Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uderzenia kolanem i łokciem w karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Uderzenia kolanem i łokciem w karate
Empi oraz hiza/hittsui... Dlaczego w karate tak mało miejsca poświęca się tym uderzeniom? Wiadomo że istnieją w karate, są w kilku kata, natomiast co z ich aplikacją przy samoobronie (odpowiedź sportowo-turniejowa wydaje się prosta - urazy przeciwników)? Np na wymaganiach egzaminacyjnych PZK/PZKT prawie się nie pojawiają. Przecież na przykładzie muai-thai widać że są to mocne, rozbijające techniki.
Pytanie odnosi się do shotokan ale odpowiedzi z innych styli również mile widziane :)
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate
Tak jak powiedziałeś, sport niszczy techniki
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

na wymaganiach egzaminacyjnych PZK/PZKT

Zwróć uwagę, że wymagania egzaminacyjne PZKT są skonstruowane nieco inaczej. Tam nie chodzi o znajomość kolejnych technik tylko o znajomość kolejnych zasad. Np. sekwencje ruchów w kihon na kolejne stopnie są tak dobrane, żeby wymuszać stosowanie coraz to bardziej wszechstronnej bądź różnorodnej pracy ciałem. Od zwykłych technik w miejscu, poprzez przesunięcia ciała, ruchy rotacyjne, wibracyjne itd. Do tego techniki łokci są niekonieczne więc występuje bodajże tylko age empi i yoko empi. Dodatkowo shotokan unika walki w krótkim dystansie (niestety), a reszty dokonuje właśnie sport.
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate
W Seibudokai cwiczy sie uderzenia lokciem, kolanem i glowa. Dzieki kaskom z krata sa bezpieczne, stosuje sie je rowniez na zawodach. Uwazam ze lokcie sa troche przereklamowane, natomiast kolana i glowa to bardzo dobra bron. Problem z lokciami polega na tym ze stosunkowo latwo je blokowac, trudno precyzyjnie trafic, uderzenie przedramieniem sa malo efektywne a uderzajac samym lokciem latwo pozna przestrzelic
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate
Tak, w sporcie trudno użyć skutercznie, aaaale

na ulicy nie jestem wielce doświadczony, raptem kilka razy samoobrona (i dzięki bogu), ale jak łokieć wszedł to....
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate
Nie mam z tym kierunkim karate nic wspolnego ale to co napisales o wymaganiach brzmi bardzo rozsadnie
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate
Ty lobusie Laser. ;-) lokcie dobrze wychdza z zaslon przedramionami
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

latwo je blokowac, trudno precyzyjnie trafic,

Wydaje mi się, że w porównaniu do kolan, które pozwalają na użycie stosunkowo niewielkiej masy i nie całkiem wielkiej prędkości (zwłaszcza jeżeli wycelowane są w korpus) to łokieć, który w zwarciu, w gardzie, pracuje z dołu do góry jeśli trafia w podbródek to raczej będzie efektywny. Dlatego w kihon KT łokieć w age empi kończy ruch dokładnie na wysokości własnej brody, tuż przed nią, a nie z boku głowy. Dlatego zasady są ważniejsze niż pojedyncze techniki bo to zasady generują techniki, a nie odwrotnie.
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

Empi oraz hiza/hittsui... Dlaczego w karate tak mało miejsca poświęca się tym uderzeniom? Wiadomo że istnieją w karate, są w kilku kata, natomiast co z ich aplikacją przy samoobronie (odpowiedź sportowo-turniejowa wydaje się prosta - urazy przeciwników)? Np na wymaganiach egzaminacyjnych PZK/PZKT prawie się nie pojawiają. Przecież na przykładzie muai-thai widać że są to mocne, rozbijające techniki.
Pytanie odnosi się do shotokan ale odpowiedzi z innych styli również mile widziane


