Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
tym razem topic dotyczacy tego jak sie cwiczy jak sie jest ciut bardziej zaawansowanym.
Z moich obserwacji w Polsce wynika ze instruktorzy palaja zywa niechecia aby cwiczyc miedzy soba. Juz nie mowie ze nie tylko nie spotykaja sie w ogole na wspolne treningi, ale nawet na stazach unikaja innych zaawansowanych jak ognia. A juz w ogole jak sa to zaawansowani z innej federacji co wiekszym lub mniejszym przypadkiem sa na stazu.
Sam widzialem, jak na stazach z shihanami wysocy stopniem polscy instruktorzy cwiczyli gdzies w kacie z jakimis poczatkujacymi rotfl rotfl

A przeciez, na codzien nie maja oni okazji aby cwiczyc u shihana, gdzie wlasnie cwiczy duzo ludzi z wysokimi stopniami na codzien. Zaden shihan nie rezyduje w Polsce na stale. No to jak to jest :?: . Skad biora natchnienie jak i co cwiczyc? Jak podnosza umiejetnosci, no bo cwiczenie wylacznie z mniej zaawansowanymi to moze wystarcza zeby sie za szybko nie cofac? Czy jak jedziecie z wlasnym instruktorem na staz czy obserwujecie bacznie jak i z kim on cwiczy? Jakie sa z tego wnioski?
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
Instruktorzy których znam: uczniowie Ch.Tissier na stażach ćwiczą z każdym, a najchętniej z innymi wysokimi stopniami. Ale jeśli chodzi o kilku panów z Zarządu PFA, to nie widziałem ich ćwiczących z zaawansowanymi na stażach. Choć np. R.Hoffmann na prawdę ćwiczy na takich stażach i widać, że ostro pracuje co mnie bardzo pozytywnie zdziwiło :)
Miałem jednak taki przypadek, kiedy obecnie 4 dan (nie podaje specjalnie imienia :) ) odmówił 2 razy ćwiczenia ze mną na jednym stażu ... a miałem ochotę troszkę nim porzucać ... szczególnie, że dzień wcześniej obserwowałem staż z trybun i tenże osobnik ćwiczył głównie z dziewczynami, albo z początkującymi ....
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
to nieprawda.. - ćwicza


Aiki
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
Masz świętą rację Szczepan. Często na stażach uczestnicy dobierają się w pary i wciąć się w nowe towarzystwo jest b. b. trudno, ale biorę na szczęście udział również w stażach wyłącznie dla nauczycieli, czy też wyższych stopni, gdzie trudno praktykować w ten sposób- na szczęście
  • 0

budo_yamabushi fighter
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
Nie ćwiczą razem z prostego powodu,
mianowicie boją się konfrontacji.
Nie chcą aby ktoś inny poprawiał ihc błędy, lub dostrzegł niedociągnięcia techniczne.
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
To Szcepan: Uczestniczylam w paru stazach i raczej zauwazylam ,ze "hakamy" trzymaja sie razem,cwicza wlasnie ze soba,choc gdy sie ich poprosi nie odmawiaja cwiczenia z poczatkujacymi.
Na ostatnim stazu u nas w Opolu goscinnie przyjechali instruktozy z Wroclawia i nie byli od Wysockiego, Smail stara sie utrzymywac dobre stosunki z innymi sekcjami ,czy klubami,to oczywiscie jest tylko moja obserwacja,bo co robi Smail,to trzeba by bylo go zapytac.
A jeszcze mi sie przypomnialo,ze na obozie w Czechach goscinnie prowadzili pare treningow zaprzyjaznioni ze Smailem sensei,cwiczyli i ze soba i z nami.
Moje obserwacje nie potwierdzaja Twojej tezy,ale niestety musze przyznac,ze istnieja animozje miedzy klubami Uni a Federacji,przynajmniej u nas w Opolu. Ale trudno nic nie moze byc doskonale :roll: :wink: :)
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
To Szcepan: Uczestniczylam w paru stazach i raczej zauwazylam ,ze "hakamy" trzymaja sie razem,cwicza wlasnie ze soba,choc gdy sie ich poprosi nie odmawiaja cwiczenia z poczatkujacymi.
Na ostatnim stazu u nas w Opolu goscinnie przyjechali instruktozy z Wroclawia i nie byli od Wysockiego, Smail stara sie utrzymywac dobre stosunki z innymi sekcjami ,czy klubami,to oczywiscie jest tylko moja obserwacja,bo co robi Smail,to trzeba by bylo go zapytac.
A jeszcze mi sie przypomnialo,ze na obozie w Czechach goscinnie prowadzili pare treningow zaprzyjaznioni ze Smailem sensei,cwiczyli i ze soba i z nami.
Moje obserwacje nie potwierdzaja Twojej tezy,ale niestety musze przyznac,ze istnieja animozje miedzy klubami Uni a Federacji,przynajmniej u nas w Opolu. Ale trudno nic nie moze byc doskonale :roll: :wink: :)
  • 0

