Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kreatyna - FAQ


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

Strongbart
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kreatyna - FAQ
KREATYNA – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania.
Zakładam ten post po to, żeby odsyłać tu nowe osoby nie obeznane w temacie, które chcą na samym początku swojej kulturystycznej przygody brać kreatynę, dlatego napisałem językiem, który raczej wszyscy powinni zrozumieć.

Pytania:

1 Co to jest kreatyna ?
2 Jak działa kreatyna ?
3 Czy mogę brać kreatynę ?
4 Jaka kreatyna jest najlepsza ?
5 Jak dawkować kreatynę ?
6 Jakie brać „wspomagacze” do kreatyny ?
7 Co to jest cytrynian, pirogronian ?, czy mogę je brać ?
8 Ile mi przyjdzie po cyklu ?
9 Czy kreatyna jest bezpieczna ?
10 Ile to jest 5g kreatyny ?
11 Jak przechowywać kreatynę ?
12 Czy po kreatynie będę miał spadki tak jak po sterydach ?

Odpowiedzi:

1 Kreatyna jest to aminokwas nieprotegenny(nie budujący białek), występuje w czerwonym mięsie.

2 Kreatyna zwiększa nawodnienie komórek mięśniowych, stwarzając bardzo dobre warunki do anabolizmu, kreatyna nie zatrzymuje wody w przestrzeni międzykomórkowej(tak jak np.: sól kuchenna).

3 Kreatynę najlepiej jest brać po ukończeniu roku przemyślanych treningów, wtedy organizm osiąga odpowiedni stopień adaptacji wysiłkowej. Wtedy kreatyna zostanie wykorzystana najlepiej i da najlepsze efekty. Nie polecam także brania kreatyny w młodym wieku(poniżej 17 lat, chociaż najbezpieczniej jest brać ją po 18,19 roku życia), wtedy serce nie jest do końca wykształcone, kreatyna powoduje gwałtowny wzrost masy ciała, podwyższać się wtedy może ciśnienie krwi, z tego mogą wynikać problemy w młodym wieku(z racji słabego serca)

4 Najlepsza kreatyna na świecie to kreatyna z niemieckiego laboratorium SKW, oznaczona jest znaczkiem creapure, jej czystość wynosi ponad 103%. Jeżeli chodzi o firmę to nie ma większego znaczenia(jeżeli jej kreatyna jest creapure), może być OLIMPa

5 Kreatynę w pierwszych 4 cyklach wystarczy dawkować monohydrat bez fazy nasycania 5g dziennie( w dni treningowe po treningu 5g, w dni nietreningowe rano 5g), ta dawka w zupełności wystarcza. Pamiętaj o dobrze dopracowanej diecie, kreatyna nie buduje mięśni, tylko stwarza dogodne warunki do ich rozwoju. Podczas cyklu należy pić około 5 litrów wody dziennie, by oczyścić nerki z części kreatyny, która się nie wchłonęła i zamieniła się w kreatyninę.

6 Dla szybszego transportu kreatyna do mięśni potrzebny jest wyrzut insuliny, można go spowodować węglowodanami(carbo- po treningu uzupełnia glikogen mięśniowy), kwas alfa liponowy(ALA), tauryna.

7 Cytrynian, pirogronian, jabłczan są to sole kreatyny, cechują się lepszą wchłanialnością od monohydratu, nie powodują retencji wody. Stosować je jest najlepiej gdy monohydrat zacznie działać słabiej(około 5 cyklu). Sole nie powinny być jednak brane bez monohydratu, w połączeniu będzie widoczny efekt.

8 Przyrosty zależą od bardzo wielu czynników(dieta, trening, regeneracja, genetyka), nie da się ich określić.

9 Kreatyna jest całkowicie bezpieczna dla dorosłych ludzi, w odpowiedzi na pytanie 3 napisałem dlaczego może powodować problemy zdrowotne u młodych ludzi. Przy spożyciu małej ilości wody kreatyna może powodować problemy z nerkami, dlatego należy pić jej dużo(5 litrów najmniej)

10 Jeżeli nie ma miarki to odmierzać można łyżeczką do herbaty, jedna taka łyżeczka z małym czubem to 5g

11 Kreatynę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w mało wilgotnym powietrzu(należy chronić przed wilgocią z powodu przekształcania się kreatyny do nieaktywnej formy – kreatyniny)

12 Po kreatynie nie ma spadków, te mięśnie co zbudowałeś zostaną, jednak wymiary mogą się zmniejszyć przez ustąpienie wody z komórek mięśniowych, jest to naturalne po cyklu kreatynowym.


Jeżeli któryś z użytkowników zauważy inne częste pytania dotyczące kreatyny, proszę mi zgłosić na priv’a, wtedy dodam do tych.[glow=black][/glow]
  • 0
Pozdrawiam Strong



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024