Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wiek instruktora


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Wiek instruktora
Byc moze szukam mylnych uogolnien, ale zdaje mi sie, ze najwiecej interesujacych rzeczy nauczylem sie od sensejow 45-50-letnich. Ludzie w tym wieku maja juz z reguly 25-30 lat stazu na macie, a co wiecej, takze pewne przemyslenia na temat budo. Robiaswoje aikido, maja wyrobiony pewien styl. I w tym wieku moga jeszcze cos pokazac. W dojo mamy kilka pierwszych i drugich danow, ale gdziezby oni smieli prowadzic treningi! Za pokorni sa na to, bo sobie zdaja sprawe, ze z shodanem, to czlowiek jest co najwyzej dobrym studentem, a nie zadnym sensejem.

Czytalem na tym forum, ze ktos z 3, 2 kyu prowadzil treningi bo jako jedyny w okolicy liznal troche aikido.
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora

Czytalem na tym forum, ze ktos z 3, 2 kyu prowadzil treningi bo jako jedyny w okolicy liznal troche aikido.


Ja to napisalem. Kufa, trenowalem z kumplami i to wszystko. To nie byla jakas wielka grupa.
Teraz w wakacje trenowalismy sobie na tej samej zasadzie BJJ, bo nie bylo w wakacje treningoof.
Nie chodzi o jakies Wielkie Nauczanie poklon ale że coś robimy wspólnie, że się razem uczymy w dobrej atmosferze.
Pamiętam kolesia, który wolał nic nie ćwiczyć, bo miał kurs na Wielkiego Mistrza, którego wtedy nie było w okolicy. Więc on cały czas czekał, aż w jego życiu pojawi się Wielki Mistrz i pewnie czeka do dzisiaj.
Silvio
  • 0

budo_kenny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płock

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora
Ja bym sie tak tych stopni wcale nie czepiał bo to nie jest, dla mnie, najlepszy wyznacznik umiejętności. A druga sprawa to taka, że jak ktoś mieszka w małym mieście gdzie jest jeden klub sztuki walki, która go interesuje to wyboru nie ma. Oczywiste jest, że najlepiej jest się uczyć u wielkich instruktorów ale niestety nie każdemu jest to dane...

Pozdrawiam
Adam
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora
Bujin , czy brałeś udział w stażach z sensei Tamuraalbo Yamada?Możesz mi wierzyć ,że dużo rzeczy mozna się od nich nauczyć chociaż jeden ma 69 lat ,a drugi ok.60.
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora

Ja bym sie tak tych stopni wcale nie czepiał bo to nie jest, dla mnie, najlepszy wyznacznik umiejętności. A druga sprawa to taka, że jak ktoś mieszka w małym mieście gdzie jest jeden klub sztuki walki, która go interesuje to wyboru nie ma. Oczywiste jest, że najlepiej jest się uczyć u wielkich instruktorów ale niestety nie każdemu jest to dane...

Pozdrawiam
Adam

Nie jest to takie trudne ,bo dużo jest staży w Europie z wielkimi nauczycielami.Tylko to kosztuje .Szkoda ,że czasem na przeszkodzie , staje lokalna polityka.
  • 0

budo_kenny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płock

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora
Niestety. Nawet w aikido nie da się osiągnąć dobrego poziomu nie inwestując w to pieniążków... no chyba, że ma się szczęście i ulice od naszego domu jest dojo w którym naucza shihan...

Pozdrawiam
Adam
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora
To soma: Nobuyoshi Tamure widzialem w Paryzu, ze dwa lata temu, jak zesmy sobie zrobili wycieczke z moim owczesnym nauczycielem. Coz mozna powiedziec- najwyzsza klasa swiatowa.

Odlozmy jednak miedzy bajki propozycje np. Szczepana, ze wszyscy w zasadzie powinni uczyc sie u shihana, i to nie byle jakiego, bo tylko taki czlowiek gwarantuje przekaz niczym nie wypaczony, prawdziwe, aiki, cokolwiek by to nie znaczylo. Mowie o sytuacji, w ktorej mamy dookola 5-6 ludzi o z 2,3 danem i to wszystko. Trzeba z czegos wybierac.

Ja w koncu trafilem na nauczyciela, ktory oprocz umiejetnosci ma takze ducha budo.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora
A ghostbusters go nie scigaja?
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora
Niewątpliwie jest to zarówno dużym szczęściem jak i żadkością praktykować na codzień u Shihana, jednak zazwyczaj przepaść dzieląca nas utrudnia zrozumienie go jak i dostrzeżenie rzeczy które tak naprawdę decydują o skuteczności. Z praktyki wiem, że naprawdę dużo uczę się od młodszych nauczycieli, którzy nie potrafią jeszcze ukryć tego co u Shihana jest już niewidoczne. Ich niedoskonałość zmusza ich do bardziej przejrzystych form, podkreślania rzeczy dzięki którym to naprawdę działa.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora

To soma: Nobuyoshi Tamure widzialem w Paryzu, ze dwa lata temu, jak zesmy sobie zrobili wycieczke z moim owczesnym nauczycielem. Coz mozna powiedziec- najwyzsza klasa swiatowa.

