Skocz do zawartości


Zdjęcie

Budowanie siły techniki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_codiak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Budowanie siły techniki
Witam. Trenuje Karate Tradycyjne już od jakiegoś czasu i chciałem się zapytać jakie są elementy budowania siły techniki w karate. :?: Wiem tylko że jest podobno 9 takich punktów o których karateka musi pamiętać/ kontrolować, aby uzyskać jak największą siłę techniki.
Byłbym bardzo wdzięczny za wyczerpującą odpowiedź. :)
  • 0

budo_codiak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
Pleace... podpowiedzcie coś może jest tu jakiś instruktor....
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
masa, szybkosc, koncentracja, rownowaga, kontrola oddechu, sila reakcji- ale to z innego podworka :wink:
  • 0

budo_veldrin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 190 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Prowincja Warszawy
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
Program ostatniego zgrupowania :) . Nie będe pisał wszystkich szczegółów bo bym się zapisał.

Wszelkie błędy + niedociągnięcia proszę sprostować :-)

Trudno jest to opisać :) Łatwiej pokazać.

Generalnie technikę karate podzielić możemy na 5 elementów.

1.Postawa, przygotowania - czyli poprawna postawa, prosty tułów."podciągnięte" biodra, cofnieta głowa.

Mówiąc krótko spraweinie by wektor naszego ciężara był jak najbardziej prostopadły do podłogi. Aby jak największa masa naszego ciała działała w jeden punkt podłoża. Jak staniemy prawidłowo to czujemy że wbijamy się w ziemię poprzez pięty - potrzebne do kolejnego punktu

2. Budowanie energii. Ugięcie kolan do odpowiedniego miejsca, rozluźnienie - potrzebne do szybkiego startu. Start z tylnej pięty - "szybki start". W zależności czy ruszamy do przodu, czy do tyłu startujemy z innej nogi.

Energie budować możemy na następujące sposoby:

W zależności od techniki.

-rotacja bioder
-kontrotacja bioder
-wibracja
-podnoszenie
-opuszczenie
-przesunięcie
-wahadło

Każda metoda różni się maksymalną możliwą energię jaką przekażemy oraz czasem jaki nam zajmuje. Dla przykładu kontrotacja - gyaku-zuki wolne + silne, wibracja - uranek, szybkie + mniej silne :-)

Tutaj również np. w gyaku-zuki ważna jest druga ręka wracająca do hikite.
Generalnie nie możemy się spinać, napinać mieśni. Skoro aby ruszyć(i na dodatek szybko) musimy je najpierw rozluźnić - zwiększa to nam czas naszej techniki.

3.Przekazanie energii. Pamiętanie o poprawnej postawie po wykonanej technice, luźnej ręce uderzajace, napięcie wszyskich mieśni na końcu - dzięki temu uzyskujemy większą energię kinetyczną np. ciosu. Pamietamy, aby technika szła w centrum ciała, nie robienie przyruchów, nie prostowania maksymalnie łokcia - kontuzjogenne.

4.Kontrakcja mieści. Tu przypominamy sobie III zasadę dynamiki według, której siła ciosu jaką uderzymy do nas wróci. Trzeba ją "uziemić". Napiecie wszystkich możliwych mieśni, tak aby nasz cios nie zrobił nam krzywdy i jeszcze lepiej został przekazany. Pomaga również w zachowaniu np. równowagi, podstawy, presła w podłoże - "przyklejenie".

5. Zanshin. Po wykonanej technice pełna gotowośc do kolejnego ruchu, przydatne w kombinacjach, zmiananach rytmu walki itp.

Mam nadzieję że jako wstęp się nada :-) Prosze bardziej doświadczony o dodanie braków i poprawę ewentualnych błędów. :-)

PS. Oczywiście jeszcze licza się:

-oddychanie
-nasze mieśnie, masa :)
Ale to chyba raczej oczywiste
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
ciezkie przysiady, martwe ciagi i zarzuty :lol: 8)
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki

ciezkie przysiady, martwe ciagi i zarzuty :lol: 8)


i dlatego trojboisci sa lepszymi karatekami niz karatecy :roll: :wink: :) 8) :roll:
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki

ciezkie przysiady, martwe ciagi i zarzuty :lol: 8)


i dlatego trojboisci sa lepszymi karatekami niz karatecy :roll: :wink: :) 8) :roll:

dlatego karatecy poswiecajacy odpowiednia ilosc czasu na trening silowy sa lepszymi karatekami od tych ktorzy tego nie robia :P
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki

dlatego karatecy poswiecajacy odpowiednia ilosc czasu na trening silowy sa lepszymi karatekami od tych ktorzy tego nie robia :P


nie przecze ale budowanie sily pod sztuki walki a budowanie sily techniki to dwie zupelnie rozne rzeczy. obie sa niezbedne nie przecze ale to nie to samo 8)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki

nie przecze ale budowanie sily pod sztuki walki a budowanie sily techniki to dwie zupelnie rozne rzeczy. obie sa niezbedne nie przecze ale to nie to samo 8)

