Skocz do zawartości


Zdjęcie

Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?

....
W zasadzie masz rację, tylko czemu nie widzę w tym filmiku aikidockich technik obronnych? A nie chwileczkę widzę lekko nieudane irimi nage (1:32), ale zaraz przecież to robi facet od mma.


W zasadzie masz rację ale ja nigdy nie widziałem aby sam styl walczył przeciw drugiemu stylowi. No ale jeszcze młody jestem więc pewnie kiedyś zobaczę.


Chwileczkę, a gdzie ja tak napisałem? Tak jak pisałem już wcześniej techniki aikido nie są złe, zdarza się że można zobaczyć piękne ich wykonanie na zwodach JJ, BJJ lub innych sztuk walki dopuszczających rzuty. Szkoda tylko, że to nie aikidocy je prezentują.
Popieram to co pisze Akahige i Smail, widać że ci panowie porzucili życie w iluzji.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?

Popieram to co pisze Akahige i Smail, widać że ci panowie porzucili życie w iluzji.

Albo mają inne, skuteczniejsze priorytety... :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?
tak, ja mam jedna taka iluzję
wciąż i nadal w nią wierzę :)

robić aikido tak jak każda inna sztukę walki...

idę na randkę z bokserem i mówię pokaż twój boks, a on bierze i mnie leje po boksersku
idę na randkę z zapaśnikiem i mówię pokaż mi Twoje zapasy, a on bierze i leje mnie po zapaśniczemu
itd..
idziesz na randkę z aikidoka i mówisz pokaż mi swoje aikido, a on zaczyna gadać i opowiadać o tym jak by to było, gdyby było...

Moja iluzja polega na trym że jeśli ktoś poprosi mnie o to żebym pokazał mu moje aikido to ja wezmę i pokażę bez względu czy to bokser, zapaśnik, karateka czy profesor uniwersytetu...
To jest moja skuteczna iluzja, o którą mi chodzi...
Takie trudne? oj tak...
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?
Nie da rady.

Piekne, estetyczne Aikido nie bedzie skuteczne.

Niestetyczne, nie bedzie przypominalo Aikido a raczej jakies JJ wpolaczeniu z Judo.


Ten sam problem mialem kiedys w KF. Duzo technik duzo malp, sloni czy innych zwierzat a bilismy sie i tak jak slabi KB serzy.
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?

tak, ja mam jedna taka iluzję
wciąż i nadal w nią wierzę :)

robić aikido tak jak każda inna sztukę walki...

idę na randkę z bokserem i mówię pokaż twój boks, a on bierze i mnie leje po boksersku
idę na randkę z zapaśnikiem i mówię pokaż mi Twoje zapasy, a on bierze i leje mnie po zapaśniczemu
itd..
idziesz na randkę z aikidoka i mówisz pokaż mi swoje aikido, a on zaczyna gadać i opowiadać o tym jak by to było, gdyby było...

Moja iluzja polega na trym że jeśli ktoś poprosi mnie o to żebym pokazał mu moje aikido to ja wezmę i pokażę bez względu czy to bokser, zapaśnik, karateka czy profesor uniwersytetu...
To jest moja skuteczna iluzja, o którą mi chodzi...
Takie trudne? oj tak...

Piękna idea, Smailu. Tylko czy aby, ćwicząc crossowo, nie przyjmiesz podświadomie pozycji bokserskiej z bokserem, a zapasniczej z zapaśnikiem, nie przyjmiesz ICHNICH warunków "walki"? A na ICHNICH warunkach to oni zawsze będą górą...
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?
Voivod - nie do końca prawda. Można to zaobserwować np. oglądając starsze gale MMA (wczesne Pride, UFC), gdy ludzie jeszcze z rzadka trenowali przekrojowo, a większość chwytów czy ciosów była dozwolona. Zupełnie inaczej do walki stawał i w walce wyglądał Mirko Crocop niż Rickson Gracie. Inną postawę miał Big Nog, inną Fedor. Kompletnie inaczej do walki podszedł Art Jimmerson niż Ken Shamrock. Wszyscy byli fighterami, każdy próbował walczyć po swojemu i każdy próbował narzucić swój styl przeciwnikowi.

Smailu - good luck :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?

Nie da rady.


wciąż mi ta myśl wraca, ale nadal będę próbował :)

Piekne, estetyczne Aikido nie bedzie skuteczne.
Niestetyczne, nie bedzie przypominalo Aikido a raczej jakies JJ wpolaczeniu z Judo.


piękne i estetyczne to kwestia względna :D
na pewno będzie inne od innych aikidów,
ale przecież całe aikido jest takie, każdy sobie rzepkę skrobie, więc czym się będę wyróżniał?

