Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak ocenic rozwoj w aikido?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jak ocenic rozwoj w aikido?

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] w interpretacji Endo sensei.


I wbrew temu co napisał Wodz, praca tlumacza sie przydala. Polecam czytanie , szczegolnie fragmentow typu " Celem nie jest rzut, tylko ruch". Moze niektórzy ;-) w tym kontekscie zastanowią sie jeszcze raz nad moim ulubionym tematem: Czym jest Aikido w istocie?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

Moze niektórzy w tym kontekscie zastanowią sie jeszcze raz nad moim ulubionym tematem: Czym jest Aikido w istocie?

O! To na pewno było do mnie! :lol: ;-)
Nie ma się nad czym zastanawiać, stwierdzenie: "nie chodzi o rzut tylko ruch" jest idiotyczne. No i do czego w takim razie potrzebny Ci japoński nauczyciel?
W temacie, dla wszystkich, którzy zastanawiają się jeszcze czym w istocie jest aikido: prawie godzinny film z Saotome Sensei ( dla mnie bardzo inspirujący swego czasu ) pt. "Oyo henka":


P.S. Fajnie, że wpadłeś Aikia, strasznie tęskniłem! ;-)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

...Nie ma się nad czym zastanawiać, stwierdzenie: "nie chodzi o rzut tylko ruch" jest idiotyczne. No i do czego w takim razie potrzebny Ci japoński nauczyciel?

Cienias, nie wie :) : za bardzo koncentrujesz się na rzucaniu, zapominając o ruchu, dlatego nie widzisz istoty rzeczy i w gruncie rzeczy kiepsko się ruszasz ;-) a rzut wynika z ruchu ;-)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

Nie ma się nad czym zastanawiać, stwierdzenie: "nie chodzi o rzut tylko ruch" jest idiotyczne. No i do czego w takim razie potrzebny Ci japoński nauczyciel?


Och, naprawdę...? :) :twisted: :cool:
No, właśnie, dlatego to całe aikido jest takie trudne do pojęcia... :roll:
PS. A Saotome zawsze był inspirujący.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

a rzut wynika z ruchu

E tam! Z tego ruchu nic nie wynika, a już na pewno nie rzut. Wziąłbyś się wreszcie za jakiś sport gdzie naprawdę rzuca się ludźmi... ;-)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

...E tam! Z tego ruchu nic nie wynika, a już na pewno nie rzut. Wziąłbyś się wreszcie za jakiś sport gdzie naprawdę rzuca się ludźmi... ;-)

Też kiedyś myślałem tak jak Ty :) Nie nudź jak stary dziad :)
  • 0

budo_grzegorz toś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tarnobrzeg
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?
Akahige to taki smef Maruda :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

Czym jest Aikido w istocie?


jest tym czym chcemy żeby było...
ruchem, rzutem, niczym...
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

stwierdzenie: "nie chodzi o rzut tylko ruch" jest idiotyczne. No i do czego w takim razie potrzebny Ci japoński nauczyciel?

P.S. Fajnie, że wpadłeś Aikia, strasznie tęskniłem! ;-)




Wiele razy sie zarzekałem, że nie bede sie odzywał, od kiedy większość dyskusji przeradzała się w młóckę albo odjeżdżała w siną dal, ale mam słabą wolę a poza tym trochę zrobiło się spokojniej i rzeczowo na Vortalu.

Też się cieszę.

W temacie :

"Ruch w miejsce rzutu" to metafora, w funkcji celu Aiki jest ona manifestacją, w moim rozumieniu, zasad generalnych tej sztuki, jak zresztą całego nowoczesnego budo.
Obalenie uke jest tylko naturalnym zakończeniem całej sekwencji zdarzenia (kontroli atakującego przez tori i przede wszystkim kontroli własnego umysłu i ciała w przestrzeni).
Perfekcyjne opanowanie technik i sprawność są ważne, jako środek prowadzący do celu, ale nie powinny być celem samym w sobie.
Kilka razy tutaj był przytaczany przykład kyudo, gdzie podobną rolę metafory pełni cytat "strzała utkwiła w tarczy zanim została wypuszczona". Jest oczywiste, że celność jest konieczna, ale perfekcyjne trafianie w środek tarczy nie jest jedynym, ostatecznym i najważniejszym celem, do którego dąży łucznik.
Jeszcze bardziej jaskrawym przykładem jest nowoczesne iaido.

W dawnych czasach cele budo miały oczywiście, oprócz innych pobocznych, przede wszystkim znaczenie utylitarne. Uczono jak zabić (pokonać) oraz jak nie dać się zabić.

Obecnie, te założenia musiały być zdefiniowane na nowo.

Wydaje mi się , że pewnym substytutem, IMHO dawnego podejścia jest sport i SW, w których istnieją zawody.
Ich celem jest pokonanie przeciwnika. Można wygrać w lepszym albo gorszym stylu, niemniej liczy się (celem jest) wyłącznie zwycięstwo nad kimś.
W Aikido tego nie ma.