budo_soma
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 596 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
... może maja problemy z kondycją ? :wink:
Mnie zawsze zastanawiało ,po co brać udział w stazu i nie wykorzystać tego w sposób maksymalny? Kilka miesięcy temu spotkałem za granicą , na stażu,kilka osób z Polski.Miałem możliwość obserwacji ,ponieważ ćwiczyliśmy blisko siebie.Instruktor przez cały czas ćwiczył z dziewczyną a Jego uczniowie , między sobą . I co ciekawe ,nawet nie ćwiczyli tego co pokazywał sensei Tamura .No tak ,ale na stażu byli .Zawsze można się tym pochwalić .
Myślę , że wyższe stopnie w Polsce boją się utraty swojego wizerunku , jaki budują wokół siebie .Są sobą zachwyceni ,więc każda plama na tym "krysztale " obniża dobre samopoczucie ,bo na stażach z sensei Tamura peka mit "mistrza ". Za granicą , na stazach z sensejami , biorą udział setki osób, w tym dziesiątki z wysokimi stopniami i jest to poważne "zagrożenie " i świetna lekcja pokory.
A co najgorsze , młodsi instruktorzy to świetnie widzą i komentują między sobą .Sporym echem odbiły sie egzaminy na stopnie 3 Dan władz PFA.Jeśli macie dostęp do kasety video- polecam . Wszystkich tych ludzi znam i lubię ,ale nawet dla mnie było to zaskoczenie.
Ale jeśli tak zdawały "wzorce" to nie powinni wymagać innego podejścia od innych.Co ciekawe potem były organizowane kursy przygotowawcze do egzaminów na stopnie Dan i na nich przez 6 godzin było kakari geiko z komentarzem "szybciej ,szybciej, tak sie nie zdaje na Dan"
Trąci hipokryzją .

Moim zdaniem , to pot wylewany w Dojo pozwala na rozwój a nie mówienie o tym.

Nie tędy droga.
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
Witam :D
Nieraz na stazach w Polsce zauważyłem to zjawisko.....
A dlaczego tak sie dzieje w Polsce??? Może osoby te boja sie traktowania treningu jako pewnej formy "rywalizacji" (go no keiko), i że nie zawsze wszystko uda sie wykonać, może to faktycznie kłopoty z kondycja (z tego co zauważyłem osoby te nie ćwicza na stazach zbyt intensywnie...), a moze im sie po prostu nie bardzo chce intensywnie poćwiczyc (nieraz widziałem dyskusje na stażu w kącie...), moze uwazaja że maja taaakie wysokie umiejetności że treningu w którym i rzucaja i sa rzucani juz nie potrzebuja (nieraz widziałem wykonywane rzuty, dzwignie i pady tak "od niechcenia" jakby osoby, które to wykonuja "unosiły sie juz ponad tatami"...), może nie maja na tyle otwartej głowy że inny ruch aikido niz ćwiczony na codzień w sekcji może sprawic spore kłopoty- wiąże to się, w razie jakichkolwiek kłopotów, z utratą autorytetu (w mniemaniu tych osóB)....może się odzwyczaili od "normalnego" treningu (w których nie prowadzą zajęc) .... albo maja na tyle niskie umiejetności że nie maja nic do zaoferowania.....na stażach za granica nie ma takich problemów (z tego co zauważyłem) - tam ćwicza wszyscy ze wszystkimi bez wzgledu na stopnień i poziom zaawansowania....... Tamura sensei ma na takie "ćwiczenie" (ćwiczenie- zabawa) lekarstwo- bierze ich na środek......hehe...a tam...... :D :wink: :D
A jeśli chodzi o sposoby robienia postępów i rozwoju...hmmmmm.......może korzystaja z ksiażek...???, może z filmów....???może......????? ale czy to wystarczy???? treningi "we własnym sosie" bez żadnych kontaktów z shihanami (zwłaszcza jak tylko raz na jakiś czas, to znaczy b. rzadko, przyjeżdzaja do Polski...)to chyba za mało...??????
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_lucas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pomorze

