Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ankieta o karate do pracy mgr


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
110 odpowiedzi w tym temacie

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta o karate do pracy mgr

Wyborowa nie wyjeżdżałbym z chrześcijańską moralnością jako przykładem do naśladowania. Niestety pod jej sztandarami zrobiono i NADAL robi się wiele zbrodni (Deus lo vol).
Moralność jest jedna i nie ma przymiotnika religijnego.


Jasne. Lepiej wyjechac z teczowa flaga czy sierpem i mlotem.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta o karate do pracy mgr

Piszesz tak jakby trzecia wojna byla w toku. W rozwazania typu - co bys zrobil gdyby Twoj tata byl Hitlerem nie dam sie wciagnac. To tylko pokazuje jak Twoje myslenie jest oderwane od rzeczywistego swiata.
Jak sie ma ma zasady i chodzi w realnym swiecie, to falszywe alternatywy przestaja istniec. Nawet wtedy kiedy caly swiat oszalal.


No dobrze, a jak ocenisz działania operacyjne współczesnego wywiadu, które delikatnie rzecz ujmując nie są zbytnio etyczne, albo instytucję świadka koronnego, gdzie szantaż jest usankcjonowany prawem?

Moralność jest jedna i nie ma przymiotnika religijnego.


Moralność jak najbardziej może mieć przymiotnik religijny lub filozoficzny. Proponuję przeczytać post Koźlaka z drugiej strony tego wątku, bo wiele wyjaśnia.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta o karate do pracy mgr
Eee Ishida, ja nie wiem, po co w to brniesz.
Po kilku postach, w których próbowałeś udowodnić, że człowiek kieruje się interesem wlasnym i pierwotnymi instynktami, a honor i moralność to narzędzia manipulacji, przyznałeś się w końcu, że w życiu stosujesz zasadę "nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe", a przecież to jest skrócona wersja nauki chrystusowej, która leci jakoś tak:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, będzie wam dane: miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrze wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie".

Z tym świadkiem koronnym też dałeś do pieca! Szantaż w polskim prawie karnym jest przestępstwem związanym z tzw. groźbą karalną. Instytucja świadka koronnego nie będzie miała ( i nie ma ) z tym czegoś wspólnego tylko dlatego, że Ty w dowolny sposób użyłeś słowa szantaż.Co do działań operacyjnych różnych służb. Są one regulowane prawem, a więc są etyczne jeżeli są z nim zgodne i nieetyczne, jeżeli są bezprawne.
Podobnie etyczne jest zabicie człowieka w obronie koniecznej. Co tu drążyć?
Właśnie po to istnieją systemy aksjonormatywne. Żeby człowiek się nie zagubił. :roll: ;-)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta o karate do pracy mgr

może mieć przymiotnik religijny lub filozoficzny

-właśnie, MOŻE ale nie musi i nie jest to nijak jednoznaczne. Nie świadczy to o niczym i nie jest żadnym miernikiem.

Koledze, który studiował historię śródziemnomorską odpowiem póżniej (po przebrnięciu przez stos jego "cegieł"). Cały czas mam wrażenie jakbym czytał Katona Starszego. Wszyscy są winni, że Rzym musiał wypowiedzieć im wojnę i ich wymordować w obronie własnej. Japonia przegrała i jest winna bo była fanatyczna i barbarzyńska. Przegrani zawsze są winni.

Żołnierze Wolności-
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta o karate do pracy mgr
Ishida
Wybacz ale pieprzysz.
Działania wywiadu są nieetyczne z zasady. To jedna z niewielu instytucji gdzie hołubiona jest zasada cele uświęca środki. Po prostu zło konieczne.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta o karate do pracy mgr

Eee Ishida, ja nie wiem, po co w to brniesz.
Po kilku postach, w których próbowałeś udowodnić, że człowiek kieruje się interesem wlasnym i pierwotnymi instynktami, a honor i moralność to narzędzia manipulacji, przyznałeś się w końcu, że w życiu stosujesz zasadę "nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe", a przecież to jest skrócona wersja nauki chrystusowej


Masz rację, nie przeczę, ale pewnych rzeczy nie przeskoczę np. mojego bardzo katolickiego wychowania. Jestem w związku z tym nie spójny w kwestii światopoglądowej, ale dążę do tego by być.
Patrząc z innej strony to nie stawiałbym znaku równości z nauką chrystusową, a honorem i moralnością (nawet chrześcijańską).

Z tym świadkiem koronnym też dałeś do pieca! Szantaż w polskim prawie karnym jest przestępstwem związanym z tzw. groźbą karalną.


Chwileczkę jeżeli mówisz gościowi żeby wydał swoich kumpli w zamian za to że nie pójdzie siedzieć, to co to jest jak nie szantaż? Może wymuszenie? Na pewno nie jest to działanie etyczne.

Co do działań operacyjnych różnych służb. Są one regulowane prawem, a więc są etyczne jeżeli są z nim zgodne i nieetyczne, jeżeli są bezprawne.
Podobnie etyczne jest zabicie człowieka w obronie koniecznej. Co tu drążyć?


Mylisz pojęcia prawo nie równa się etycznemu działaniu.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta o karate do pracy mgr

Ishida
Wybacz ale pieprzysz.
Działania wywiadu są nieetyczne z zasady. To jedna z niewielu instytucji gdzie hołubiona jest zasada cele uświęca środki. Po prostu zło konieczne.


Dlatego pytałem Wyborową jak to widzi w kontekście swojego honoru i moralności.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta o karate do pracy mgr

Patrząc z innej strony to nie stawiałbym znaku równości z nauką chrystusową, a honorem i moralnością (nawet chrześcijańską).