Ten sam problem mialem kiedys w KF. Duzo technik duzo malp, sloni czy innych zwierzat a bilismy sie i tak jak slabi KB serzy.


tak, puki co mam podobnie :)

Piękna idea, Smailu.


dziękuję :)

Tylko czy aby, ćwicząc crossowo, nie przyjmiesz podświadomie pozycji bokserskiej z bokserem, a zapasniczej z zapaśnikiem, nie przyjmiesz ICHNICH warunków "walki"? A na ICHNICH warunkach to oni zawsze będą górą...


tego jeszcze nie wiem,
puki co tak jest, bo się uczę,
mam nadzieję, że za jakąś chwilę znajdę swoje "pozycje" na tyle,
że nie będę tylko klonował ich walki
Z drugiej strony znając broń przeciwnika, można próbować jej zaradzić

Smailu - good luck :)


:D
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?

Z drugiej strony znając broń przeciwnika, można próbować jej zaradzić

O to to! Chciałem jakiś czas temu napisać o łokciach z Muai thai i o tym jk można tam wcisnąć ikkyo i jak to ikkyo wychodzi (nie zawsze oczywiście - hehe). No ale se darowałem. Myślę, ża Akahige będzie wiedział oczym mówię. A Smailu ma wielką rację.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?
o nowy temacik mamy

to może to rozwiniemy bardziej jak już jest okazja ?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?
Tytuł nowego tematu jest dość przewrotny, bo co oznacza określenie "tradycyjny sposób ćwiczenia"?
Paradoksalnie, u zarania aikido "tradycyjnie" oznaczało też bardzo często "przekrojowo" ponieważ wielu uczniów M. Ueshiby z okresu przedwojennego posiadało wysokie stopnie w innych sztukach walki ( judo, kendo ). Jeszcze w latach osiemdziesiątych do Polski przyjeżdżali instruktorzy, którzy z racji uprawianego wcześniej judo umieli po prostu rzucić człowiekiem o glebę ( jak zmarły niedawno Hans Gauffin ). Ich umiejętności były nieporównywalne z tym, co obecnie reprezentuje większość nauczycieli Hombu.
Dla mnie dobrym przykładem złotego środka jest Tomiki aikido. Dzięki stosowaniu prawidłowej metodyki nauczania ruchu ( wywodzącej się ze sportu ), w połączeniu z klasycznymi technikami aikido, zachowało ono tożsamość bez konieczności trenowania przekrojowego lub mieszania aikido z boksem, BJJ, karate, itp.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?
myślę ze "tradycyjnie" to obecnie oznacza taka formę treningu jaka jest w większości dojo aikido.
z moich obserwacji to głównie trenowanie form ruchowych.
Trening przebiega wg schematu, rozgrzewka, formy, rozciągnie, oddychanie.
Nie wprowadza się do treningu aplikacji technik, oraz nie trenuje się typowo sportowo ,
czyli z podziałem na robienie siły, wytrzymałości itd.
trening odbywa sie 2 x w tygodniu npo 1,5 h max
Formy trenuje się kompleksowo, np tachi waza shomen uchi kaiten nage ura. bez rozbicia na składowe i szlifowanie poszczególnych elementów, jak np w judo wejście do rzutu.
nie uczy się atakować
dużą rolę przywiązuje się do szczegółowego werbalnego wyjaśniania wykonania technik, czyli więcej omawiamy niż wykonujemy
ważne jest bez siłowe wykonywanie form
uke wykonuje ok 80 % pracy w formie
trening odbywa się w przyjaznej atmosferze, można się spocić gdy brak wentylacji na sali :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Cwiczyc aikido przekrojowo czy tradycyjnie?

Paradoksalnie, u zarania aikido "tradycyjnie" oznaczało też bardzo często "przekrojowo" ponieważ wielu uczniów M. Ueshiby z okresu przedwojennego posiadało wysokie stopnie w innych sztukach walki.

Uważam że nie można tego nazwać treningiem przekrojowym, gdyż ci mistrzowie innych sztuk walk, wybierali aikido jako pewna ciekawostkę, raczej nie było to mieszanie ani uzupełnianie się, możliwe też że to był swego rodzaju neofityzm...
Ludzie lubią magię, a aikido ocierało się o nią...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024