Oto główne cele i założenia rozgrzewki :
Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, rozgrzewka polega na rozgrzaniu mięsni. W normalnych warunkach mięsnie są w stanie (mniejszego lub większego) spoczynku. Nie są gotowe do wymagającego treningu. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby przez, chociażby krótką, rozgrzewkę przygotować mięsnie i cały organizm do ćwiczeń fizycznych.
Po drugie : rozgrzewka zapobiega kontuzjom, które mogą występować w wyniku nadmiernego przeciążenia nie przygotowanych mięsni. Może wówczas dojsć do naciągnięcia lub zerwania mięsnia czy scięgna. Prawidłowa rozgrzewka przed treningiem w sposób znaczący obniża ryzyko kontuzji podczas ćwiczeń.
Kolejną zaletą rozgrzewki jest fakt, że podczas rozgrzewki wzmaga się praca serca. Ponieważ podczas wysiłku fizycznego, organizm potrzebuje więcej tlenu (do mięsni), konieczny jest szybszy przepływ krwi. Po rozgrzewce, serce jest w stanie przepompować o wiele więcej natlenionej krwi. Brak dostatecznej ilosci tlenu w tkankach organizmu może powodować sennosć, zmęczenie, a nawet być przyczyną zasłabnięć. Rozgrzewka - Kulturystyka
Oto kilka zalet poprawnej rozgrzewki :
skóra: dzięki temu, że podczas wysiłku krew krąży dużo szybciej po organiźmie, tkanki i komórki są dobrze zaopatrywane w tlen, składniki pokarmowe, a zawarte w nich toksyny są usuwane za zewnątrz. W związku z tym skóra nabiera zdrowego wyglądu. płuca: przy intensywnej rozgrzewce mięśnie potrzebują do swojej pracy więcej tlenu. Co za tym idzie, organizm wysyła informację do płuc o zwmożonym zapotrzebowaniu na tlen. Płuca pracują wydajniej zapewniając odpowiednią wymianę gazową.
serce: tlen z płuc do mięśni dostarczany jest za pośrednictwem czerwonych krwinek. Aby zapewnić odpowiednią ilość tlenu w mięśniach, serce musi odpowiednio wydajnie pompować krew. Regularne utrzymywanie podwyższonego tętna zmniejsza ryzyko chorób sercowych i zawałów.
stawy: odpowiednio rozgrzane stawy, zmiejszają ryzyko ewentualnych kontuzji podczas treningu. Stawy są bardzo często przeciążane. Muszą one bowiem utrzymywać w pewnym stopniu podnoszoną sztangę lub hanlte.
mięśnie: to chyba oczywiste, że nie rozgrzane mięśnie nie są w stanie wykonywać najcięższej pracy i efektywnie pracować. Dodatkowo naciąganie zimnych mięśni grozi zerwaniem lub naciągnięciem wiązadeł mięśniowych.
Do przeprowadzenia prawidłowej rozgrzewki nie potrzeba stosować wyszukanuch przyżądów. Pełną rozgrzewkę można wykonać w ciągu 10-15 minut.
Powinna zawiarać kilka minut jazdy na rowerku treningowym lub marszu na ruchomej bierzni Oczywiscie zamiast tego można wykonać podskoki w miejscu - najlepiej ze skakanką.