Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
120 odpowiedzi w tym temacie

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

to widac nie sa to tru soviet kettle ;)
ja z kolei widzialem w sklepie kettla wlasnie 5lbs. stal obok shakeweight.


ja najmniejszego co widzialem to 8 lbs ale smieszne jest ze widzialem rozowa 50 lbs :lol:

w USA sprzedaja kettle co skacza co te 5 poundow i ja takie wlasnie mam - bez problemu mozesz nabyc 40, 45, 50, 55 itd
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
jako amator kompletnie nie widzę zastosowania sztangi. Próbnowałem parę razy i nie widze nic praktycznego poza pompowaniem ego.
zaznaczam, że na siłce bylem kilka razy w życiu- a na macie to zwykle ja jestem tym silniejszym ( przy zbliżonej posturze)

jak dla mnie pompki- na krzesłach/ na rękach lepiej angażuja górę

przy nogach- przysiady na jednej nodze spokojnie oddaja obciązenie jakie mógłbym uzyskać ze sztangą i jakie byłoby konieczne

a hantle powiedzmy 20 kg w łapie są wystarczajacym dodatkowym obciązeniem i pozwlaja na wiele ćwiczeń nieosiagalnych dla sztangi.
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
sztanga to bardzo przydatny przyrzad i jakbym mial chodzic na silownie to wlasnie po to zeby z niej kozystac. Wlasnie chocby dla tego, ze latwo regulowac obciazenie. Nie da sie zrobic dobrego calego syklu na sile z kettlami bo nie da sie dodawac co sesje badz co tydzien ciezaru. Owszem kettle doprowadza nas do pewnego poziomu silowego ale potem ten poziom mozemy dzieki nim tylko utrzymywac i wplatac jakies inne dziwne cwiczenia. Co nie zmienia faktu ze jestem wielkim fanem kettli i cwicze nimi 3 x w tygodniu ;)
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Nie chcę cię martwić ale

...kettle doprowadza nas do pewnego poziomu silowego ale potem ten poziom mozemy dzieki nim tylko utrzymywac...

Jest prawdą dla wszystkich urządzeń treningowych :) :roll:
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

a hantle powiedzmy 20 kg w łapie są wystarczajacym dodatkowym obciązeniem i pozwlaja na wiele ćwiczeń nieosiagalnych dla sztangi.

jesli dla ciebie 2x20kg to wystarczajace obciazenie, to rzeczywiscie nie potrzebujesz sztangi.

Nie chcę cię martwić ale

...kettle doprowadza nas do pewnego poziomu silowego ale potem ten poziom mozemy dzieki nim tylko utrzymywac...

Jest prawdą dla wszystkich urządzeń treningowych :) :roll:

x2
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
mam wrązenie, ze nasza róznica zdań jest pozorna- ale uważam, że włąsnie ciagły progres nie tylko nei jest możliwy ale nawet nie jest wskazany.


z mojego punktu widzenia pewien poziom siły jest optymalny. po jej uzyskaniu moge skupic się na płynności , technice i wreszcie dac ścięgnom i stawom czas na adaptację

poza tym pzy tym samym ciężarze moge robic cwiczenia bardziej dynamicznie co spowoduje przeciążenie równe albo nawet większe niz przy prostym dołożeniu ciężaru- a róznica tempa jest lepszym bodźcem ( dla mojego przynajmniej) układu nerwowego, niż większy ciężar
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

A mi się zawsze zdawało że ćwiczenia ze sztangą wyrównują siłę jeśli tylko obciążenie jakie biorę dostosowuję do tej słabszej ręki(czyli robię ćwiczenie bardzo czysto technicznie).
Przecież jak robię np.uginanie ramion ze sztangielkami to zawsze jedną ręką wykonam więcej powtórzeń niż drugą,lub jedną rękę podniosę większy ciężar wiec nigdy nie wyliczę sobie ile powtórzeń i z jakim ciężarem mam robić jedną ręką i drugą by siła w obu sie wyrównała. Niby mogę przestać ćwiczyć jedną ręką aż drugą dojdę do wyników siłowych tej drugiej ale sami rozumiecie...
czyli co,myliłem się przez ten wszystkie lata: )?

Ps.Wg Was zatem jakie są ćwiczenia na wyrównanie siły?


