Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening/Dieta/Odzywki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

Executorex
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Trening/Dieta/Odzywki
Witam!
Jestem nowym użytkownikiem forum :) jak i żółtodziobem pod względem kulturystyki.
Chciałbym abyście pomogli mi w ułożeniu diety odpowiedniej do tego jak wizualnie się prezentuje. Marnie to wygląda ale wkoncu trzeba coś z tym zrobić:

1. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
2. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
3. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

175 cm wzrostu
78 kg wagi
21 lat

Marna jakość. Robione kalkulatorem

Przeglądałem trochę forum ale postanowiłem założyć temat, bo nie wiem co i jak i ciężko mi to ogarnąć wszystko. Pewnie mam zacząć od ogólnorozwojowki? tylko co dalej? Jaka dobrać dietę, co do wspomagania itp.

wyliczyłem zapotrzebowanie na kcal :
podstawowe: 1600

Czas i determinacje posiadam.
Z góry dzięki za udzielona pomoc

Użytkownik Executorex edytował ten post Ponad rok temu

  • 0

Damiano21
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
14
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Sport (piłka nożna, fitness), zdrowie, a także urbanistyka i architektura
  • Wzrost [cm]:174
  • Wyciskanie [kg]:125
  • Waga [kg]:74

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening/Dieta/Odzywki

Witam!
Jestem nowym użytkownikiem forum :) jak i żółtodziobem pod względem kulturystyki.
Chciałbym abyście pomogli mi w ułożeniu diety odpowiedniej do tego jak wizualnie się prezentuje. Marnie to wygląda ale wkoncu trzeba coś z tym zrobić:

1. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
2. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
3. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

175 cm wzrostu
78 kg wagi
21 lat

Marna jakość. Robione kalkulatorem

Przeglądałem trochę forum ale postanowiłem założyć temat, bo nie wiem co i jak i ciężko mi to ogarnąć wszystko. Pewnie mam zacząć od ogólnorozwojowki? tylko co dalej? Jaka dobrać dietę, co do wspomagania itp.