A ja powiem tak - pod zawody nie trenuję, więc się nie wypowiadam. Jeśli chodzi o walkę na ulicy, to na szczęście nie musiałem sprawdzać. ALE, na treningach dosyć często mamy kilka ćwiczeń z łokciami i kolanami (w aspekcie ew samoobrony), głównie w jakiejś kombinacji, np. soto-uke=> gyaku-zuki=> mawashi-empi-uchi + age-empi=>garda. Albo zamiast ostatnich dwóch "łokci" - hiza-geri. [o ile nie popierniczyłem nazw technik :roll: ]. Wszystko staramy się robić "mocne", podparte ruchem bioder. Co do skuteczności "łokci" na ludziach to nie wiem, nie używałem, kolanko parę razy w lekkim sparringu weszło, szczególnie, jak nie mogłem "ugryźć" gościa - przydało się do rozbicia gardy (hiza-tobi-geri rules!) :twisted: Ale czasami jak obijam worek, to staram się poćwiczyć te uderzenia łokciami i wydają mi się dosyć silne (worek 25kg się rozbuja od takiego uderzenia, że o kolanie nie wspomnę...), poza tym widziałem chyba na YT albo Wikileaks, jak taki "chudzielec" wystartował z łokciem do większego od siebie - i to była pierwsza i ostatnia technika, bo trafił w skroń łokciem, facet padł sztywny :twisted: A oprócz tego na YT są "stare" filmy z treningów shotokanu i tam pokazane jest, jak szybkie mogą one być, szczególnie age-empi.
Dlatego uważam, że łokcie i kolana są dobre, bo dystans może ulec szybkiemu skróceniu i żeby umieć się w tym odnaleźć, trzeba umieć używać łokci/kolan. Pomijam fakt, że lubię te techniki, bo trochę ważę (88kg) i wolę nawet je używać, niż popularne gyaku/oi-zuki :) i będę polecał do ćwiczeń ;-)

EDZIA: @risk - kolana mają właśnie dużą masę, bo ruszasz całym udem, które waży 4-5x więcej niż cała ręka (kończyna). Dlatego energia takiego uderzenia będzie 4-5x większa, niż samą ręką. Sęk w tym, że prędkość kolana jest mniejsza niż ręki, a niestety ma jeszcze większy wpływ na energię uderzenia, niż masa, ale chyba wolę dostać w brzuch ręką, niż kolanem, bo na pewno by mnie złożyło...
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

latwo je blokowac, trudno precyzyjnie trafic,

Wydaje mi się, że w porównaniu do kolan, które pozwalają na użycie stosunkowo niewielkiej masy i nie całkiem wielkiej prędkości (zwłaszcza jeżeli wycelowane są w korpus) to łokieć, który w zwarciu, w gardzie, pracuje z dołu do góry jeśli trafia w podbródek to raczej będzie efektywny. Dlatego w kihon KT łokieć w age empi kończy ruch dokładnie na wysokości własnej brody, tuż przed nią, a nie z boku głowy. Dlatego zasady są ważniejsze niż pojedyncze techniki bo to zasady generują techniki, a nie odwrotnie.


Co do zasad calkowita zgoda.
Co do lokci nie do konca. Wprawdzie age empi ( u nas hiji age uchi) to uderzenie specyficzne i troche odstaje od innych ale wszystko zalezy od tego co w walce wolno a czego nie. Sierp jest szybszy od tego uderzenia i swietnie trafia. U was zdaje sie sierpow sie nie stosuje i a jesli to trudno je ocenic.
Kiedy mozna lapac za gi - a u nas mozna - wtedy klincz bardzo ogranicza mozliwosc zastosowania tego uderzenia.
Czyli dokladnie jak napisales zasady walki okreslaja technike
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

Co do lokci nie do konca. Wprawdzie age empi ( u nas hiji age uchi) to uderzenie specyficzne i troche odstaje od innych ale wszystko zalezy od tego co w walce wolno a czego nie. Sierp jest szybszy od tego uderzenia i swietnie trafia. U was zdaje sie sierpow sie nie stosuje i a jesli to trudno je ocenic.
Kiedy mozna lapac za gi - a u nas mozna - wtedy klincz bardzo ogranicza mozliwosc zastosowania tego uderzenia.
Czyli dokladnie jak napisales zasady walki okreslaja technike

O przepisach KT nie ma co dyskutowac bo to strata czasu i to nie z powodu tego, ze sa bazkontaktowe, ale z tego, ze sedziowie nie zaliczaja mawashi zuki, ale haito uchi juz tak. Ale w samoobronie czasem jest miejsce na mawashi, czasem na empi.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

kolana mają właśnie dużą masę, bo ruszasz całym udem, które waży 4-5x więcej niż cała ręka (kończyna). Dlatego energia takiego uderzenia będzie 4-5x większa, niż samą ręką. Sęk w tym, że prędkość kolana jest mniejsza niż ręki, a niestety ma jeszcze większy wpływ na energię uderzenia, niż masa, ale chyba wolę dostać w brzuch ręką, niż kolanem, bo na pewno by mnie złożyło...