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
Tylko ćwicząc z lepszym od siebie jesteś w stanie czegoś się nowego nauczyć, lub utrwalić to co wydaje ci się że już umiesz.
Dlatego na stażach mistrzowie poświęcają czas uczniom, dla których w więkrzości przypadków jest organizowane takie spotkanie.
Spójżcie na procentowość hakam do kyu: lekko 20% do 80% na stażu. W polsce jest ok 220 stopni mistrzowskich więc trzeba kożystać z ich obecności.
A co do wypowiedzi, że "boją się konfrontacji" to coś w tym jest.
Dwa koguty na jednej macie?.........
Człowiek jest tylko człowiekiem.

Pozdrawiam
Lucas
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?

na stażach mistrzowie poświęcają czas uczniom, dla których w więkrzości przypadków jest organizowane takie spotkanie.

Witam :D
Od tego sa chyba treningi w poszczególnych sekcjach a nie na krótkim zazwyczaj (bo przeważnie jedynie dwudniowym) stażu z shihanem......a staże organizowane są chyba dla wszystkich....
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_lucas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pomorze

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
Przemek
Staż jest jedyną okazją by zostać powalonym przez shinana. Przynajmniej dla mnie.
Nie będziesz miał okazji, gdy będzie ciskał hakamą. Poza tym zjawia się tam by przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie uczniom. Bo kyu to jak mi wiadomo stopień uczniowski, a dan mistrzowski :D :) :D :)
Pozdrawiam serdecznie
Lucas
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?

Przemek
Staż jest jedyną okazją by zostać powalonym przez shinana. Przynajmniej dla mnie.

Witam :D
NO WŁAŚNIE!!!!!!!!!!!!
A nie po to aby ćwiczyć z osobami ze swojej sekcji w kącie!!!!!!

Nie będziesz miał okazji, gdy będzie ciskał hakamą. Poza tym zjawia się tam by przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie uczniom. Bo kyu to jak mi wiadomo stopień uczniowski, a dan mistrzowski
:D :) :D :)
Pozdrawiam serdecznie
Lucas


a instruktorzy mieszkajacy w Polsce ze stopniem dan, ćwiczacy na stażach z shihanem sami powinni sie uczyć!!!!!!!!!!!!! a stopień dan nie oznacza że ktos jest od razu shihanem (czy tez wielkim mistrzem!!!) !!!!
Pozdrawiam serdecznie :D
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?

tym
Z moich obserwacji w Polsce wynika ze instruktorzy palaja zywa niechecia aby cwiczyc miedzy soba. Juz nie mowie ze nie tylko nie spotykaja sie w ogole na wspolne treningi, ale nawet na stazach unikaja innych zaawansowanych jak ognia.


Co za bzdura! A jeśli jest trening instruktorski (instructor class) to jak mogą uniknąć ćwiczenia z innymi instruktorami?
Wydaje mi się że ten wątek jest typowym biciem piany, a ludzie mają tutaj możliwość wylewania swoich żalów.
Silvio
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?

a instruktorzy mieszkajacy w Polsce ze stopniem dan, ćwiczacy na stażach z shihanem sami powinni sie uczyć!!!!!!!!!!!!! a stopień dan nie oznacza że ktos jest od razu shihanem (czy tez wielkim mistrzem!!!) !!!!
Pozdrawiam serdecznie :D


Kogoś konkretnego masz może na myśli?
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?


a instruktorzy mieszkajacy w Polsce ze stopniem dan, ćwiczacy na stażach z shihanem sami powinni sie uczyć!!!!!!!!!!!!! a stopień dan nie oznacza że ktos jest od razu shihanem (czy tez wielkim mistrzem!!!) !!!!
Pozdrawiam serdecznie :D


Kogoś konkretnego masz może na myśli?