wyliczyłem zapotrzebowanie na kcal :
podstawowe: 1600

Czas i determinacje posiadam.
Z góry dzięki za udzielona pomoc


Siemanko,

Więc oklego z tego co widać na zdjęciach to rzeczywiście póki co na wysportowanego nie wyglądasz ;) ale spokojnie!! Uważam, że nie jest tragicznie. Na podstawie tych zdjęć można stwierdzić, że Twoja tkannka tłuszczowa wynika głównie ze złych nawyków żywieniowych i niskiej aktywności fizycznej, a nie z uwarunkowań genetycznych. I ważne, że chcesz coś z tym zrobić. Oto kilka moich rad.
Po pierwsze, jako osoba dopiera zaczynająca swoje zmagania na siłowni powinieneś zadbać o swoją silną motywacje do ćwiczeń. Bardzo ważne jest określenie jasnego celu jaki chcesz osiągnąć (Np. nie mów sobie "chcę schudnąć" tylko "chce zgubić 5 cm w pasie w ciągu 2 miesięcy" itd.). Jasno określone cele pozwolą Ci na osiąganie lepszych sukcesów, które sam będziesz mógł weryfikować. Dzięki temu unikniesz zjwiska "wypalenia" i zniechęcenia siłownią i ćwiczeniami.
Jak już postawisz sobie jasny cel to wtedy możesz brać się do roboty. Musisz określić sobie czy chcesz nabrać masy mięśniowej (być "napakowanym"), czy wystarczy Ci poprostu zrzucenie kilku zbędnych kilgoramów. Możesz również zwiesić poprzeczkę troszkę wyżej stawiając sobie za cel spalenie tkanki tłuszczowej ("odtłuszczenie") i rozwinięcie wszystkich partii mięśni (w celu ich podkreślenia). Ja osobiście wybrał bym tą 3 drogę.
Jeżeli też ją wybrałeś to o to kilka zasad. Na początku rozpocznij od proste treningu obwodowego na siłowni. Ćwicz na początku każdą część ciała na każdym treningu. Rób np. 1 serie na klatkę piersiową, 1 serie na biceps, potem 1 serie na triceps itd. Potem od początku. Na każdym treningu obwodowym zrób 3 takie okrążenia po siłowni. W każdej serii rób 12-15 powtórzeń (ciężar ustaw tak, abyś po tych 15 machnięciach mógł jeszcze zrobić oconajmniej 3 dodatkowe - ale ich oczywiście nie wykonuj!! Chodzi o to żeby nie zajechać się). Pamiętaj też o 10 minutowej rozgrzewce! Jest bardzo ważna ponieważ przygotuj Twój organizm do wysiłku (wbrew stereoypom rozgrzewka nie koniecznie może chronić przed kontuzjami, ale napewno lepiej przygotuje Twoje mięśnie do pracy, przez ćwiczenia będą przyjemniejsze). Ważne jest, aby pamiętać o technice! Ćwiczenia rób dokładnie i przywiązuje dużą wagę do poprawności technicznej. W ten sposób będziesz pewien że pracuje ten mięsień, który ma pracować w danym momencie i dodatkowo unikniesz wielku urazów w przyszłości. O poprawność wykonywania ćwiczeń spytaj instruktora na siłowni, bądź bardziej doświadczonych kolegów (NIE WSTYDŹ SIE TEGO - to będzie świadczyć o tym że jesteś świadomy tego co robisz i podchcodzisz do sprawy poważnie!).
Twój trening obwodowy powinien trwać około 4 tygodni. Wtedy Twój orgaznim powinien być już gotowy do pracy nieco cięższej. Niestety nie wiem co dalej Ci doradzać w sprawie trenignu, ponieważ nie sprecyzowałeś konkretnie swojego celu ;). Zastanów się i daj znać.
Co do odrzywiania to napewno musisz ograniczyć spożywanie produktów o dużej zawartości tłuszczy pochodzenia zwierzęcego (np. parówki, boczek, golonka, serki topione oraz chipsy i wiele innych). Musisz zrezygnować ze słodyczy, alkoholu i napojów gazowanych. Nie wskazane jest też jedzenie owoców (jedynie w małych ilościach tylko dla witamin) ponieważ zwierają wiele cukrów prostych, które potem odkładają Ci się w organizmie. Jedz dużo produktów białkowych (w późniejszym czasie, gdy Twoje treningi na biorą tempa, będziesz mógł wspomóc się odżywkami białkowymi). Pamietaj, że liczenie kcal i sugerowanie się jedynie dużą liczbą kcal w produkcie spożywczym jest złą drogą w sporcie!! Są kcal "dobre" i "złe"! Dobre to kcal z białek oraz węglowodanów złożonych (w odpowiednich ilościach), bo to one dają Ci energię, pozwalają na budowę mięśni (75% mięśnia to bialko!! 25% to woda!) oraz regenerację po treningu. Złe kcal to kcal z tłuszczy!! Ilość kcal z tłuszczy w danym produkcie można łatwo policzyć (pisąłem o tym już w innym temacie). Mianowicie każdy gram tłuszczu w produkcie to 9 kcal! Np. w 100 g serka o kalorycznosći 120kcal masz 10 gram tłuszczu. Oznacza to że z tłuszczu w tym produkcie pochodzi 90kcal (aż 75%!!). W przypadku redukcji tkanki tłuszczowej wartość ta nie powinna przekraczać 30%!! Jest też pare innych zasad o których już pisałem (zapraszam do przeczytania swoich inncyh odpowiedzi, których jeszcze nie jest dużo :D).

I tak to z grubsza wygląda. Może troszkę przerażająco ale nie przejmuj się. Po pierwszych widzianych efektach ćwiczeń będziesz czuł satysfakcję!
Daj znać jak już określisz swój cel. Postaram się jeszcze pomóc. :D
  • 1

Executorex
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening/Dieta/Odzywki
no to wielki (+) dzięki za rady
Jeżeli chodzi o cele to na pewno spalenie tkanki tłuszczowej ale tak aby nie spalić mięśni ;) a jak zrzucę to czego jest w nadmiarze to myślałem o masie ale nie wiem czy dobrze kombinuje ;D, jeżeli chodzi o dietę to na forum już jakaś wyszukałem jak na początek a w sprawie białka doradzono mi abym szamał aby uzupełnić niedobory z diety :). same treningi to wiem ze aerobowe x3 w tyg i siłowe x3 ale tutaj mały problem mam i na to już nikt mi nie odpisał. Wstaje o 5 rano a wracam do domu po 17. Jak ułożyć szamanie posiłków tak aby dobrze dopasować się w trening tak po 17 jak wrócę z roboty i aby nie jesc zbyt późno posiłków bo tak okolu 22- 24 ostatni ;) Wiec czy jeść śniadanie o 5 czy przesunąć o kilka godzin? Z posiłkami w pracy nie będzie problemu, wcześniej sobie przygotuje (6 posiłków w diecie z czego ostatni posiłek to same białko)
  • 0

