Skocz do zawartości


Zdjęcie

[FAQ] - Martial Arts Tricks - czym jest owa dyscyplina


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

budo_cheetah
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 869 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

[FAQ] - Martial Arts Tricks - czym jest owa dyscyplina
Martial Arts Tricks [triki sztuk walk - potocznie ,,tricks,, , ,,trickowanie,, - osoba trenująca MAT - nazywana jest ,,tricksterem,,] - nazwa zastępcza a w innych krajach czasami równoległa ,,Extreme Martial Arts,, [ekstremalne sztuki walki]

Stosunkowo młoda dyscyplina, która wydorębniła się końcem lat 80'tych podczas konfrontacji międzystylowych w formach kata (początkwo formy były prezentowane do wybranej muzyki lecz później wprowadzone zostały tzw. formy twarde i miękkie - z bronią lub bez) obecnie dodatkowo [za granicą] mamy formy creative, extreme, classic i synchro.

Martial Arts Tricks, które poprzez ewolucje wyrzej opisanych form stało się freestylową dyscypliną i odłączyło się od kanonu form tworząc nową dyscyplinę.

Najpopularniejsza forma zawodów to : XKC - Xtreme Kick Contest - zawody na najtrudniejszy i najładniejszy trick i\lub kombinacje - pojedyńczo, w parach lub grupowo.

Najkrócej mówiąc :

Jest to kompilacja efektownych elementów z różnych sztuk walk i akrobatyki.

Ogólnie

Zawodnicy (m.in. D. Sterling, D. Douglas, C. DeVera) zaczęli włączać powietrzne akrobacje do swoich konkursowych układów. Tak powstała pierwsza odmiana Martial Arts Tricks (MAT) – extreme kicks czyli ekstremalne kopnięcia. W tej odmianie tricków chodzi o to żeby zawodnik, często przy energetycznej muzyce zaprezentował swój układ technik jak najbardziej efektywnych. Sędziowie oceniają występ za trudność kombinacji jak również za dokładność wykonania podstawowych elementów jakimi są kopnięcia i uderzenia. Tricksterzy stali się bardziej popularni od czasu wdrożenia w życie dwóch stron internetowych w późnych latach 90-tych: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] oraz [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Trenujący zamieszczali swoje pokazy w postaci krótkich filmów zwanych samplerami oraz zdjęcia z sesji trickowych. Przez następnych kilka lat strony internetowe zaczęły popularyzować efektowny sport, którego nikt dotychczas nie widział. Tricksterzy, którzy nie chcieli rywalizować i wcielać tricków do sztuk walki zaczęli trenowanie MAT bez żadnego powodu, jedynie dla rozrywki. W ten sposób powstała druga odmiana MAT, która niema jak dotąd nazwy i często nazywana jest freestyle`m. Wykonywanie elementów jest tutaj już całkowicie formą prezentacji umiejętności często bez wcześniejszego zaplanowania wykonywanej kombinacji.
W momencie spotykania się w sieci doszło do kontaktowania się tricksterów między sobą i do wymiany filmami oraz własnymi doświadczeniami, zaczęło powstawać mnóstwo nowych tricków. Tricksterzy kontaktowali się z miejscowymi trenującymi i zaczęli wyciągać wnioski. Owe „wnioskowanie” poszerzało się i tak doszło do pierwszego obozu tricksterów LOOPKICKS TRICKS CAMP w roku 2004 w San Jose w Californii.
W miarę jak tricki stawały się bardziej popularne każdy nabrał ochoty na to aby we własny sposób wykonywać różne techniki. Ewolucje stały się coraz bardziej zwariowane, trudne a co za tym idzie – niebezpieczne. W późnych latach 90-tych wykonanie „skrętu motyla” (360 stopni piruetu poziomego) uchodziło za bardzo trudne. Obecnie coraz więcej trenujących wykonuje wymach jedną nogą i 2 pełne, poziome obroty w powietrzu (720 stopni). Ostatnio, a szczególnie w drugiej połowie 2006 roku tricksterzy stanęli przed wyzwaniem bardziej ekstremalnym – wymyślanie tricków jakich jeszcze nikt dotąd nie zaprezentował. To miejsce w jakim obecnie znajdują się tricki jako rozrastający się potwór, który jest raczej uzależnieniem niż zwykłym hobby. Wraz z nastaniem roku 2007 możemy jedynie przypuszczać, że elementy wykonywane przez tricksterów staną się jeszcze bardziej dzikie.