I tu dochodzimy Akahige do sedna naszego nieporozumienia. Ty, jak najbardziej słusznie mówisz o metodach treningowych i rożnych aspektach naukowych treningu typu sportowego.
Ale Aikido nie ma nic wspólnego ze sportem.


Co ciekawe, moim zdaniem prezentowane przeze mnie podejście wcale nie oznacza " słabosci", "powolnosci", "podkładania sie" itp. Można ćwiczyć dynamicznie i bardzo twardo, albo bardzo miękko i łagodnie, pod warunkiem, ze celem nie będzie obalenie przeciwnika w jakikolwiek sposób, lecz samokontrola i własny rozwój. Uke jest tutaj tylko pomocnikiem.

Na całym świecie (także w Polsce) są wspaniali nauczyciele. Niemniej Aikido pochodzi z Japonii. Zbudowane jest w dużym stopniu na tamtejszej tradycji i kulturze. W Japonii ćwiczą trochę dłużej ;-) niż gdzie indziej i w przeciętnym dojo zdarza się , ze 4 czy 5 dan jest zwykłym uczniem. Dlatego, bez demonizowania, japoński sensei jest cenny.
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

Wiele razy sie zarzekałem, że nie bede sie odzywał, od kiedy większość dyskusji przeradzała się w młóckę albo odjeżdżała w siną dal, ale mam słabą wolę a poza tym trochę zrobiło się spokojniej i rzeczowo na Vortalu.


Bo jeden pieniacz się obraził i poszedł.

Ale Aikido nie ma nic wspólnego ze sportem.


O to to! Jak sam wcześniej stwierdziłeś dawne sztuki walki wyewoluowały w sporty walki. Credo: aikido nie ma nic wspólnego ze sportem, nie ma więc nic wspólnego z walką. Zostańmy po prostu przy określeniu "sztuka" (tzn. wywalamy "walki") i będzie wszystko gitara i skończą się spory i niesnaski.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?
Nie skończą się, bo dla niektórych to "walki" jest integralną częścią aikido. Zastanawia mnie, ile jeszcze wymówek niektórzy znajdą, że aikido nie musi być skuteczne. Wystarczy poczytać wypowiedzi Saito, Shiody, Tohei, samego Uehiby, czy nawet Kishomaru, żeby wiedzieć, że nie mieli oni cienia wątpliwości co do tego, że aikido jest sztuką WALKI (no ale co tam oni się znali ;-) ). Może "skutecznośc" nie była głównym celem. Chociażby każdej książce tych mistrzów były rozdziały poświęcone stricte samoobronie.

Nie mówimy teraz na jakim poziomie była ta samoobrona - to były inne czasy, nie było BJJ, MMA, nikt w Japonii nie uderzał po boksersku itp. Ale intencja była jasna.

Nie rozumiem, co stoi na przeszkodzie, żeby ćwicząc aikido dbać o jego skuteczność, chociażby w ramach rzeczywistości dojo. Shotokan karate czy koryu jujutsu też nie ćwiczy się pod walki MMA, czy ulicę, ale to nie znaczy, że kładą lagę na to, czy ich technika jest skuteczna. W końcu jakieś kryterium trzeba uznać, żeby wiedzieć, czy technika jest dobra, czy nie. Jesli uke przewraca się niezależnie od poziomu techniki, to nie ma punktu odniesienia, więc jak można ocenić rozwój?
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

...Jesli uke przewraca się niezależnie od poziomu techniki, to nie ma punktu odniesienia, więc jak można ocenić rozwój?

Jak oceniasz rozwój w kyudo? Jak oceniasz rozwój w iaido?
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

Jesli uke przewraca się niezależnie od poziomu techniki, to nie ma punktu odniesienia, więc jak można ocenić rozwój?


Wg. mnie im dalej UKE lata tym rozwoj wiekszy :) .

Rzucajacy ma wieksza krzepe to i UKE dalej lataja :)

Jak UKE lataja bezdotykowo blisko i co gorsza nizej ... to bedzie deszcz :) ;)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

Jak oceniasz rozwój w kyudo? Jak oceniasz rozwój w iaido?


No właśnie: jak? ;-)
Lepszym przykładem byłoby: jak ocenisz rozwój uprawiając biegi długodystansowe, alpinizm, samotne rejsy dookoła świata?
Podpowiedź ( bardzo ogólna ) jest tu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

Jak oceniasz rozwój w kyudo? Jak oceniasz rozwój w iaido?


No właśnie: jak? ;-)
Lepszym przykładem byłoby: jak ocenisz rozwój uprawiając biegi długodystansowe, alpinizm, samotne rejsy dookoła świata?

