Skocz do zawartości


Zdjęcie

Makiwara


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Makiwara
Hej,
ciekawi mnie czy ktoś używa/używał makiwary. Jeśli tak jakie są wasze opinie?
Jestem początkującym emerytem ;-) i żeby osiągnąć jakikolwiek poziom muszę dość intensywnie trenować - pomyślałem, że dobrą opcją byłoby właśnie używanie Makiwary (coś w stylu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Czy raczej proponujecie kożystanie z worka?

Pozdr.
  • 0

budo_ewuniaa95
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara
Jestem tu nowa więc zadam głupie pytanie bo zainteresował mnie temat. Do czego służy ta makiwara? Uderza się w nią w jak w worek treningowy czy jak?
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara
Nie ma głupich pytań :)
Nie jestem autorytetem - chłopaki z forum mają na pewno więcej do powiedzenia o tym, ale postaram się odpowiedzieć. Makiwara to rodzaj tradycyjnego przyrządu do ćwiczeń pozwalającego na utwardzenie poszczególnych partii ciała jak i poprawienie techniki uderzeń. Na wikipedii jest krótki artykuł o tym ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]). Na stronach klubów z usa wyczytałem że zalecane jest jej stosowanie, właśnie żeby poprawić technikę, ale chciałem się zapytać doświadczonych karateków o ich opinię.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara

Nie ma głupich pytań :)

Makiwarę z linku, który podałeś odpuść kategorycznie. Zdecydowanie lepiej wziąć grubą tarczę jako zamiennik makiwary.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara
Witaj! Makiwara to dobra rzecz, nie zastapi worka, sluzy tez innym celom, worek to podstawa, mozna uzywac go wszechstronniej, tym niemniej makiwara jest dobrym dodatkiem, uczy ustawienia piesci, napiecia nadgarstka poprawia sile uderzenia, bardzo specyficznie rozwija technike, jest dobrym uzupelnieniem worka. Ja w moim treningu tak ja wlasnie postrzegam
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara
I wcale nie jest najważniejsze żeby po treningu na makiwara "dorobić się" imponujących narośli na rękach.
Jak jan111 wcześniej zauważył, makiwara w żadnym wypadku nie zastępuje worka. Trening na makiwara daje inne korzyści i umiejętności.
Ja osobiście wplatam w swój trening w miarę systematyczne używanie makiwara. Praktyka ta pokazała mi, że pewne zagadnienia techniczne stosowane podczas wykonywania technik " w powietrze" mają się nijak do sytuacji kiedy w "coś" uderzamy. W tym wypadku będzie to makiwara.
Trening na makiwara uczy na przykład właściwej pozycji. Tak myślę...
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara
Makiwara świetnie poprawia dynamikę technik tylko uważaj bo łatwo o kontuzję jak się przesadzi z ilością powtórzeń. Oczywiście mam na myśli wyprofilowaną dechę a nie wynalazki.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara

... mam na myśli wyprofilowaną dechę a nie wynalazki...

I właśnie makiwara pokazana na zdjęciu była pod tym względem fatalna. Ja używam długiej przykręcanej do drabinek, gdzie "droga hamowania" jest co najmniej tak długa jak rozmiar pięści.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara
robalecki
Proponuje zajrzeć do działu Cross-budo tam jest dość długa dyskusja na temat "utwardzania".

http://www.forum-kul...showtopic=98765


Makiwara umożliwia rozwój prędkości bez narażania stawu łokciowego na nadmierne rozciągnięcie, z czym mamy do czynienia w przypadku machania w powietrzu. Oprócz tego przyzwyczaja do prawidłowego zaciskania pięści i odpowiedniego usztywnienia nadgarstka w trakcie uderzenia. I ostatnia sprawa operowanie właściwym dystansem.

Co do techniki, powiedzmy, że umożliwia zrozumienie pewnych aspektów , np rotacja bioder. jednakże ciężko powiedzieć żeby całościowo na nią wpływała.

Moim zdaniem, lepiej sobie sprawić długi worek. To samo za mniejszą cenę i lepsze rezultaty.

Podsumowując niektórzy nazywają ją tradycyjnym przyrządem treningu... ja podobnie, tylko że przestarzałym.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara

... mam na myśli wyprofilowaną dechę a nie wynalazki...

I właśnie makiwara pokazana na zdjęciu była pod tym względem fatalna. Ja używam długiej przykręcanej do drabinek, gdzie "droga hamowania" jest co najmniej tak długa jak rozmiar pięści.

Jest dokładnie tak jak napisałeś ;-)

Moim zdaniem, lepiej sobie sprawić długi worek. To samo za mniejszą cenę i lepsze rezultaty.


Worek jest bezwładny makiwara nie. Tak więc cele i rezultaty zupełnie inne. Cena - gruba decha jest tańsza niż worek.
Makiwara nie służy do utwardzania! Robalecki sam spróbuj nie słuchaj opinii osób które na makiwarze nie ćwiczyły.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara

Robalecki sam spróbuj

Może lepiej bez instruktażu to nie. ;-) Bo się pokiereszuje.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara
Tutaj masz jak to robią w goju-ryu i jeszcze A tak właściwie to co trenujesz? Może tego rodzaju trening nie jest ci potrzebny.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara

Może tego rodzaju trening nie jest ci potrzebny.

