Skocz do zawartości


Zdjęcie

mam problem, szukam pomocy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
130 odpowiedzi w tym temacie

budo_wardziak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
Akahige- brawo osobo inteligentna i uporządkowana. Zwykle pokazy do filmu takie jak te które można zobaczyć na filmach senseia Firlusa są wcześniej uzgadniane, opracowywana jest choreografia itp...
GRACZ ma rację, wchodząc na toforum zawsze myślę jaką beznadziejnie zawistną i wydumaną informacje tu znajdę...
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

Zwykle pokazy do filmu takie jak te które można zobaczyć na filmach senseia Firlusa są wcześniej uzgadniane, opracowywana jest choreografia itp...

No właśnie o tym pisałem. :wink:
  • 0

budo_lucekkatowice
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
sebol bk...zalosny jestes...nie odpowiada Ci ze zaczla sie normalny temat w milej atomsoferze, bo Ty chyba taki "twardziel" jestes....hmmmm coz..mlody jestes wiec nic dziwnegi ze masz przeorst ambicji...
  • 0

budo_wardziak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
Tak właśnie o tym mówisz ale zauważ jakie technik są realizowane - wg mnie bardzo fajne dynamiczne aikido- a ile jest sekcji które reklamują się pokazując ni to techniki ni to gimnastykę? Dlatego dla mnie aikido senseia Firlusa jest już o krok bliżej do określenia mianem samoobrony, resztę trzeba sprawdzić na treningu i tyle.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

GRACZ ma rację, wchodząc na toforum zawsze myślę jaką beznadziejnie zawistną i wydumaną informacje tu znajdę...

lub sam napisze :D

Wardziak, jakis nerwowy jestes :) pis end low
  • 0

budo_wardziak
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
Wcale nie jestem tylko czasem nie można już tego wytrzymać. Na jakiej podstawie zostało powiedziane że (weźmy już tylko ten przykład) techniki jakie sensei Firlus pokazuje z tanto nie mają nic wspólnego z walką i samoobroną? Jeżeli wejdziesz na youtuba to zobaczysz że w 99% procentach szkół aikido nóż jest beznadziejny- uderzenia z szerokich zamachów, już z 3 metrów widać że napastnik bedzie atakował itp. Tutaj pokazane są techniki oparte na filipińskich sztukach walki- dynamiczne szybkie i jedyne możliwe do obrony.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
Wardziaku drogi!
Jednak przyznaj, że reagujesz trochę nerwowo i całkiem nieadekwatnie do sytuacji.
Jeszcze raz piszę - nie twierdzę, że Sensei A.F. nie zna się na walce. Chociażby dlatego, że go nie znam. Więc odnoszę się tylko do filmu.
Wśród moich znajomych znajdują się pracownicy służb mundurowych (policja, straż więzienna, straż graniczna), którzy jednocześnie trenują różne sztuki walki - szczególnie aikido i jiu jitsu. Pełnią także funkcje instruktorów technik samoobrony i interwencji w swoich formacjach. To, czego uczą do "pracy" oraz to, co robią na zawodach to zupełnie różne sprawy. Tutaj np:

masz przykład konkurencji jiu jitsu sportowego o nazwie duo system, która jest 100% choreografią nie mającą nic wspólnego z walką sportową lub samoobroną. Twierdzę, że Pan Andrzej F. demonstruje właśnie coś takiego.

Na jakiej podstawie zostało powiedziane że (weźmy już tylko ten przykład) techniki jakie sensei Firlus pokazuje z tanto nie mają nic wspólnego z walką i samoobroną?

Przedstawione techniki "walki" nożem to popularna w filipińskich sztukach walki ćwiczenia zwane z ang. drills czyli po naszemu dryle. Mają one na celu kształtowanie nawyków ruchowo czuciowych. Ta metoda jest mocno kontrowersyjna w środowisku nożowników szczególnie tych, którzy wywodzą się z zachodniej szermierki. Podstawowa zasada budowania nawyku czuciowo-ruchowego stanowi bowiem, że powstaje on wyłącznie w warunkach maksymalnie zbliżonych do walki, z czynnie przeciwdziałającym przeciwnikiem.
Tymczasem w zapodanych ćwiczeniach zachowania atakującego i broniącego się z walką nie mają nic wspólnego. Ani sparingiem, ani warunkami, w jakich nóż używany jest w tzw. walce ulicznej i samoobronie.
Jeśli interesuje Cię głębsza dyskusja załóż stosowny temat w dziale "broń i walka nożem" i poczytaj, co na ten temat mają do powiedzenia Kriss i inni nożownicy. Albo przejrzyj tematy archiwalne.
Pozdrawiam!

P.S. Kriss, zaglądasz tu czasem??? :cry:
  • 0

budo_gracz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Górny Śląsk
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
Akahige,

przyznam że zaskoczyłeś mnie wiedzą (teoretyczną, bo Cię nie znam) :wink:
pewnie przyznasz, że każda metoda obrony gołymi rękoma przed nożownikiem jest kontrowersyjna.
Sensei Firlus, który szkoli służby mundurowe, preferuje tą metodę...

mam nadzieję, że rozwiałem wszelkie wątpliwości :D
zarazem proszę o większą powściągliwość bo nieumyślnie, jak sądzę, dyskredytujesz dobrego fachowca :roll:
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

Pewnie przyznasz, że każda metoda obrony gołymi rękoma przed nożownikiem jest kontrowersyjna.

