Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening na silowni a nadcisnienie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

Karex12
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Rok temu

Trening na silowni a nadcisnienie

Witam jakies pol roku temu zostalo u mnie stwierdzone nadcisnienie tetnicze 2 stopnia , biore 1 tabletke i poki co normuje sie ale poza bieganiem zrezygnowalem poki co z silowni, Pytanie czy moge normalnie trenowac? slyszalem ze powinienem cwiczenia wytrzymalosciowo wydolnosciowe zeby poprawic krazenie krwi i dodatkowo wzmocnic sile miesni oraz spalic tluszcz ale jak to wyglada w praktyce? Z gory dzieki za odpowiedz


  • 0

Adibo
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Rok temu

Re: Trening na silowni a nadcisnienie

oczywiście że powinieneś ćwiczyć, ja miałem nadwagę i też miałem nadciśnienie, kilogramy zeszły, i ciśnienie się unormowało dzięki czemu teraz nie muszę brać tabletek więc jak najbardziej WARTO


  • 0

Karex12
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Rok temu

Re: Trening na silowni a nadcisnienie

a jakies cwiczenia? myslalem cwiczyczyc typowo zeby spalic tkaneke tluszczowa w sensie duzo powtorzen male obciazenie


  • 0

RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Rok temu

Re: Trening na silowni a nadcisnienie
Moim zdaniem kwestię tego czy możesz trenować siłowo normalnie, tzn. na odpowiednio dużych obciążeniach i to wykonując wszystkie ćwiczenia, również najcięższe 
wielostawowe powinien u Ciebie rozstrzygnąć lekarz i to nie zwykły kardiolog tylko najlepiej lekarz medycyny sportowej.
Wyobraź sobie, że mój wujek od strony taty miał kilkanaście lat temu zawał serca, przeżył ten zawał, wrócił do zdrowia, a następnie aż do 65 roku życia pracował 
wykonując ciężką fizyczną pracę, której ja na dzień dzisiejszy nie byłbym w stanie wykonywać mimo wieku 32 lat.
Nadciśnienie, to jeszcze nie wyrok, nadwaga tak samo nie, a swoją drogą bardzo często nadciśnienie jest spowodowane nadwagą i otyłością.
Wtedy wystarczy tylko przy pomocy zdrowej diety z LEKKO ujemnym bilansem kalorycznym, w wyniku treningu siłowego i treningu aerobowego, który to trening aerobowy 
należy po dojściu do 60 minut aerobów zamienić na trening interwałowy wykonywany 1 - 2x w tygodniu zredukować tkankę tłuszczową do zdrowego poziomu, a nadciśnienie 
najczęściej wtedy przeminie.
Jak ktoś waży 100 kg i ma 40 kg nadmiernej tkanki tłuszczowej, to utrata 10% masy ciała powoduje redukcję ciśnienia skurczowego o 10 punktów, a rozkurczowego nawet 
o 5 punktów.
Czyli jeśli taka osoba otyła zredukuje 40 kg tłuszczu, to ma szansę obniżyć swoje ciśnienie skurczowe nawet o 40 pkt, a rozkurczowe o 20 punktów co w praktyce 
zaowocuje tym, że albo nie będzie musiała brać żadnych leków na nadciśnienie albo będzie brać ale minimalne dawki takich leków.
Co do Twojego celu treningowego, czyli:
 
"slyszalem ze powinienem cwiczenia wytrzymalosciowo wydolnosciowe zeby poprawic krazenie krwi i dodatkowo wzmocnic sile miesni oraz spalic tluszcz ale jak to wyglada w praktyce?"
 
to moim zdaniem jeśli masz uregulowane przy pomocy leków nadciśnienie, to możesz normalnie wykonywać wszystkie ćwiczenia siłowe na które pozwala stan Twojego układu 
narządu ruchu (kręgosłup i układ kostno-stawowy).
Jeśli zaś chodzi o częstotliwość, to zalecałbym Ci abyś robił tak:
 
