Skocz do zawartości


Zdjęcie

yoko geri ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

budo_rob8043
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

yoko geri ?
pytanie mam jaka różnica jest między tymi kopnięciami?

Yoko Geri Keage
Yoko Geri Kekomi


troche poszukałem w necie ale nie wiem jaka różnica w zaprezentowaniu ich podczas egzaminu>?
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
Keage - trzasnięcie stopą i powrót, kekkomi - po uderzeniu przeciwnika nadal go pcha, kończy się zazwyczaj zmianą pozycji. W powietrzu dość ciężko je zaprezentować akcętując różnicę.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?

Keage - trzasnięcie stopą i powrót, kekkomi - po uderzeniu przeciwnika nadal go pcha

Techniki pchające w karate nie powinny się zdarzać. Kekomi nie polega zatem na pchaniu i dlatego jeśli się przyjrzeć tym kopnięciom od strony fizyki to różnią się jedynie trajektorią. W obu przypadkach kontakt nogi z ciałem przeciwnika powinien być jak najkrótszy, a to (upraszczam teraz) jest dowodem uzyskania największej siły.

Oczywiście pchanie może być celowe, ale z punktu widzenia techniki jest to pozbawione sensu.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
Mistrzowskie wykonanie

  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?

W powietrzu dość ciężko je zaprezentować akcętując różnicę.

W wymaganiach KT jest taka kombinacja w miejscu ;keage-kekomi; właśnie dla pokazania różnicy.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?

Keage - trzasnięcie stopą i powrót, kekkomi - po uderzeniu przeciwnika nadal go pcha

Techniki pchające w karate nie powinny się zdarzać. Kekomi nie polega zatem na pchaniu i dlatego jeśli się przyjrzeć tym kopnięciom od strony fizyki to różnią się jedynie trajektorią. W obu przypadkach kontakt nogi z ciałem przeciwnika powinien być jak najkrótszy, a to (upraszczam teraz) jest dowodem uzyskania największej siły.

Oczywiście pchanie może być celowe, ale z punktu widzenia techniki jest to pozbawione sensu.


Oczywiście masz rację ale kopnięcia typu kekomi są jednak w praktyce zazwyczaj dystansujące.
Patrząc przez pryzmat sportu, gdzie trafiany jest wytrenowany człowiek oczekujący trafień, to o ile kopnięcie nie trafi w głowę, to najczęściej jednak nie znokautuje. Odpycha, zwiększa dystans co też może być taktycznie porządane.
A odnośnie pytającego tak na szybko narysowałem:

Dołączona grafika
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?

Keage - trzasnięcie stopą i powrót, kekkomi - po uderzeniu przeciwnika nadal go pcha, kończy się zazwyczaj zmianą pozycji. W powietrzu dość ciężko je zaprezentować akcętując różnicę.


eeee, trajektoria jest inna
  • 0

budo_zgredol
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
Kopnięcie yoko geri keage można nazwać podbijającym (z dołu trzaśnięcie).Yoko geri kekomi jest przebijajace (coś jak uderzenie tsuki).Ciężko zaprezentować różnicę jeśli wyjście do kopniecia jest takie samo (stopa przy nodze podporowej a kolano odwiedzione od ciała pod kątem 45 stopni).Tak chyba wykonuje się to w KT natomiat w shotokanie wg. kilku mistrzów wyjście do kekomi jest jak do mae geri.Wtedy bardzo łatwo zaprezentować różnice i trajektoria jest zupełnie inna.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
Kekomi najlepsze ma Taekwondo według mnie, a keage nigdy nie używam.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?

  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?

Kekomi najlepsze ma Taekwondo według mnie:

Przecież w tym nie ma nic niezwykłego. Wypchnięcie biodra, wyprost nogi. koordynacja.
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
zwróć uwagę jak gość stawia nogę na podłodze w momencie kopnięcia. bardzo stabilna postawa ale wymaga sporo ćwiczeń. od teraz będę się starał robić kekomi właśnie tak, może za 2 miesiące będzie mi wychodzić
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?

Kekomi najlepsze ma Taekwondo według mnie:

Przecież w tym nie ma nic niezwykłego. Wypchnięcie biodra, wyprost nogi. koordynacja.