Witam :D
Nieeeeeee ...... Nikogo konkretnego nie miałem na mysli bo to sie odnosi do wszystkich....
Pozdrawiam :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?

Co za bzdura! A jeśli jest trening instruktorski (instructor class) to jak mogą uniknąć ćwiczenia z innymi instruktorami?
Wydaje mi się że ten wątek jest typowym biciem piany, a ludzie mają tutaj możliwość wylewania swoich żalów.
Silvio


Sivio, przeciez juz oiszesz na roznych forumach dosc dlugo........i nadal myslisz ze uzywanie argumentu typu "przeciez to bzdura" bez podparcia tego racjonalna argumentacja ma jakikolwik ciezar gatunkowy? Nie wyglupiaj sie, ja nie jestem 14 letnim synkiem :wink:

Na stazach sa oczywiscie czasem treningi tylko dla zaawansowanych, ale dosc zadko :lol: A jak juz sa to znakomita wiekszosc "instruktorow" ma nagle bardzo wazne zajecia i nie moze w nich uczestniczyc, albo ma jakas kontuzje :)
Podam prosty przyklad: dwa lata temu w Bostonie, trening prowadzil Chiba sensei i nagle przerwal cwiczenie wolajac marsowym glosem:"instruktorzy prowadzace wlasne dojo natychmiast do mnie!!" Przez jakies 30 sek nikt sie nie wychylal, potem Claude i paru innych odwaznych poszlo, no moze w sumie 15. A przeciez znam wszystkich osobiscie co prowadza dojo i to byl smiech na sali, bo reszta po prostu nie poszla. Za to jak dochodzi do dawania bezcennych rad na tatami to sa pierwsi :wink: a jakie fochy stroja jak im technika nie wyjdzie, ze niby co, oni mistrzowie a ty smiesz im wytykac braki techniczne... :lol:

No troche rozumiem twoja postawe, bo moze instruktorem nie jestes i ci zal ze nie mozesz nam przekazac swoich doswiadczen .... 8) ale jak pocwiczysz jeszcze pare treningow, to kto wie, kto wie :)
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?

Sivio, przeciez juz oiszesz na roznych forumach dosc dlugo........i nadal myslisz ze uzywanie argumentu typu "przeciez to bzdura" bez podparcia tego racjonalna argumentacja ma jakikolwik ciezar gatunkowy? Nie wyglupiaj sie, ja nie jestem 14 letnim synkiem :wink:


Argumentem bylo to, ze na stażach są treningi instruktorskie. Ale jeśli ich nie ma 8O to w takim razie to co pisałeś przestaje być bzdurą a zaczyna być czymś niepojętym.

Na stazach sa oczywiscie czasem treningi tylko dla zaawansowanych, ale dosc zadko :lol: A jak juz sa to znakomita wiekszosc "instruktorow" ma nagle bardzo wazne zajecia i nie moze w nich uczestniczyc, albo ma jakas kontuzje :)


Na stażach Ki Aikido czy to w Polsce czy za granicą zawsze jest jedna godzina dziennie stażu instruktorskiego.
Wszyscy instruktorzy oraz osoby z wyższymi stopniami biorą w nim udział.
Silvio
  • 0

budo_lucas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pomorze

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
Ale wartko gadacie!
kcecie bokken? :) belzebub
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego instruktorzy aikido nie cwicza miedzy soba?
Przypomnialo mi sie ,ze na stazu w Szczecinie u J.Wysockiego sala jest podzielona na dwie czesci,na jednej cwicza hakamy , a na drugiej reszta,nawet wersje technik byly inne. Dla nas poczatkujacych wersja live :) ,ich trening na mnie robil wrazenie 8O :roll: 8)
Czytajac Was dochodze do wniosku,ze dobrze wybralam :) ,trenujac u Smaila i Wysockiego 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024