Skocz do zawartości


Zdjęcie

oddawanie krwi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_guma jr.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 296 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: oddawanie krwi
O nic się nie martw.U nas cała sekcja(aikido) składa krew.Mój trener prowadzi fundacje "Sportowcy dla życia".Właśnie ta fundacja promuje oddawanie krwi.Sportowcy to reklamują i sami dają.Możesz spokojnie dawać.
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: oddawanie krwi
Ja oddaję raczej regularnie (w tej chwili mam juz ponad 3 litry oddanej krwi). Podzielę się spostrzerzeniami:

1. Oddawać może każdy zdrowy człowiek. Nie trzeba być kolosem - nie ma zależności, że bydlak nie odczuje, a 60kg spłynie. To jest kwestia reagowania organizmu na zmianę ciśnienia w krwiobiegu; niektórzy mdleją ze strachu :P
2. Oddaje się na raz 450 ml - przecietny czas to okolo 6min.
3. Po oddaniu dostaje się posiłek regeneracyjny tj.: 8 czekolad, mielonkę, mały soczek w kartoniku, kawę lub herbatę - przysługuje zwolnienie z pracy lub szkoły na dzień, w którym się oddawało krew.
4. Jak odczuwam taki zabieg?
- wzrasta apetyt na wszystko co dobre :)
- wcale się potem znacznie szybciej nie upijam, choć wiadomo, że nikt nie będzie chlał niewiadomo ile po oddaniu krwi ze względu na szcunek dla swojego układu krwionośnego.
- po oddaniu krwi ok. południa i zjedzniu pożądnego obiadu, wieczorem normalnie szedłem na trening ( i to zarówno na kyokushina, jak i na bjj). Nie miałem jakiś specjalnych problemów z kondycją - wiadomo, że organizm jest lekko osłabiony ale bez przesady. Te kilka godzin popołudniowych wystarcza, żeby organizm się ustabilizował.

Jeśli ktoś czuje potrzebę, a zapotrzebowanie jest naprawde duże - zachęcam do oddawania krwi. Oprócz pomocy innym, będziemy pewni, że z naszym organizmem (choćby wątroba) jest wszystko ok, ponieważ wyniki badań krwi są dla nas dostępne i o wszelkich niepokojących objawach zostaniemy poinformowani przez lekarza.

Aviator 0 Rh+
-
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: oddawanie krwi
...sorry zapomniałem dodać:

Nie pobiera się na raz mniej niż 450ml, a to dlatego, że jest to podstawowa jednostka krwi. I nie ma tu zależności od wagi. Jeśli ważysz za mało lekarz może Ci odradzić oddawanie. No chyba, że Twoja krew jest potrzebna jakiejś osobie (np. członek rodziny) z racji na swój genotyp (np. do przeszczepu) - wtedy pewnie pobierają mniej.
Normalnie mniejsze objętości (<450ml) tracą praktyczne zastosowanie z racji zwiększonej krzepliwości - jak i przydatności do zabiegów. Krew tylko ta o rzadkim genotypie jest zamrażana i przechowywana. Te bardziej popularne zużywane są na bieżąco do zabiegów albo do produkcji leków krwiopochodnych.

W Krakowie Oddział Krwiodastwa i Krwiolecznictwa znajduje się przy szpitalu Stefana Żeromskiego na Nowej Hucie.

Pozdrawiam, Aviator
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: oddawanie krwi
Właśnie dzisiaj dałem se upuścić kolejne 450 i przekroczyłem 7 litrów. Samopoczucie doskonałe. Acha, byłem razem z żonką (54 kg) i ona również w świetnej formie. Aż się boję nocy :)
  • 0

budo_capsco
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:nad Wisłą

Napisano Ponad rok temu

Re: oddawanie krwi

Właśnie dzisiaj dałem se upuścić kolejne 450 i przekroczyłem 7 litrów. Samopoczucie doskonałe. Acha, byłem razem z żonką (54 kg) i ona również w świetnej formie. Aż się boję nocy :)


I co? Przeżyłeś? :)
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: oddawanie krwi
Ledwo :)
  • 0

budo_capsco
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:nad Wisłą

Napisano Ponad rok temu

Re: oddawanie krwi
Ale warto było? :)
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: oddawanie krwi
Maaaasz!
  • 0

budo_hiraken
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: oddawanie krwi

Mialem osoby oddajace krew jako HDK i normalnie cwiczyly oczywiscie nie od razu po oddaniu ;)
Wiec przypuszczam ze jedno z drugim nie koliduje.

Tylko tak jak juz bylo wspomniane jesli sie cyklicznie oddaje to powinno sie to juz robic caly czas a nie naraz gwaltownie przerywac bo moze na zajeciach dojsc znacznie szybciej do krwotokow z nosa itp. Przynajmniej taki przypadek zaobserwowalem u jednej osoby ktora na dluzszy czas przestala oddawac.


Jak to zwykle bywa co człowiek to inaczej.

Pragnę zaznaczyć iż oddałem już ponad 6 litrów krwi. W dniu po oddaniu krwi staram sie nie podciągać na drązku, natomiast wogóle nie przeszkadza mi bieganie na długich dystansach, trening na ściance wspinaczkowej lub trening MA. Niekorzystne są tylko kombinacje typu kilka pompek kilka podskoków, kilka pompek, kilka podskoków gdyż w momencie gdy schylam się gwałtownie troszkę uderza mi krew do głowy. Co dziwniejsze nie przeszkadza mi "kulanie sie"

Nie jest prawdą , że jeżeli oddawaliśmy krew przez pewien czas to musimy to robic przez całe życie. Tak jak organizm potrawi przystosowac się do ubytków krwi i zacząć produkowac jej więcej tak samo potrafi zmniejszyć jej produkcję gdy przestaniemy krew oddawać.

Pozdrawiam
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: oddawanie krwi
True, true...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024