Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mawashi zuki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Mawashi zuki
Mawashi zuki, czyli ciosy sierpowe... Jak toto blokować? Wiadomo, że lepiej unikać, ale jeśli już trzeba to jak to zrobić?
Ostatnio na treningu sensei nam pokazywał je w kombinacjach ale nie było jeszcze czasu na zastosowanie.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki
Ogólnie rzecz biorąc to trudna rzecz do zrobienia w realnym starciu. Wydaje mi się jednak że bloki uchi uke lub jodan uke w wersji takiej jak ćwiczy się w ryu-te mogą być skuteczne.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki
Spytaj byle początkującego boksera po 6 miesiącach treningu to Ci pokaże.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki

Mawashi zuki, czyli ciosy sierpowe... Jak toto blokować?


tate shuto uke, jeśli pozostajemy przy nazewnictwie japońskim.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki

Spytaj byle początkującego boksera po 6 miesiącach treningu to Ci pokaże.


W boksie raczej przyjmuje się takie ciosy na ręce, a nie blokuje. Poza tym inaczej to wszystko wygląda w realnej sytuacji, gdy nie ma się wielkich rękawic na dłoniach.

tate shuto uke, jeśli pozostajemy przy nazewnictwie japońskim.


Według mnie blok skuteczny, ale tylko w początkowej fazie wyprowadzania ciosu przez przeciwnika. Później gdy jego pięść nabierze rozpędu to może przełamać taki blok. Soto uke połączone z odpowiednią pracą ciała powinno być dobre przeciwko takim atakom.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki

Soto uke

Mawashi zuki świetnie omija soto uke, a tate shuto jeśli blokuje ramię w okolicy barku to nie pozwala się temu ciosowi rozwinąć. Ale takie blokowanie wymaga, bez mała, wyprzedzenia ataku.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki

Mawashi zuki świetnie omija soto uke


Wszystko zależy od wykonania, bez odpowiedniej pracy nóg i reszty ciała, cios wejdzie jak w masło. Przy soto trzeba wygenerować odpowiednią siłę, to ma być praktycznie cios w przedramię atakującej ręki, najlepiej z jakimś odejściem w razie jakby nie wyszedł. Jak ćwiczyłem choy lee fut to stosowano tam też przeciwko takim atakom, lekko zmodyfikowane (bo krótsze i kąt przedramienia inny) to samo uderzenie jako blok.

tate shuto jeśli blokuje ramię w okolicy barku to nie pozwala się temu ciosowi rozwinąć. Ale takie blokowanie wymaga, bez mała, wyprzedzenia ataku.


Zgadzam się w 100-u procentach.
  • 0

budo_rotman69
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki
coś mi się wydaje moim skromnym zdaniem ,że tym blokiem za dużo w tym wypadku nie na wojujesz
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki

coś mi się wydaje moim skromnym zdaniem ,że tym blokiem za dużo w tym wypadku nie na wojujesz


Sprecyzuj o który blok ci chodzi.
  • 0

budo_rotman69
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki
o soto uke jak i shuto uke
  • 0

budo_alwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki
ale te ciosy to na głowę czy korpus ?
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki

shuto uke

Jakbym nie blokował tobym nie wojował.
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki
Nie wiem, czy dobrze rozumuję, bom nadal nie bardzo doświadczony, ale myślę... Że... Mawashi-zuki żaden sensowny blok nie zablokuje... Jak ćwiczyłem choy-lee-fut swego czasu, to takiego sierpowego raczej bym się bał blokować, bo miał dość duża siłę.
Wydaje mi się, że jedyne i najlepsze, co możemy zrobić, to albo odchylenie/odskok do tyłu (ale trzeba mieć doskonałą pracę nóg), albo mniej skuteczne - skrócenie dystansu (podobnie jak leci low-king na udo, czasu na odskok nie ma, ale przy skróceniu dystansu zmniejszamy siłę uderzenia, bo noga nie ma się jak rozpędzić), oczywiście mając chronioną głowę. Niegdyś uczyli mnie także, żeby w przypadku sierpowych zrobić SZYBKIE przykucnięcie, żeby ręka przeleciała nad głową. Ale to mi się wydaje nierealne. Najbardziej realny wg mnie jest odskok/odchylenie, czego uczą się bardziej Japończycy (takie "stare" karate) - wg zasady, że blokowany cios będzie powtarzany przez przeciwnika nawet 100 razy. Nie zablokowany [uniknięty] może już nie zostać powtórzony... Wszystko sprowadza się do fizyki - w razie jeśli ręka/noga nie trafia celu, siła uderzenia destabilizuje postawę atakującego, skutkiem czego musi się on "pozbierać", żeby móc znowu atakować. A jest to czas na kontrę.