Lepszym? Oj tam - odniosłem się do sztuk walki i to jeszcze bardziej niewymiernych niż aikido, więc sądzę że twoje przykłady lepsze nie są, jeśli nie są gorsze - taka uprzejmość na Mikołaja, bo mógł zgnoić, pojechać równo z trawą (obecnie śniegiem) :)
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?
A to ciekawe swoją drogą. Skoro ten rozwój jest taki niewymierny, to po co dany? W czym trzeci dan jest lepszy od drugiego kyu? W jaki sposób można określić, że Christian Tissier jest lepszy w aikido niż irimi reborn? Bo zakładam, że taka jest powszechna opinia :)

Wiem, że offtop, ale to naprawdę ciekawe. Czy mógłbym prosić o wydzielenie tematu?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

Lepszym? Oj tam - odniosłem się do sztuk walki i to jeszcze bardziej niewymiernych niż aikido

Do niczego się nie odniosłeś, zadałeś pytanie, na które sam nie umiesz odpowiedzieć. Dlatego podsunąłem podpowiedź związaną z tzw. sportami przestrzeni.
Poza tym, kyudo i iaido nie są sztukami walki, a aikido jest. Jeżeli przestaje nią ( sztuką walki ) być robi się głupie.
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

...Do niczego się nie odniosłeś, zadałeś pytanie, na które sam nie umiesz odpowiedzieć. Dlatego podsunąłem podpowiedź związaną z tzw. sportami przestrzeni.
Poza tym, kyudo i iaido nie są sztukami walki, a aikido jest. Jeżeli przestaje nią ( sztuką walki ) być robi się głupie.

Odpowiadałem wielokrotnie (kwestie timing, mniej otwarć, akcenty dynamiczne, wychylenia, kontrola, praca bioder itp, itd. (nawet gdy partner "współpracuje" są do elementy do pracy o one rozróżniają mnie od Tissier czy 2kyu od 3 dana. Tak samo jak pokazywałem gdzie w iriminage było kuzishi itp. Zawsze pada: "taka odpowiedź mnie nie satysfakcjonuje, nie takiego kuzushi szukam". No qrczaki, trudno, nie mój to problem. A propos unikania odpowiedzi - nie odpowiedziałeś czy ten egzamin w końcu zdałeś czy nie. ;-)
Iaido i kyudo nie są sztukami walki - uwaga za chwilę na scenę wkroczy prof. Kotarbiński :)

Czasem jak was czytam to odruchowo palec wskazujący zakreśla znaczący znak kółka na środku czoła...
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

Nie rozumiem, co stoi na przeszkodzie, żeby ćwicząc aikido dbać o jego skuteczność, chociażby w ramach rzeczywistości dojo. Shotokan karate czy koryu jujutsu też nie ćwiczy się pod walki MMA, czy ulicę, ale to nie znaczy, że kładą lagę na to, czy ich technika jest skuteczna. W końcu jakieś kryterium trzeba uznać, żeby wiedzieć, czy technika jest dobra, czy nie. Jesli uke przewraca się niezależnie od poziomu techniki, to nie ma punktu odniesienia, więc jak można ocenić rozwój?


To zapewne moja wina, bowiem prawdopodobnie nie umiem własciwie i dostatecznie jasno opisać o co mi chodzi :cry:

Nic nie stoi na przeszkodzie. Skuteczność jest o.k. Tak jak napisałem jest ona koniecznym elementem całej sekwencji atak-obrona-koniec. Chodzi o to aby nie stała się celem Aikido.

Róznica pomiedzy Aikido a np. boksem w moim rozumieniu polega na tym, ze w boksie celem jest wygranie walki. Nie wiadomo kto wygra. Niewazne tez jest jak to zrobi (byleby zgodnie z przepisami). Może tego dokonac pieknie prezentując finezyjne akcje, moze też po prostu dac w ryja bez żadnej finezji korzystając np. z błędu przeciwnika. Wazne , ze na koniec sędzia podniesie jego rękę do góry.

W Aikido celem nie jest wygrana z kimkolwiek. Wiadomo z góry kto "wygra". Ważne jest jak tori wykona technikę, z jakimi uczuciami ją wykona, czego sie przy tym nauczy, czy zrobi to ładnie, harmonijnie itp. itp.

Tak jak napisałem - uke nie jest przeciwnikiem, jest pomocnikiem- czyms w rodzaju tarczy i łuku w przypadku kyudo.

  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak ocenic rozwoj w aikido?

...W Aikido celem nie jest wygrana z kimkolwiek. Wiadomo z góry kto "wygra". Ważne jest jak tori wykona technikę, z jakimi uczuciami ją wykona, czego sie przy tym nauczy, czy zrobi to ładnie, harmonijnie itp. itp.

Tak jak napisałem - uke nie jest przeciwnikiem, jest pomocnikiem- czyms w rodzaju tarczy i łuku w przypadku kyudo.

poklon Amen.

No to [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024