Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sporty walki w systemie edukacji państwa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Sporty walki w systemie edukacji państwa
Na pewno znajde tutaj jakis dobrze poinformowanych. Czy ktos z was ma informacje na temat cwiczenia sportow czy sztuk walki w aktualnym systemie panstwowej edukacji?
Wiadomo mi, ze przed druga wojna w Japonii byla to czesc wychowania mlodziezy. Jak jest teraz? Nie wiem... Moze ktos z was ma jakies informacje. Ciekaw jestem.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa

Czy ktos z was ma informacje na temat cwiczenia sportow czy sztuk walki w aktualnym systemie panstwowej edukacji?

Starania czyni/czyniło PZKT, żeby swoje karate włączyć do programu szkół, ale szczegółów już nie znam.
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa

Czy ktos z was ma informacje na temat cwiczenia sportow czy sztuk walki w aktualnym systemie panstwowej edukacji?

Starania czyni/czyniło PZKT, żeby swoje karate włączyć do programu szkół, ale szczegółów już nie znam.


Czy sa jakies kraje, w ktorych taki model w jakiejs formie funkcjonuje?
W Polsce na wyzszych uczelniach byly sekcje karate, w ktorych studenci mogli dostawac zaliczenie. Sam cwiczylem w takiej sekcji i przez dwa sezony takowa prowadzilem na Uniwersytecie Slaskim.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa

Czy sa jakies kraje, w ktorych taki model w jakiejs formie funkcjonuje?

Pracowałem w takiej szkole, ale nie była to szkoła państwowa, gdzie uczniowie na wf kompletowali punkty i mogli je także zdobywać w sekcjach zewnętrznych. Dlatego mieli u siebie sekcję KT, którą prowadziłem.
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa
W szkolach medycznych jest Samoobrona jako przedmiot
  • 0

budo_ncro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa
U mnie na wsi taekwondo jest w przedszkolach.

Na studiach (Uniwersytet Łódzki w Łodzi) widziałem jak WF do wyboru "wschodnie sporty walki", z tego co wiem było to judo, i "samoobrona" czy "elementy samoobrony".
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa

U mnie na wsi taekwondo jest w przedszkolach.

Na studiach (Uniwersytet Łódzki w Łodzi) widziałem jak WF do wyboru "wschodnie sporty walki", z tego co wiem było to judo, i "samoobrona" czy "elementy samoobrony".


w szkole trzeba realizowac konkretne programy. Normalnie to sie opiera o jakies wytyczne, plan. Pro forma takie rzeczy musza byc przygotowane. To jest to co mnie interesuje. Moze byc tak, ze sprawy sa puszczone "na zywiol". Nie zdziwylbym sie gdyby tak wlasnie bylo.
  • 0

budo_inhetos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach Wf jest Judo .......trener spoko facet dwa razy w tygodniu po godzinie . Z tego co wiem ilość miejsc ograniczona także nie wszyscy chętni się załapią . Kto się nie załapie ma kosza , rower itp w Warszawce była klasa sportowa Karate Kyokushin......Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki studia II kierunek WF na pierwszym roku przedmiot samoobrona . Dużo elementów Karate Kyokushin prowadzi Mariusz Mazur.
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa
W Poznaniu na UAM judo jest jednym z przedmiotów do wyboru w ramach WF. Część ludzi dosyć szybko zaczyna dodatkowe treningi judo w ramach AZS i w tym momencie ma 3-4 treningi tygodniowo. Jest też karate, ale nie wiem czy jest to przedmiot do wyboru czy tylko jako sekcja AZS. Karate było jednym z przedmiotów do wyboru na Akademii Medycznej, ale czy jest dalej to nie wiem.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa

w szkole trzeba realizowac konkretne programy.

Swego czasu (biorąc pod uwagę, że gimnazjum ma 4 godziny wf w tygodniu) oferowałem szkole, w której mam salę, że jedną z godzin tego wf mogą robić u mnie jako karate. Z reakcji dyrekcji wynikało, że jest taka formalna możliwość, ale wf-iści nie dali sobie odebrać tej jednaj lekcji.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa
Kiedys prowadzilem przez kilka lat w szkołach społecznych zajecia z samoobrony ujęte w program nauczania. Ale to szkoły społeczne a nie panstwowe.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa
Karate kyokushinkai bylo do wyboru jak WF na Politechnice Wroclawskiej -2h tygodniowo.
Niestety nie mozna bylo powtorzyc tego samego kursu 2 razy - idiotyzm - wiec po 3 semestrach musialem zapisac sie na Yoge:)
Oprocz tego wiem ze bylo aikido ale tam byly jkies nieludzkie godziny zajec - chyba 6.30 na Chelmonskiego (moj kolega wstawal o 4.30 zeby dojechac:))
Karate prowadzil sensei Poznanski, karateka starej daty. Aikido pan Swiercz - bardzo barwna postac, zbieracz ziol, nawiedzony koles :) bardzo pozytywnie go wspominam
  • 0