Witam :D
Zgadzam się z tym zdaniem.....
Ale tez trzeba się starać chociaż uczestniczyć w stażach (skoro nie ma w Polsce shihana....) z takimi wybitnymi nauczycielami aikido..... Ja staram się ćwiczyc na stażach z Tamura sensei od czasu jego wizyty w Polsce w 1989 ...... i przynajmniej raz w roku jestem na takim stażu (chociaz przez ostatnie kilka lat udawało mi się to znacznie częściej.....) chociaz wiąże się to z licznymi wyrzeczeniami (wiadomo "kasa").... ale uczenie się na stażach z takimi nauczycielami daje bardzo dużo.....i warto poświęcić czas i pieniądze .....
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora
Panowie ten temat juz przerabialismy - nie piszcie ze nie ma w Polsce shihana, bo jest i dobrze o tym wiecie.
Nie ma znaczenia tutaj Wasz stosunek do niego, albo piszcie: "nie ma w Polsce shihana aikikai, (czy innej federacji)"

Dbajcie o szczegoly :)

Hej
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora
Nie o stopien glownie chodzi a o metodzke nauczania i wizje aikido.
Techniki musza miec rece i nogi, tak samo jak i interpretacja tego, czym aikido w ogole jest. Jesli moj nauczyciel naucza "medytacji w ruchu", wstaje o 5.30 a po 6 juz prowadzi sesje za-zen, to na treningach widac, ze ma przemyslana koncepcje, ze harmonia ducha i ciala to nie jest w jego wykonaniu marketingowy belkot z filmow karate.
Volens nolens doszedlem do trywialnego wniosku a la nasz moderator- cholernie trudno o dobrego nauczyciela.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora
moze to zalezy od okolicznosci? Jak w okolicy 200 km nie ma zadnego dojo aikido a ktos ma 2 czy 3 kyu, to ma niezle usprawiedliwienie zeby prowadzic treningi. Pod warunkiem ze poradzi sobie z tymi co szukaja skutecznosci w aikido :wink:
Tak bylo np jak ja zaczynalem cwiczyc aikido. Kadra instruktorska na cala Polske byla minimalna.
Teraz oczywiscie jest inaczej, po 2-3 dojo w najmniejszej wsi.
co do wieku, to ............hmh......czesciowo sie zgadzam, aczkolwiek chyba wazniejsze jest zeby instruktor mial swego instruktora, nawet jak ma 30 lat ukemi za paskiem. Czasem ci co maja 30 lat cwiczenia i nie maja swego mistrza, rozwijaja cos takiego indywidualnego, ze przegiecie jest maxymalne, i co wtedy?
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora

Panowie ten temat juz przerabialismy - nie piszcie ze nie ma w Polsce shihana, bo jest i dobrze o tym wiecie.
Nie ma znaczenia tutaj Wasz stosunek do niego, albo piszcie: "nie ma w Polsce shihana aikikai, (czy innej federacji)"

Dbajcie o szczegoly :)

Hej

Witam :D
Nie czepiaj się słówek bo wiesz doskonale jaki sens tej wypowiedzi......
Jeśli chodzi o "shihana" jakielkolwiek federacji, to wyjaśniłem na innym topicu, kto jest dla mnie shihanem - dla przypomnienia: pow. 7 dan aikido, najlepiej uchidechi o'sensei......itd..itp..... dlatego mówienie o JW per shihan, jak tez stawianie go na równi z tak wybitnymi nauczycielami z tak długotrwałą praktyką i najwyzszym poziomem jak np. Tamura sensei jest po prostu śmieszne i żałosne .....
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora

Witam :D
Nie czepiaj się słówek bo wiesz doskonale jaki sens tej wypowiedzi......
Jeśli chodzi o "shihana" jakielkolwiek federacji, to wyjaśniłem na innym topicu, kto jest dla mnie shihanem - dla przypomnienia: pow. 7 dan aikido, najlepiej uchidechi o'sensei......itd..itp..... dlatego mówienie o JW per shihan, jak tez stawianie go na równi z tak wybitnymi nauczycielami z tak długotrwałą praktyką i najwyzszym poziomem jak np. Tamura sensei jest po prostu śmieszne i żałosne .....
Pozdrawiam :D


Nie narzucaj innym swojej wypaczonej optyki. To czy Tamura jest lepszym technikiem od Jacka to zupelnie inna sprawa, pomiajajac juz fakt, ze obaj rabia zupelnie inne aikido. Shihan jest tytulem nadawanym niezaleznie od stopnia. Sa ludzie z 6. danem (np. w Berlinie Spätling), ktorzy nie maja takiego tytulu. Tytul ten nadaje Hombu prawie samym Japonczykom z nielicznymi wyjatkami. Moj nauczyciel ma 7. dana i nie jest shihanem, i co ty na to?
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora


Witam :D
Nie czepiaj się słówek bo wiesz doskonale jaki sens tej wypowiedzi......
Jeśli chodzi o "shihana" jakielkolwiek federacji, to wyjaśniłem na innym topicu, kto jest dla mnie shihanem - dla przypomnienia: pow. 7 dan aikido, najlepiej uchidechi o'sensei......itd..itp..... dlatego mówienie o JW per shihan, jak tez stawianie go na równi z tak wybitnymi nauczycielami z tak długotrwałą praktyką i najwyzszym poziomem jak np. Tamura sensei jest po prostu śmieszne i żałosne .....
Pozdrawiam :D


Nie narzucaj innym swojej wypaczonej optyki. To czy Tamura jest lepszym technikiem od Jacka to zupelnie inna sprawa, pomiajajac juz fakt, ze obaj rabia zupelnie inne aikido. Shihan jest tytulem nadawanym niezaleznie od stopnia. Sa ludzie z 6. danem (np. w Berlinie Spätling), ktorzy nie maja takiego tytulu. Tytul ten nadaje Hombu prawie samym Japonczykom z nielicznymi wyjatkami. Moj nauczyciel ma 7. dana i nie jest shihanem, i co ty na to?

Witam :)
Jesli chodzi o wypaczona optyke to mówisz chyba o sobie....chyba nie przeczytałes dokładnie mojej wypowiedzi i jej sensu...Nie wiem czy wiesz jakie sa cele "forum"????? masz chyba z tym kłopoty....chyba słuzy do wyrażania własnych mysli.....więc jesli ktos ma inne zdanie to jego sprawa...nie musi sie ze mna zgadzac....ja nikomu niczego nie narzucam, co niektórzy własnie próbują robić nazywajac (i próbujac zmusić innych do tego samego) JW mianem "shihan" na które to miano według mnie musi jeszcze długo popracowac.....i chyba przeczytałes tylko moją odpowiedż dla Mr Smaila skoro tak piszesz (a nie to co napisałem powyżej...)...czy uważasz że w Polsce jest na stałe "shihan"????? i to POWYŻEJ 7 dana aikido i to uchidechi o'sensei ????jeśli tak to powodzenia.... i czytaj uważniej...zanim wystąpisz z taaaaką "wypaczoną" krytyką...i zapraszam do zapoznania się z moimi poglądami na ten temat w topicu "syndrom czarnego pasa"
Pozdrawiam :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora
Jeszce tylko raz, bo zaczynamy temat rzeke.

Pamietaj zawsze o punkcie odniesienia. To jaka organizacja nadaje w jaki sposob swojhe przywileje jest jej sprawa, tak samo jak to jak myslisz Ty.
Czy Twoje myslenie jest poprawne czy bledne to tez Twoja sprawa i nic nam (mnie) do tego. Mozesz myslec ze ziemia biega wkolo slonca jak i ze slonce biega wkolo ziemi. Mozesz uwazac ze mercedes to samochod, a trabant nie (lub odwrotnie) to tez nic nie zmienia - Twoja sprawa Twoj swiat :)
Fakt jest taki a nie inny.
Mozesz tego nie przyjmowac do wiadomosci, ale to nie zmienia tego faktu.
Jak to bylo w Wiedzminie :) "...naszczescie niewiara nie ma mocy..." (wolny cytat)

To uno
Secundo to:

Nie pisz ze porownywanie kogos do kogos jest zalosne. Piszesz o dwoch ludziach - nie zapominaj o tym.

Jesli jestes pewien swoich slow i s. Tamury, to moze zapytamy go czy tez tak uwaza? Czy tez uwaza ze cos jest zalosne...

Okazja napewno sie znajdzie.

Milego dnia
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora
Witam :D
Jeśli chodzi i pierwsza kwestie to napisałem dokładnie to samo...no może troche w inny sposób....ale sens jest generalnie ten sam...mianowicie każdy może miec swoje zdanie niekoniecznie takie same jak wszyscy inni i je wypowiadac.....

Druga kwestia....nie kwestionuję "człowieczeństwa" obydwu osób...(Tamura sensei był tylko przykładem...a mogło to sie także odnosić do innych uchidechi o'sensei)...że to chyba troche inna "półka"....

A mówiłem to co ja myslę i wypowiadałem się w swoim imieniu... wiec nie mów "Jesli jestes pewien swoich slow i s. Tamury, to moze zapytamy go czy tez tak uwaza?" bo to nie jest w Jego imieniu.....i nie odwracaj "kota ogonem" :wink: bo nie napisałem że to On tak uważa....

Pozdrawiam :D
i także
Miłego dnia
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora
Czyli nie zapytam :)
bay bay
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiek instruktora

Czyli nie zapytam :)
bay bay

Witam :)
uffffffffff...chyba lepiej nie........ale mozna spytac w jakimś seansie spirytystycznym (nie mylic ze spirytusowym :wink: chyba że w Lesneven :wink: ) co o'sensei mysli na ten temat????
Pozdrawiam :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024