Za Gray Cook: cwiczysz ciezarem taki jaki moze wykonac slaba reka - jezeli chcesz szybko dogonic to na slabsza reke wykonujesz wiecej serii
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

poza tym pzy tym samym ciężarze moge robic cwiczenia bardziej dynamicznie co spowoduje przeciążenie równe albo nawet większe niz przy prostym dołożeniu ciężaru- a róznica tempa jest lepszym bodźcem ( dla mojego przynajmniej) układu nerwowego, niż większy ciężar

ale cwiczenia dynamiczne tez potrzebuja progresji. w jaki sposob to uzyskasz bez zwiekszenia ciezaru?
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

ale cwiczenia dynamiczne tez potrzebuja progresji. w jaki sposob to uzyskasz bez zwiekszenia ciezaru?

To proste: zwiększając dynamikę.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
jesli trenuję amatorsko pod SW progresja w sensie więskzego ciężaru branego w łapę nie jest wcale tak oczywista

po drugie pisze włąsnie, ze obciązenie mięsnia- stawu przy tym samym ciężarze będzie duzo większe jesli powtorzenie wykonam w ciągu 1 sekundy zamiast w ciągu 3 sekund.

poza tym można zmieniac sposób wykonywania ćwiczenia, co przy sztandze jest dość ograniczone

jesli chodzi o ćwiczenie góry to nie widze żadnej przewagi sztangi nad innymi metodami treningowymi- dotyczy to takze pleców.

drążek, cięzar własnwego ciała i uzupełnienia hantlami w pełni jak dla mnie wystarcza


przy nogach juz trzeba się troche wysilić aby osiągnąć ten sam efekt bez sztangi , ale też sie da imho
  • 0

budo_tau
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

jako amator kompletnie nie widzę zastosowania sztangi. Próbnowałem parę razy i nie widze nic praktycznego poza pompowaniem ego.
zaznaczam, że na siłce bylem kilka razy w życiu- a na macie to zwykle ja jestem tym silniejszym ( przy zbliżonej posturze)

jak dla mnie pompki- na krzesłach/ na rękach lepiej angażuja górę

przy nogach- przysiady na jednej nodze spokojnie oddaja obciązenie jakie mógłbym uzyskać ze sztangą i jakie byłoby konieczne

a hantle powiedzmy 20 kg w łapie są wystarczajacym dodatkowym obciązeniem i pozwlaja na wiele ćwiczeń nieosiagalnych dla sztangi.


Sztanga pozwala na wziecie wiekszego ciezaru niz hantle. Do tego w niektorych cwiczeniach - np przysiadzie - sztange mozesz oprzec na barkach - hantli nie oprzesz. Sztange ma tez zalete chwytakow i sprzetu robionego pod nia - czyli np wyciskajac hantle na plasko to wpierw trzeba je podniesc i ustawic - sztange masz juz nad soba i tylko wyjmujesz ja z uchwytow.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Tau- to jest dla mnie własnie wada sztangi. W "naturze" muszę zapanować nad wierzgającym ciężarem, od początku do konca- nie ma chwytaków, ktore mnie wyręczą

a przecież ćwiczę pod SW i "realna" siłe a nie pod rekord w wyciskaniu


dlatego po co mam brać wielki cięzar? na atlasie jest jeszcze łatwiej- bez treningu wyciskałem 140 kg- tylko do czego to prowadzi


Novo- jako 16 latek ważyłem 54 kg i ćwiczyłem 5 kg hantlami bez prgresji.. Kiedys mieliśmy rodzaj testu- wyciskanie sztangi na ławce. Mimo, ze tego nigdy nie robiłem i "wystarczajacy był dla mnei cięzar 5 kg" tylko ja i ważący ponad 80 kg zapasnik wycisnęliśmy sztangę 85 kg na ławce. większość kolesi nie przekroczyla 70 kg- czyli nieco poniżej cięzaru swojego ciała

20 kg jest dla mnie wystarczające- co byc może dla ciebie jest smieszne- jednak pomimo 34 latek na karku jakoś cholernie rzadko zdarza mi się znaleć kogoś silniejszego ode mnie na bjj- tak do 80 kg ( sam waże teraz ok 74)


zdecydowanie uważam, że lepsze są mniejsze cięzary - pozwalają na pełnie ruchu i nie musisz uwazać na kompensację
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

ale cwiczenia dynamiczne tez potrzebuja progresji. w jaki sposob to uzyskasz bez zwiekszenia ciezaru?

