Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budowanie masy, ilość powtórzeń


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

RaditZ
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Bodybulding

Napisano Ponad rok temu

Budowanie masy, ilość powtórzeń
Słyszę to, gdy wchodzę do siłowni. Słyszę to, gdy wychodzę ze sklepu. Wszędzie gdzie pójdę, słyszę te komentarze. "Jaki ten facet jest szeroki!" lub "Szerszy niż wyższy!". Mając 120kg wagi przy 170cm wzrostu, tylko kiwam głową. To zdarza się przynajmniej raz dziennie. Ale tylko prawdziwy przyszły Animal ma jaja, żeby do mnie podejść i zapytać "Co trzeba zrobić, żeby zbudować taką masę?" To samo pytanie zadawano mi w Klatce. Ten artykuł jest dla was chłopaki. Jeżeli przyszliście na moje seminarium, do Klatki na Arnold Expo, to jesteście już trochę do przodu z materiałem. Ale i tak ten artykuł jest dla każdego, kto ma odpowiednie nastawienie i odpowiedni żołądek, żeby budować masę tak jak ja, jak Zwierzę.

Wszyscy wiemy, że kulturystyka to sport 24/7. Kieruje prawie każdym aspektem naszego życia. Synteza treningu, diety i odpoczynku to całe nasze życie. Wszystkie trzy aspekty, są tak samo ważne, ale tutaj skupimy się na treningu. Jak trenować, kiedy celem jest przyrost wielkiej, twardej, szalonej masy? Dosyć ******lenia. Zaczynamy.

Ile powtórzeń powinienem robić? Z mojego doświadczenia wiem, że mięśnie rosną, gdy przedział powtórzeń waha się od 6 do 12. Jeżeli ciągle pytasz "To w końcu 6 czy 12?" Odpowiem ci, że dopóki ilość powtórzeń waha się w granicach 6-12 dopóty stymulujesz swoje mięśnie do maksymalnego rozrostu. Jeżeli możesz wykonać więcej niż 12 powtórzeń, to znaczy, że ciężar jest zbyt mały, dowal następny talerz. Z drugiej strony, jeżeli nie dajesz rady wykonać 6 powtórzeń, usiądź, pomyśl, zwalcz własne ego, i nałóż ciężar, z którym sobie poradzisz. Dobrze, ale dlaczego od 6 do 12? Zapamiętaj. Ten przedział wywołuje zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Każda ilość powtórzeń z tego przedziału, będzie zmieniała twoje ciało, ale każda w inny sposób.

Generalnie, 5 lub mniej powtórzeń w serii, będzie zwiększało siłę, ale nie masę. Dlatego trójboiści są tak cholernie silni, ale nie mają przy tym tak dużych mięśni jak kulturyści. Więcej niż 12 powtórzeń, zwiększa wytrzymałość mięśniową. Mięśnie mogą pracować dłużej, ale prawie w ogóle nie rosną a siły nie przybywa. Dlatego właśnie przedział między 6 a 12 powtórzeń. Powoduje on przyrost masy i siły, a głównie masy, która jest priorytetem.

Zapewne niektórzy z was, dalej mają wątpliwości. Już wyjaśniam. Zapewne większość z was słyszała, że ciało składa się z włókien szybko i wolnokurczliwych. Włókna wolnokurczliwe, są kontrolowane przez mniejsze neurony i wiązki nerwowe. Te szybko kurczliwe, potrzebują większych neuronów i wiązek, żeby kontrolować wielkie grupy mięśniowe. A więc mamy włókna kontrolowane przez małe wiązki nerwowe, i włókna kontrolowane przez duże wiązki nerwowe. Jako kulturyści, (którym zależy na budowaniu masy) powinniśmy wiedzieć, które z nich ćwiczyć i jak.

Powiem wprost. Trenowanie włókien wolnokurczliwych przy budowaniu masy, to starta czasu. Te włókna, są atakowane, gdy wykonujesz więcej niż 12 powtórzeń, i mogą, co najwyżej zwiększać wytrzymałość twoich mięśni. Budują tarcze obronną przed długotrwałym wysiłkiem, a nam nie o to chodzi. Trening wielo - powtórzeniowy buduje właśnie te włókna i rozwija małe wiązki nerwowe. A to ma się nijak do rozrostu mięśni.

Włókna szybkokurczliwe dzielą się na typy 2a i 2b. Włókna 2a jako pierwsze wchodzą do gry, gdy trenujesz w zakresie 6-12 powtórzeń. Jeżeli odkładasz ciężar czując zmęczenie, ale jeszcze przed chwilowym załamaniem mięśniowym, to znaczy, że uderzyłeś we włókna 2a. To jest dobry trening, ale przed zawodami fittness. Jeżeli będziesz ćwiczył do i poza granicą chwilowego załamania mięśniowego, do gry włącza się włókna 2b.

