow, Marilyn M, staraj sie wniknac nieco glebiej w SENS tego co pisze....[/quote]
[quote]to tylko potwierdza moja teze, ze ten element aikido jest zbyt wyrafinowany aby mogl byc uzywany przez poczatkujacych, nie? :wink: [/quote]
Następnie:
[quote]Problem jest zupelnie inny - przez pierwsze 20 lat jest absolutnie niemozliwe zastosowac zasade jaka wykorzystuje meguri do atakow innych niz chwytane! [/quote]
[quote]Praktycznie istnieje w kazdej technice, choc nie kazdy to dostrzega. [/quote]

Jakie to szczęście, że ten 20 letni okres mam już za soba :) , a swoją drogą , jak to wyliczyłeś tak dokładnie :?: :) :?: :)
[quote]Nawet z uchwytu za rekaw(a nie za reke) mysle ze wielu mistrzow meguri mialoby niejakie trudnosci zeby je wykonac [/quote]

O MÓJ BOŻE!!! to są jeszcze inne ataki niż za rączke ???

... nie? to dobrze, że mi pan o tym powiedział :) :D :) :D

[quote]Co potwierdzone jest w fakcie, ze obserwujac staze jakie daje np Savagnago [/quote] ciekaw jestem ile tych staży obejrzałeś, bo ja na większości z nich byłem, no i skoro

[quote]znakomita wiekszosc atakow to atak za nadgarstek rotfl. Nawet po 20 latachistnienia stylu HK w POlsce :P [/quote]
ta wiekszość... itd, to twój wywód stanowi FAKT :) :D że wyciągasz zbyt pochopne wnioski, starając się robić wrażenie mówiąc o tym czym sie na codzień nie zajmujesz

[quote]i zgadnij co pokazywal prowadzacy? Moze szerokie ruchy? Zero obszernosci ktora usilujesz mi wmowic :wink: [/quote]Wylacznie minimalne ruchy, poczawszy od suwariwaza, bez zadnego przesuwania sie. [/quote]
Jasne , jeden obejrzany trening, czyni Cie expertem w tej kwestii. :) :D 8O
Nic nie próbuje ci wmawiać, odpowiadam Ci jak u mnie to funkcjonuje, jak robi to mój nauczuciel. Czy to przyjmiesz , czy nie specjalnie mnie nie obchodzi, chcę jednak abyś nie czynił zbyt pochopnych wniosków, bez zgłebienia tematu.

[quote][quote]
tO PROSTY PRZYKŁAD JAK NASZ KOCHANY MODERATOR POTRAFI MANIPULOWAĆ FAKTAMI, :) [/quote]

SZCZEPAN NAPISAŁ:
Obojetnie czy dotyczy to megiru czy tekatany, skupianie sie wylacznie na jednym elemencie aikido i robienie z tego centralnej idei cwiczenia swiadczy o tym ze ten ktos jest ciagle poczatkujacy :wink: [/quote]

MEGURI TO NIE JEDEN ELEMENT, TO OGÓLNA ZASADA ROZPRZESTRZENIANIA SIE ENERGII W CIELE

WIĘC: jeżeli mnie nazywasz początkującym, wypisując takie rzeczy, to jedynie potwierdza twój wrodzony WSZECHEXPERTYZM :) :D :) :D
TO JA:
[quote]
Nikt nie twierdzi , że HK był twórcą maguri. [/quote]

NA CO SZCZEPCIU:
[quote]Za to slysze ciagle historie jak to w ostatnich 7 latach swego zycia Dziadek udoskonalil aikido zamieniajac tekatane na meguri co jest krokiem 7 milowym w rozwoju...itp bzdury. [/quote]

Doceniam to, że jako moderator chciałbyś tu być widoczny, ale piszesz bez ładu i składu, czepiasz się czegoś , argumentując to niezbyt zgrabnie, co daje wrażenie, przerostu formy nad treścią




[quote]Idea ktrora HK nazwal meguri istniala na dlugo przed urodzeniem sie Dziadka, tylko ze dopiero po 60 latach treningu MOGL ja praktycznie zastosowac, bo stal sie wystraczajaco wycwiczony[/quote].

podobno dawniej ludziska żyli krócej, oni pewnie nie dożywali tej chwili , kiedy ich meguri zaczęło działać :D :) :D :) :D





[quote][quote]
To może być ciekawe, artykuł o meguri kogoś kto tego za bardzo nie rozumie :) :) :) Dobra reklama!!!
[/quote]
Oczywiscie chodzilo mi o ZNACZENIE slowa meguri w jezyku japonskim. A nie o zaden artykul o ZASADE jaka zostala nazwana slowem meguri :) [/quote]


to skąd pewność , że mowa o tym samym :?: :?: :?:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Meguri

