Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
120 odpowiedzi w tym temacie

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Ale przecież nie można w kółko dokładać ciężaru.
Mimo tego że periodyzacja pozwala nam nieco "żonglować" obciążeniem.

Dlatego używam sprytnego wybiegu :)
Na każdym obciążeniu robię sobie koordynację, szybkość, prioprorecepcję.

I też używam ćw wielostawowych.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

Dlatego używam sprytnego wybiegu :)
Na każdym obciążeniu robię sobie koordynację, szybkość, prioprorecepcję.

Jak?
Jeśli możesz, to podaj jakiś przykład - jakiś prosty zestaw ćwiczeń z hantlem, kettlem, clubbellem na koordynację, szybkość i priopercepcję.
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Kriss:
mnie tez to bardzo ciekawi...
mi sie wydaje ze w obecnie proponowanych przez ksiazki w tej tematyce sposobach periodyzacji treningu silowego nie ma wcale zbyt szybkiej progresji ciezaru i stawy majua czas na dostosowanie sie do zwiekszonego obciazenia.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

w obecnie proponowanych przez ksiazki w tej tematyce

Które książki?

Przepraszam, że tak drążę, ale to dla mnie bardzo ciekawy temat.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Ja nie widziałem współczesnego programu treningu siłowego, który by uwzględniał czas adaptacji ścięgien i stawów.

Jeśli jest takie opracowanie, to z chęcią się zapoznam.

Te które znam, są dedykowane pod regeneracje i i budowę zdolności siłowej mięśni szkieletowych.


ps.
Co ciekawe, np stare sw zawierały taki trening. Te wszystkie pozycje w których stało się ... godzinami. To jest właśnie to.


Dlatego używam sprytnego wybiegu :)
Na każdym obciążeniu robię sobie koordynację, szybkość, prioprorecepcję.

Jak?
Jeśli możesz, to podaj jakiś przykład - jakiś prosty zestaw ćwiczeń z hantlem, kettlem, clubbellem na koordynację, szybkość i priopercepcję.



Sorki, źle się wyraziłem. Nie robię szybkości, koordynacji .... aktualnym największym obciążeniem. Po prostu w cyklu gdy używam tego obciążenia dodaję wspomniane ćwiczenia.

Czyli nie robię siły maksymalnej a potem resztę tylko ćwiczę wszystko na każdym etapie siły
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
ale wciaz nie odpowiada to na pytanie jak robisz priopercepcję?
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
mi sie wydaje ze sposob zmiany obciazen zaproponowany przez chociazby "wspolczesny trening sily miesniowej", pozwala stawom sie dostosowac do zmieniajacych sie obciazen. Nie ma sensu cały czas robić siły maksymalnej a nawet trening siły maksymalnej nie opiera sie na tym ze caly czas robimy maksymalne obciazenia, czesto w treningu powinno sie schodzic na obciazeń o niskich wartosciach, kazdy makrocykl powinien sie zaczynac od mniejszych obciazen, poza etapem budowania sily maksymalnej nie wchodzi sie nawet na 90% maksymalnego ciezaru, ktory poza zawodami tez nie jest powtorzeniem na trzesacych sie lapach. Wiec jesli czesto pracujemy na wartosciach 60% albo w okresie wstepnej adaptacji nawet na mniejszych, to wydaje mi sie ze stawy maja bardzo duzo czasu na adaptacje(zanim wejdziemy na naprawde duze ciezary to mija od kilku do kilkunastu tygodni), dodatkowo po zakonczeniu makrocyklu, rozpoczynami kolejny znowu z zanizonych wartosci, nawet jesli znowu chcemy zrobic sile maksymalna...


w skazanym na trening autor bardzo duza wage przywiazywal do adaptacji stawow, pisal ze nie nalezy przeskakiwac zbyt wczesnie z jednego etapu cwiczen do nastepnych, ba nawet pisal o tym ze jesli masz mozliwosc zaczynac od 8 etapu cwiczen to i tak powinienes zaczac od 1 a wszystko zeby zabezpieczyc sie przed kontuzjami.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
ad Benny Hill :

rzecz rozbija się o fizjologię.

El słabo ukrwione, przebudowują się w innym tempie i pod wpływek innych obciążeń niż mięśnie.

