Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
120 odpowiedzi w tym temacie

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Panowie, to zabrzmi brzydko - przepraszam

Trzeba dostosować ciężary do możliwości organizmu. I naprawdę właściwie dobrać ćwiczenia z uwagi na zachowanie właściwego bilansu mięśniowego.

Czasami ciężary są zbyt duże jak na aktualne możliwości organizmu lub jego budowę.
Organizm to zniesie bo potrafi się adaptować. Ale tylko do pewnej granicy.

Potem daje znać że to zbyt dużo lub źle skomponowany trening. (bóle - przeciążenia - zwyrodnienia, rozłożone na przestrzeni lat)


Nie krytykuję Waszej kompetencji treningowej, tylko ambicję. Bardzo łatwo się wkręcić w schemat "więcej znaczy lepiej", tym bardziej że koledzy z siłki dźwigają jeszcze więcej.

Co nie znaczy że są mądrzejsi ani że będą zdrowsi.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
amen
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
nikt by tego lepiej nie napisał

a poza tym- jak macie takie dolegliwości w tym wieku to naprawde coś jest nie tak z obciążeniemi organizmu. do 32- ki to nawet po sparringach nigdy mnie tak nic nie bolało
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Mógłbym się zgodzić, gdybym dźwigał jakieś ciężary... Może to faktycznie efekt poprzednich wyskoków, ale od dwóch lat nie trzymałem w dłoni więcej niż 30kg (pominąwszy sytuacje, kiedy trzeba Go wyciągnąć ze spodni :) ), więc mam się traktować jako skazany do końca życia?
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Tak.

W moim przypadku lewa noga i wszelkiego rodzaju sciegna. Jedyne co moge juz zrobic to nie obciazac jej jak dawniej i zmniejszac wage.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
30 kg w jednym ręku, na długiej dźwigni w niekorzystnej pozycji ciała ... to bardzo dużo. (zwłaszcza jak się waży 90 kg lub mniej)

I spokojnie może robić krzywdę.

Nie każdy może bezkarnie / bez strat dla zdrowia, ćwiczyć takim ciężarem.

Jest to temat który sport amatorski (a i często zawodowy) nie bardzo ogarnia.

Mam na myśli czas adaptacji stawów i więzadeł na wzrastające obciążenie.


Periodyzacja jest najczęściej stosowana do budowy możliwości siłowych mięśni szkieletowych. Niektóre tylko jednostki budują to pod całość.


ps. ja np wykonuję windmill z 32,5 kg. Mogę więcej, bo mięśniowo ogarniam. Ale z obawy o stawy i mięśnie kręgosłupa jeszcze tego nie zwiększam.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
a jeszcze jak te 90 kg to efekt robienia masy - bo gdyby nie to to ważyłoby się jakieś 80...
  • 0

budo_ry-you
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 688 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto cudow i zlodzieji

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
windmill z 32 kilogramami to nie tak duzo a jak bardzo boimy sie o obciazanie jednej reki zawsze mozna chwycic po 16 kilogramow w rece i wtedy stawy lokiec, bark, nadgarstek nie bede tak cierpialy. Pozostaje wtedy kwestia plecow :)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Właśnie o tym piszę.

Nie jest to duży ciężar. Dźwigam go praktycznie bez wysiłku.
Ale i tak bardziej nie obciążam do czasu aż stwierdzę, że stawy kręgosłupa będą w pełni zaadoptowane.


Tu jest właśnie problem. (nie mój a fizjologiczny) stąd pojawia się mnóstwo kontuzji

Mięśnie twierdzą że jest ok, mimo że stawy i ścięgna nie są jeszcze w pełni gotowe.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

Tu jest właśnie problem.

Mięśnie twierdzą że jest ok, mimo że stawy i ścięgna nie są jeszcze w pełni gotowe.

Czy ten problem ma jakieś rozwiązanie, poza zdroworozsądkowym ograniczaniem?
Jak wyznaczyć obciążenia, do których są gotowe stawy i ścięgna?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Pewnie że jest rozwiązanie.

Elementy ścięgniste są słabo ukrwione. Proces przebudowy jest dużo wolniejszy niż w mięśniach.

Nie widziałem rzetelnych opracowań przedłużenia treningu na danym obciążeniu (w wielkim skrócie oczywiście) ja to wydłużam o 30, czasem o 100%. W zależności od tego czy ruch jest bardziej globalny i od supli (kwas hialuronowy itd)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)

Pewnie że jest rozwiązanie.

Elementy ścięgniste są słabo ukrwione. Proces przebudowy jest dużo wolniejszy niż w mięśniach.

Nie widziałem rzetelnych opracowań przedłużenia treningu na danym obciążeniu (w wielkim skrócie oczywiście) ja to wydłużam o 30, czasem o 100%. W zależności od tego czy ruch jest bardziej globalny i od supli (kwas hialuronowy itd)

Przepraszam, ale nie zrozumiałem co wydłużasz.
Czy możesz podać jakiś przykład?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Chodzi mi o to że np przechodzenie z 24 kg na 32,5 zajęło mi 3 miesiące. W sumie potrwa nawet do roku.

"Normalnie" mogłem przejść po jakimś 1,5 tygodnia, bo siła mięśni pozwalała.