Czy to pytanie do mnie? Bo jeśli tak to odpowiedź jest przewrotna: Można makiwarę zastąpić na wiele sposobów, ale ja lubię ją stosować. Ale z instruktorskiego doświadczenia wiem, że wiele samodzielnych prób początkujących kończy się kontuzjami.
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara

A tak właściwie to co trenujesz? Może tego rodzaju trening nie jest ci potrzebny.

Shotokan w który Sensei czasem wplata techniki z innych SW (judo itp), zachowując jednak "rdzeń" tradycyjny.

Worek już jakiś czas temu sobie sprawiłem, ale zastanawiałem się czy jest jakaś lepsza opcja. Nie jestem zbyt rozciągnięty - mam spory problem z kopaniem na jodan i muszę się dość mocno przyłożyć żeby osiągnąć efekt za jakieś pół roku.

Co do "taniej długiej dechy" to niestety sprawa ma się dokładnie odwrotnie - dużo tańsze są worki (np z twardym wkładem), "długa decha" [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] potrafi kosztować 500 pln a na ebay'u nawet więcej.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara
Sa jeszcze miekie poduchy do przykrecenia na sciane, powszechnie stosowane w boksie. Sa miekkie, i sprezynujace, dobre dla cwiczenia sily uderzenia. Ja w moim klubie mam dwie takie z firmy kwon. Jest to alternatywa dla makiwary, nalezaloby jednak dolozyc do tego jakies ostrozne (na poczatku bardzo ostrozne) uderzenia w sciane albo drzewo
  • 0

budo_gryllu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowa Ruda/Siechnice
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara

Sa jeszcze miekie poduchy do przykrecenia na sciane, powszechnie stosowane w boksie. Sa miekkie, i sprezynujace, dobre dla cwiczenia sily uderzenia. Ja w moim klubie mam dwie takie z firmy kwon. Jest to alternatywa dla makiwary, nalezaloby jednak dolozyc do tego jakies ostrozne (na poczatku bardzo ostrozne) uderzenia w sciane albo drzewo


a najlepiej prosto w czoło:D

Uderzanie w ścianę nie przysłuży się za bardzo stawom, kość twardsza też już nie będzie. Jedyne co sobie można zrobić uderzająć w ścianę to krzywda.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara
A ja to robie od lat i krzywdy sobie nie zrobilem. A struktura kosci zmienia sie pod wplywem bodzcow. Oczywiscie trzeba przestrzegac kilku prostych zasad. Pozdrawiam
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara

Może tego rodzaju trening nie jest ci potrzebny.

Czy to pytanie do mnie? Bo jeśli tak to odpowiedź jest przewrotna: Można makiwarę zastąpić na wiele sposobów, ale ja lubię ją stosować. Ale z instruktorskiego doświadczenia wiem, że wiele samodzielnych prób początkujących kończy się kontuzjami.

Nie. pytanie było do Robaleckiego. Masz rację że łatwo o kontuzję. Dlatego na początku nie należy przesadzać z ilością powtórzeń.

Co do "taniej długiej dechy" to niestety sprawa ma się dokładnie odwrotnie - dużo tańsze są worki (np z twardym wkładem), "długa decha" [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] potrafi kosztować 500 pln a na ebay'u nawet więcej.

Makiwarę można zrobić samemu i wtedy zamkniesz się w niewielkiej kwocie.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara

Makiwarę można zrobić samemu i wtedy zamkniesz się w niewielkiej kwocie.

Najmniej kłopotu jest jeśli ma się ogród. Wówczas wkopanie deski głęboko daje już jakąś gwarancję amortyzacji.
  • 0

budo_gryllu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowa Ruda/Siechnice
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Makiwara

A ja to robie od lat i krzywdy sobie nie zrobilem. A struktura kosci zmienia sie pod wplywem bodzcow. Oczywiscie trzeba przestrzegac kilku prostych zasad. Pozdrawiam


Ja nie napisałem, że się struktura nie zmienia;) Napisałem, że kość twardsza nie będzie.
Struktura owszem zmienia się. Na kości robią się zwapnienia i a stawy z czasem mogą ulec zwyrodnieniu. To tyle na temat utwardzania na twardych płaszczyznach.
Jeśli już ktoś musi koniecznie się utwardzać, to o wiele lepsze są właśnie makiwary, worki wypełnione piaskiem itp. Uderzanie w ścianę albo drzewo nie jest najmądrzejszym pomysłem, ze względu na praktyczny brak amortyzacji.
Przez ortopedów i hirurgów zalecane tylko i wyłącznie dla masochistów;)
Miałem kiedyś dyskusję ze znajomym hirurgiem na temat właśnie takich aktywności, bo miałem Jan111 podobne zdanie do Twojego. Dopiero jak zobaczyłem zdjęcia kości i stawów po kilku latach takiego treningu w porównaniu do zdrowych kończyn, to uwierz mi różnica jest zasadnicza.
Każda tego typu aktywność pozostawia nieodwracalne zmiany w stawach i kościach. Kwestia tylko po co?
Bokserzy zawsze bardzo dobrze zabezpieczają swoje pięści i zapewniają im możliwie najlepszą amortyzację, żeby nie uszkodzić kości i stawów, a w karate nie mam pojęcia skąd wzięła się dziwaczna tendencja do utwardzania kończyn, kopania w metalowe i drewniane słupki, rolowania wałkiem po kościach piszczelowych, uderzania w ściany itd. Wymieniać można na potęgę, ale merytorycznych podstaw ku temu nie ma niestety żadnych.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024