Skuteczne suplementy wspierające aparat ruchu.
Liczba chorób aparatu ruchowego z każdym rokiem zwiększa się i dotyka coraz to młodszych ludzi. Winny jest przede wszystkim tryb życia, przeciążenie stawów, brak ruchu, zranienia, infekcje, działanie wolnych rodników i noszenie niewłaściwego obuwia. Powierzchnia zdrowych stawów jest pokryta warstwą gładkiej, elastycznej tkanki chrzęstnej, która przy ruchu wyrównuje nacisk na kości. Torebka, która otacza staw, składa się z dwóch warstw. Zewnętrzna jest z mocnej błony włóknistej i utrzymuje stabilność stawu, wewnętrzną zaś tworzy błona maziowa, która wytwarza maź wypełniającą przestrzeń między kościami. Maź razem z torebką łagodzi tarcie podczas ruchu i dostarcza torebce potrzebne substancje. Aby aparat ruchu działał prawidłowo, konieczna jest regularna zmiana obciążenia i rozluźnienia, czyli ruch i odpowiednie pożywienie. Jeśli nie mamy wystarczająco ruchu, torebka stawowa stanie się słabsza i krucha. Chrząstka stawowa stopniowo się zużyje i zmniejszy się wydzielanie mazi stawowej. Powoduje to ból podczas ruchu. Także długotrwałe nierównomierne obciążenie stawów jest niewłaściwe i skutkuje ich zniszczeniem.
Najpopularniejszym powodem bólu stawów jest artretyzm. Mówi się o nim jako o jednej z chorób cywilizacyjnych, a wśród jej przyczyn znajduje się niewłaściwy styl życia. Jest to degeneracyjna choroba stawów, która objawia się bólem i ograniczeniem mobilności; na początku pojawia się w szyi, stawach biodrowych, kolanach i krzyżach. Na początku objawy są niepozorne. Rano po przebudzeniu mamy wrażenie, że nasze stawy są sztywne. Później pojawia się ból, który wzmaga się podczas ruchu i wysiłku. Gdy choroba postępuje, może dojść do ograniczenia funkcjonowania stawu, a także do jego deformacji. Opuchnięcie stawu sugeruje zapalenie.
Obecnie jedynym znanym skutecznym sposobem uniknięcia bólu stawów jest prewencja. Możemy zadbać o nasz aparat ruchu mając dietę bogatą w wapń, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, prowadząc aktywny tryb życia i utrzymując prawidłową wagę ciała.
Dziesięć rad jak się odżywiać przy chorobach stawów:
- Jedz 5 razy dziennie owoce i warzywa.
- Wybieraj świeże, domowe produkty sezonowe.
- Przygotowuj posiłki tak, aby nie traciły składników odżywczych, przy tym co najmniej połowę dziennego pożywienia powinny stanowić surowe produkty.
- Dwa razy w tygodniu jedz morskie ryby.
- Dziennie pij 2-3 litry płynów.
- Ogranicz spożywanie pokarmów z białej mąki, zawierających cukier oraz przemysłowo przetworzonych półproduktów.
- Wybieraj oleje tłoczone na zimno z dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (na przykład Omega-3).
- Ogranicz do minimum picie kawy.
- Zmniejsz spożycie białek z mięsa i wędlin.
- Zadbaj o dietę bogatą w witaminy, które działają jako antyoksydanty (A,C,E, kwas foliowy).
- Stosuj suplementy? No własnie ale jakie......?
.... od wielu lat mam problem ze stawami ( głównie kolanowymi ), wyłamane kolano, przeprost na skutek wyłamania, zapalenie stawu kolanowego to tylko niektóre z dolegliwości jakie miałem. W wiekszości przypadków byłem sam sobie winny nie dbając o swoje stawy. trenując kulturystykę bardzo łatwo je zniszczyć źle dobierając ciężar i wykonując ćwiczenia olewając prawidłowa technikę. To wszystko potrafi się skumulować i po pewnym czasi zaowocuje... i to bardzo negatywne. Ale przejdźmy do meritum czyli suplementów. przemysł suplementów dla sportowców jak i ten farmaceutyczny mami nas setkami cudownych preparatów które sprawią ze nasze stawy będą jak nowe. BZDURA! nasze stawy raz uszkodzone nigdy już nie będą jak nowe mozna im pomóc , w pewnym stopniu odbudować ale jak nowe nie będą nigdy.
W oparciu o własne doświadczenie jak i wielu znajomych borykających się z problemem postanowiłem zrobić zestawienie substancji które wystepują w różnych preparatach w postaci mieszanek jak i formach pojedynczych, substancji które mają jakikolwiek pozytywny wpływ na aparat ruchu.
1. Cissus Quadrangularis - roślina wywodząca się z Indii i Afryki. Ułatwia proces redukcji wagi, reguluje metabolizm, pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu, pomaga w leczeniu urazów stawów oraz ścięgien. Ketosteroidy zawarte w Cissus Quadrangularis wykazują działanie podobne do naszych naturalnych hormonów anabolicznych, jednak pozbawione są niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych
- jeden z 1 suplementów które brałem po urazie kolana oraz zerwaniu mięśni , którego działanie mozna było realnie odczuć. Był to preparat z firmy FitMax, nieco drogi aczkolwiek naprawdę skuteczny, obecnie cissus został zbanowany przez sanepid jako substancja niebezpieczna. Działania tego nie da sie racjonalnie wytłumaczyć inaczej niż to że przemysł farmaceutyczny nie może sobie pozwolić na dozwoloną sprzedaż preparatów które działają. Nie bez przyczyny w aptekach nie znajdziecie absolutnie nic z cissusem w składzie.
