Skocz do zawartości


Zdjęcie

nacisk na nerwy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

nacisk na nerwy
Czy stosujecie (znacie) uciski na nerwy albo jakies punkty charakterystyczne? Czy Dziadek uzywal takie naciski na nerwy w technikach? Wpadla mi w rece ksiazka Toheia do kiatsu i tam sa jakies rysunki z punktami i liniami na ciele (tylko ja przejrzalem na razie). Wiec jakas tam wiedze o nerwach czy punktach witalnych Tohei mial. Ja w leczenie Kiatsu nie bardzo wierze. Ale w naciski na nerwy jak najbardziej - pare razy mi trafiono w nerw przy yonkyo. To w zasadzie jedyna mi znana technika Aikido z uciskiem na nerw (jak sie trafi)
I jako ciekawostka te szczypawki z filmiku Toheia. Niby nic a mozna by z nich atemi zrobic.
Jest jakas ksiazka pod Aikido, z ktorej mozna by takie punkty poznac? Albo ogolnie jakas ?
Pewnie powinienem w kungfu zapytac ale chcialem najpierw tu sie dowiedziec.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
Podobno w yawara-jutsu mają takie uciski na nerwy. W ryu-te uczą atemi we wrażliwe punkty ciała.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
W poszukaj shorin kempo/ shaolin kempo. Jest polska federacja, są instruktorzy.
  • 0

budo_adam_gka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 91 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
Marc Tedeschi w księdze (waży chyba z parę kilo) "Hapkido" przedstawiał to wkomponowane w techniki. Na początku książki są plansze, gdzie oznaczono je symbolami (na zasadzie A3, B4, nie pamiętam dokładnie) i potem w zilustrowanych opisach technik odwołuje się do tego. Jak będziesz mieć tylko możliwość pożyczyć tę książkę czy kupić - zrób to, solidna pozycja.
Tutaj [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i tutaj [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] przykładowe strony, w sumie sample z książki to 66 stron, można powiększać (opcja enlarge view).
  • 0

budo_tatamisia
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
W aikido chyba tylko yonkyo.
Co do wrażliwych punków na ciele to nie szukałbym ich w książkach o czakrach, meridianach, czarach...
Wystarczy podręcznik do anatomii
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
Są jeszcze panowie od kyusho-jutsu z Malborka, ale coś ich strona już dawno nie jest aktualizowana. 29.07. w Krakowie jest otwarty trening ryu-te z wysokimi danami (więcej w dziale karate), myślę że odpowiedzieliby na kilka pytań w tym temacie.
  • 0

budo_tatamisia
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
Widziałem Ryu-Te i byłem pod wrażeniem.
Natomiast Kyusho-Jitsu to dla mnie nowość. Pooglądałem trochę na YouTube i jedzie mi Kiai Masterem. Tzn. reakcje uczniów/oponentów przesadzone, punkty wrażliwe wzięte z chińskiej medycyny z przed 2000 lat czyli z dupy. Ale nie neguje do końca gdyż pewna część tych punktów z prawdziwymi punktami wrażliwymi. Mówiąc prawdziwymi mam na myśli potwierdzonymi przez współczesną naukę o anatomii człowieka.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
TataMisia widziałeś Ryu-Te i nie wiesz że kyusho też jest nauczane w tym stylu?

Tzn. reakcje uczniów/oponentów punkty wrażliwe wzięte z chińskiej medycyny z przed 2000 lat czyli z dupy.


Nie przystoi takie wyrażanie opinii w sytuacji gdy cała wiedza o temacie to parę filmików na youtubie.
  • 0

budo_tatamisia
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
Ishida: masz rację, moja wiedza na ten temat jest szczątkowa. Może i "nie przystoi" ale to moje własne refleksje. Przecież mogę się mylić :) Ale jak czytam o meridianach, czarach-marach to mi się włącza czerwona lampka. Po prostu zobaczyłem filmik gdzie gościu uderza w dół szczękowy (niby miejsce wrażliwe) i jego oponent gaśnie. Trzy na cztery walki bokserskie kończyły by się w pierwszej rundzie bo się cały czas tam okładają. Jacy głupi ci bokserzy. Jakby wiedzieli żeby zgasnąć po ciosie w to miejsce to by zgaśli, a ci nie wiedzą i dalej walczą.

