Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przysiady


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

CoToHantla
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Przysiady

Cześć, mam zamiar rozpocząć swoją przygodę z siłownią - zacznę od FBW 3x w tygodniu (4 podstawowe ćwiczenia angażujące wiele partii mięśni równocześnie). Mam pewien problem z przysiadami.

Mam konkretnie problem z przysiadami bez odrywania pięt od podłoża. Aby zachować proste plecy, mój przysiad jest bardzo płytki i bardzo niestabilny - wychylam się do tyłu.

Znalazłem różne ćwiczenia mobility na poprawienie ruchomości w stawie skokowym i biodrowym - będę je wykonywał (codziennie po około 20 minut). Czy do czasu, aż będę mógł spokojnie robić przysiady z obciążeniem na podłożu, mogę podkładać pod pięty krążki aby były wyżej? Już sprawdzałem, gdy mam pod piętami podkładki o grubości około 3,5-4cm, mogę wykonywać przysiady normalnie (nisko, plecy proste). Czy takie podkładki są dobrym rozwiązaniem? W internecie, niestety, zdania są podzielone.


  • 0

bieniek
  • Moderator
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 9
25
Neutralna
  • Lokalizacja:Trolowe Wzgórze
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:24
  • Wzrost [cm]:186
  • Przysiad [kg]:140 low bar
  • Wyciskanie [kg]:102.5
  • Martwy ciąg [kg]:150 klasycznie
  • Waga [kg]:87

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady

Nagraj wideo będzie łatwiej coś orzec.

 

Ciężko jest to opisać.

Unikaj podwyższeń.

 

Jak na moje pierwsze wrażenie to może być spowodowane próbowaniem przysiadania bez rozgrzania ud = pięty bardzo wąsko i stopy równolegle do siebie. Co wypycha sztangę z balansu a ciało do tyłu.

 

Spróbuj, z pustą sztangą lub w ogóle bez, jeśli odczuwasz jej ciężar, rozszerzyć postawę pięt do około szerokości barków , palce mając skierowane nieznacznie na zewnątrz i podczas przysiadania wypuścić kolana przed siebie i na zewnątrz. W ten sposób między udami znajdzie się miejsce na tułów. Najlepiej nagrywać siebie albo kogoś kumatego spytać o pomoc.

 

Chodzi o ruch sztangi gora dół oraz czy jest ona prostopadle nad środkiem długości podstawy.


  • 0
"Part of knowing where you're at
is where you're not"
Mark Bell

CoToHantla
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady

Nagraj wideo będzie łatwiej coś orzec.

 

Ciężko jest to opisać.

Unikaj podwyższeń.

 

Jak na moje pierwsze wrażenie to może być spowodowane próbowaniem przysiadania bez rozgrzania ud = pięty bardzo wąsko i stopy równolegle do siebie. Co wypycha sztangę z balansu a ciało do tyłu.

 

Spróbuj, z pustą sztangą lub w ogóle bez, jeśli odczuwasz jej ciężar, rozszerzyć postawę pięt do około szerokości barków , palce mając skierowane nieznacznie na zewnątrz i podczas przysiadania wypuścić kolana przed siebie i na zewnątrz. W ten sposób między udami znajdzie się miejsce na tułów. Najlepiej nagrywać siebie albo kogoś kumatego spytać o pomoc.

 

Chodzi o ruch sztangi gora dół oraz czy jest ona prostopadle nad środkiem długości podstawy.

 

Cóż, tutaj problemem może być również to, że jakiś czas temu skręciłem obydwie kostki i od tego czasu nie mam pełnego zakresu ruchu w stawach skokowych. Wszystkie twoje rady niestety już wykorzystywałem, rozstawiam nogi szerzej, palce na zewnątrz, rozgrzewam się - ostatnio nawet wykonałem pierwszy trening mobility (można to potraktować jako rozgrzewkę) i po nim próbowałem, była lekka poprawa ale jednak przysiady są zbyt płytkie. A najgorszą rzeczą jest wychylanie do tyłu podczas siadania - z podkładkami ten problem znika.


  • 0

bieniek
  • Moderator
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 9
25
Neutralna
  • Lokalizacja:Trolowe Wzgórze
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:24
  • Wzrost [cm]:186
  • Przysiad [kg]:140 low bar
  • Wyciskanie [kg]:102.5
  • Martwy ciąg [kg]:150 klasycznie
  • Waga [kg]:87

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady

No to rzeczywiście nie zamieściłeś jednego małego detalu.