HISTORIA FORM

1 . Formy przy muzyce na świecie .

Od dawna zawodnicy trenujący różne sztuki walki odczuwali ogromną potrzebę skonfrontowania swych umiejętności z przedstawicielami innych szkół i styli . W USA coraz częściej przeprowadzano walki między adeptami różnych odmian walki [od wschodnich sztuk walki po boks i zapasy] dla większego bezpieczeństwa stosując rękawice i ochraniacze . Po pewnym czasie powstała nowa dyscyplina wykorzystująca najskuteczniejsze w walce techniki z różnych styli a 14.09.1974r. w Los Angeles oficjalnie narodził się kick - boxing full - contact . Wkrótce powstała światowa organizacja World Association of Kick - Boxing Organizations - WAKO . Dyscyplina rozwijała się bardzo szybko, dzieląc się na różne konkurencje zależnie od sposobu rywalizacji . Na początku przeprowadzano walki w formie full - contact i semi - contact ale w 1987r. Na Mistrzostwach Świata w Monachium wprowadzono również light - contact oraz nową odmianę rywalizacji międzystylowej - formy przy muzyce . W tym samym czasie również inne organizacje podejmowały próby tworzenia podobnej konkurencji np. w NASKA - North American Sport Karate Association oprócz tradycyjnych form japońskich, chińskich, koreańskich, amerykańskich, miękkich i twardych, z bronią i bez przeprowadzano również kategorię open - formy przy muzyce . Wielu późniejszych mistrzów zaczynało swą karierę na podobnych turniejach . W kick - boxingu początkowo formy były pokazywane jako przerywnik między walkami - atrakcja, urozmaicenie turnieju . Później po 1987r. Wprowadzono je do rywalizacji sportowej, ustalono regulamin i uznano oficjalnie za jedną z konkurencji . Z każdym rokiem poziom zawodników wzrastał od bardzo tradycyjnych, statycznych form do bardzo szybkich, dynamicznych i efektownych, niemal cyrkowych popisów . Takie nazwiska jak : Keith Hirabayashi [USA], John Chung [USA], Charlie Lee [USA], Jean Frenette [Canada], Jon Valera [USA], Christian Brell [Niemcy], Antony Spatola [Niemcy], Richard Brandon [USA] a wśród kobiet : Cynthia Rothrock [USA], Christine Bannon [USA], Manon Des Roche [Canada], Karyne Belanger [Canada], Sandra Hess [Niemcy] czy Carla Ribeiro [Brazylia] pozostaną niezapomniane w pamięci wszystkich tych, którzy widzieli ich pokazy doprowadzone do perfekcji .

2 . Rozwój konkurencji w Polsce.

Pierwszą, niezbyt udaną, próbę startu w formach przy muzyce podjęła zawodniczka full - contact Iwona Guzowska, niestety nie mogła dorównać doskonale przygotowanym, specjalizującym się w tej dyscyplinie, zawodnikom amerykańskim . Przez wiele lat Polacy nie brali udziału w zawodach, dopiero, dzięki inicjatywie trenera Kung - Fu z klubu Red Tiger - Warszawa Lecha Jerzego Pałysa, w październiku 1997r. Przeprowadzono eliminacje do zbliżających się Mistrzostw Świata w Gdańsku [26-30.11.1997r.]. Zakwalifikowały się 3 osoby :

Ewa Śliwak [Red Tiger Warszawa]
Jacek Cholewski [Red Tiger Warszawa]
Paweł Pachulski [Ślesiński Klub Kick - Boxingu].