Albo trening siłowy całego ciała wykonywany 3x w tygodniu, co drugi dzień, a od 2 do 3 razy w tygodniu (początkowo 2 razy) w dni wolne od treningu siłowego wykonywać 
trening aerobowy.
Nieco gorszą opcją jest wykonywanie aerobów krótko po skończeniu treningu siłowego, a najgorszą opcją jest wykonywanie aerobów przed treningiem siłowym (przed 
treningiem siłowym można z ćwiczeń aerobowych wykonać co najwyżej 5 - 10 minut rozgrzewki na jakiejś maszynie cardio, a następnie przystąpić należy do rozgrzewki 
specjalistycznej, a potem od razu do ćwiczeń siłowych).
Albo możesz równie dobrze wykonywać trening siłowy metodą Góra/Dół (Upper Lower) polegający na tym, że w poniedziałki i czwartki trenujesz górne partie ciała czyli 
plecy, klatkę piersiową, barki, ramiona, etc, a we wtorki i piątki wykonujesz trening siłowy nóg, natomiast trening aerobowy wykonujesz od 1 do 2 razy w tygodniu 
najlepiej w dni wolne od treningu siłowego, a od 1 do 2 dni w tygodniu przeznaczasz na całkowity odpoczynek od treningów (dozwolone wtedy tylko spacery lub spokojne 
pływanie w basenie).
Trening siłowy należy wykonywać w zakresie powtórzeń od 6 do 16 powtórzeń w serii (w niektórych ćwiczeniach można trochę więcej).
W kwestii redukcji tłuszczu największą rolę odgrywa dieta czyli sposób odżywania - powinna ona być o LEKKO ujemnym bilansie kalorycznym (potrzebujesz 3500 kcal, a 
dostarczasz 3150 kcal, czyli 10% mniej niż potrzebujesz) stopniowo redukując kalorie jednak nigdy nie robisz zbyt głębokiego deficytu kalorycznego.
Nie zaleca się szybszej utraty wagi niż 4 kg miesięcznie (wyjątek stanowią osoby z otyłością olbrzymią, które ze względów zdrowotnych mogą, a nawet powinny redukować 
szybciej).
Dieta taka musi być oparta głównie o produkty spożywcze nisko przetworzone, czyli takie, które nie zawierają tłuszczów trans (np. większość margaryn, słodycze), nie 
zawierają dużych ilości cukru (słodycze, słodkie napoje gazowane, słodkie napoje/soki/nektary owocowe, słodki nabiał, etc).
W kwesti leczenia nadciśnienia musi być też odpowiednia suplementacja:
 
Magnez w ilości od 100 do 500 mg dziennie, w jakiejś wysokoprzyswajalnej formie, kwasy tłuszczowe Omega 3 pochodzenia rybiego zawierające 65% kwasów Omega 3 z 
renomowanej firmy, poza tym warto jeść takie warzywa jak czosnek, cebula, etc gdyż mają właściwości hipotensyjne.
Dodatkowo można też suplementować potas.
W przypadku czosnku można zastosować miesięczną kurację polegającą na jedzeniu 3 ząbki polskiego czosnku dziennie, przeciśniętych przez praskę, a następnie położynych 
na kromkach bułki kajzerki posmarowanych masłem i przykrytych plasterkami wędliny.
Po miesiącu należy zrobić tydzień przerwy od jakiegokolwiek czosnku, a następnie można znów przez miesiąc jeść 3 ząbki.
Najlepiej zjadać to na wieczór/noc i koniecznie umyć zęby po takim posiłku.
Przeciwwskazania do jedzenia czosnku, to np. problemy z układem trawiennym np. wrzody żołądka, niedociśnienie tętnicze (zbyt niskie ciśnienie), uczulenie na czosnek, 
słaba krzepliwość krwi, etc.
Czosnek oprócz obniżania ciśnienia powoduje zwiększenie w naturalny sposób poziomu potencji i libido, co dla mężczyzn mających atrakcyjną partnerkę chętną do seksu 
może być bardzo korzystne - dzieje się tak dlatego, że czosnek rozszerza naczynia krwionośne, ułatwia przepływ krwi przez te naczynia (m.in. dlatego, że zmniejsza 
zlepianie się płytek krwi odpowiedzialnych za krzepnięcie).
Innymi ciekawymi warzywami, które należy jeść przy nadciśnieniu są grubo obierane ziemniaki w postaci gotowanej i przeciśniętej przez praskę oraz seler, najlepiej 
seler w postaci surowej.
Wszystkie napisane tutaj przeze mnie rzeczy powinieneś skonsultować z dobrym dietetykiem (takim, który jest zarówno dietetykiem sportowym jak i klinicznym), a także z 
lekarzami medycyny, np. ze swoim kardiologiem, z lekarzem medycyny sportowej, gdyż każdy przypadek jest indywidualny i jeśli nawet jednej osobie biorącej leki na 
nadciśnienie jakiś suplement nie będzie szkodził, to innej może zaszkodzić, np. powodując zbyt niskie ciśnienie.