Nie przyznam. :-)

zarazem proszę o większą powściągliwość bo nieumyślnie, jak sądzę, dyskredytujesz dobrego fachowca...

Szanowny Graczu, przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem moje wypowiedzi na temat Pana A.F.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
Ja bym Cię jednak Graczu odesłał jednak do działu nożowników.
Dowiesz się tam że można rónież sparować techniki z nożem, jakkolwiek aikidockie tanto do tego się nie nadaje, w tym celu używa się piankowych atrap i ochraniaczy na oczy.
Z nożem nie ma zabawy, jedne przypadkowe cięcie może skończyć się tragicznie, dlatego mówi się że w nożu nie ma mistrzów. Co oznacza że w takim sparingu jest w stanie 'pokonac' Ciebie nawet największy laik.

Jeśli mimo to uważasz że tanto w aikido ćwiczy się w celach samoobrony, umów się z kimś na eksperyment w którym zamiast tanto dasz mu zwykły flamaster.

Radzę w tym celu zamiast Gi zaopatrzyć się w jakiegoś starego T-shirta oraz plastikowe okulary w OBI.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
zastanawiam sie dlaczego tyle jest niejasnosci i zastanowien nad tanto

tak jak jo czy bokken nie sa w aikido bronia do nauki walki bronia, tak samo tanto ...
o ile dwa dlugie kije sa juz dosc jasne i nie wzbudzaja tylu kontrowersji to tanto nadal jest jakies niejasne dla niektorych
kazdy z tych 3 patykow jest przyrzadem naukowym do wyjasniani i cwiczenia pewnych aikidockich zagadnien i nic wspolnego z atakiem, obrona czy czymkolwiek zwiazanym z walka bronia nie ma, tak jak i samo aikido nie ma nic wspolnego z walka bez broni

wystarczy to przeczytac, zapamietac i nigdy wiecej zadnych niejasnosci nie bedzie,
ci co beda sie uczyc aikido na tyle dlugo zeby dojsc do zrozumienia istoty patykow ją zrozumieja, a reszta sobie niech glowy tym nie zawraca :-)
  • 0

budo_lucekkatowice
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
uwazam, ze cwiczenia z roznego rodzaju bronią sa potrzebne, gdyz rozwijaja koordynacje ruchowa i wprowadzaja do treningu cos "innego". poza tym, nawet jesli bym swietnie machał kijem, to na ulicy podczas ataku nozownkia nie bede szukal jakiegos kija czy patyka, tylko zlapie w reke co bedzie najblizej i bede sie bronil, no chyba ze bedzie mozliwosc unikniecia takiej konfrontacji. pracuje w sluzbach mundurowuch i zawsze uczono mnie, zeby nie kozaczyc przed swirem na ulicy. jak jest mozliowsc uzyc cegly, to trzeba uzyc, jak piasku, treba uzyc, jak broni ( mysle o pracy ) to niestety jka nie ma innej mozliwosci trzeba uzyc ) . Raczej nie ryzykowalbym broiic sie golymi rękoma.( nie posiadam az takich umiejetnosci)
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
a przeczytałeś i zrozumiałeś to,co

kazdy z tych 3 patykow jest przyrzadem naukowym do wyjasniani i cwiczenia pewnych aikidockich zagadnien i nic wspolnego z atakiem, obrona czy czymkolwiek zwiazanym z walka bronia nie ma, tak jak i samo aikido nie ma nic wspolnego z walka bez broni

?
  • 0

budo_gracz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Górny Śląsk
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
Garry, z choinki się urwałeś :?:
nie odsyłaj mnie nigdzie, bo nie szukam wiedzy na forum.
ja na codzień trenuje z nożem więc nie zagniesz mnie 'mazakami' :lol:
wszystko o czym piszesz znam z autopsji, a Ty :?: czego chcesz dowieść :?:

ale jeżeli Wam broń nie służy do walki to nie mamy o czym rozmawiac, i dobrze :D
(to tyle ode mnie, niech ostatnie słowo należy do Was -jak zwykle)
i przestańcie żyć tym forum...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy

ale jeżeli Wam broń nie służy do walki to nie mamy o czym rozmawiac, i dobrze :D ...[/b]

Hej Gracz, wlasnie na tym caly klopot z aikido polega, ze wszystko sluzy do czego innego niz by sie moglo wydawac, a napewno nie do walki, gdyz takie jest samo zalozenie aikido

ci ktorzy to zrozumieja i przyjma, maja swiety spokoj i nic nie musza nikomu dowodzic, inni ciagle bija sie ze soba i swiatem...

a rozmawiac przeciez mozemy, dlaczego nie, tylko nie udowadnijamy sobie niczego :)

a przeczytałeś i zrozumiałeś to,co

?