Kolana maja tez wieksza bezwladnosc, wiec je trudniej rozpedzic w krotkim czasie. Dodatkowo energia malego lokcia uzyskana dzieki duzej predkosci, przekazywana ruchliwej glowie i ruszajacemu sie w niej mozgowi wywiera na niego okreslony efekt fizjologiczny. Jesli celem jest wspomniana skron to cenny jest efekt duzego cisnienia osiagany mala powierzchnia lokcia. Reasumujac, kazde z tych narzedzi ma zalety, a ludzie predyspozycje do ich uzywania.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

Czyli dokladnie jak napisales zasady walki okreslaja technike

Nie zasady walki, ale zasady ogolne: fizyczne, biomechaniczne, itd.
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

Kolana maja tez wieksza bezwladnosc, wiec je trudniej rozpedzic w krotkim czasie.


No niby tak, ale udo ma większe i mocniejsze mięśnie, niż ręka. Poza tym jak zdawałem egzamin u Shihana Boguskiego na 8 kyu [ :paker: ], to miałem przyjemność oglądać jego syna, Sensei Jacka (3 Dan) w czasie jiyu-kumite i powiem szczerze, że nie zauważyłem, aby mu trudno było rozpędzić nogę do mawashi-geri... Powiem więcej - jego noga na głowę była szybsza niż ręka większości zdających!!! I wcale nie przesadzam, aż miło było patrzeć na vice mistrza Europy w akcji, jak biedni adepci, moi koledzy, stawali na głowie, żeby jakikolwiek cios doszedł :box: poklon Kto miał przyjemność z nim walczyć wie, o czym mówię.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate
A my w naszym karate trenujemy i kolana i łokcie i jeszcze "sierpy" i "haki" i uderzenia różnymi powierzchniami jak np. tetsui czy kumade :lol:
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

A my w naszym karate trenujemy i kolana i łokcie i jeszcze "sierpy" i "haki" i uderzenia różnymi powierzchniami jak np. tetsui czy kumade :lol:


A jak je ćwiczycie?
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

trudno było rozpędzić nogę do mawashi-geri...

Nie miałem na myśli mawashi geri, tylko hiza geri. Ale to o czym napisałeś tylko potwierdza dyskusję, która rozwija się w temacie obok, że bardzo istotne są umiejętności strategiczne. One determinują stosowanie technik. No i oczywista może być przewaga fizyczna. Wtedy dyskusja staje się trudniejsza :oops:
  • 0

budo_smarekxy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

smarekxy napisał/a:
trudno było rozpędzić nogę do mawashi-geri...

Nie miałem na myśli mawashi geri, tylko hiza geri. Ale to o czym napisałeś tylko potwierdza dyskusję, która rozwija się w temacie obok, że bardzo istotne są umiejętności strategiczne. One determinują stosowanie technik. No i oczywista może być przewaga fizyczna. Wtedy dyskusja staje się trudniejsza


No tak, racja, ja się trochę rozpędziłem na całą nogę... Sorki za zamieszanie :oops: Choć muszę stanowczo stwierdzić, że przewagi fizycznej Sensei Jacek nie posiadał, bo sam wygląda na chudzielca, ale przewagę dawało mu WSZYSTKO, czego oczekiwać można od czarnego pasa - wyczucie dystansu, strategia, rozciągnięcie [Boże, chciałbym kopać tak luźno jak on!!!] i szybkość. A najbardziej szybkość :roll: Czyli to, o czym mówiliśmy :)

Ale, ale - coś sobie przypomniałem jeszcze odnośnie właśnie hiza-geri!!! On też je stosował w sparringu :) Choć tylko z dojścia, ale skutecznie - do rozbicia gardy - robił hiza-tobi-geri, tylko delikatnie, żeby nikogo nie uszkodzić ;-) Doskakiwał z kolankiem tak, żeby uderzyć w gardę i wsadzał sęka w splot słoneczny :twisted: Cud, miód i orzeszki :D
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

A my w naszym karate trenujemy i kolana i łokcie i jeszcze "sierpy" i "haki" i uderzenia różnymi powierzchniami jak np. tetsui czy kumade :lol:


A jak je ćwiczycie?

Jan ćwiczymy na wiele sposobów m.in. z wykorzystaniem tarcz czy łap, pojedyncze, w seriach, kombinacjach z partnerem, w walce zadaniowej itd. W niektórych bunkai z kata. Tu taki krótki filmik sensei Georga
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Uderzenia kolanem i łokciem w karate

A my w naszym karate trenujemy i kolana i łokcie i jeszcze "sierpy" i "haki" i uderzenia różnymi powierzchniami jak np. tetsui czy kumade :lol:


A jak je ćwiczycie?

Jan ćwiczymy na wiele sposobów m.in. z wykorzystaniem tarcz czy łap, pojedyncze, w seriach, kombinacjach z partnerem, w walce zadaniowej itd. W niektórych bunkai z kata. Tu taki krótki filmik sensei Georga


Dziekuje za odpowiedz.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024