Atakowanie włókien 2a nie jest stratą czasu, ale nie wydobędzie z ciebie maksymalnego potencjału do wzrostu. W porównaniu do włókien wolnokurczliwych, włókna 2a rekrutują większe wiązki nerwowe i generują większą siłę. Wiesz, dlaczego nie rośniesz? Bo włókna 2a mogą powiększyć swoją objętość maksymalnie o 25%. To powinno dać ci do myślenia.

Powiedzmy, że jak zaczynałeś trenować miałeś 30cm w łapie. Chodzisz na siłownię 4 do 5 razy w tygodniu, przestrzegasz diety i regeneracji. Możesz się spodziewać, że twoje łapy urosną do 37,5cm. Nie znam ani jednego kulturysty, któremu wystarczyłyby 37,5 cm łapy. Dlatego tak ważne są włókna 2b. Mogą one pracować tak, jak włókna wolnokurczliwe, lub jak włókna 2a. To jak trenujesz, określa jak będą się zachowywać.

Włókna 2b to włókna wzrostowe. Musisz je atakować, żeby mieć tą potworną masę. Więc przyjrzyjmy się im, mają największy potencjał do rozrostu. Co prawda możesz rosnąć trenując intensywnie, ale widoczna poprawa pojawi się wtedy, gdy zaczniesz ćwiczyć do upadku mięśniowego. To oznacza, że musisz dobrać taki ciężar, aby seria była maksymalnie trudna, i osiągnąć stan załamania mięśniowego w przedziale od 6 do 12 powtórzeń.

Pamiętaj, że jeżeli nie trenujesz do upadku mięśniowego, większą cześć roboty wykonują włókna 2a. Włókna 2b włączają się do gry pod koniec serii. Kilka ostatnich, wymuszonych powtórzeń atakuje włókna 2b i sprawia, że rośniesz. Włókna 2b mogą zwiększyć swoją objętość do 100%. Jeżeli więc zaczynałeś od 30 cm w łapie, to możesz teoretycznie mieć w tej łapie 60cm. Dla takich wymiarów, jestem gotów ruszyć codziennie dupę do siłowni. A ty?

Więc, gdy ktoś zapyta się ciebie, ile powtórzeń robić w serii, aby rosnąć, odpowiedź powinna być oczywista. Od 6 do 12 powtórzeń maksymalnie rozwinie twoje mięśnie, jeżeli tylko w tym przedziale doprowadzisz się do upadku mięśniowego. Prościej tego wytłumaczyć się nie da. W części drugiej przedstawię kilka stylów treningowych, które atakują włókna 2b. Przyrosty gwarantowane!

Żródło [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] :P
  • 0
Nudzi Ci sie?? Wejdz na
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
wiele ciekawych artów. Polecam.
[you] pozdro:D

Koksik_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:siłka,muzyka,girls ;]

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie masy, ilość powtórzeń
dobry art ... naprawde warto przeczytac ... :padam:
  • 0
NO TO LECIMY

koks czy dalej odrzywki ... oto jest pytanie ;]

BODYGUARD
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 7885 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Motoryzacja, kompy,sztuki walki, sex, kobitki, książki fantasy,muza techno

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie masy, ilość powtórzeń
I po co to całe gderanie jak wystarczyło napisać zananą od
dziesiecioleci prawdę:


Od 6 do 12 powtórzeń maksymalnie rozwinie twoje mięśnie


  • 0

GośćGuest_maks_*

Guest_maks_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie masy, ilość powtórzeń
teks motywujący do pracy ale chyba większość o tym wiedziała ;) ja osobiście przy większosci ćwiczeń robie 6-8 powtórzeń sam a pozostałe 2-4 z pomocą i to chyba najlepsze rozwiązanie

RaditZ
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Bodybulding

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie masy, ilość powtórzeń

I po co to całe gderanie jak wystarczyło napisać zananą od
dziesiecioleci prawdę:

wiem Body, ale dlatego go dałem :hyhy:

dobry art ... naprawde warto przeczytac ...

maks, ":3fqhjg8n">

teks motywujący do pracy ale chyba większość o tym wiedziała

bardziej jako ciekawostkę to potraktowałem ;)
  • 0
Nudzi Ci sie?? Wejdz na
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
wiele ciekawych artów. Polecam.
[you] pozdro:D

GośćGuest_maks_*

Guest_maks_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie masy, ilość powtórzeń
heh liczą sie intencje :hyhy:

RamzesII
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie masy, ilość powtórzeń
spoko art aczkolwiek wiekszosc to wie ale nowym uzytkownikom sie przyda :padam:
  • 0

SK
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silesia
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:12
  • Wzrost [cm]:175
  • Biceps [cm] :39
  • Klatka piersiowa [cm]:109
  • Pas [cm]:86
  • Udo [cm]:57
  • Przysiad [kg]:-
  • Wyciskanie [kg]:-
  • Martwy ciąg [kg]:-
  • Waga [kg]:78

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie masy, ilość powtórzeń
Az chce mi sie cwiczyc !!!! :rotfl: :rotfl:
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024