Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak jestesmy postrzegani?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jak jestesmy postrzegani?
Co sadzi sie o ludziach uprawiajacych MA?
Spotykam sie z dziwna reakcja, kiedy przyznaje sie rozmowcy do trenowania aikido, a sadze, ze bylaby ona identyczna w przypadku jakiejkowiek innej sztuki walki. Po co mi to? Tak bardzo chce kogos zbic?
Wow, to jest to, co Seagal robi, tak?
Ludzie albo sie dziwia, bo jakiestam lubu-du nie pasuje do mojego imige'u, albo patrza jak na jakiegos czubka, co za czesto w mlodosci ogladal "Wejscie smoka".
Sa tez i dziewczyny, ktore okazuja zywe zainteresowanie, bo "to takie meskie" (to te od "wow" :) ).

Wstep moze jest zbyt osobisty i nieco ktrotkawy, niemniej chcialbym rozpoczac dyskusje nad tym, jak instruktorzy i studenci MA sa postrzegani w polskim spoleczenstwie, jaka maja "gebe" parafrazujac Gombrowicza.
Jak reaguja koledzy w pracy, jak sasiadki i znajome rodzicow.
I jak duza jestesmy spolecznoscia?
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
U mnie bylo calkiem ciekawe jak ktos zobaczyl ze w lesie rzucam nozem i rozpuscil plote po osiedlu. Heh nagle przestaly sie czepiac osiedlowe dresiki :twisted: , ale przykleili mi etykietke swira/psychola/idioty*, a w budzie tylko beka byla i nauczyciele sie na mnie krzywo patrza 8O ale generalnie to normalna reakcja chyba. A jak sie dowiedzieli ze zaczolem cwiczyc Yiquan to sie ludzie dopytywali co to jest i czy : "to to ... hmmm... Aikido czy cos?" :lol: ale ogolnie beka :)
  • 0

budo_|_mavi_|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
Heh zapomnialem :oops:
* - niepotrzebne skreslic
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
U mnie w robocie to tak z zaciekawieniem się pytają czasem. Szef to sobie żartuje, patrzy na drzewo i mówi komuś, "a pan Kordian to by to drzewo jednym ruchem wyrąbał." Ale chyba też mu się podoba że ćwiczę. Zresztą w CV napisałem, że sztukami walki sie interesuję.
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
Patrzą dziwnie, dziwnie się uśmiechają...
Podobnie, jak u Lasera miałem napisane że zajmuje się sztukami walki ...naście lat to cała wstępna rozmowa kwalifikacyjna do pracy była tylko o tym. Pracuję i myślę , że sporo mi to pomogło.....


S.
  • 0

budo_zagier
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 738 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Goettingen