 

Od razu Ci powiem, jeśli w dziurze Twoje łydki są pod takim kątem,że wystają wystarczy, że parę cm za czubek stopy, to masz wystarczająco dużo mobilności, a problem leży gdzie indziej.

 

Sam widzisz, że Twój problem leży gdzieś indziej, a rozwiązując go podwyższaniem stania pozbawia Cię stabilnej, silnej pozycji i maskuje problem tak naprawdę.

 

Jeszcze pytanie jakie przysiady, gdzie leży sztanga?


  • 0
"Part of knowing where you're at
is where you're not"
Mark Bell

CoToHantla
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady

Na barkach


  • 0

bieniek
  • Moderator
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 9
25
Neutralna
  • Lokalizacja:Trolowe Wzgórze
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:24
  • Wzrost [cm]:186
  • Przysiad [kg]:140 low bar
  • Wyciskanie [kg]:102.5
  • Martwy ciąg [kg]:150 klasycznie
  • Waga [kg]:87

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady

Spróbój sztangę nisko zaraz pod łopatką

To jak się zegniesz, wystaje kolano przed palce?


  • 0
"Part of knowing where you're at
is where you're not"
Mark Bell

Abetalipoproteinemia
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 5442 postów
  • Pomógł: 174
388
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:6 lat
  • Wzrost [cm]:168
  • Przysiad [kg]:82,5
  • Wyciskanie [kg]:70
  • Martwy ciąg [kg]:90
  • Waga [kg]:70

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady

Wystawanie kolan przed palce to mit, najważniejsze by podczas ruchu staw nie wchodził do środka bo więzadło krzyżowe może strzelić jak z bicza ;) Potem dłuuuuga rehabilitacja.


  • 0

Mój dziennik treningowy → NA CIELE SWYM HISTORIĘ MĄ PISZĘ


CoToHantla
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady

Wystawanie kolan przed palce to mit, najważniejsze by podczas ruchu staw nie wchodził do środka bo więzadło krzyżowe może strzelić jak z bicza ;) Potem dłuuuuga rehabilitacja.

Nie mam zamiary nie wystawiać kolan przed palce - to by było dopiero dziwne. Chodzi mi tylko o to, że gdy staram się zachować prostą posturę, bardzo przechyla mnie do tyłu - problem zmniejsza się, gdy: a) użyję podkładek pod pięty B) bardziej pochylę (proste) plecy do przodu. O jakim stawie mówisz w wzmiance o kontuzji? Kolanowym?


Użytkownik CoToHantla edytował ten post Ponad rok temu

  • 0

bieniek
  • Moderator
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 9
25
Neutralna
  • Lokalizacja:Trolowe Wzgórze
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:24
  • Wzrost [cm]:186
  • Przysiad [kg]:140 low bar
  • Wyciskanie [kg]:102.5
  • Martwy ciąg [kg]:150 klasycznie
  • Waga [kg]:87

Napisano Ponad rok temu

Re: Przysiady

Weź no nagraj swoje przysiady bo my się tu chyba zupełnie nie rozumiemy.

Może to coś rozjaśni, ale stawiam na błąd techniczny.

 

Wystawanie kolan przed palce to mit, najważniejsze by podczas ruchu staw nie wchodził do środka bo więzadło krzyżowe może strzelić jak z bicza ;) Potem dłuuuuga rehabilitacja.

 

No co Ty nie powiesz? :D Ty również nagraj siebie jak przysiadasz i najniżej ''w dziurze'' kolana nie są nieco przed palcami, zachowując oczywiście kontrolę w dole mięśniowo a nie nurkując do niej z wybiciem, oraz zakładając, że sztanga porusza się w pionowej linii bezpośrednio nad środkiem długości stopy.

 

Inna rzecz, że ja własnymi oczami więzadła od przysiadów strzelonego nie widziałem nigdy, nawet nie słyszałem, za to naderwane mięśnie przywodziciele tak. Ciekawe.

 

Wydaje mi się, że poprostu każdy z nas używa tych samych pojęć do określenia różnych fenomenów.


  • 0
"Part of knowing where you're at
is where you're not"
Mark Bell



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024