Skocz do zawartości


Zdjęcie

Samoobrona a sport


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Samoobrona a sport
Często dyskutuje się na temat samoobrony i sportu w różnych kontekstach. No, ale czym właściwie różni się jedno od drugiego? Dla mnie sprawa wygląda mniej więcej tak:

1) Przepisy - w sporcie jest ustalone co wolno, a czego nie. W sytuacji samoobrony takiego rozróżnienia nie ma.

2) Negocjacje - w samoobronie zwykle nie ma tego elementu, walka zaczyna się nagle; w sporcie jest to powiązane z przepisami - ustala się co wolno, a co nie, czyli negocjuje warunki starcia

3) Umiejętności - w sporcie przeciwnik dysponuje pewnym, dającym się mniej więcej określić zasobem technik, często zna się jego możliwości i ulubione techniki bądź walczyło się z nim wcześniej. W samoobronie umiejętności przeciwnika nie są znane.

4) Dystans - duża część sytuacji "obronnych" zaczyna się od bliskiego dystansu. W sporcie zawsze jest to długi dystans - nie licząc wznowienia walki w pewnych sytuacjach.
  • 0

budo_=kanku=
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona a sport
Chcialbym sie spytac o jedna rzecz - tobie chodzilo o to czegu UCZA pod zawody a czego pod samoobrone, czy raczej o to, czym charakteryzuje sie walka sportowa a czym uliczna.
Jesli to pierwsze to moze troche OT, ale jest to niejako pochodna drugiego, wiec...
jedno co mi przychodzi do glowy, to Rownosc.
Tzn chodzi o to ze sytuacja w sporcie jest diametralnie odwrotna niz na ulicy - w tym pierwszym przepisy daza raczej by przeciwnicy dysponowali podobnymi parametrami, szansami ( np waga w boksie itp. ).
Natomiast na ulicy jest inaczej - tam czesto agresor dazy do konfrontacji tylko w wypadku lepszych parametrow, czyli dazy do nierownej walki.
Nie mowiac juz o tak skrajnej nieuczciwosci jaka jest przewaga liczebna - tego elementu nie ma w zadnym sporcie. To moim zdaniem diametralna roznica zawierajaca w sobie wiekszosc pozostalych.
No i wazny element - widowiskowosc - o ile w sporcie niby zwykle nie jest to jakby istota, to w praktyce ( pominmy sedziow) sponsorzy ( badz co badz sport czesto wiaze sie z komercja) zadaja widowiskowosci. Na ulicy ten element slusznie wyparty jest przez skutecznosc.

Pozdrawiam
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona a sport
Dla mnie podstawową różnicą między walka sportową a uliczną jest nastawienie do niej...

Sama swiadomość sytuacji ustala reguły, które najczęściej ograniczają się do ich braku... :twisted:

Pozdrawiam
Uchideshi
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona a sport

Chcialbym sie spytac o jedna rzecz - tobie chodzilo o to czegu UCZA pod zawody a czego pod samoobrone, czy raczej o to, czym charakteryzuje sie walka sportowa a czym uliczna.

Chodziło mi o tylko o charakterystykę.
  • 0

budo_=kanku=
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona a sport

Chodziło mi o tylko o charakterystykę.


Eee, no to to chyba dobrze? :) Nie OT
  • 0

budo_zagier
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 738 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Goettingen

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona a sport

Dla mnie podstawową różnicą między walka sportową a uliczną jest nastawienie do niej...

Sama swiadomość sytuacji ustala reguły, które najczęściej ograniczają się do ich braku... :twisted:

Pozdrawiam
Uchideshi


Według mnie zbytnia pewność siebie jest również zagrożeniem.
Wiadomo do zawodów przygotowujemy się pod jakimś ustalonym kątem, ale nawet w takiej sytuacji pełnej kontroli potrzebna jest jakaś niespodzianka, coś czym przeciwnik może nas zaskoczyć(na to właśnie powinniśmy kłaść nacisk na trningach - przewidywanie, połączymy przez to przyjemne z pożytecznym).
Na ulicy stale możemy doświadczać niespodzianek i nawet jeżeli będziemy niewiadomo jak dobrzy, to na naszą niekorzyść może zadziałać również otoczenie (czego nie przewiduje się na zawodach :wink: ).
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona a sport

Według mnie zbytnia pewność siebie jest również zagrożeniem.
Wiadomo do zawodów przygotowujemy się pod jakimś ustalonym kątem, ale nawet w takiej sytuacji pełnej kontroli potrzebna jest jakaś niespodzianka, coś czym przeciwnik może nas zaskoczyć(na to właśnie powinniśmy kłaść nacisk na trningach - przewidywanie, połączymy przez to przyjemne z pożytecznym).
Na ulicy stale możemy doświadczać niespodzianek i nawet jeżeli będziemy niewiadomo jak dobrzy, to na naszą niekorzyść może zadziałać również otoczenie (czego nie przewiduje się na zawodach :wink: ).


Ja patrzę na to troszeczkę inaczej...
Spodziewam się ze napastnik może wyciagną nóż, i dlatego jestem przygotowany ale nie zaśmiecam sobie tym głowy...
tak samo jest z ta pewnościa...

Lepiej być pewnym (a przynajmniej sprawiać wrazenie) niż kulić ogon i martwić się jak uciec... Poza tym wizerunek pewności stważa pewna przewage... przynajmniej psychiczną... :)

Prosze aby wszyscy fajterzy nie zgrywali hero na ulicy bo wielokrotnie się przekonałem ze to ze jesteśmy dobrzy lub nawet najlepsi w dojo nie oznacza ze i na ulicy.. :oops: :cry:
nie raz dostałem po dziąsłach i BJJ i nawet Aikido mi nie pomogło... A gosciu miał 160 cm wzrostu..
:)
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Samoobrona a sport
Slaszysz znowu sie wymądrza :-P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024