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
ja się obracam w kręgu ludzi związanych z tematem (BJJ), dlatego raczej czuje się swobodnie.
Natomiast jezeli już mi się zdaży że z kimś rozmawiam o swoich zainteresowaniach ludzie raczej odbierają mnie pozytywnie.
Wiadomo SW to zawsze coś innego, wiele osób które znam chętnie o nich słuchają (często nie wiedzą co to jest TKD lub joga).
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
hmmm... niektorzy mowia 'wariat' (i tu bym jeszce podzielil na tych co mowia to w pozytywnym i negatywnym sesie), niektorzy zazdroszcza ze znalazlem swoja pasje.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
Waldek.. jestesmy naprawde sporą grupa.A. Drewniak [przyznal mi sie ,ze wg. jego statystyk karate jest 3 sportem w PL. pod wzgeldem cwiccych..Wyszlo mu to z m.in prenumeraty pism.
A jak reaguja.. ? Roznie.. juz nie jestem w tym wieku ,ze robie to dla efektu.. wiec mnie to raczje malo obchodzi czy ktos sie krzywi czy zachwyca..
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
Ja tam jak nie muszę, to się nie przyznaję. Statystyczny Polak ma taką wiedzę o MA, jak ja o transkwilizatorach anksjolitycznych :) Niektórzy jak się dowiedzą, to zaczynają machać łapami i robić "tasaki" (takie ciosy z karata :lol: ) wydając przy tym dziwne dźwięki, innni gapią sie jak na świra, inni co inteligentniejsi okazują chociarz odrobinę zainteresowania, ale na ogół żenada... :roll: Jak moi rodzice coś przy znajomych wspomną, to zazwyczaj do toalety wychodzę, bo nerwowo nie wytrzymuję :evil: Karatecznicy, Dżudziści i inne wariat, to w naszym społeczeństwie nie mają zbyt dobrej opinii...Na prawdę trzeba to zmienić :!:
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
Dlatego nie trenuje sie dla innych tylko dla siebie a ich opinia jest obojetna.
Ja mam wsrod znajomych cwiczacych, z tych niecwiczacych to niektorzy kiedys zajmowali sie sportem - szermierka, strzelectwo , atletyka itp
Pracuje z gosciem, ktory trenowal taekwondo - dyrektor mojego zakladu psychiatrycznego widziala sparingi, pokazywalem jej kilka trikow - jakos znigdy nie zetknalem sie z jakims zdziwiniem zbytnim. Co najwyzej ludzie nie rozumieli jak mozna cos robic i tyle sincow wynosic z soba.
  • 0

budo_tokaji
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
No coz, warto zwrocic uwage na to co napisal aiki, mnie tez sie wydaje ze wbrew pozorom sporo ludzi ma wieksza lub mniejsza wiedze na temat MA i naprawde jest nas niemalo cwiczacych badz takich ktorzy kiedys cwiczyli. A juz na pewno kazdy (przynajmniej w moim miescie- Warszawa, ciezko mi sie wypowiadac za cala Polske) ma znajomych ktorzy cos cwicza i conieco o MA slyszeli.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?

Waldek.. jestesmy naprawde sporą grupa.A. Drewniak [przyznal mi sie ,ze wg. jego statystyk karate jest 3 sportem w PL. pod wzgeldem cwiccych..Wyszlo mu to z m.in prenumeraty pism.

a mi na uczelni podano zupelnie inne dane.
  • 0

budo_seiryuu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
heheh chlopy co wy wiecie o tolerancji na MA? dziewczyna ma "ciutke" gorzej przewaznie. gdy sie przyznasz to zaczyna sie wielkie "ahahahaha" potem udawania karate i jakies okrzyki bojowe a nastepnie "no pokaz cos" z aluzja do sexu..... ogolem to w podstawowce jak sie dowiedzieli to slabiutko bylo, wytykanie palcem i inne. w gimnazjum wiedzial najlepszy kumpel wiec spoko. a w lo jakos tez za duzej tolerancji nie ma. dziewczyny maja mnie za swirnieta (bo mnie to dosc maniacko interesuje) i czesto mi zadaja glupie i uszczypliwe pytania.. nauczycielka to sie tak -> 8O na mnie patrzyla...
rodzinka? hmm tyle co mnie nie chca puszczac za czesto na treningi i czasem jakies malo smieszne kawaly ale sa najlepsi pod katem tolerancji.

Sei
  • 0

budo_seiryuu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
zapomnialam o podsumowaniu :P brzmi ono: jestesmy postrzegani przewaznie za ludzi innych, z odchyleniem pod sufitem (czytaj swiry)

ale i tak nalezy robic swoje, swoja pasje :) :balisong2: :box:

Sei
  • 0

budo_popey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pisz/Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
JUP

po czesci zgodze sie z Seiryuu.
z mojego doswiadczenia jednak wynika iz ludzie maja juz w glowach jakies wytypowane "niebezpieczne i swirzaste" sporty.
dla przykladu gdy mowilem ze cwicze bjj pozostawalo to raczej bez echa , moze lekkie zainteresowanie.
gdy stwierdzalem ze judo - juz bardziej , wiadomo ze w kimonie , lekki podziw czy cos w tym rodzaju
jednak gdy mowilem ze trenuje boks (co jest tylko po czesci prawda) od razu nastawienie bylo raczej negatywne - typu zabijaka jakis.