Damiano21
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
14
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Sport (piłka nożna, fitness), zdrowie, a także urbanistyka i architektura
  • Wzrost [cm]:174
  • Wyciskanie [kg]:125
  • Waga [kg]:74

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening/Dieta/Odzywki

no to wielki (+) dzięki za rady
Jeżeli chodzi o cele to na pewno spalenie tkanki tłuszczowej ale tak aby nie spalić mięśni :D a jak zrzucę to czego jest w nadmiarze to myślałem o masie ale nie wiem czy dobrze kombinuje ;D, jeżeli chodzi o dietę to na forum już jakaś wyszukałem jak na początek a w sprawie białka doradzono mi abym szamał aby uzupełnić niedobory z diety :D. same treningi to wiem ze aerobowe x3 w tyg i siłowe x3 ale tutaj mały problem mam i na to już nikt mi nie odpisał. Wstaje o 5 rano a wracam do domu po 17. Jak ułożyć szamanie posiłków tak aby dobrze dopasować się w trening tak po 17 jak wrócę z roboty i aby nie jesc zbyt późno posiłków bo tak okolu 22- 24 ostatni :D Wiec czy jeść śniadanie o 5 czy przesunąć o kilka godzin? Z posiłkami w pracy nie będzie problemu, wcześniej sobie przygotuje (6 posiłków w diecie z czego ostatni posiłek to same białko)


No wporządku. Ro na początek spalanie tkanki tłuszczowej. Pamiętaj, że żeby osiągnąć ostateczny sukces to trzeba na niego zapracować, poświęcić się i być wytrwałym. ale widze że jesteś zdeterminowany skoro pytasz o takie rzeczy żywieniowe ;) a to już dużo! :D
Oczywiście, że należy ćwiczyć tak żeby nie spalić mięśni. Tylko szaleni amatorzy chwytający się za sztangę bez żadnych rad doprowadzają takiego stanu rzeczy, niszcząc to nad czym wcześniej tak ciężo pracowali. Proces ten nazywa się KATABOLIZM. Aby go ominąć szerokim łukiem należy pamiętać, że najważniejszym posiłkiem w Twoim dniu powinien być posiłek potreningowy. Oczywiście odpowiednio wyważony bo celem jest pozbycie się tkanki tłuszczowej. Musisz o nim pamiętać.
W celu spalenia tkanki tłuszczowej należy wykonywać ćwiczenia areobowe (spalanie tlenowe) o odpowiednim stopniu intensywności. Areoby mogą to być: bieganie, rowerek, wiosłowanie itp. Wszelkie ćwiczenia związane z ruchem. Ja preferuje bieganie, a w porze zimy rowerek stacjonarny. Oto kilka zasad wykonywania ich w celu spalenia tkanki tłuszczowej.
Ćwiczenia te najlepiej jest wykonywać po przebudzeniu się (co w Twoim wypadku raczej odpada :D) bądź po treningu siłowym, kiedy to organizm wykorzysta już zasoby glikogenu. Wtedy organizm do produkcji energii będzie wykorzystywał mniej dostępny substrat energetyczny - tkankę tłuszczową. Aby organizm spalał ją w jak największym stopniu, trening areobowy musi mieć odpowiednią intensywność. Najlepiej jest ją mierzyć za pomocą pulsomierza (na rynku są dostępne opaska z nadajnikiem przeysłającym sygnał do czegoś w rodzaju zegarka na ręku - fajny sprzęt jest np. w GoSpportach za około 100-150pln; ja takiego używam). Aby organizm uruchomił spalanie tkanki tłuszczowej nie można, wbrew powszechnie panującej opinii, wykonywać ćwiczeń z dużą intensywnością!! Wtedy dochodzi do przemian beztlenowych w ktorych orgaznizm wykorzystuje węglowodany, a jak się skończą to niszczy mięśnie (tu też jest katabolizm; dlatego biegacze długodystansowi co chwile uzupełniają płyny płynami izotonicznymi, aby uzupełnic braki glikogenu). Za mały wysiłek to też oczywiście lipa. Optymalne spalanie tkanki tłuszczowej jest przy pulsie na poziomie 65% twojego maksymalnego. Maksymalny puls wyliczasz ze wzoru: 220-wiek (zaawansowani sportowcy: 226-wiek). No a potem z tego liczysz procent. Twoj puls podczas np. biegu powinien oscylować na tym poziomie. Nie przekraczaj 75%. W praktyce okaże się że nie jest to szybki bieg, ale uwierz mi opłaci się i też będziesz zmęczony. :D Trening areobowy powinien trwać 30 minut. Nie efektywny jest trening areobowy krótszy niż 20 minut.
Ja polecam Ci trening na siłowni około 40 minut + 30 minut areobów. Dłuższe treningi mogą spowodować niszczenie mięśni, tym bardziej że jesteś początkującą osobą.
Co do odżywiania się to pamiętaj, że profesjonalni kulturyści wstają o 1:00 i o 4:00 w nocy po to aby wziąć kolejne aminokwasy :D!! Oczywiście Tobie tego nie polecam. Chodzi o to, że nie możesz doprowadzić się do stanu głodu. Odczucie glodu, burczenie w brzuchu to są już mechanizmy obronne organizmu na które nie można sobie pozwolić. Uważam, że powinieneś jeśc śniadanie o normalnej dla siebie porze po przebudzeniu. Po nocy (dobrych kilka godzin bez jedzenia) w organizmie powstaje dość spory dług energetyczny, który trzeba uzupełnić. Generalna zasada jest taka: jeść co 3 godziny. Ja wyznaję zasadę, że nie ważne ile posiłków zjesz w ciągu dnia, ważne jest to co zjesz. Jeżeli będziesz spożywał odpowiednie ilości białka i węglowodanów, znacznie ograniczając tłuszcze (głównie zwierzęce), nie przejadając się, to spokojnie osiągniesz swój cel. :) I pamiętaj też o piciu dużej ilości wody! Woda pozwala na szybsze wchłanianie węglowodanów przez Twój orgaznizm dzięki czemu nie będą one odkładały się w organiźmie (1 cząsteczka wody pozwala na przyswojenie aż 3 cząsteczek węglowodanów!!!).