A tak na poważnie:

TataMisia widziałeś Ryu-Te i nie wiesz że kyusho też jest nauczane w tym stylu?

A co w tym dziwnego? Widziałem Ryu-Te, podobało mi się, i nie miałem obowiązku wiedzieć o kyusho
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
Z tego co wiem punkty witalne mają uzasadnienie medyczne, znam też ludzi na których demonstrowano techniki kyusho (i działały). Oczywiście nadal jest to relacja z drugiej ręki, ale aż takim "niewiernym Tomaszem" to ja nie jestem. :)

A co w tym dziwnego? Widziałem Ryu-Te, podobało mi się, i nie miałem obowiązku wiedzieć o kyusho


W sumie racja, sorki.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy

Po prostu zobaczyłem filmik gdzie gościu uderza w dół szczękowy (niby miejsce wrażliwe) i jego oponent gaśnie.

Co to jest "dół szczękowy"?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
Dla adeptów tej sztuki radze uwazac. Wiele osob uczy sie na poczatku uderzen i nacisków w punkty ale ...
sztuka nie jest wykonac tam uderzenie czy nacisk co niejednokrotnie konczy sie zablokowaniem punktow i klopoty ze zdrowiem w pozniejszym okresie ale na tym zeby umiec punkty blokowac i odblokowywac.
Niestety wiekszosc masterów w sztukach walki o tym zapomina. Sam mialem przypadek z bolem konczyny przez kilka miesiecy po zastosowaniu ucisku do czasu jak inna osoba mi odblokowala. Nauczyc tego mozna sie przez lata a nie kilku technik przez kilka minut ...
Moze byc z tego wiecej zlego niz dobrego ...
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy

Co to jest "dół szczękowy"?

Dołączona grafika :)
  • 0

budo_szary_wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
Wlasnie chodzilo mi o cos takiego jak mapy takich punktow w odpowiedzi adam_gka
Nie bardzo wierze ze ktos lekko pacnie w reke potem w szyje i klient pada niczym razony piorunem.
Chodzilo mi o to zeby miec ogolne pojecie gdzie nerwy czy punkty wrazliwe sa. I potem bede mogl sprawdzic czy np np robiac ikkyo czy nikkyo itp nie da sie uchwytu tak zoptymalizowac zeby wlasnie w okolice tych punktow uciskac.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy

I potem bede mogl sprawdzic czy np np robiac ikkyo czy nikkyo itp nie da sie uchwytu tak zoptymalizowac zeby wlasnie w okolice tych punktow uciskac.


Tylko po co ?
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
Jak to po co? ;-)

Żeby być S.... szeroko rozwiniętym duchowo. ;-)
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
No taaaak. Nic tak nie rozwija, jak literatura. W tym przypadku, prawie medyczna. :cool:
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
stałe podrażnianie niektórych nerwów moze powodować trwałe dysfunkcje i patologie nerwów. Np dyskopatia tak dżiała

Wyjaśniała mi to jedna pani neurolog.

kirk douglas jako materiał poglądowy na dół szczękowy- "made my day"

to moze ktoś wrzuci dołki policzkowe :)
a pote3m kto pod kim dołki kopie...
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy

kirk douglas jako materiał poglądowy na dół szczękowy- "made my day"

Chyba Clint E.?

Głupio sie czuję ja - Akahige, używający trudnych słów z książek, nie wiedząc, co to dół szczękowy... :cry:
  • 0

budo_tatamisia
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nacisk na nerwy
Eh... to się nie nazywa dół szczękowy... tylko jakoś inaczej.
Chodziło mi o to wgłębienie gdzie jest osadzona tętnica szczękowa.
A właściwie jej pierwsza część, pomiędzy nasadą szczęki i uchem.
Nie przypomnę sobie teraz tej nazwy. Na pewno znów bym ją przekręcił :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024