Jeśli mięsień pokonuje kolejny próg siły w ciągu kilku tygodni, to stawy i ścięgna potrzebują kilka miesięcy. (mówię o jednym z kolejnych progów a nie o pierwszym czy drugim)

ps
Stawy / ścięgna mięśni adaptują się w czasie cyklu opartego o periodyzację, a raczej się starają na tyle, na ile mogą.


Dlatego stare chińskie, japońskie, wietnamskie itd el. metody treningu miały sens ze względu na zdrowie ćwiczącego.

ad tomasz :

To o czym piszę to czucie głębokie.

Ćwiczę je w pozycjach rónoważnych ale utrudnionych :)

np stanie na 1 nodze na: gąbce / "berecie" fizjo / niestabilnym podłożu
półprzysiady na 1 nodze z zamkniętymi oczami
elementy poruszania się z zatrzymaniem się i zamkniętymi oczami
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Kris wiem ze mowimy o czuciu glebokim po prostu zrouzmialme z Twojego tekstu ze cwiczysz je kettlebellsem i stad moje pytanie jak to mzona robic? jezeli zle zrozumialem to sorry
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
sorki, wyraziłem się nieprecyzyjnie.

Czucie głębokie robię tylko z masą ciała
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

jeden mój kumpel pasjonujący się piłką nozna tłumaczył mi dlaczego mamy tak kiepskich piłkarzy włąsnie tym, ze w porownaniu z zachodnimi klubami za szybko eksploatuje się zawodnika zamiasdt dac mu się rozwinąć w odpowiednim tempie

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Na zachodzie też się eksploatuje. Polska akurat słynie z "rozwijających się" piłkarzy, czyli osobników, którzy w wieku około 25 lat zdobywają wreszcie elementarne umiejętności i na tymczasowej (bo nie zbudowanej żadnym programowym treningiem) zwyżce formy są sprzedawani za granicę, gdzie grzeją ławy i zapełniają trybuny.

Kolega (prawdopodobnie) próbował wytłumaczyć coś trochę innego: że jak chcesz zostać piłkarzem w Polsce to musisz być niezłym klocem, bo gra jest niezwykle prymitywna i siłowa. Do tego jeszcze sędziowanie na poziomie. Wielu utalentowanych piłkarzy ma zakłócony rozwój bo np. mają drobną budowę ciała i więcej czasu spędzają w szpitalu niż na treningach albo mają za małą masę by się przepychać ze starymi kolegami. Mogliśmy mieć wielu Pele i Messich ale do piłki ich nie dopuszczono.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

To jest podobno jeden z najbardziej utalentowanych piłkarzy Polskich swego czasu, Leo się bardzo nim interesował. Ma ksywę Beksa bo zwykle schodzi z boiska z płaczem. Dlaczego? Jeśli grałeś kiedyś w konkurs GW "wygraj ligę" to wiesz, że zaliczał rekordową liczbę upomnień, bo jak nie mógł przepchnąć jakiegoś kloca to faulował z desperacji. Nigdy nic nie osiągnął na arenie międzynarodowej i wątpię, czy osiągnie: może jako "rozwijający się piłkarz" czyli "późno uczący starzec". Niemcy mają jeszcze drobniejszego obrońcę: nazywa się Philipp Lahm, jest gwiazdą światowego formatu i kapitanem reprezentacji kraju.

Trening atletyczny jest tak dobrany, żeby wycisnąć maksimum długofalowych korzyści, w sporcie zawodowym dochodzą jednak inne czynniki, które sprawiają, że się eksploatuje zawodników w ten czy inny sposób. Względem progresji pragnę zauważyć, że tam się dobiera obciążenia precyzyjnie do możliwości zawodnika i zaczyna budowanie na o wiele niższym poziomie. Np. ja na Budo widuję ludzi trenujących z ciężarami 3-cyfrowymi, a na filmach gdzie masz migawkę ze sportowcem zawodowym i sztangą masz 1/6 tego.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

Kris wiem ze mowimy o czuciu glebokim po prostu zrouzmialme z Twojego tekstu ze cwiczysz je kettlebellsem i stad moje pytanie jak to mzona robic? jezeli zle zrozumialem to sorry


Ćwiczenia z obciążeniem na niestabilnym podłożu, też czasami wykonuję.