Mags, tego co ja pisze to nawet czasami Kanadyjscy Drwale nie rozumieja, a co dopiero inni :) :D
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
czasami zaglądam

1. Ta metoda jest mocno kontrowersyjna w środowisku nożowników szczególnie tych, którzy wywodzą się z zachodniej szermierki.

2. Podstawowa zasada budowania nawyku czuciowo-ruchowego stanowi bowiem, że powstaje on wyłącznie w warunkach maksymalnie zbliżonych do walki, z czynnie przeciwdziałającym przeciwnikiem.

P.S. Kriss, zaglądasz tu czasem??? :cry:


Cześć Panowie

nieśmiało się wypowiem o filmiku youtube.com/SlaskaAkademiaAikido

Ja"pochodzę z szermierki zachodniej" u nas główną rolę odgrywają:

1 możliwości ruchowe i praca dystansem.
2 Nie przebywanie ani chwili dłużej niż to konieczne w zasięgu broni przeciwnika
3 Technika (tak dopiero na trzecim m-scu)

Niestety, nie było tego widać na fragmentach filmiku. Faktycznie widać tam fragmenty (niewskazanych w/g mnie) ćwiczeń i "ładnych" ale warunkowych obron przed nożem.

Atak nożem generalnie jest :

1 atakiem zwodzonym ( sugerującym wykonanie zupełnie innej techniki, zazwyczaj w innej płaszczyźnie i na innym poziomie)

2 atakiem wykonanym bez zwodu ale z bardzo dużą szybkością i w korzystnej dla nożownika sytuacji, np gdy przeciwnik jest w przekroku lub gdy udało się wymusić niekorzystny dla obrońcy ruch jego gardy lub ciała.

Sorki, że się rozpisuję. Walka nożem jest tematem tak szerokim że ciężko jest go dobrze wykonywać specjalizując się w czymś innym. Dlatego nie dziwię się że nie do końca jest to do przyjęcia dla mnie jako szkoleniowca.

Takie trywialne ataki przeprowadzone bez szybkości są w zasięgu obrony przez większość z nas.

Uważam że w "nożu" trzeba się specjalizować inaczej będzie to takie ... takie nic.

Sama praca z budową koordynacji ruchowej, szybkości, orientacji przestrzennej i analizy sytuacji właściwej do walki nożem to praca na dużą część dnia i kilka dni w tygodniu. Do tego specyfika poruszania, trening reakcji no i sama technika. A gdzie czas na trening dla głównej SW?

Sorki jeśli brzmi obraźliwie, ma być informacyjnie
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
ps. walka nożem w wydaniu innych SW gdzie nóż jest dodatkiem, wygląda bardzo podobnie - czyli brak podstaw.

To ciężkie zagadnienie i trzeba poświęcić dużo czasu na pracę, do tego wykazać się jakimś talentem ruchowym. Beż tego ten "nóż jest średni" albo wręcz słaby.

Nie bardzo jest więc czas na trening głównej albo zarobkowej SW.

ps 1 widzę że macie różne podejście co tego czy broń w aikido ma mieć wymiar praktyczny czy tylko drogą do nauki ruchu bez broni.

Bo jeśli broń jest tylko środkiem do celu, to nie można fragmentów tego filmiku oceniać pod kątem praktycznym.

A jeśli praktyczny, to nie jest to TO COŚ, czym być powinno (widoczne tylko z fragmentów filmiku, może dalej było super nożowo)
  • 0

budo_lucekkatowice
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
w takim razie jak przy tym wszystkijm wyglada np combat 56? ( pytma bo bradzo mnie ten system interesuje i przepraszam ze pytam o to na forum aikido )
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
Tak jak wszędzie, ilość włożonej pracy i sensowny plan procentuje.

Jeśli pytasz o Poznański odział Combatu (to stowarzyszenie skłócone z Kupsem) to u nich poziom walki/użycia noża w walce bardzo dobry. Bo ćwiczą nóż i pałkę od kilku lat i to ze znacznym zaangażowaniem. Do tego, drile w strefie kontaktu i jeszcze poparte nożową motoryką.

U Kupsa też prowadziłem i tam niestety nożowe tematy znacznie gorzej u ludzi (wtedy jak prowadziłem)

Na przeszkodzie staje zwykła ludzka niechęć do wysiłku fizycznego. Szczególnie widoczna w treningu powiększania możliwości ruchowych/mobilności. To jest ciężka fizyczna orka, bez nimbu tajemniczości supertajnych technik noża. To bardzo ludzi zniechęca.
Bo przecież lepiej poznać 30 nowych technik niż jakieś głupie kroczki. Bo jak się zna techniki to w trakcie sparingu coś się może wykombinuje :)

Niestety walkę nożem/ew obrona przed nożem - "wygrywa się nogami" jak w boksie :D
Albo stety, tylko nie każdy chce tak głęboko wejść w temat.
  • 0

budo_lucekkatowice
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mam problem, szukam pomocy
w/g mnie, to praca nóg stanowi 70% sukcesu podczas walki 9 to jest oczywiscie moje zdanie....a chodzilo mi o sekcje w Katowicach combatu 56
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024