Jasne, ale widziałem również kekomi w karate kopane zupełnie inaczej, z pozycją bioder identyczną jak w keage gdzie różnice trudno było by wychwycić.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?

zwróć uwagę jak gość stawia nogę na podłodze w momencie kopnięcia. bardzo stabilna postawa ale wymaga sporo ćwiczeń. od teraz będę się starał robić kekomi właśnie tak, może za 2 miesiące będzie mi wychodzić

Jeśli masz na myśli obrót stopy, to myślę, że robi to dlatego, że potrzebuje za wszelką cenę dużego zasięgu. I tak też jest łatwiej się rozciągnąć. Mnie uczono, żeby techniki wykonywać tak, aby była możliwość kontynuacji i dlatego yoko kekomi kopię ze stopą ustawianą prostopadle. Ale to wymaga "elastyczności w biodrach". I podobnie jak Laser nie używam keage w takim rozumieniu jak to było na filmie z M.Kagawa.
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
jeszcze dwa obrazki z książki którą pewnie wszyscy znacie ;)

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
Po mojemu to podzial na kekomi i keage jest troche sztuczny, w praktyce kopniecie musi siegac w glab celu a przy tym musi byc uderzeniem a nie pchnieciem. Tzn w walce czasem oplaca sie odepchnac np wlasnie noga ale nie trzeba tego jakos konkretnie trenowac. Moze roznice w interpretacji tej techniki najlepiej byloby rozpatrywac ze wzgledu na przesuniecie srodka ciezkosci i ewentualnie gdzie postawi sie noge po kopnieciu, ale do tego nie potrzeba podzialu na keage/kekomi. W Seibudokai mamy keage mae geri czyli kopniecie, smagniecie w pochylona/wysunieta do przodu glowe, kopie sie krotko, w gore. Poza tym "normalne" mae geri jest uderzeniem jak kazde, ma wbijac sie w cel i "eksplodowac" w srodku. Ogolnie typowe pchanie uderzen to duzy grzech, niezaleznie czy reka czy noga
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?

jeszcze dwa obrazki z książki którą pewnie wszyscy znacie ;)

Abstrahując od samego yoko geri, to Chong Lee, zarówno w tej książce jak i w "Wybuchowych kopnięciach" dwa razy się pomylił w analizie techniki. Na pokazanym przez Lasera rysunku też jest błędny podpis pod jedną ze strzałek. Ale teraz już nikt w szkole fizyki nie uczy, toteż nikt na to nie zwróci uwagi :cool:
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
w drugim obrazku strzalka powr
acjaca jest niepotrzebna ale co do podpisu to musze polska wersje znalexc
  • 0

budo_sake5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:U.K.
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
Yoko-geri to kopniecie w bok a nie w przod, i tak powinno byc praktykowane.
Na filmikach widzimy yoko w dwoch wersjach wykonane na "manekinie". Kopniecie zaczyna sie z nieruchomej pozycji i konczy sie tak samo. Yoko geri powinno byc wykonywane wtedy kiedy jest ku temu okazja/sposobnosc czyli jezeli przeciwnik znajdzie sie po naszej lewej lub prawej stonie. Yoko geri wykonywane w kierunku przeciwnika ktory znajduje sie w pozycji na wprost do nas ma sens tylko wtedy kiedy po wykonaniu innej techniki np. mawashi-geri znajdziemy sie w pozycji bocznej do przeciwnika i yoko geri jest logiczna kontynuacja akcji/walki. Jezeli w celu wykonania danej techniki w tym przupadku yoko-geri musimy przestawiac stopy lub stope, czyli zmieniac pozycje walki w taki sposob aby wykonanie yoko-geri stalo sie mozliwe niema to sensu. Nie jest tu istotne czy kopniecie ma byc wykonane prosta nogo czy nie. Pozycja walki powinna pozwalac na wykonanie kazdej techniki w kierunku specyficznym dla danej techniki, czyli w przod w bok i w tyl. Jezeli nalezalo by zmieniac pozycje walki dla kazdej techniki to znaczylo by to ze kazda technika (kopniecie) wymaga stosowania innej pozycji walki?!?!?. No chyba ze prowadzimy zupelnie akademicka dyskusje na temat yoko-geri, kopniecia ktore jest kompletnie oderwane od rzeczywistosci zyje swoim wlasnym zyciem i jest wykonywane w celu zaliczenia egzaminu a jego praktyczne zastosowanie w walce niema zadnego znaczenia.
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: yoko geri ?
Sake5 a widzisz zastosowanie yoko geri jako kopnięcia w przód w sytuacji kiedy przeciwnicy walczą w różnych postawach walki (jeden z lewą nogą z przodu a drugi z prawą)?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024