To proste: zwiększając dynamikę.

po drugie pisze włąsnie, ze obciązenie mięsnia- stawu przy tym samym ciężarze będzie duzo większe jesli powtorzenie wykonam w ciągu 1 sekundy zamiast w ciągu 3 sekund.

no dobra, a jak juz wykonujesz to powtorzenie w ciagu 1 sekundy? ;)

poza tym można zmieniac sposób wykonywania ćwiczenia, co przy sztandze jest dość ograniczone

sory, ale jak sam powiedziales, "na siłce bylem kilka razy w życiu", tak wiec watpie w twoja wiedze o mozliwosciach sztangi. tak tylko mowie.

jesli chodzi o ćwiczenie góry to nie widze żadnej przewagi sztangi nad innymi metodami treningowymi- dotyczy to takze pleców.
no np taka, ze ciazko znalezc 50+ kg hantle. nie mowiac o martwym ciagu.

drążek, cięzar własnwego ciała i uzupełnienia hantlami w pełni jak dla mnie wystarcza

ale jak pisalem, ze dla ciebie wystarcza to dla mnie nie jest problem. problem mam z tym
nie widze nic praktycznego poza pompowaniem ego i tym
a hantle powiedzmy 20 kg w łapie są wystarczajacym dodatkowym obciązeniem i tym
przy nogach- przysiady na jednej nodze spokojnie oddaja obciązenie jakie mógłbym uzyskać ze sztangą

przy nogach juz trzeba się troche wysilić aby osiągnąć ten sam efekt bez sztangi , ale też sie da imho

no da sie. ale duzo latwiej jest ze sztanga :roll: mozesz tez nauczyc sie robic zelazny krzyz dla super rozwoju bicepsow i barkow. zajmie ci to 2-3 lata, jesli w ogole ci sie uda. albo mozesz przez pol roku pochodzic na silke i machac hantla.

no to mort, widac, ze jestes po prostu naturalnie kurewsko silny. ja jak pierwszy raz wyciskalem to nie bylem nawet blisko 1x masy ciala, ty wziales prawie 1.5. i tacy naturalnie slabi (mowie to bez ironi) musze jednak uzywac innych srodkow, zeby nabrac sily. czyli, to, ze tobie wystarczaja hantle nie znaczy, ze innym wystarcza. a ty zbywasz sztange jako trening dla wszystkich, bo tobie on niepotrzebny. przynajmniej ja tak to odczytuje.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
ok, spoko
- mam taki polemiczny sposób prowadzenai rozmowy- jak wy piszecie , ze trening bez sztangi to w ogole nie trenig to dla równowagi piszę, że sztanga nie jest do niczego potrzebna

tak naprawde ta kwestia jest interesujaca ale przy zachowaniu własciwych proporcji i rozróznianie odbiorców.

Jezeli trenig jest specjalistyczny to na pewno wymaga specjalistycznych narzędzi i siła rzeczy hantle ani pomki z nogami na stole nie zastapią sztangi i odpowiednich programów

natomiast jestem przekonany, ze więskzość ćwiczących na siłce tylko pozornie realizuje taki program i dla nixch równei dobry jesli nie lepszy jesttaki trenig , o ktorym ja mówie
np dotyczy to sytuacji, gdy hobbystycznie uprawiam SW a ćwiczenia silowe sa wyłacznie jeszcze bardziej hobbystycznym uzupełnieniem tego pierwszego.

Nie pisze o swoich doświadczenaich zeby pokazac jaki ze mnie kozak tylko raczej żeby pokazać, że trenując w sposób "badziewny" i sprzeczny z zasadami sztuki można osiągnąć równe lub lepsze wyniki.

tak wiec po co katowac sie reżimem ciezkich ćwiczęń i ciezkich ciężarów?

i nie szukaj łatwych wyjasnien ;-) naturalnie to ja jestem k-sko słaby- obniżone napięcie mięsniowe, obniżona koordynacja ruchowa, drobna budowa, nadmierna ruchomośc stawów
siła to tylko efekt "błędnego ćwiczenia" w regularny sposób

sądzę, skoro taki handicapped guy i do tego ćwiczacy źle jak ja jest w stanie osiągnąć całkiem niezła sprawnośc fizyczna warto mniej doktrynalnie potraktować zasady obciążen i progresji
  • 0

budo_tau
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 528 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

Tau- to jest dla mnie własnie wada sztangi. W "naturze" muszę zapanować nad wierzgającym ciężarem, od początku do konca- nie ma chwytaków, ktore mnie wyręczą

a przecież ćwiczę pod SW i "realna" siłe a nie pod rekord w wyciskaniu

dlatego po co mam brać wielki cięzar? na atlasie jest jeszcze łatwiej- bez treningu wyciskałem 140 kg- tylko do czego to prowadzi


Bzdura. Chociazby przysiad ze sztanga - nie musisz miec sily w lapach by byc w stanie zarzucic 100 kilogramow na plecy ale by zrobic juz z nimi przysiad gdy sztanga jest na barkach - jak najbardziej. I ta sila nog przyda sie jak najbardziej "realnie". Podobnie z wyciskaniem sztangi na plasko - jak sie ktos na tobie "polozy" to dzieki takim cwiczeniom mozesz byc wstanie go z siebie doslownie podniesc - i wcale nie musisz miec do tego na tyle sily by go podniesc wpierw lezacego z ziemi przy pomocy kompletnie innych miesni.