Kto tu stawia? Wykazałem tylko, że odcinając się od moralności jako źródła motywacji człowieka, sam przyznałeś się, że postępujesz ewangelicznie - że tak powiem z zadęciem. ;-)

Chwileczkę jeżeli mówisz gościowi żeby wydał swoich kumpli w zamian za to że nie pójdzie siedzieć, to co to jest jak nie szantaż? Może wymuszenie? Na pewno nie jest to działanie etyczne.

Jest etyczne. Gościowi bandziorowi, żeby wydał swoich kumpli bandziorów - zapomniałeś dodać. Czyli gości, którzy sami zerwali tzw. umowę społeczną, której jednym z elementów jest: nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe. A o szantażu i wymuszaniu musisz poczytać, bo - jak napisałem wcześniej - przypisujesz tym pojęciom dowolne znaczenia.

Mylisz pojęcia prawo nie równa się etycznemu działaniu.

Oczywiście, że się nie równa. Np. prawo obowiązujące w Generalnej Guberni ustanowione dla Polaków przez Niemców nie miało nic wspólnego z etyką. Dlatego do nich strzelaliśmy ze stenów i VIS - ów. I było to działanie etyczne.

Masz rację, nie przeczę, ale pewnych rzeczy nie przeskoczę np. mojego bardzo katolickiego wychowania. Jestem w związku z tym nie spójny w kwestii światopoglądowej, ale dążę do tego by być.

No jesteś. Ale dąż, dąż, nie przestawaj. ;-)
Moim zdaniem popełniłeś błąd na samym początku przeciwstawiając pierwotne instynkty systemom aksjonormatywnym. Nawet w Dekalogu masz odniesienie do tych instynktów np. nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj żony ani żadnej rzeczy, która nie Twoja jest, itp. Moralność i etyka pozwala też wybrnąć z sytuacji, w których występuje konflikt. Np. pogodzić treść piątego przykazania z zabiciem kogoś w obronie koniecznej.

P.S. Ishida, dlaczego kierujesz sie w życiu zasadą: nie rob drugiemu, co Tobie niemiłe? Przecież to nie ma nic wspólnego z instynktem samozachowawczym ani dzialaniem interesownym?
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta o karate do pracy mgr

Ishida, dlaczego kierujesz sie w życiu zasadą: nie rob drugiemu, co Tobie niemiłe? Przecież to nie ma nic wspólnego z instynktem samozachowawczym ani dzialaniem interesownym?


Zacznę od dołu. Takie działanie jest interesowne, szczególnie w biznesie. Jeżeli nie wydymam klienta, nie wcisnę mu kitu jest szansa że poleci moje usługi znajomym lub sam z nich skorzysta raz jeszcze. Cholera tak się zastanawiam czy w każdym przypadku postąpiłbym w myśl tej maksymy i wyszło mi że nie w każdym. Już sama obrona konieczna łamie tę zasadę. Kurczę muszę to sobie jeszcze raz wszystko przewartościować.

Oczywiście, że się nie równa. Np. prawo obowiązujące w Generalnej Guberni ustanowione dla Polaków przez Niemców nie miało nic wspólnego z etyką. Dlatego do nich strzelaliśmy ze stenów i VIS - ów. I było to działanie etyczne.


Dobrze ale pytanie dotyczyło służb specjalnych, gdzie prawo przewiduje działania nieetyczne i niemoralne. Chcesz mi powiedzieć że dopuszczasz w swoim światopoglądzie twierdzenie że "cel uświęca środki"? A z drugiej strony skoro społeczność uchwala takie prawo, to czy jego moralność nie jest wtedy fałszywa?

Jest etyczne. Gościowi bandziorowi, żeby wydał swoich kumpli bandziorów - zapomniałeś dodać. Czyli gości, którzy sami zerwali tzw. umowę społeczną, której jednym z elementów jest: nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe. A o szantażu i wymuszaniu musisz poczytać, bo - jak napisałem wcześniej - przypisujesz tym pojęciom dowolne znaczenia.


Wierzę ci na słowo i obiecuję że poczytam.

Kto tu stawia? Wykazałem tylko, że odcinając się od moralności jako źródła motywacji człowieka, sam przyznałeś się, że postępujesz ewangelicznie - że tak powiem z zadęciem.


Jak pisałem wyżej muszę to wszystko przemyśleć, ale dziękuję za celne uwagi, zresztą nie tylko w tej dyskusji :) .
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta o karate do pracy mgr

Ishida
Wybacz ale pieprzysz.
Działania wywiadu są nieetyczne z zasady. To jedna z niewielu instytucji gdzie hołubiona jest zasada cele uświęca środki. Po prostu zło konieczne.


Dlatego pytałem Wyborową jak to widzi w kontekście swojego honoru i moralności.


dyskutowanie idei w kontekscie wydarzen, albo ludzkich zachowan jest bez sensu.
To tak jakby dyskutowac zasadnosc regul prawa, w kontekscie tego co ludzie robia i miec opinie, ze prawo jest bez sensu, bo ludzie zachowuja sie wbrew regulom.
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ankieta o karate do pracy mgr

P.S. Ishida, dlaczego kierujesz sie w życiu zasadą: nie rob drugiemu, co Tobie niemiłe? Przecież to nie ma nic wspólnego z instynktem samozachowawczym ani dzialaniem interesownym?


Taka zasada to troche za malo. Sa ludzie, ktorzy dla przyjemnosci wpuszczaja sobie male gryzonie w odbyt. Nie chcialbym zeby to stalo sie regula.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024