Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kiedy zostałeś instruktorem aikido??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_kenny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płock

Napisano Ponad rok temu

Kiedy zostałeś instruktorem aikido??
Właśnie jak to u was jest. Paru z was ma własne kluby, uczy innych itd.
Stąd pytanie: kiedy doszliście do wniosku że już jesteście na wystarczającym poziomie żeby uczyć innych?? Chodzi mi np o staż w aikido (ileś tam lat treningów), może stopień itd itp.

Np w PFA żeby zostac instruktorem trzeba mieć min 2kyu. Mi jednak bardziej chodzi nie o takie ustawowe rygory, tylko... no właśnie czym wy sie kierowaliście ewentualnie czym powinna sie kierować osoba chcąca zostać instruktorem??

Pozdrawiam
Adam
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??

Właśnie jak to u was jest. Paru z was ma własne kluby, uczy innych itd.
Stąd pytanie: kiedy doszliście do wniosku że już jesteście na wystarczającym poziomie żeby uczyć innych?? Chodzi mi np o staż w aikido (ileś tam lat treningów), może stopień itd itp.
Adam


Stało się to przez przypadek. Trenowałem kilka lat w Łodzi Ki Aikido (szkoły Koichi Tohei) i potem przeprowadziłem się do Warszawy. W owym czasie w Warszawie nie trenowano Aikido tej szkoły.
Więc dość często słyszałem od swoich kolegów na stażach, żebym w końcu zebrał kilku znajomych i rozpoczął treningi Ki. Mówili że najtrudniej jest zacząć a potem to już jest z górki.
Miałem stresa prowadząc treningi z 3 kyu i przyznam że robiłem to niechętnie. Zawsze podkreślałem że nie czuję się instruktorem i że uczymy się razem. Nie nosiłem też hakamy, aby nie stwarzać różnic.
W sumie to było ciekawe doświadczenie.
Kiedy do Warszawy sprowadził się mój o wiele bardziej doświadczony kolega, którego Ki Aikido zawsze podziwiałem, naturalne było że on poprowadzi treningi. I prowadzi je do dzisiaj i robi to świetnie.
Silvio
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??
heh pytanie ciekawe.. ale.. moj pierwszy sensej jak sie dowiedzial skad jestem powiedziial, że będe tam szerzył aikido.. potem.. potem wróciłem do domu po studiach i otworzyłem klub aikido.. koniec romantycznej opowiesci..

Aiki
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??
Podjąłem taką decyzję po wielu latach praktyki aikido, kiedy to uswiadomiłem sobie, że nie chcę się wstydzić podając za swojego nauczyciela pewnego sensei u którego zaczynałem.
  • 0

budo_lucas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pomorze

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??
Przyznam się szczerze, że nie chcę być instruktorem. Aikido trenuję dla siebie i nawet gdybym posiadał niezbędne kwalifikacje to chyba bym się nie zdecydował.
Nie rozumiem też dlaczego posiadacze 2 kyu jako senpai prowadzą zajęcia w dojo. "Nauczać" znaczy "posiadać", a wybaczcie mi to stwierdzenie : brązowy pas powinien dużo się sam nauczyć! A nie nauczać!
Ciężko przechodzi mi przez gardło powiedzieć do rówieśnika "onegai shimasu". Od tago jest shodan!
Na koniec pytanie. Czy u was w dojo naucza kyu?

Pozdrawiam
Lucas. :D
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??
U nas w dojo naucza czlowiek nie dan i nie kyu.

A kiedy ja uznalem ze bede prowadzil zajecia - przypomnialem sobie slowa Dziadka, pomyslalem ze jaj juz tez - wiec na co mialem czekac?
  • 0

budo_kenny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płock

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??

Nie rozumiem też dlaczego posiadacze 2 kyu jako senpai prowadzą zajęcia w dojo.


Raczej nie można jednoznacznie tak powiedzieć i ogólnić sprawę. Jest wiele osób ćwiczących np 10 lat i mające stopnie kyu, a nie jeden posiadacz stopnia dan, chciałby miec takie umiejętności jak oni. To już kwestia wewnętrznej potrzeby posiadania jakiegoś tam stopnia, a w przypadku prowadzenia klubu sprawa komercyjna.

"Nauczać" znaczy "posiadać", a wybaczcie mi to stwierdzenie : brązowy pas powinien dużo się sam nauczyć! A nie nauczać!


Na każdym poziomie jest się czego uczyć. Patrząc po sobie im dłużej ćwicze tym więcej mam nauki przed sobą :D

Ciężko przechodzi mi przez gardło powiedzieć do rówieśnika "onegai shimasu".


a tego to nie rozumiem. Ja tak mówie do każdej osoby zanim zaczne z nią ćwiczyć. Nie ważne od stopnia zaawansowania. Od każdego można sie czegoś nauczyć albo zobaczyć dzięki takiej osobie jakie popełnia się błędy. Nawet od osoby która zapisała sie w zeszłym tygodniu.

Na koniec pytanie. Czy u was w dojo naucza kyu?


Widzialem pare takich klubów. I tak jak to bywa w życiu u jednych cieniutko to wyglądało u innych bardzo dobrze.

U nas w dojo naucza czlowiek nie dan i nie kyu.


Czyżby to był sam Doshu - też nie dan i nie kyu :wink: ??

Pozdrawiam
Adam
  • 0

budo_lucas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pomorze

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??

a tego to nie rozumiem. Ja tak mówie do każdej osoby zanim zaczne z nią ćwiczyć. Nie ważne od stopnia zaawansowania. Od każdego można sie czegoś nauczyć albo zobaczyć dzięki takiej osobie jakie popełnia się błędy. Nawet od osoby która zapisała sie w zeszłym tygodniu.

