Skocz do zawartości


Zdjęcie

ile 10 danów ???????


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

budo_mariuszm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

ile 10 danów ???????
witam,

na jednej z zagranicznych stron [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] znalazłem coś dziwnego.Minowicie jest tam link galeria mistrzów i jest tam trzech gości z 10 danem.Jeden to k tohei tu jest ok i z tego co wiem to jedyna osoba która posiada 10 dana a tu nagle jest jeszcze dwóch
Seisei Abe i Michio Hikitsuchi. :?: :?: :?:

Słabo znam angielski i może coś zle przeczytałem.Może wiecie coś na ten temat :?:
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????
Czarno na białym że mają 10 dan, ale nie podane kiedy nadany, ani przez kogo, nic a nic.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????
cos mi sie zdaje ze z odpowiedzia treba bedzie poczekac na weekend i powrot Szczepana...
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????
Michio Hikitsuchi ur. 1919r. - DAN Aikido,8 DAN JUDO,8 DAN KENDO,8 DAN IAIDO - ma dojo w Kanadzie, Quebec. Otrzymal 10 dana na 3 miesiace przed śmiercia O- senseja.

ten drugi to jak sądze Seiseki Abe ur. 1915r. 10 dan od O-senseja.
Z tego co sie doczytalem to O-sensej uczyl sie u niego kaligrafii..
Abe jest mistrzem Shodo - japonska kaligrafii Ma na koncie około 200 shihanów i pod opieka 3000 studentów. Ciekawostka jest fakt ,ze ostatnie 10 lat życia O-sensej spedzał czesciowo w domu Abe.

na koniec perelka:
All Japanese traditional art forms or do (way or path) such as aiki-do, ju-do and karate-do (martial arts) ikebana-do (flower arrangement) cha-do (tea ceremony) - are based upon a common breathing method and the strict code of discipline over the self.
- Shihan Seiseki Abe Sensei -
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????
Z tymi 10 tymi danami to dluga historia. w skrocie to jest tak, ze Dziadek nadawal stopnie jak ktos go o to poprosil, bo nie przywiazywal do tego najmniejszej wagi. K.Tohei ma potwierdzenie 10 dana przez aikikai hombu a reszta to tylko nadania nieformalne, i to bez swiadkow :wink:
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????
Karl Geis- 10th dan Aikido (Fugakukai) :) ale od kogo i kiedy to też nie wiadomo.. ;)
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????

Z tymi 10 tymi danami to dluga historia. w skrocie to jest tak, ze Dziadek nadawal stopnie jak ktos go o to poprosil, bo nie przywiazywal do tego najmniejszej wagi.


To oczywiście wielki skrót, bo akurat w przypadku KT to z tym proszeniem było akurat odwrotnie :) :D :) :D
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????

Z tymi 10 tymi danami to dluga historia. w skrocie to jest tak, ze Dziadek nadawal stopnie jak ktos go o to poprosil, bo nie przywiazywal do tego najmniejszej wagi.


To oczywiście wielki skrót, bo akurat w przypadku KT to z tym proszeniem było akurat odwrotnie :) :D :) :D


Znaczy się co... Dziadek prosił KT aby wzioł od niego 10 dana?? rotfl..
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????

To oczywiście wielki skrót, bo akurat w przypadku KT to z tym proszeniem było akurat odwrotnie :) :D :) :D


W wypadku KT to wchodzilo w gre bardzo wiele innych czynnikow, w koncu facet przez 30 lat byl szefem instruktorow i 1 po bogu w dojo. Znaczy ze interweniowaly czynniki, jak etykieta, zwyczaje, hierarchia, itd...ale i tak zalezalo mu (KT) zeby miec PIERWSZY i najwyzszy stopien, bo uwazal sie (i slusznie) za najlepszego w te klocki.... w jednym ze swoich wywiadow podkresla to wyraznie :wink:
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????

Karl Geis- 10th dan Aikido (Fugakukai) :) ale od kogo i kiedy to też nie wiadomo.. ;)

A ja znalażem w Encyklopedii aikido tylko to:
GEIS, KARL E.


(b. 1933). 6th dan Tomiki Aikido-JAA, 1969, 8th dan Tomiki Aikido-Fugakukai, 7th dan judo. Professional judo and aikido instructor; owner of Karl Geis Judo School, Inc. Began aikido training at Waseda University in 1957 under Tsuneko MIYAKE and later Kenji TOMIKI. Host to Riki KOGURE during his stay in Houston, Texas, c. 1970-1976. Author of A Book of Twelve Winds (see bibl. ). Fugakukai International Aikido Association, 1413 Butlercrest, Houston, TX 77080 USA (713)468-4879. Kosaburo Gejo (c. 1931)
To ten sam czy jakiś inny :?: :?: Jak ten sam to coś się nie zgadza :?: :?
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????
10th dan Aikido (Fugakukai), 8th dan Judo, 8th dan Jodo

Introduced to Aikido in 1956 by Tomiki Kenji at the Kodokan. Studied extensively with Miyake Tsunako, Inoue Takeshi and Kogure Hiraoki during the 1970's. First and only foreigner promoted to 6th dan JAA by Tomiki Kenji in 1980. Founded Fugakukai International Aikido Association in 1982 with Miyake and Inoue Shihans. Developed safe, non-competitive, self-defense-oriented free-style Aikido hand randori system at behest of Tomiki Shihan.