Rozumiem, staże AC i wszystkie nasze staże w ramach EFE obserwowałeś również i wiesz, jaki plan treningowy miał w głowie prowadzący :)


Te wszystkie staze ksztalcace kadre, to maja na celu nie tylko ich wyszkolenie techniczne, ale nauczenie ich, jak uczyc innych, nie? Wiec ja obserwowalem EFEKTY tych stazy EFE, znaczy jak i czego uczyl instruktor(z cala pewnoscia uczestniczacy wielokrotnie w tych stazach).
Efekty sa takie, ze uczyl poczatkjacych rzucac innych bez poruszania sie z miejsca i za pomaca minimalnych, magicznych ruchow :lol:

tutaj tylko stwierdzę, że nasz mod jest specjalistą również od japonistyki oraz przeprowadził badania statystyczne na wybranej grupie ćwiczacych japończyków w celu sprawdzenia zrozumienia słowa 'meguri' :wink:


Oczywiscie ze nie jestem specjalista jezykowym z japonskiego, dlatego wlasnie zwrocilem sie do specjalistow, ludzi biegle wladajacych japonskim, wykladajacych na uniwerku w Japonii od kilkudziesieciu lat, i w dodatku cwiczacych kilkadziesiat lat aikido.
Nie ma znaczenia zadna statystyka, poza federacja HK, ZADEN shihan nie uzywa slowa meguri, wiec ich uczniowie tego nie znaja. Nawet w Daito ryu tego nie znaja.

A jakie daje rezultaty w porównaniu do Waszej metodyki, jakieś badania statystyczne, które przeoczyłem :wink:


Jon Snow, cos sie przyczepil do tej statystyki? Wiesz, ja skonczylem SGPiS(Obecnie GSH czy cos takiego ) to uczelnie ekonomiczna, wiec moge ci udowodnic obojetnie co za pomoca statystyki :wink:

Obecnie preferuje metode o wiele prostsza - cwicze z gosciem i juz wiem jakie to daje efekty.Metoda doskonale niezawodna....

Nie wiem, kiedy zaistniała ta idea, nie jestem historykiem. Ta idea działa, nie tylko po 60 latach ćwiczenia :wink: Te gatana, to jakby powiedzieć wycinek 'meguri', więc wiadomo, że ją kobayashi stosował.


Nie bierz do siebie osobiscie moich zarzutow. Ja sie tylko opieram na tym co przeczytalem, czy tez uslyszalem od ludzi z federacji HK. Jedno jest pewne, ze meguri jest u nich idea sztandarowa, uzywaja jej do odroznienia sie od innych aikidokow, posuwaja sie tez do stwierdzen extremistycznych, ze kto tego nie cwiczy tak jak oni to nie cwiczy prawdziwego/dobrego aikido.
Juz samo to przeczy kompletnie slowom Dziadka, ze aikido ma laczyc a nie dzielic.
Swiadczy tez o wielu innych sprawach, jak niedojrzalosc i slabe wycwiczenie. A takze niepewnosc siebie. Jak to chyba Jezyk ladnie nazwal - sekciarstwo.

Rozumiem, że w internecie zamieszczone są same najprawdziwsze prawdy, szkoda, że nie mogłeś sie spytać o to Kobayashiego. Bo jak stworzysz kolejny wymysł, to będziemy musieli o tym przeczytać :)

Widzisz, tak sie sklada, ze Sokkaku Takeda, jego syn, jak rowniez wszyscy ich uczniowie z Daito ryu prowadza niezwykle szczegolowe i dokladne listy ludzi, ktorzy kiedykolwiek cwiczyli Daito ryu pod ich kierownictwem. Nawet jeden raz. Kazdy cwiczacy przy placeniu za staz czy trening zaswiadcza nazwiskiem i wlasna krwia ze cwiczyl. Moze przydalaby ci sie taka skromna wiedza historyczna to bys nie wypisiwal takich glupot :wink:

Na internecie pisza ludzie ktorzy maja codzienny dostep do szefow dojo wszytkich odlamow Daito ryu. Wystarczy do nich napisac, a oni w krotkim czasie moga niezwykle latwo sprawdzic czy ktos o nazwisku Hirokazu Kobayashi cwiczyl Daito ryu. Oni wrecz uwielbiaja to sprawdzac, bo maja hopla na punkcie tego, ze ktos im sie podszywa pod ich SW. Tacy to juz oni sa :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024