Zgadzam się z tym , ale przed rozpoczęciem treningu pytanie to pada do sensei.
To miałem na myśli
Pozdrawiam
Lucas
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??
Tak Kenny - sam Doshu :D

To byla taka metafora, na te bazgroly przede mna...
  • 0

budo_10kan
  • Użytkownik
  • Pip
  • 41 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??

Ciężko przechodzi mi przez gardło powiedzieć do rówieśnika "onegai shimasu".


Przed wejściem do dojo najlepiej jest zostawić swoje ego w szatni razem z ciuchami. Wtedy nie ma się takich rozterek. :roll:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??
Dla niektorych lepiej gdy wogole zostana w szatni.
Rzeczy popilnuja, na nikogo sie nie obraza i nikomu nic nie wytkna...
  • 0

budo_mahakala
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??
...ale mogą okraść :)
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??

Nie rozumiem też dlaczego posiadacze 2 kyu jako senpai prowadzą zajęcia w dojo. "Nauczać" znaczy "posiadać", a wybaczcie mi to stwierdzenie : brązowy pas powinien dużo się sam nauczyć! A nie nauczać!

Dużo zależy od sytuacji.Jeśli jest to najwyższy stopień zaawansowania to nic nie stoji na przeszkodzie aby uczuł aikido pod warunkiem , że sam uczy się nadal .Uważam ,że nie jest to grzechem jeśli prowadzący zdaje sobie sprawę , że długa droga przed nim.Jeśli sam się rozwija to nie jest to złe wyjscie.Kiedy zostałem instruktorem , w 1981 r.,to ktoś , kto ćwiczył 3 - 4 lata był unikatem.A teraz 4 lata treningów to 3 - 2 kyu.
Jesli instruktor się nie rozwija to uczniowie szybko przekroczą Jego poziom wiedzy .Musi uciekać do przodu .
Natomiast ,gdy instruktorowi nie chce się prowadzić zajęć i wysyła swoich uczniów , to myśle że jest to nieuczciwe. W Moim Dojo jest to niemożliwe.

Ciężko przechodzi mi przez gardło powiedzieć do rówieśnika "onegai shimasu". Od tago jest shodan!
Na koniec pytanie. Czy u was w dojo naucza kyu?!


Onegai shimazu jest zaproszeniem do wspólnego treningu a nie oznaką poddaństwa .Nie ma znaczenia ,czy Twój partner ma 6 kyu czy 6 Dan ,ćwicz z nim i zbieraj doświadczenia.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??

Nie rozumiem też dlaczego posiadacze 2 kyu jako senpai prowadzą zajęcia w dojo. "Nauczać" znaczy "posiadać", a wybaczcie mi to stwierdzenie : brązowy pas powinien dużo się sam nauczyć! A nie nauczać!

Dużo zależy od sytuacji.Jeśli jest to najwyższy stopień zaawansowania to nic nie stoji na przeszkodzie aby uczuł aikido pod warunkiem , że sam uczy się nadal .Uważam ,że nie jest to grzechem jeśli prowadzący zdaje sobie sprawę , że długa droga przed nim.Jeśli sam się rozwija to nie jest to złe wyjscie.Kiedy zostałem instruktorem , w 1981 r.,to ktoś , kto ćwiczył 3 - 4 lata był unikatem.A teraz 4 lata treningów to 3 - 2 kyu.
Jesli instruktor się nie rozwija to uczniowie szybko przekroczą Jego poziom wiedzy .Musi uciekać do przodu .
Natomiast ,gdy instruktorowi nie chce się prowadzić zajęć i wysyła swoich uczniów , to myśle że jest to nieuczciwe. W Moim Dojo jest to niemożliwe.

Ciężko przechodzi mi przez gardło powiedzieć do rówieśnika "onegai shimasu". Od tago jest shodan!
Na koniec pytanie. Czy u was w dojo naucza kyu?!


Onegai shimazu jest zaproszeniem do wspólnego treningu a nie oznaką poddaństwa .Nie ma znaczenia ,czy Twój partner ma 6 kyu czy 6 Dan ,ćwicz z nim i zbieraj doświadczenia.

Witam :D
Podpisuję sie obydwoma łapkami pod zdaniem somy....zwłaszcza w części dotyczącej dążenia do rozwoju instruktorów aikido....
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??

U nas w dojo naucza czlowiek nie dan i nie kyu


skromniś
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??
Skrmnosc jest jedna z wielu moich cnot...
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??

Skrmnosc jest jedna z wielu moich cnot...

No, to wystarcza tylko na jedną zakładkę w hakamie :wink: .Jak tam pozostałe?
  • 0

budo_lucas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pomorze

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??

No, to wystarcza tylko na jedną zakładkę w hakamie .Jak tam pozostałe?


Dla niektórych danów wystarczą same szelki, by hakama z tyłka nie spadła.
:) :) :wink:
Pozdrawiam
Lucas
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??
Ja zostałem instruktorem w 1981 r. Mój nauczyciel M.Osiński powiedział mi ,że mam sie starać o przyjęcie na kurs instruktorski jako wysłannik Stoczniowego Ośrodka Metodyki Aikido gdyż przed nami jest dużo pracy związanej z rozwojem aikido w Polsce .
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Kiedy zostałeś instruktorem aikido??
To Soma:

Reszta fałdek troche sie pozaginala... :D

To Lucas:

Pamietaj, ze szelkami mozna dobrze w dupsko przylac :!:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024