2. Kwas Hialuronowy - hialuronian sodu – należy do tzw glikozoaminoglikanów, w przeciwieństwie do chondroityny czy innych glikozoaminoglikanów nie tworzy wiązań kowalencyjnych z białkami, nie zawiera dodatkowej grupy siarczanowej. Nie mniej rola jaką pełni w obrębie tkanki łącznej jest nie do przecenienia. Choć kwas hialuronowy nie buduje typowych proteoglikanów, to tworzy tzw. agregaty proteogilanów dzięki czemu umożliwia ich łączenie w określone struktury(agregaty wchłaniają wodę i odpowiadają za odporność na chrząstki) . Kwas hialuronowy odpowiada za lepkość płynu wewnątrz-stawowego, jest jednym z jego głównych składników. Jest także ważnym składnikiem skóry i bierze udział w regeneracji tkanek. Nasz organizm ma możliwość syntezy tego związku która zaspokaja zazwyczaj dobowe zapotrzebowanie, aczkolwiek w pewnych stanach fizjologicznych, u osób starszych, u sportowców i osób aktywnych narażonych na przeciążenie aparatu ruchu. Samego kwasu nikt raczej nie odczuje ale w combo z innymi substancjami może pomóc.
3. Kolagen injekcyjny - bardzo dorga ale i skuteczna opcja na długi czas. Nie dajcie się zwieść suplementom z kolagenem w tabletkach, ta forma jest trawiona jak każde inne białko i jak każde inne białko zostaje przez organizm spozytkowane bynajmniej inaczej niż to co chce nam wcisnąć producent. Nie zapomnę sytuacji w której mądra pani farmaceutka gdy została przeze mnie uświadomiona dlaczego kolagen w tabletkach nie ma sensu i logiki stosowania nie wiedziała co powiedzieć.... brak elementarnej wiedzy w aptekach przeraża. Podsumowując: kolagen injekcyjny- TAK, w tabletkach - NIE
4. MSM - dimetylosulfon – związek organicznej siarki, pochodna , dimetylosulfotlenku. Siarka spełnia rolę strukturalną, stabilizuje cząsteczki białek poprzez tworzenie wiązań sylfhydrylowych, jest także niezbędna do wytwarzania związków o elementarnym znaczeniu dla właściwego funkcjonowania tkanki łącznej (mukopolisacharydów) i procesów regeneracyjnych zachodzących w jej obrębie. Stąd też MSM znalazł swoje miejsce jako składnik suplementów wspomagających pracę aparatu ruchu, ale wg niektórych źródeł jego potencjał jest o wiele szerszy.
5. Kwas palmitynowy
6. Kwas oleinowy
7. Kwas laurynowy
8.Ekstrakt z korzenia imbiru - surowiec zielarski będący źródłem związków chemicznych (gingerdioli, gingerdionów, szogaoli oraz najbardziej cenionych: gineroli), charakteryzujących się wysoką aktywnością biologiczną. Główne składniki korzenia imbiru posiadają silne właściwości przeciwzapalne, żółciopędne, bakteriostatyczne oraz wpływają regulująco pracę przewodu pokarmowego (a także działają napotnie i rozgrzewająco) co ma istotne znaczenie w procesie leczenia kontuzji aparatu ruchu i w okresie rehabilitacji.
9. Ekstrakt z kurkumy (kukrkumina) - związki czynne kurkumy niszczą bakterie i likwidują wywołane przez nią stany zapalne.Najnowsze badania, skupiające się na szczególnych właściwościach
kurkumy dowodzą, że ma ona zdolność wbudowywania się w błony komórkowe wielu narządów, a „przy okazji” do pełnienia tam funkcji stabilizujących.Komorki czuja się wzmocnione, dzięki temu rzadziej reagują stanami zapalnymi,są mniej podatne na infekcje
10. Boswellia Serrata - ekstrakty z Boswellia serrata w badaniach klinicznych wykazały się skutecznością w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, (dokładnie w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego), niektóre źródła wskazują także na pozytywne skutki stosowania w/w w reumatoidalnym zapaleniu stawów, astmie oskrzelowej, a także we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i chorobie Leśniowskiego-Crohna.
11. Kwercetyna - naturalny flawonoid
12. Bromelina - enzym należący do grypy protaz uzyskiwany z ananasa
13. naturalne antyoksydanty czyli witaminy A,C,E oraz kwas foliowy
Substancje które sa najbardziej popularne i wynoszone przez przemysł farmaceutyczny na piedestał a z doświadczenia wielu jak i licznych badań nie mające żadnego wpływu na aparat ruchu to:
- glukozamina
- siarczan chondroityny
- kolagen pod postacią tabletek rozpuszczających się w przewodzie pokarmowym
- żelatyna (staromodnie uważana za zbawienie bo przecież zawiera białka kolagenowe.... no właśnie białka)
Czy idealny suplement istnieje? Nie ponieważ nie ma takiego produkty który zawierałby te wszystkie działające w pewnym stopniu substancje. Zaznaczam działających w pewnym stopniu bo żadna substancja nie jest w stanie odnowić nam aparatu ruchu a jedynie pomóc w procesie usprawniania jego działania.
Właściwej diety, techniki i rozsadku w dobieraniu obciążeń nie zastapi nam nic
Opracował: Grammatikk
Wszelkie prawa zastrzeżone