Mam nadzieje, że choć trochę pomogłem. Życze miłych wrażeń i powodzenia ;)

Użytkownik Damiano21 edytował ten post Ponad rok temu

  • 1

Executorex
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening/Dieta/Odzywki
Szczerze to szacunek za ten wykład ;), pomogło mi to, wiem więcej niż na początku ;) i takie pytanie co do aeroba czy skakanka tez jest dobra opcja? :) muszę sobie to wszystko ogarnąć :D

Dzieki i pozdro!
+
  • 0

Damiano21
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
14
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Sport (piłka nożna, fitness), zdrowie, a także urbanistyka i architektura
  • Wzrost [cm]:174
  • Wyciskanie [kg]:125
  • Waga [kg]:74

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening/Dieta/Odzywki
Tutaj nie dokońca się zgodzę co do wypowiedzi swojego przed mówcy jeżeli chodzi o interwały.. Skakanka to dobry pomysł i tak samo oczywiście można robić areoby przez 40 minut to będą efekty (tak jak pisze kevin1984) jednak interwały (a sporo o nich czytałem) są to ćwiczenia typowo anareobowe (spalanie beztlenowe), które daje dobre efekty ale w przypadku gdy chcemy podnieść znacznie naszą wydolność. A z tego co pisze kolega Executorex, to celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Podczas anaerobów (większa intensywniość treningu - większy puls) organizm będzie pobierał energię z węglowodanów, a w kryzysowych momentach niszczył mięśnie (bez odpowiedniego zaopatrzenia w Isostar itp.)
Ja jednak radze pozostanie przy tym co pisałem wcześniej. Tym bardziej, że kolega Executorex jest jeszcze początkującym sportowcem, a zaczynanie od treningu interwałowego może szybko przysporzyć więcej kłopotów (konyuzje) niż korzyści.
Ale to tylko moje zdanie :) PZDR
  • 0

dzieciol21

dzieciol21
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 5442 postów
  • Pomógł: 3
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:trening
  • Staż [miesiące]:70+
  • Wzrost [cm]:190
  • Waga [kg]:107

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening/Dieta/Odzywki
zgodze sie z damiano, ale kevin ma rozniez racje, jednak kevin nie napisal ze kolega jest typowym laikiem/sezonowcem. dla poczatkujacych odradzam interwa. jezeli chodzi o spalanie fatu to koledzy sie wypowiedza bo znaja reguly co do ogolu;) co do interwalu trening dla zaawansowanych... widze to po sobie i osobach ktore ze mna cwicza

TRENUJE BO LUBIE




Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024