PS. Właśnie sobie przypomniałem, że na filmiku z YT z zawodów kata (drużyny żeńskie) Japonki w trakcie prezentacji bunkai do jakiegoś kata wykorzystały mawashi-zuki - obroną było obniżenie pozycji (ręka przelatuje nad głową). Uderzenie było dość szybkie, dlatego obniżenie pozycji musi być jeszcze szybsze. Ale chyba się da zrobić...
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki

Spytaj byle początkującego boksera po 6 miesiącach treningu to Ci pokaże.


W boksie raczej przyjmuje się takie ciosy na ręce, a nie blokuje. Poza tym inaczej to wszystko wygląda w realnej sytuacji, gdy nie ma się wielkich rękawic na dłoniach.

tate shuto uke, jeśli pozostajemy przy nazewnictwie japońskim.


Według mnie blok skuteczny, ale tylko w początkowej fazie wyprowadzania ciosu przez przeciwnika. Później gdy jego pięść nabierze rozpędu to może przełamać taki blok. Soto uke połączone z odpowiednią pracą ciała powinno być dobre przeciwko takim atakom.



coooo!?

w życiu nie widziałem aby ktoś blokował sierpy rękami- szansa na to, ze się uda jak 1 DO 100

w praktyce sposoby sa dwa
albo 1)unik rotacyjny albo 2 praca dystansem- po to by sierp przeszedł za lub przed celem



mogę sobie wyobrazic ,że pisząc blok rekoma miałeś na myśli podwójną gardę , gdy wisi się na linach (to sprawdza się tylko w przypadku rękawic i lin)
generalnie ludziom brakuje wyobraźni aby wszystko połączyć w spójną całośc więc polecam filmik, ktory jasno pokazuje jak nikły sens mają sztywne bloki w sytuacji gdy przeciwnik zadaje kilka ciosów zmieniając płaszczyznę a obaj partnerzy pozostaja cały czas aktywni ( w przeciwieństwie do schematów pokazowych gdy jeden z partnerów po pozorowanym ataku zamienia się w biernego manekina)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ZUOhXHLAtMQ#t=144s
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki
Mort w filmie którym podałeś ci bokserzy co chwilę przyjmują ciosy na podwójną gardę, nie wiem co jest nie zgodnego z tym co napisałem wcześniej o boksie?

Żeby nie tworzyć niepotrzebnych mitów i wyobrażeń, tate shuto uke w taki sposób jak napisał Risk wychodził mi podczas sparringów więc jestem pewny tego bloku. Reszta bloków o których pisałem nie są sprawdzone w walce, więc pewności o ich skuteczności nie mam.

1)unik rotacyjny


Nie wiem czy chodzi ci o aikidocki tenkan, jeśli tak to życzę powodzenia.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki

Nie wiem czy chodzi ci o aikidocki tenkan, jeśli tak to życzę powodzenia.

Ishida,
Mógłbyś najpierw sprawdzić w necie co to jest unik rotacyjny zanim napiszesz podobną głupotę. A unik rotacyjny, to jedna z podstawowych technik obrony przed sierpem ( obniżenie tułowia i przepuszczenie ciosu górą połączone z wejściem w martwą strefę przeciwnika, czyli za jego plecy ).
Sprawdź też, co to jest elbow frame lub elbow shield. ;-)

P.S. Tenkany też są w boksie stosowane.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki
Nie znajomość fachowych terminów bywa na tym forum bolesne, dlatego też Mort przepraszam za zgryźliwą uwagę.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki

to takiego sierpowego raczej bym się bał blokować, bo miał dość duża siłę.
[...] Wszystko sprowadza się do fizyki

I jeśli się ją dobrze stosuje i rozumie, to w połączeniu z określonym timingiem tate shuto wchodzi. Uniki i zejścia to jest również całkiem rozsądna alternatywa, ale pytanie było o blokowanie.
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki
Dokładnie, chodzi mi o blokowanie bo bardzo mi się podoba schemat zachowań nastawiony na jednoczesny blok i atak druga reka / nogami
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mawashi zuki
UPDATE:
Właśnie dzisiaj miałem przyjemność trenować sobie (baaardzo luźno) atak sierpem i reakcje na to - pokazane były 3 techniki (przy czym obniżenie pozycji było najtrudniejsze, odchylenie się do tyłu/odejście mniej trudne, a blok - najłatwiejszy w wykonaniu). I właśnie o ten blok się rozchodzi, bo nie trenowałem tego nigdy, w sumie nic trudnego - zasłonięcie głowy ręka z boku tak, aby łokieć był do przodu i do góry skierowany (ni cholery nie wiem, jak toto się nazywało...). Czyli coś chyba z boksu, bardzo bliski głowy ten blok (w przeciwieństwie do reszty bloków z Shotokanu). Plus niewielkie skrócenie dystansu. W skutek czego zamiast oberwać pięścią, uderzało przedramię ręki, które już nie ma takiej siły.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024