Sztanga nie jest potrzebna zeby cwiczyc czy byc silnym. Ale do niektorych rzeczy nadaje sie lepiej niz np. hantle.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
co do nóg sie nie wypowiem

ale ze spychaniem kogoś z siebie- kompletnei inna mechanika ruchu niż ze sztangą, sam cięzar rozkłada sie kompletnie inaczej, wreszcie kierunek ruchu i wspóldziałanie reszty ciała wygląda zaupełnie inaczej, wreszcie uchwyt-, ktorego w realu może w ogóle nie być



:nie: przydatnośc sztangi jest niewielka- już bardziej czerpalbym z pływania :nie:

sztanga wyciskana na ławce jest najbarsziej wątpliwa-nadmierna i nierealistyczna izolacja ciała.
jako wolny ciężar jest akceptowalna przy wcześniejszych zastrzeżeniach


powołam się na przykład ze wspinaczki, w ktora bawiłem się wiosną- podciagam sie 20 razy nachwytem na drązku z marszu a mimo to laska ciut ode mnie lzejsza, ktora nie potrafiła podciągnąć się więcej niż raz była ode mnie duzo szybsza i silniejsza na scianie- przez uchwyt lub jego brak siły rozkladaja się zupełnie inaczej i inna jest mechanika ruchu a tym samym zaangazowanie mięsni i ich praca
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

Podobnie z wyciskaniem sztangi na plasko - jak sie ktos na tobie "polozy" to dzieki takim cwiczeniom mozesz byc wstanie go z siebie doslownie podniesc - i wcale nie musisz miec do tego na tyle sily by go podniesc wpierw lezacego z ziemi przy pomocy kompletnie innych miesni.

Jeśli dobrze rozumiem opisaną sytuację, to i tak po takim podniesieniu bez mostkowania się nie obejdzie.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

;)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Chris - masz najciezszego kettla 32.5 kg (mam tez i takiego) - jesli pracuje nad sila maksymalna i robie cwiczenia podstawowe np. klatke - to jak ja mam to zrobic nawet majac dwa kettle 32.5? Co to za wyzwanie?

Mort - pompek robilem juz nawet 300 (sto lat temu), tylko nic z tego nie wynika dla sily maksymalnej, to tak jak z Twoim drazkiem podciagasz sie iles tam razy, a nie podciagasz sie na jednej rece. Moge robic pompki, ale chyba z kettlem 32.5 kg na plecach, albo dwoma jak ktos bedzie trzymal.

Podciaganie na drazku. Nie jest cwiczeniem antagonistycznym do klatki, tylko do military press. Wioslowanie jest niezbedne. Najlatwiej zrobic to sztanga.

Mort. Twoja sila na macie. Najprawdopodobniej po prostu masz duza wytrzymalosc silowa i wywierasz presje, ktora jest odbierana "jako przewaga silowa". Np. ktos kto ma mocny uchwyt w gi, mocne przedramona, bedzie robil wrazenie "silniejszego", ktore ginie w walce no gi.
Poza tym walka na macie to mnostwo innych czynnikow. Na poziomie amatorskim, moze wystarczyc sam tylko trening na macie.
Powiesz w jakiej sekcji cwiczysz, podjedzie jakis zawodnik, z ktorymi cwicze na codzien (czesto bywaja na sparingach w Wwie), to Cie przetestuje. (Mnie sie juz nie chce jezdzic).

Sztanga. Cwiczenie pod sztange sa proste, jasne, latwe do nauczenia, o utrwalonej metodyce.

Tomasz. Mam "ruskie kettle" - 17.5, 25 i 32.5.

K_P
PS. Chris - "miotam" sie z gumami. Masz jakis niezbedny zestaw dla ludzi sportow walki?
PS.2 Zastanawiam sie czy nie pozbyc sie kettli i nie kupic sobie olimpijski do domu.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
kubus, ja bym sie kettle mimo wszystko nie pozbywal, jak juz je masz. zawsze znajdzie sie jakies zastosowanie, chocby jak bedzie sobie chcial zrobic tydzien deload'u, to mozesz pomachac.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024