Source: Aiki News Encyclopedia, Fugakukai web site


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] czyli jednak cos się zgadza..;)
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????

.... w jednym ze swoich wywiadow podkresla to wyraznie :wink:


Nie wiem czy mówimy o tym samym wywiadzie, ale w tym który trafił w moje ręce jasne było, że ... Yoshinkan staowił coraz to wieksza konkurencję dla formacji O`S, który to wbrew przyjętym zasadom ponadawał wyzsze stopnie, w celu podreperowania jej pozycji. Wspomniany KT w pierwszym odruchu przyzwoitości odmówiłó, ale na łożu smierci uznał, że w takiej sytuacji nie wypada mu odmawiać. Czy to ten sam wywiad ? :wink:
  • 0

budo_mariuszm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????
to nie rozumiem po kiego wafla wszędzie jest napisane że Tohei jest jedynym posiadaczem 10
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????
prawdopodobnie dlatego ,ze mila byc szefem szkoly po smierci Osenseja..
z całym szacunkiem ale ja jakos nie trktuje 10 dla Abe za kaligrafie poważnie..
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????

Nie wiem czy mówimy o tym samym wywiadzie, ale w tym który trafił w moje ręce jasne było, że ... Yoshinkan staowił coraz to wieksza konkurencję dla formacji O`S, który to wbrew przyjętym zasadom ponadawał wyzsze stopnie, w celu podreperowania jej pozycji. Wspomniany KT w pierwszym odruchu przyzwoitości odmówiłó, ale na łożu smierci uznał, że w takiej sytuacji nie wypada mu odmawiać. Czy to ten sam wywiad ? :wink:


Z ta kokurencja stopniowa to oczywiscie prawda, z tym, ze Dziadek wtedy zacal dopiero nadawac stopnie systematycznie na prosbe Syna, przedtem to nadawanie stopni bylo dosc chaotyczne.

Co do KT to o jakim lozu smierci mowisz? On zyje do dzisiaj :lol:
9 dan nadali mu juz po pworcie z Hawaiow, tak gdzies na poczatku lat szesdziesiatych, za popularyzacje aikido poza granicami Japoni...Jesli chodzi o 10 to to nie byla kwestia wypada- nie wypada, tylko wyraznie chcial miec PIERWSZY I JEDYNY 10 dan aikido na swiecie. Zreszta podkresla ze jest to napisane na papierze.

MariuszM - bo to prawda, jedynie on ma na to papier z Aikikai.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????

Co do KT to o jakim lozu smierci mowisz? On zyje do dzisiaj :lol:
.


Ktoś tu zdaje się apelował, o nie czepianie się słów i czytanie między wierszami , ale może mi się wydawało :?: :?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????
Fakt to bylem ja :oops: Ale troche mnie tapnelo jak pochowales zywego, przepraszam :wink:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????
tohei wyjechal do USA na polecenie O-Senseja w 1953r. I podróżowal tma regularnie przez 10 lat.
Nigdzie nie ma wzmianki kiedy otrzymal 9 dan. Na tronie Hombo Dojo Aikiaki nie ma wzmianki o Toheiu, ( bo Hombu pieczolowicie zatarlo o nim wszelkie slady) wiec mówienie o tym czy to jest na papierze czy nie.. musie byc oparte o to, iz ten papier sie widzialo.
Podejrzewam ,ze Szczepan nie widzial w zwiazku z tym wiadmośc nie ma nic wspolnego z prawda. ale do tego juz sie przyzwyczailem ,ze jak sie nie pomyli to prawdy nie powie....

Tohei Sensei received 10th Dan from O'Sensei in 1969 just prior to O'Sensei's death. Tohei Sensei accepted it out of respect for his teachers wishes but apparently wishes it never would happened and has vowed that no one will ever receive 10th Dan in Shin Shin Toitsu Aikido.



MariuszM musisz zrozumiec specyfike internetu.. o wiele latwiej jest wykonac "copy" "paste" niże sie zastanawiac jak bylo naprawde. Okazuje sie ,ze faktycznie Tohei nie jet jedynym posiadaczem 10 dana.. i obojetnie czy ktos go dostal za kaligrafie ,czy za to ,ze robil O-sensejowi herbate w dniach jego ostatnich.. 10 jest 10.. szlus.
Przejrzyj np. zyciorysy Toheia w necie.. niemal wszystkie są takie same.. kropka w kropke.. jak interpelacje poslanki z samoobrony.. polskie www tez powtarzają te bledy. vide :
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - kupa niescisłości.
  • 0

budo_ww60
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????
Cześć!! Mam pytanko do Szczepana (informator :P ) Ile jest aktualnie 10 danów bo z tego co wiem to i Gozo Shioda ma 10 :wink:
  • 0

budo_piwosz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Górny Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: ile 10 danów ???????
Shioda to miał 10-ego, tylko że już nie żyje. Tego 10 dana jakieś stowarzyszenie mu nadało.

W kązdym razie w wywiadzie z Toheiem, który czytałem w "Tatami", Koichi skarżył się że miał być jedynym 10 danem, a Ueshiba innym tez ponadawał.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024