ee a co to w ogole jest "sila techniki"? technike albo sie wykonuje poprawnie, albo nie. a przy poprawnym wykonaniu techniki przez dwoch zawodnikow o jej sile zdecyduje sila tych zawodnikow. przy idelnym np low kicku (techniczne) silniej kopac bedzie ten, ktory ma silniejsze nogi, biodra, tors.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
przede wszystkim mocniej bedzie kopal ten kto lepiej wejdzie w timing i lepiej wykorzysta mase ciala i sile ktora posiada poprzez odpowiednie wykorzystanie biomechaniczne techniki a nie ten ktory wiecej bierze na siad ;)

mam kilku kumpli trojboistow ktorzy sa cholernie silni, na siad i ciag biora dwa razy wiecej niz Ty czy ja a nawet na sucho nie kopna lowa tak mocno jak ja. o wykorzystaniu tego w walce nawet nie wspomne bo tutaj moje lepsze wyczucie dystansu dodatkowo zwieksza roznice. 70 cm w udzie i 250 kilo na siad nie gwarantuja mocnej techniki. novocaine powie Ci to samo kazdy trener sztuk walki, boksu, mma...

trening silowy jest pomocny bo sila jest ta cecha na bazie ktorej buduje sie wszystkie inne cechy fizyczne ale sama w sobie nie jest gwarantem silnych technik. mowie tutaj oczywiscie o takiej sile o jakiej napisales czyli zdobytej na heavy squatach, dead liftach i bench pressach ;)
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
itoso, ale co ty znowu tych trojboistow? ja mowie o ludziach cwiczacych SW, ktorzy dodatkowo, jako uzupelnienie cwicza sile. poza tym, napisales wlasciwie to samo, co ja, tylko troche inaczej :wink: ogolnie sie zgadzamy. najwazniejsze jest technika i timing, sila jest uzupelnieniem tych dwoch.

a tak na marginesie, to dla SW lepszy jest dwuboj niz trojboj, i trening typu rossa.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
ja teraz biore sie ostro za sile... jestem ciekaw efektow i przelozenia tego treningu na sile technik 8)
  • 0

budo_codiak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
Dzięki Veldrin o to mi właśnie chodziło. :D
Szkoda tylko że inni pisali kompletnie nie na temat. :roll:
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
Codiak budowanie sily techniki to bardzo zlozony proces. Podyskutowac mozemy sobie po akademisku ale tutaj potrzebne jest oko dobrego trenera. Poza tym mozna dawac rady na zasadzie srodek ciezkosci tak, biodra tak, nogi tak, glowa tak itede itepe w nieskonczonosc ale bez godzin na sali, litrow wylanego potu, dobrego trenera, ton zelaza przerzuconych na silowni i dziesiatek tysiecy technik wladowanych w powietrze, worek, tarcze, lapy, makiware nie masz szans tego osiagnac. i zadne teoretyczne przedstawienie 9 magicznych zasad Ci nie pomoze. trenuj rzetelnie a zanim sie spostrzezesz bedziesz mial pare w lapach i kopytach ;)

mam nadzieje ze teraz jestes zadowolony i ze juz sie nie gniewasz ze z novocainem sobie troche na publicu podyskutowalismy ;) 8) :)

pozdr Itosu 8)
  • 0

budo_codiak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
"Karate jest proste ja się je rozumie" Tak zawsze powtarza jeden z moich mentorów.
Teoria jest równie ważna jak praktyka. Co do praktyki to mam już prawie 12 lat za sobą. Ale od pewnego stopnia karate zaczyna się studiować a nie tylko tłuc ile wlezie na sali czy siłowni.
Nie wiem jak długo Ty się tym zajmujesz ale jeśli doszedłeś już przynajmniej do 3 kyu to powinieneś to wiedzieć.
A wielkie mięśnie wcale nie pomagają wręcz przeciwnie. Liczy się technika. Kiedyś widziałem jak Sensei Nishiyama jednym krótkim ruchem nadgarstka przewrócił 8 stojących obok siebie osób. A on ma metr pięćdziesiąt i ponad osiemdziesiąt lat. O czymś to świadczy.
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
sorki ze nie docenilem Twojego stazu...
mam przynajmniej 3 kyu... ;)

nie ograniczam sie jedynie do prania worka, sparingow i silowni ale mam tez zdroworozsadkowe podejscie do sztuk walki...

co do 8 osob i krotkiego ruchu nadgarstkiem no comment & no offence ;)

BTW. nikt nie mowil o wielkich miesniach...
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
*novocaine gryzie sie w palec i kasuje napisany post* :wink:
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
Tu coś podobnego aczkolwiek nieco dłuższe ruchy nadgarstkiem :wink: :
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Tak poczytałem sobie ten wątek i zastanawiam się co autor miał na mysli pytając o siłę techniki? Iloczyn masy i przyspieszenia?
  • 0

budo_itosu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
nie no filmik boski :)

tak na powaznie Bruce Lee tez takie uderzenie pokazywal

odnosnie sily uderzenia to niestety Panowie ale szkolny Newton jest nie do konca wiarygodny ;)

sila uderzenia nie rowna sie iloczynowi masy i przyspieszenia
ale to taka mala dygresja ;)
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Budowanie siły techniki
Pamiętam z wykładów z biomechaniki, że tak na dobrą sprawę nie ma jak określić wiarygodnie i bezpośrednio jakie czynniki będą decydowały o sile techniki, co związane jest z ograniczeniami czysto instrumentalnymi - no chyba, że ktoś lubi walić łapa albo nogą w betonową ścianę (podobno są tacy mistrzowie :) :) :) ).
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024