Ale z racji tego że to element mojej pracy (i własnych smutnych doświadczeń zw z kontuzjami) muszę takie działanie przeprowadzać rzetelnie.


resume:

- wolny przyrost siły w nowych ćwiczeniach (natomiast wyjściowa do nowych ćw jest niezła)

+ brak kontuzji od wielu lat (nadgarstek uszkodzony w sparingu, prawie już wygojony)
+ brak większych wahań siły przez cały rok treningowy
  • 0

budo_matee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 701 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
a jak przechodziłeś z tych 24 na te 32,5? po prostu po roku odłożyłeś jednego kettla i wziąłeś drugiego? czy zmieniałeś kettla np o kilogram co jakiś czas?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
mam tylko 3 ketle więc zmiany bardziej skokowo robię :)

Po prostu robiłem ostatnią serię większym ketlem, potem się to proporcjonalnie zmieniało. Po 3 miesiącach robiłem (i nadal ten etap) 32,5 kg.

Od momentu przejścia na 32,5 minęło 6 miesięcy. Zmiany jakie wprowadzam to różne tempo ruchu.

Daję sobie czas na bezpieczną i zdrową adaptację stawów kręgosłupa.



Trening el słabo ukrwionych jest specyficzny.
Ogólne założenie jest takie że ćwiczenie powinno być długie w czasie i mieć małe obciążenie. (ja to nieco modyfikuję)


ps. W sporcie taki "progres" jest niedopuszczalny. W treningu dla zdrowia jednak, to po prostu podstawa.

ps1. Pewnie istnieją lepsze czy szybsze rozwiązania. Gdy je poznam to z chęcią je sobie przyswoję.
  • 0

budo_matee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 701 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
hmmm a generalnie jeśli chodzi o ciężary to istnieje wg ciebie jakaś tabela zdrowej progresji? np 10% od danego ciężaru co miesiąc? startując z zaniżonego ( w tym wypadku lekko - skoro taka wolna progresja ) pułapu?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Niestety, nie znam. Kilka opracowań przewinęło mi się przez ręce. Ale znacznie różniły się od siebie.
Do tego dochodzi też suplementacja (HGH, kwas hialuronowy,dieta, itd) Więc każdy pewnie inaczej.

Ja wypraktykowałem na sobie pewną metodę. Wydłużam utrzymanie kolejnego wyniku x3.
Czyli jeśli 2 tygodnie trwało przejście na kolejny ciężar, to 6 tygodni go nie powiększam.


Kiedyś miałem mnóstwo kontuzji. Siła rosła szybko a potem coś się zawsze zjebało. A to powięź, a to mięsień naderwany itd.
Może ta metoda x3 jest dla innych za długa. Może lepsze jest x2.

Mi się sprawdza x3. Żyję bez kontuzji treningowych od wielu lat (od czasu x3).
Kontuzje które ew mam są efektem sparingów.

Używam też tej metody na klientach i pacjentach. Z efektów jestem bardziej niż zadowolony.


ps
Zdaję sobie sprawę że do współczesnego sportu ta metoda jest bezsensowna. Na szczęście ja nie muszę tracić zdrowia. Nie jestem sportowcem.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
e tam może wcale nie jest bez sensu- gdyby kluby miały strategię rozwoju młodego sportowca zamiast jarać się ,że " po 3 miesiacach treningu wział udział w MP" to taka metoda progresji miałaby sens

jeden mój kumpel pasjonujący się piłką nozna tłumaczył mi dlaczego mamy tak kiepskich piłkarzy włąsnie tym, ze w porownaniu z zachodnimi klubami za szybko eksploatuje się zawodnika zamiasdt dac mu się rozwinąć w odpowiednim tempie
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
O to właśnie chodzi.

U mnie kierunek bezpiecznego treningu uaktywnił się dawno temu.
Miałem pacjentów, juniorów w różnych dyscyplinach sportu. Okazało się że na skutek sumy odniesionych kontuzji, nie będą zawodowcami.

To mnie jakoś zmobilizowało do pracy w tym kierunku.

Robię programy takiej biomechaniki stosowanej dla agencji rządowych. Oprócz umiejętności generowania siły itd, są oparte właśnie o zdrowy trening.

To samo robię z pacjentami w rehabilitacji i klientami w treningu funkcjonalnym / medycznym

Efekty zdrowotne są świetne. Efekty "sportowe" tez bardzo dobre.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Bezpieczny i zdrowy trening siłowy (wydzielony)
Niestety te prawde "odkrylem" bardzo pozno i pod wplywem wielu kontuzji.

Teraz zamiast wciaz dokladac ciezaru, co bylo moim "oczkiem w glowie", cwicze ciezarem o polowe mniejszym niz dawniej. Nawet jak czuje, ze jest strasznie "lekko", to utrudniam ruch, np. wyciskanie lezac robie waskim 60-80 kg, (przy szerokim i duzym ciezarze odzywa sie dawno kontuzjowany bark), wyrzucam eksplozywnie, zatrzymuje ciezar w momentach newralgicznych na 5-10 sekund, trzymam sie tej zasady przy innych cwiczeniach rowniez. Poza tym nie mnoze serii, cwiczen - wykonuje tylko cwiczenia przemyslane, wielostawowe etc., trudniejsze technicznie, ale z mniejszym obciazeniem. np. zamiast sztangi - sztangielki.
Dlugo nie zmieniam ciezaru. Wracam do mniejszych, ale robie je lepiej technicznie. A jak juz dokladam pare kg., a kiedys talerze ponizej 10 kg dokladki (np. na klatke), to w ogole dla mnie nie istnialy.

Pozdrawiam
K_P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024