Użytkownik RychuP edytował ten post Rok temu

  • 0
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.

Karex12
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Rok temu

Re: Trening na silowni a nadcisnienie

Dzięki wielkie , zastosuje sie do twojej rady , zasadniczo robilem ostatnio 4 dni trening calego ciala tzn. trening a poniedzalek , trening b wtorek sroda przerwa i czwartek i piatek znowu A i B, a po tym robilem na biezni albo orbiterku z 40 minut , ale moze faktycznie dni nietreningowe jakas bieznia ewent orbiterek typowo aeroby , myslalem ze po treningu fbw spale wiecej tluszczu i bardziej wyrzezbie ulatwiajac jednoczsnie przeplyw krwi a odnosnie czosnku dzieki, zasadniczo rano zamiast kawy w blenderze po dolaniu wody miks jerzyn,jagod pomidor garsc szpinaku plus banan i pomidor a do picia plus oczywiscie witaminy z kfd jako uzypelnienie witamin


  • 0

RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Rok temu

Re: Trening na silowni a nadcisnienie

W kwestii suplementacji jeśli masz problem z nadwagą koniecznie zastosuj witaminę D3 + witaminę K2MK7.

Sam biorę 2 kapsułki Swanson D3, czyli łącznie 4000 IU i do tego jedną tabletkę K2MK7 czyli dawkę 100 mcg.

Do tego dobre kwasy tłuszczowe omega 3, np. Olimp Gold Omega 3 w dawce od 1 do 4 kapsułek.

 

Wysłałem Ci ciekawy link w wiadomości prywatnej.


Użytkownik RychuP edytował ten post Rok temu

  • 0
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.

Karex12
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Rok temu

Re: Trening na silowni a nadcisnienie

Dzięki zastosowalem sie do twoich rad i faktycznie zaczyna się wszystko normowac , wprawdzie czosnek zgniaty i mieszany blenderze z odzywka bialkowa i owocami daje sredni zapach ale zdrowie wazniejsze , odnosnie nadwagi mam tylko w jednym miejscu tzn. brzuch ale to chyba kwestia zlej diety plus dawniej alkoholu , nie dotknalem juz 2 miesiace zadnego alko i chyba organizm sie normuje bo jak slyszalem zupelnie zmnienia sie metabolizm spowalnia. Mam jeszcze pytanie jakie cwiczenia robic tak zeby zeby nie obciazac dolnego odcinka? mam lekka skolioze i czuje promieniowanie od posladkow do lydek chyba po przysiadach podciaganiu , jakie cwiczenia wykonywac zeby nie ruszac tego odcinka?


  • 0

RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Rok temu

Re: Trening na silowni a nadcisnienie

Myślę, że najlepiej będzie jeśli znajdziesz sobie dobrego fizjoterapeutę i dostarczając mu na pendrivie plik PDF z książką "Atlas treningu siłowego" autorstwa Frederica Delaviera poprosisz o to, żeby na komputerze przeglądnął tą książkę i żeby Ci powiedział których ćwiczeń na pewno nie możesz robić, które możesz robić od razu, a które będziesz być może mógł robić za jakiś czas jak wzmocnisz już odpowiednio mięśnie posturalne.

Wyślę Ci ciekawy link w prywatnej wiadomości dotyczący tego jak zmniejszyć ból w odcinku lędźwiowym, w okolicach pośladków, etc.


Użytkownik RychuP edytował ten post Rok temu

  • 0
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024