Chociaż nie zdobyli medali, pokazali się na arenie międzynarodowej i przyczynili się do większego zainteresowania tą dyscypliną w kraju .

14.06.1998r. w Warszawie odbyły się I Mistrzostwa Polski, w których wzięło udział 25 zawodników w 6 kategoriach .

W dniach 20-25.10.1998r. w Mistrzostwach Europy w Kijowie wystartowali : Ewa Śliwak [zdobywając 2 brązowe medale !] i Marcin Tarasiński .

Kolejnym sukcesem międzynarodowym było zdobycie przez Ewę Śliwak 2 złotych medali w Pucharze Świata w Piacenza [Włochy, 29-30.05.1999r.] .

4.09.1999r. w Warszawie odbyły się II Mistrzostwa Polski . Startowało już 50 zawodników w 9 kategoriach .

Ciągły wzrost zainteresowania tą konkurencią w kraju spowodował, że 7.11.1999r. przeprowadzono I Puchar Polski w Ślesinie . Wystartowało 42 zawodników w 11 kategoriach .

Puchar Polski był ostatnią próbą przed Mistrzostwami Świata w Caorle [Włochy , 25-29.11 1999r.], w którym wzięli udział : Ewa Śliwak, Henryk Kulanek i Kamila Lewandowska [Konin] . Poziom turnieju był bardzo wysoki ale nasza czołowa zawodniczka Ewa Śliwak nie zawiodła oczekiwań i zdobyła brązowy medal w formach miękkich z bronią kobiet .

Podsumowując trzeba powiedzieć, że chociaż patrząc z boku na występy zawodników wydaje się, że robią oni formę naturalnie, bez wysiłku i z łatwością, ale gdy zaczyna się pracować nad układem okazuje się, że ułożenie i bezbłędne opanowanie 1 formy [ok. 1-2 min.] zajmuje często kilka lat . To nie to samo co tradycyjne kata, które można robić wolniej czy szybciej, zależnie od umiejętności . Tutaj nie wolno niczego zapomnieć ani się zawahać, bo wypada się z rytmu i nie można już tego nadrobić - przegrywa się zawody .

Sama muzyka - z jednej strony utrudnia wykonanie układu, stawia większe wymagania i jest wyzwaniem dla tych, którzy dobrze opanowali sztuki walki i chcieliby pokonywać nowe przeszkody . Z drugiej strony jednak bardzo pomaga tym, którzy kochają ruch, taniec i mają poczucie rytmu, zwiększa wydolność organizmu, podpowiada jaki ruch powinien być wykonany na dany dźwięk [oczywiście po tysiącach powtórzeń], zwiększa widowiskowość poszczególnych technik, potęguje wrażenie artyzmu, piękna i perfekcji, na treningach wywołuje przyjemny nastrój, na zawodach wprowadza miłą, przyjazną atmosferę . Wszystko to powoduje, że z każdym rokiem coraz więcej klubów rywalizuje w turniejach na coraz wyższym poziomie, co rokuje nadzieje na bliskie sukcesy na arenie międzynarodowej . Na zakończenie należy przypomnieć, że nie trzeba trenować kick - boxingu by wystartować w zawodach, konkurencja ta jest otwarta dla wszystkich miłośników sztuk walki ...

[zaczerpnięto z archiwum Red Tiger]
 • 0

budo_cheetah
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 869 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: [FAQ] - Martial Arts Tricks - czym jest owa dyscyplina
Przykładowa forma :

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
 • 0

budo_ajronek
 • Użytkownik
 • 9 postów
 • Pomógł: 0
0
Neutralna
 • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: [FAQ] - Martial Arts Tricks - czym jest owa dyscyplina
Duze jest zainteresowanie tym sportem ?
 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

3 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023