budo_ulrich
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa
na UKSW w Warszawie są do wyboru zajęcia z samoobrony prowadzone przez byłego zapaśnika, bardzo mile je wspominam
  • 0

budo_franek kimono
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 433 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa
Na Uniwersytecie Warszawskim jest cała plejada sztuk walki:
- judo, aikido, karate, BJJ, krav maga, samoobrona dla kobiet, capoeira, kickboxing.
W zasadzie wszystkie grupy mają całkiem niezłą frekwencję, judo ma chyba z 25 zapełnionych grup w tygodniu, BJJ jest 5 razy w tygodniu, tradycyjne SW też są dość zapełnione.

Co do pierwotnego pytania, nie wiem nic więcej ponad to, co zostało już powiedziane.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa
To ze w szkolach czy na uczelniach sa zajecia t onie o to Wyborowej zapewne chodzi. Zaliczac WF moze sobie kazdy klub ktory uzyska zgode uczelni itp.

Ale kluby te nie realizuja programu uczelni ogolnie zatwierdzonego .
  • 0

budo_gryllu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowa Ruda/Siechnice
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa

Karate kyokushinkai bylo do wyboru jak WF na Politechnice Wroclawskiej -2h tygodniowo.
Niestety nie mozna bylo powtorzyc tego samego kursu 2 razy - idiotyzm - wiec po 3 semestrach musialem zapisac sie na Yoge:)
Oprocz tego wiem ze bylo aikido ale tam byly jkies nieludzkie godziny zajec - chyba 6.30 na Chelmonskiego (moj kolega wstawal o 4.30 zeby dojechac:))
Karate prowadzil sensei Poznanski, karateka starej daty. Aikido pan Swiercz - bardzo barwna postac, zbieracz ziol, nawiedzony koles :) bardzo pozytywnie go wspominam


A kto Ci powiedział, że nie można było;) U Poznańskiego wszystko było można. Można było nawet przychodzić nie będąc zapisanym;) to nie był problem. Zawsze mogłeś sobie wpisać do indeksu sekcję karate i ocene też by Ci Poznański wpisał;) To był człowiek, z którym wszystko można było załatwić. Swojego czasu prowadziłem u niego rozgrzewki, a czasami nawet trening jakiś wpadł do poprowadzenia, ale to jeszcze jak studiowałem;)
  • 0

budo_gryllu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowa Ruda/Siechnice
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa

To ze w szkolach czy na uczelniach sa zajecia t onie o to Wyborowej zapewne chodzi. Zaliczac WF moze sobie kazdy klub ktory uzyska zgode uczelni itp.

Ale kluby te nie realizuja programu uczelni ogolnie zatwierdzonego .


Czegoś takiego nie ma.
Kiedyś któraś z nadmorskich uczelni oferowała jako jedną ze specjalizacji karate czy karate kyokushin. Ale to baaardzo dawno o tym słyszałem.
Wyborowa chyba troszkę prowokacji zrobił do ciekawej dyskusji;)
Żeby był jakiś program, to najpierw musi się znaleźć ktoś, kto to chce wprowadzić. Później kilka tęgich głów musi taki program opracować, później następuje długi proces zatwierdzania tego przez organy oświaty, ministerstwo itd.
Jakby takie coś istniało, to myślę że szybko zrobiłoby się o tym głośno.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa
PZKT miało kiedyś szumne zapowiedzi, że dogadają się w Ministerstwem Edukacji, ale jak nic nie wyszło tak nie wyjdzie. Wiem, że w kilku klasach sportowych w w Radomiu miało być judo, ale oczywiście wygrała piłka kopana. Nie wiem natomiast na jakich zasadach funkcjonują zapaśnicy z radomskiego klubu, który zlokalizował się przy Zespole Szkół Budowlanych. Chłopaki trenujący tam na pewno dostają zaliczenie z WF, więc chyba można a może dlatego można że to dyscyplina olimpijska i klub bierze udział w regularnych rozgrywkach ligowych.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa

Jakby takie coś istniało, to myślę że szybko zrobiłoby się o tym głośno.

Najwyraźniej nie, bo kiedyś PZKT miało na jednej z uczelni swój kierunek, gdzie współpracowano razem z judo. Alu już nawet nie wiem czy ta uczelnia jeszcze istnieje i jaki czas funkcjonowała. Szczegółów nie pamiętam bo mnie to w owym czasie nie interesowało.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sporty walki w systemie edukacji państwa
pewno pokutuje durna mentalnosc ze pilka jest tansza, z reszta - pilka nozna - przeklenstwo mojej podstawowki i polowy liceum - potem dobudowali silownie. pamietam e mowilem wueficie ze jak musze to wole biegac dookola boiska niz "grac" w pilke nozna.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024