dodam iz rozmawialem glownie z ludzmi mlodymi
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
moro .. podac ci mogli.. ale jezeli dyskutujesz z wydawca pisma ktore ma 20.000 tysiecy abonentow?
  • 0

budo_=kanku=
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
No to ja jestem z kolei na drugiej stronie osi:
Praktycznie jeszcze ANI RAZU nie spotkalem sie z jakimkolwiek wyrazem dezaprobaty (zakamuflowanej, czy otwartej), ani razu nikt sie nie smial, wytykal, ironizowal itp itd... Z rzadka jakies zainteresowanie, a co to a gdzie, moze dlatego ze karate to juz kazdy slowo rozpoznaje, no i teraz kablowka jest i na eurosporcie mozna sobie K1 poogladac ;) . Albo Poznan to miasto ludzi oswieconych i tolerancyjnyc, tez jest taka mozliwosc. Albo trenuje za popularny styl, jakbyn jakies jiu jitsu zaczal czy inny thaiboxing to byloby wiecej niedomowien.
Ale pamietam z wlasnego doswiadczenia jak bylem 'maly i glupi' ze tez nie za bardzo wiedzialem co jest co i zasilalem serokie grono ignorantow.
Widocznie czasy sie zmieniaja. Wiecej Stivenow na tvnach pokazuja :)
  • 0

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?

zapomnialam o podsumowaniu :P brzmi ono: jestesmy postrzegani przewaznie za ludzi innych, z odchyleniem pod sufitem (czytaj swiry)


Do tego pije. Mozesz olewac, co sie o ludziach MA mysli. Niemniej i tak opinia o srodowisku jakos Cie dotyczy. Nikt nie jest samotna wyspa, jak pisal nieodzalowany John Donne, dlatego powinnismy zrobic cos, co zmieni wizerunek naszej spolecznosci na bardziej przyjazny.
Niedopuszczalne jest pokazywanie postronnym technik, bo jest to robienie im wielkiej krzywdy. Wyrwane z kontekstu treningu, oddane w rece osoby bez przygotowania i zrozumienia po co sie w ogole trenuje, moga byc uzyte w zlej wierze. MA to nie tylko techniki. To cos znacznie wiecej. Ale o tym przekonujesz sie cwiczac.
I to trzeba ludziom tlumaczyc. Istota ludzka proporcjonalnie do pofaldowania kory mozgowej wykazuje podatnosc na argumenty, wiec proponuje, niech kazdy robi taka pozytywna kampanie spoleczna, zapytany powie cos madrego (np. aikido jest droga do polaczenia ludzkosci w harmonii i pokoju :) , heh, to nie Dziadek, sam to wymyslilem w tej chwili) zamiast z ironicznym usmiechem rzucic "no to zlap mnie za nadgarstek".
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?
Waldek.. to.. chyba kwestia srodowiska.. aikido dla nie to rutyna i codziennosc.. dla kogos to egzotyka, latajace ninja, bruce lee i ogolnie chuligani, pijaki i dresy.. czym sie przejmowac? Uważam,ze jezeli ktos robi cokolwiek by sie rozwiajac ( zbiera znaczki, uprawia ogrodek, studiuje aikido) to jest plus dla niego.. a nie powod by sie tego wstydzic i szutcznie ukrywac. Where`s problem ? Bo chyba nie roozumiem..
  • 0

budo_misman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 629 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto, Dybowo, Knurów, inne... ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak jestesmy postrzegani?

zamiast z ironicznym usmiechem rzucic "no to zlap mnie za nadgarstek".


A tak poza meritum, i BTW: czy komukolwiek zdarzylo sie kiedykolwiek, ze agresor probowal zlapac go za nadgarstek... ? :) :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024