Aczkolwiek mam wrażenie, że to trening mm stabilizujących zaangażowanych w dane ćwiczenie, a nie prioprorecepcja.
  • 0

budo_benny hill
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

ad Benny Hill :

rzecz rozbija się o fizjologię.

El słabo ukrwione, przebudowują się w innym tempie i pod wpływek innych obciążeń niż mięśnie.

Jeśli mięsień pokonuje kolejny próg siły w ciągu kilku tygodni, to stawy i ścięgna potrzebują kilka miesięcy. (mówię o jednym z kolejnych progów a nie o pierwszym czy drugim)

ps
Stawy / ścięgna mięśni adaptują się w czasie cyklu opartego o periodyzację, a raczej się starają na tyle, na ile mogą.


Właśnie we współczesnym treningu siły mięśniowej istnieje coś takiego jak periodyzacja. W każdym cyklu zmieniasz cel treningu, obciążenie treningowe, intensywność, objętość...
Do nowych rekordow dochodzisz raz-dwa razy w roku? Czyli przez 6-12 miesiecy? Poza tym wiekszosc czasu cwiczysz na obciazeniach do 80-90% maksa, czesto 60 albo i mniej...ale juz o tym pisalem, widac pisze nie jasno albo nie przeczytales co mialem na mysli.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
kriss, czy powtorzenia wg ciebie maja w tym znaczenie? tzn czy jest roznica w tych progach silowych zrobienie jednego lub dwoch powtorzen wiecej tym samym ciezarem?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
ad Benny Hill:

Czytałem uważnie (mam nadzieję :) )
Z powodu różnej budowy, inaczej wzmacnia się stawy i ścięgna niż mięśnie.

Jeśli w cyklu, robisz 2 rekordy w skali roku, to ma to sens dla równoczesnego wzmocnienia stawów. (mimo że generalnie wymagają innej metody i suplementacji)


ad novo:
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Może rozpisz to inaczej.
Jeśli ćwiczysz metodą 1-3 powtórzenia to 2 dodatkowe to już dużo.

Próg siły to moje określenie. Nazywam nim granicę, gdy więcej już nie udźwigniesz.
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

ad novo:
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Może rozpisz to inaczej.
Jeśli ćwiczysz metodą 1-3 powtórzenia to 2 dodatkowe to już dużo.

o to wlasnie mi chodzilo.
ale jesli robisz te 1-3 przez dluzszy czas, to twoja sila rosnie i ten ciezar przestaje to byc w okolicach "progu". i mozesz zrobic wiecej powtorzen, jesli nie zwiekszasz ciezaru. czyli ciagle bedziesz robil 1-3, nawet jesli moglbys 5-6?
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

ad novo:
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Może rozpisz to inaczej.
Jeśli ćwiczysz metodą 1-3 powtórzenia to 2 dodatkowe to już dużo.

o to wlasnie mi chodzilo.
ale jesli robisz te 1-3 przez dluzszy czas, to twoja sila rosnie i ten ciezar przestaje to byc w okolicach "progu". i mozesz zrobic wiecej powtorzen, jesli nie zwiekszasz ciezaru. czyli ciagle bedziesz robil 1-3, nawet jesli moglbys 5-6?


Kris chyba zapomniales odpowiedziec tutaj a sam chetnie bym sie dowiedzial odpowiedzi na to pytanie :cool:
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Faktycznie umknęło mi.

Ja robię 3 -5 powtórzeń w serii.

Jeśli mam już zapas siły, by wykonać więcej powtórzeń to nadal nie zwiększam tej liczby.
Potem zmieniam ew sposoby / tempo wykonania tego ćwiczenia.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

Faktycznie umknęło mi.

Ja robię 3 -5 powtórzeń w serii.

Jeśli mam już zapas siły, by wykonać więcej powtórzeń to nadal nie zwiększam tej liczby.
Potem zmieniam ew sposoby / tempo wykonania tego ćwiczenia.


dlaczego 3-5? pytam sie bo sam sie przyzwyczailem robic 8-10 powtorzen i tak mi wszyscy lekarze tez kazali cwiczyc po operacji barku
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Tak po prostu wybrałem. Myślę że to bez większej różnicy dla moich celów.

Generalnie kieruję się tym by było to znaczące obciążenie ale w granicach komfortu wykonania ruchu.

Czyli jeśli jest mi ciężko, ale nie wypacza to techniki wykonywanego ruchu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024